J&T Banka: Výhled na červen

11:44 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: public

Obchodní války USA 2.0

V minulém vydání jsme poukázali na možnost návratu tržního rizika zvaného obchodní válka USA vs. Čína. A bohužel se toto varování zcela naplnilo. USA uvalilo 25% clo na čínské dovozy od 10. 5. v hodnotě 200 mld. USD. Vedle toho USA přidalo na sankční listinu technologického giganta Huawei, což fakticky znamená, že žádná americká společnost nesmí s Huawei obchodovat. Tento krok byl následně lehce změkčen na obchodování na výjimku a byla dodána odkladná lhůta 90 dní. I tak bylo otevřeno další bojiště. Dále se spekuluje, že by mohlo dojít k označení dalších až pěti technologických společností pocházejících z Číny, se kterými by americké protějšky nesměly obchodovat. Z čínské strany se zatím hovoří o připravenosti omezit vývoz vzácných hornin do USA. Vzácné horniny jsou mimo jiné používány pro výrobu pokročilých technologií.

Vedle Číny ke konci měsíce prezident Trump oznámil, že od 10. 6. uvalí na mexické dovozy 5% clo a může ho posléze zvýšit až na 25 % do října pokud Mexiko nebude ostře bojovat proti emigraci do USA. Mexická strana ihned vyšle vyjednavače do USA, aby se situaci podařilo uklidnit, než bude příliš vyostřena. Jak se zdá, tak další bojová fronta je otevřena a rozhodně ani ona nepřispěla k uklidnění investorů.

Brexit

Dění v Británii nabralo nový spád v návaznosti na volby do Evropského parlamentu (23-26. května). Respektive ještě před nimi, protože ještě před nimi oznámila svou rezignaci premiérka Mayová, která opustí post předsedkyně strany 7. 6. a začnou volby nového předsedy. Ten by měl být oznámen do konce července. V samotných volbách do Evropského parlamentu její konzervativní strana utrpěla drtivou porážku. Naopak tzv. brexit strana Nigela Farage výrazně zvítězila (30,5 %). To staví Británii opětovně o něco blíže možnému scénáři opuštění EU bez dohody.

Výsledková sezóna za 1Q19

Výsledková sezóna za 1Q19 v květnu postupně doznívala. Celkově můžeme říci, že z pohledu amerického S&P 500 výsledky překonaly očekávání na čistém zisku ze 77 % a na tržbách z 57 %. Meziroční růst byl na čistém zisku 1,5 % a na tržbách 4,4 % r/r. Celkově lze tedy výsledkovou sezónu označit jako za solidní především vůči poměrně výrazně opatrným očekáváním. U evropského indexu BE500 došlo za 1Q19 k pozitivnímu překvapení z 62 % u tržeb a z 57 % u čistého zisku. Meziroční růst tržeb byl 2,5 % a čistého zisku 1,0 % r/r. Z celkového pohledu nelze ani evropskou výsledkovku označit za nepovedenou. Nicméně evropské výsledky neměly před sebou tak zářná čtvrtletí jako ty americké.

Indexy v číslech

Na akciové trhy v USA přišla tradiční květnová nálada („Sell in May and go away“). Téměř znovuobjevené obchodní spory USA a Číny resp. Mexika přinesly na trhy prodejní tlak. V případě výkonnosti za květen se například u S&P 500 (-6,6 % m/m) jednalo u druhý nejhorší výsledek za zhruba 55 let. Horší byl pouze květen 2010 (-8,2 %), kdy ale došlo k „flash crash“ (6. 5. 2010), který pak byl vyšetřován americkými regulátory. Celkově pak americké akciové trhy za květen odepsaly 6,6-7,9 % m/m. Německý DAX odepsal 5,0 %. Na německé automobilky by nepřímo dopadly cla na Mexiko vzhledem k tomu,že právě v Mexiku mají některé evropské automobilky výrobní závody pro americký kontinent. Japonský Nikkei 225 odepsal 7,8 % m/m. Čínský index Shanghai Composite propadl o 5,8 % m/m. Domácí index PX předvedl velmi defenzivní obchodování a odepsal „pouze“ 2,3 % m/m a to byl navíc zatížen obchodováním některých titulů bez nároku na dividendu. 

USA vs. Čína či Mexiko 

Ani červen se bohužel nevyhne velmi žhavému tématu obchodního sporu USA vs. Čína resp. Mexiko. Další eskalace ať už z jedné či druhé strany jen přilije olej do ohně, což může přinést na trhy další prodejní vlny. Navíc další, i když možná jen prodlužování současného stavu se nakonec projeví do reálné ekonomiky, což sebou rovněž ponese svou daň. Trh aktuálně v odezvě na spory USA a Číny očekává, že Fed bude reagovat snižováním sazeb již v tomto roce a to z důvodu anticipace horších makroekonomických čísel. Dalším impulzem může být setkání lídrů obou zemí na summitu G20 (28-29. 6.), ale bez předchozích jednání vyjednávacích týmů, která se neplánují, je šance na pozitivní posun relativně omezená.

ECB

U ECB (6. 6.) trh očekává, že bude blíže upřesněno další kolo tzv. TLTRO, tedy podpora likvidity pro finanční sektor. Jiné výraznější informace se neočekávají a trh počítá s pokračováním holubičí rétoriky. 

Fed 

Úzce sledované bude zasedání Fedu (19. 6.). Důvodem je očekávání trhu, že by Fed již mohl naznačit, jak by mohla vypadat měnová politika pod tlakem pokračujícího sporu USA vs. Čína. Minulé zasedání byl Fed ještě velmi opatrný a zdrženlivý, což si trh vyložil jako málo holubičí přístup. 

Souhrnem

Další kroky v jednání mezi USA a Čínou resp. Mexikem a možná i dalšími zeměmi jsou aktuálně středobodem investičního rozhodování. Očekáváme, že červen bude v tomto směru spíše o vyčkávání, což může přinést další nervozitu do rizikových aktiv. Z tohoto důvodu zůstáváme defenzivní. V hledáčku necháváme fundamentálně silná jména a vyčkáváme na příležitost.

 

Vybrané tituly – květen / červen

O2 CR

Akcie O2 CR zakončily květen na úrovni 250 Kč, což představovalo růst o 0,6 % m/m. Současně poslední květen byl současně posledním dnem, kdy byla akcie obchodována s nárokem na celkovou hrubou dividendu 21 Kč (8,4% hrubý div. výnos).

O2 CR oznámilo 10. 5. výsledky za 1Q19, které byly lepší než tržní očekávání. Provozní zisk EBITDA dosáhl na 2,91 (+11,5 % r/r) vs. oček. 2,78 mld. Kč. Důvodem mohl být vliv IFRS 16, který možná některé odhady neobsahovaly. Lepší EBITDA měla vliv i na lepší i čistý zisk 1,24 (-7,0 % r/r) vs. oček. 1,18 mld. Kč. Důvodem pro pokles na úrovni čistého zisku byl právě vliv nového účetního standardu, který sice vylepšuje EBITDA, ale o to více zvyšuje amortizaci, která je nově přesunuta z provozních nákladů. Celkově jsme hodnotili výsledky jako mírně lepší, než trh očekával, ale s omezeným kladným vlivem do obchodování vzhledem k popsaným technickým vlivům.

I v květnu se opakovala témata jako vysoké ceny za mobilní data a možná sektorová daň na telekomunikace. Nicméně téma Národního rozvojového fondu, do kterého budou dobrovolně přispívat pravděpodobně především banky, přispělo k jistému uklidnění situace.

Pro červen očekáváme, že by se mohly objevit informace k připravované aukci nových kmitočtů, která by se měla posunout do další fáze. Mělo by být více jasno, jak budou vypadat jednotlivá kola a podmínky. Tématem bude zřejmě i možné technické provedení s ohledem na situaci kolem společnosti Huawei.

Nadále považujeme O2 CR za především zajímavou dividendovou alternativu na domácím akciovém trhu. S očekávaným celkovým hrubým dividendovým výnosem přes 8 % p.a., který by si společnost měla udržet po několik dalších let, se domníváme, že by mohla dále přilákat kupce. 

ČEZ

Květen (+1,3 % m/m, 538,5 Kč) byl pro ČEZ druhým růstovým měsícem v tomto roce. Od začátku roku se cena akcií ČEZu prakticky nezměnila (+0,07 %). 

Návrh managementu je vyplatit ze zisku minulého roku dividendu ve výši 24 Kč/akcie (hrubý výnos 4,4 %, výplata 99 % očištěného č. zisku). VH se koná 26. 6. 2019 (poslední den obchodování s právem účasti na VH je 17. 6.), poslední den obchodování s nárokem na tuto dividendu je 28. 6. 2019. Pokud dojde k prodeji aktiv, zejména prodej bulharských operací (cca 320 mil. EUR, což odpovídá 8,2 mld. Kč, nebo 15 Kč na akcii), které jsou ve finální fázi, mohla by být hotovost použita mimo jiné i na mimořádnou dividendu.

Došlo k úpravě dividendové politiky na výplatu 80-100 % (předchozí 60-100 %) upraveného č. zisku. Z našeho pohledu je důležité, že hotovost z prodeje zahraničních aktiv, viz výše, by se dala použít na snižování dluhu, případné investice do obnovitelných zdrojů v ČR nebo také na výplatu mimořádné dividendy. Upozorňujeme, že k poklesu zadlužení při konstantním dluhu dojde růstem zisku EBITDA v tomto roce, a že není stanoven regulatorní rámec pro investice do obnovitelných zdrojů, ten očekáváme, nejdříve za rok. Proto předpokládáme, že dojde k výplatě extra dividendy. To by mělo činit akcie ČEZu pro investory atraktivnějšími a přitáhnout jejich zájem.

Samotné výsledky za 1Q19 skončily s malými rozdíly proti konsensu, takže je považujeme ve shodě s odhady. Management společnosti potvrdil celoroční cíle na EBITDA 57-59 mld. Kč a upravený č. zisk 17-19 mld. Kč. Výsledky za 1Q19 znamenají 32,7-33,8 % cíle EBITDA a 46,3-51,8 cíle na č. zisk. Naše odhady počítají s celoroční ziskem EBITDA 58,9 mld. Kč a č. ziskem 16,7 mld. Kč

Rizikem pro celoroční výsledky může být rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze, podle kterého nemá ČEZ nárok na 1,1 mld. Kč (cca 2 Kč na akcii) od SŽDC. Jestli ČEZ bude muset prostředky vracet, není jasné. Předpokládáme, že se ČEZ odvolá. ČEZ tyto prostředky od SŽDC již dostal (2015). A právě spor se SŽDC je zmiňován jako jeden z faktorů, které mohou ovlivnit celoroční projekce. Nicméně snižování projekcí nečekáme.

Letos čekáme pokračující debaty politiků o dostavbě jádra. Negativní scénář by byl, kdyby měl nové jaderné bloky stavět sám ČEZ, bez jakýchkoli garancí. To ale nečekáme. S největší pravděpodobností dojde k podpisu několika smluv, které by měly ČEZu zaručit jak regulatorní, tak tržní rizika. Měly by ČEZu také zajistit návratnost projektu a možnost prodat projekt státu. Návrhy smluv se řeší, podle našeho názoru se v tomto roce o případné dostavbě nového jaderného bloku nerozhodne.

Nyní očekáváme, že by se cena akcií ČEZu měla řídit silným fundamentem společnosti, sentimentem v sektoru a zejména vysokou cenou elektřiny. A to je z našeho pohledu rozhodující pozitivní skutečnost. Nárůst realizované ceny elektřiny byl již vidět v posledních zveřejněných reportech. Nárůst překonal naše odhady a bude mít na hospodaření ČEZu pozitivní vliv. V hospodaření to bude patrné zejména od roku 2020.

ČEZ je z našeho pohledu podhodnocený, v tomto roce by měli investoři ocenit zejména vysoké ceny elektřiny. Navíc připomínáme, že ČEZ stále nabízí relativně solidní dividendu. Dále jako pozitivní vidíme případný prodej aktiv (Bulharsko, Rumunsko). Transakce vylepší hotovostní pozici a může být použita na výplatu mimořádné dividendy.

Philip Morris ČR

Akcie PMČR ukončily květen na 13 800 Kč či +0,6 % m/m.

Spíše technickou informací bylo rozhodnutí MSCI, které rozhodlo, že Philip Morris ČR bude po roce znovu přidán do indexu MSCI Global Small Cap. K zařazení došlo 28. 5. 2019.

Vláda schválila návrh ministerstva financí o novele zákona o daních na tabák, alkohol a hazard. Dle této novely by měla spotřební daň z cigaret a tabáku stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Aktuálně musí být tato novela ještě schválena parlamentem a podepsána prezidentem republiky. Takto vysoké zdanění dle našeho názoru přenesou výrobci plně do konečných cen. Ani výraznější absorbce do marží by konečnou cenu moc neovlivnila a současně by téměř vymazala ziskovost. Avšak tento přístup může vést k zvětšení černého trhu s cigaretami, což se i tak projeví na domácím prodaném objemu.

Pro červen neočekáváme výraznější informace. Nadále budeme sledovat legislativní proces plánovaného zvýšení spotřebních daní na tabák a tabákové výrobky.

PMČR vnímáme jako dividendovou investici (zhruba 6-7% hrubý udržitelný div. výnos na nejbližší 3 roky). Nicméně vzhledem k současné tržní ceně jsme již relativně opatrní k výraznějším kapitálovým pohybům. Jen připomínáme, že poslední dividendu vnímáme spíše jako mimořádnou a v dalších letech očekáváme návrat k výplatě 100 % čistého nekonsolidovaného zisku.

Erste Group

Květen byl pro Erste Group zatím nejhorší měsíc v tomto roce. Akcie propadly o 10 % m/m na 822 Kč. Část tohoto propadu byla způsobena tím, že se akcie od 20. května obchodují bez nároku na dividendu ve výši 1,4 EUR na akcii. Nicméně i bez tohoto vlivu by akcie ztratila přibližně 6 % m/m. 

Začátkem května (3.5.) banka zveřejnila čísla za 1Q. Čistý zisk na úrovni 377 mil. EUR (+12 % r/r) překonal odhady trhu, nicméně na provozní úrovni byl lehce pod očekáváním. Úrokové výnosy vzrostly o 7 % r/r stejně jako celkový objem úvěrového portfolia. Provozní náklady byly meziročně o 5 % vyšší. Podíl nesplácených úvěrů dále poklesl na 3,0 % (3,2 % ve 4Q18), rozpouštění opravných položek pak bylo opět vyšší, než jejich tvorba. Management dále potvrdil svůj celoroční výhled, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrového portfolia okolo 5 % r/r a rychlejší růst výnosů oproti provozním nákladům. Rizikové náklady by měly zůstat na velmi nízké úrovni v rozmezí 10 – 20 b.b.

Zveřejněná čísla nepřinesla žádné výraznější překvapení a potvrdila pokračující rychlý růst výnosů a pokračování pozitivního trendu poklesu nesplácených úvěrů. Uklidněním pro investory může být také relativně malý očekávaný dopad zavedení bankovní daně v Rumunsku.

Premiér Andrej Babiš představil další informace k zamýšlenému vzniku Národního rozvojového fondu. Zakladatelé fondu by měly být 4 největší banky, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Při vzniku fondu, který se plánuje na příští rok, by banky mohly poskytnout základní kapitál ve výši přibližně 6 mld. Kč a následně by se mohly přidávat další společnosti. Pozitivně se k záměru již vyjádřili i zástupci konkrétních bank. O konkrétních podmínkách se bude ještě jednat, nicméně na první pohled vypadá tato forma pro banky výrazně příznivější než návrhy ČSSD na bankovní daň z aktiv, či původní návrh premiéra na až 20 % z dividend, které počítaly s odvody až 14 mld. Kč ročně

Z našeho pohledu zůstává Erste Group stále podhodnocena vzhledem k očekávanému růstu zisku, solidní kapitalizaci a zvyšující se dividendě. Korekce v uplynulém měsíci navíc může nabízet vhodný okamžik k budování pozice.

Komerční banka

Po výrazném dubnovém propadu se akcie Komerční banky stabilizovaly a květen zakončily s mírným růstem (+0,8 % m/m). 

3. května banka zveřejnila čísla za 1Q 2019. Čistý zisk dosáhl 3 176 mil. Kč, mírně pod konsensem trhu (3 243 mil. Kč). Nicméně rozdíl na provozní úrovni byl výraznější kvůli nižším než očekávaným výnosům z poplatků a z finančních operací a mírně vyšším nákladům. Úrokové výnosy vzrostly v souladu s odhady o 9 % r/r, což je kombinace 4% růstu úvěrového portfolia a meziročně mírně vyšší čisté úrokové marže (2,28 % oproti 2,2 % v 1Q18). Za poklesem výnosů z poplatků je především 5% propad výnosů z transakčních poplatků. Pokles výnosů z finančních operací je pak způsoben především přeceněním některých derivátů. Reportované provozní náklady vzrostly o 3 % r/r kvůli růstu personálních nákladů (+3 % r/r) a vyšším odpisům (+38 %), které byly ovlivněny změnou v účetní metodologii (IFRS 16) a vyššími odpisy IT. Naopak ostatní administrativní náklady poklesly o 9 %. Podíl nesplácených úvěrů dále klesl na 2,5 % (2,7 % ve 4Q18) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba a to jak u domácností, tak u korporátních klientů.

Celkově byly pro nás výsledky mírným zklamáním. Pozitivní vývoj z druhé poloviny minulého roku pokračuje a provozní zisk vzrostl o solidních 7 %, nicméně po výborných výsledcích za poslední tři měsíce minulého roku bylo očekávání trhu ještě vyšší.

Pozitivní zprávou pro celý sektor pak byly informace o vznikajícím Národním rozvojovém fondu, který by měl vzniknout jako alternativa k sektorovým daním (viz. Erste).

Krátkodobě nevidíme žádný výraznější impulz, který by akcie mohl posunout výše, nicméně z dlouhodobého pohledu považujeme ceny kolem 880 Kč za atraktivní vzhledem ke stabilitě hospodaření a solidnímu dividendovému výnosu.

Moneta Money Bank

Akcie Monety v květnu přidaly přes 3 % m/m a odmazaly tak část propadu po uplynutí rozhodného dne pro dividendu na konci dubna. Solidní růst navíc pokračoval i na začátku června.

Na začátku měsíce (2. 5.) banka zveřejnila čísla za 1Q. Čistý zisk ve výši 983 mil. EUR byl mírně nad očekáváním trhu. Čisté úrokové výnosy vzrostly meziročně o 8 %, podpořeny 11% růstem úvěrů a mírně vyšší očištěnou čistou úrokovou marží (4,3 % oproti 4,2 % v 1Q18). Za 5% růstem výnosů z poplatků je především výrazný nárůst poplatků z prodejů produktů třetích stran.

Provozní náklady byly o 6 % vyšší r/r. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,0 % (2,8 % ve 4Q). Opravné položky byly +14 mil. Kč, k čemuž přispěl mimořádný výnos 213 mil. Kč z prodeje nesplácených pohledávek. Čísla potvrdily očekávanou akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia.

Management potvrdil svůj dosavadní výhled hospodaření pro roky 2019, 2020 a 2021. Jedinou výraznou změnou je navýšení očekávané dividendy. Management plánuje za roky 2019 – 2021 vyplatit minimálně 10,2 mld. Kč, což je 6,65 Kč na akcii ročně (resp. průměrných 8,6% p.a. hrubý div. výnos). Dosavadní výhled počítal v tomto období s průměrnou dividendou minimálně 5,63 Kč.

Generální ředitel Tomáš Spurný dále v rozhovoru v médiích uvedl, že očekává další příležitosti pro fúze a akvizice na českém trhu, v nichž by Moneta hrála roli. Jedna možnost je podle něj zaměřit se na drobné bankovnictví, do čehož spadalo i nedávné jednání o fúzi s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem. Alternativně by se podle něj Moneta mohla stát hodnotnou součástí univerzální banky.

Podle Spurného čeká české bankovnictví konsolidace kvůli tomu, že je na trhu několik menších bank, kterým rostou rychle výnosy, ale mají menší ziskovost.

Pozitivní zprávou pro celý sektor pak byly informace o vznikajícím Národním rozvojovém fondu, který by měl vzniknout jako alternativa k sektorovým daním (viz. Erste).

Hrubý dividendový výnos při současných projekcích je pak přes 8 % v následujících 3 letech, což je velmi atraktivní pro dlouhodobé investory. Na druhou stranu je titul krátce po dividendě, takže je možné, že dividendoví investoři budou zatím vyčkávat a zájem se bude zvyšovat až s další blížící se dividendou.

CME 

Akcie CME v květnu ztratily 7,3 % m/m na 3,67 USD, v pražském obchodování pak 8,4 % na 84,7 Kč. CME velmi těsně kopírovala svůj primární trh NASDAQ, který od konce dubna také ztrácel.

Květen byl pro CME spíše chudý na informace. Po silných výsledcích hospodaření a zvýšení výhledu na konci dubna jsme zaznamenali spekulaci týdeníku Euro, že společnost Emma Capital Jiřího Šmejce může mít zájem o tuzemskou televizi Nova. Euro uvedlo, že Emma Capital získala významné prostředky z divestice podílu v Sazka Group a ze snížení podílu v Home Creditu. Ty by podle Eura mohly posloužit k získání Novy. Emma Capital spekulace nekomentovala. Podotýkáme, že na přelomu let 2017-18 proběhla českými médii celá řada spekulací o různých zájemcích o CME nebo Novu. Jiné významné zprávy jsme nezaznamenali a valná hromada CME konaná 20. 5. zajímavé informace také nepřinesla.

Na začátku dubna jsme zvýšili cílovou cenu na akcie CME ze 4,6 na 5,3 USD (z 97 na 120 Kč) a potvrdili doporučení Koupit. Vyšší cílovou cenou jsme reflektovali především prudký pokles úrokových nákladů, který zvyšuje volné cash flow firmy. Rovněž jsme v analýze zmínili zvýšenou pravděpodobnost potenciální akvizice podílu AT&T (64 %) novým investorem vzhledem k tomu, že firmě výrazně kleslo zadlužení a dokončila divestice na Balkáně. V červnu zásadní informace neočekáváme, avšak připomínáme, že výsledek revize aktiv, která byla započata v březnu, může společnost oznámit kdykoli, i když o ní nepodává žádné pravidelné informace.

PFNonwovens

PFNonwovens v květnu mírně ztratil (-0,5 % m/m, 748 Kč). Od začátku roku ztratil PFN (-7,2 %). 

Valná hromada PFN se bude konat 14. 6. 2019. Od 5. 6. se akcie obchodují bez nároku na účast na tuto VH. Podle očekávání není navržena dividenda.

Výsledky za 1Q19 byly standardně silné v souladu s naším očekáváním a předpokládáme, že PFN splní potvrzené celoroční cíle. EBITDA vzrostla na 347,5 mil. Kč (6,2 % r/r). Č. zisk předvedl růst o 86,9 % r/r na 202,3 mil. Kč. Masivní růst je díky vývoji směnných kurzů (v 1Q19 +32,1 mil. Kč, v 1Q18 -32,4 mil. Kč).

Management PFN potvrdil celoroční cíl na zisk EBITDA ve výši 1,3-1,45 mld. Kč. Výsledek dosažený za 1Q19 je 24,0-26,7 % celoročního cíle.

Společnost R2G Rohan Czech po dobrovolné nabídce na odkup (1 010 Kč/akcie) akcií PFN nyní ovládá 88,74 % všech akcií. Vzhledem k poklesu Free Float (volně obchodované akcie) již nejsou akcie PFN pro investory tak atraktivní, jako tomu bylo před dobrovolnou nabídkou. Druhým důvodem je konec/přerušení výplaty dividendy. Očekáváme, že se PFN dále bude rozvíjet podle plánů managementu (nové linky v JAR 2Q19 a Znojmě v 3Q19) a dále bude reportovat silné výsledky. Nicméně pokud se nezvýší free float, nebo se neobnoví dividenda, zájem investorů nebude velký.

VIG 

Po dvou měsících růstu akcie v květnu výrazně zkorigovaly a odepsaly přes 11 % m/m. Část propadu je způsobena tím, že se akcie od 27. května obchodují bez nároku na hrubou dividendu ve výši 1 EUR na akcii.

Zveřejněné výsledky za 1Q výraznější impulz nepřinesly. Čistý zisk ve výši 83,5 mil. EUR (+11 % r/r) byl mírně nad odhady trhu. Za růstem stojí především úspory nákladů a vyšší zisk v segmentu životního pojištění. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 3 % r/r na 2,9 mld. EUR. Pokles výnosů z investic o 22 % r/r byl pak dán především nižším ziskem z realizace investic. Kombinovaný ukazatel (combined ratio) vzrostl o 0,6 p.b. na 96,8 % v důsledku bouří v Rakousku a ČR na začátku roku. Management zároveň potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR.

Ministerstvo financí plánuje změnu zákona o daňové uznatelnosti technických rezerv. To by vedlo k zdanění rezerv vytvářených nad rámec směrnice Solvency II. Pro pojišťovny by změna znamenala jednorázové daňové náklady a nižší motivaci pro tvorbu většího „polštáře“ na budoucí škody. Z dlouhodobějšího pohledu si myslíme, že dopad do hospodaření nebude zásadní, nicméně o konkrétní podobě se ještě bude jednat.

Náš pohled na akcie VIG zůstává neutrální. Pojistný trh v regionu sice roste, nicméně nulové úrokové sazby ECB a předpokládaný konec zvyšování sazeb v některých zemích v regionu budou držeb výnosy na dluhopisových trzích dole a neumožní výraznější růst výnosů pojišťovny z investic. Z krátkodobého i dlouhodobého pohledu vidíme na pražské burze zajímavější tituly.

Kofola 

V květnu skončily akcie Kofoly druhým měsícem v řadě v červených číslech. Titul oslabil o 2,0 % (294 Kč), když rozhodující vliv na měsíční pokles mělo obchodování bez dividendy. Pozitivní bylo, že akcie neoslabily o celou dividendu (13,5 Kč). Od začátku roku je Kofola v plusu 3,9 %.

Od 28. 5. 2019 se Kofola obchoduje bez práva na hrubou dividendu ze zisku minulého roku. O dividendě budou hlasovat akcionáři na VH, která se bude konat 5. 6. 2019. Návrh managementu je 13,5 Kč na akcii (hrubý výnos 4,5 %).

Kofola oznámila silná čísla, která meziročně vzrostla (tržby +7,6 % r/r na 1,29 mld. Kč, EBITDA +12,2 % na 118 mil. Kč). EBITDA překonala naše očekávání o slušných 5,9 %.

Došlo také k potvrzení celoročního cíle na zisk EBITDA, který by měl dosáhnout 1,08 mld. Kč (loni 1,011 mld. Kč). Tento cíl se ale jeví jako velmi konzervativní. 1Q19 je tradičně díky sezónnosti nejslabším kvartálem. Navíc 2Q19 bude vylepšeno velikonočními svátky, které loni byly v 1Q18. Čekáme, že management Kofoly své cíle u příležitosti příštích reportů zvýší. Což by mělo posunout cenu akcií nahoru.

V letošním roce dokončí Kofola exit firmy z Polska. Tamní aktiva prodala v 1Q19. Kofola by měla zaúčtovat za Polsko ztrátu, ta by však neměla ovlivnit dividendu, na niž má společnost dostatečné cash flow, a kterou může vyplatit z emisního ážia. Očekáváme, že dividenda 13 – 14 Kč na akcii je udržitelná i do dalších let. Trh se podle nás dívá na Kofolu spíše jako na dividendový titul a pokud by se akcie obchodovala v širším pásmu okolo 300 Kč/akcie, implikuje to slušný hrubý div. výnos cca 4-5 %.

Avast 

Akcie Avastu v květnu opět posílily, a to o 2 % na 3,09 GBP, v pražském obchodování potom o 1,7 % na 90,5 Kč. Avast rostl navzdory poklesu londýnského indexu FTSE 100 i propadu největší obchodované firmy z oboru Symantec. V květnu Avast dosáhl nových intradenních maxim 3,20 GBP (94 Kč).

22. května se Avast naposledy obchodoval s právem na dividendu 0,086 USD/akcie, což znamenalo hrubý div. výnos 2,1 %. O den později valná hromada v Londýně tuto dividendu schválila. Dividenda bude vyplacena 17.6. Valná hromada rovněž zvolila 13 členů představenstva včetně jejího dosavadního předsedy Johna Schwarze, současného šéfa firmy Vincenta Stecklera, nastávajícího šéfa Ondřeje Vlčka a zakladatelů společnosti Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Valná hromada také schválila, že Avast může kupovat své vlastní akcie. Podotýkáme, že jde o běžné ustanovení valné hromady a že Avast nyní nemá program zpětného odkupu.

V měsíci červnu neočekáváme zásadní informace. K 30. 6. končí ve funkci současný generální ředitel Vincent Steckler, kterého nahradí dosavadní šéf hlavního segmentu spotřebitelského antiviru Ondřej Vlček. Toto „předání žezla“ je však trhu známé. Na akcie Avastu máme nadále doporučení Koupit s cílovou cenou 330 GBp či 97 Kč.

TMR

Květen je první měsíc v tomto roce, kdy akcie TMR skončily v mínusu (-1,3 %, 760 Kč). Od začátku roku se cena mírně zvedla (+2,7 %).

Očekáváme, že se TMR bude snažit maximálně využít potenciál společnosti – nedávné i současné akvizice a investice do infrastruktury horských/zábavních středisek. Podle našich odhadů bude TMR generovat dostatečné množství hotovosti, aby své závazky, zejména kupóny dluhopisů, dokázala plnit. Pro TMR je podstatný počet návštěvníků horských středisek a zábavných parků, což je ovlivněno povětrnostními podmínkami a jednotkové tržby. Předpokládáme, že se potvrdí dynamický rozvoj společnosti. Likvidita je velmi malá a nečekáme, že by se zvedla. Navíc v takovémto prostřední nízké aktivity investorů může cenu akcií ovlivnit větší objednávka.

 

Ostatní třídy aktiv

Komodity

Komoditní trhy většinu května pokračovaly v nevýrazném obchodování, ale v posledním týdnu došlo k výprodejům a široké indexy skončily za květen ve ztrátě 5-8 % m/m. Hlavním faktorem se stalo zhoršení sentimentu na finančních trzích, na který nejvíce reagovala cena ropy. Vůči konci dubna se cena ropy propadla o 16 % m/m a dostala se na nejnižší úrovně od poloviny února (Brent – 65 USD, WTI – 54 USD). Postupně ztrácely technické kovy (-6 % m/m), cena mědi (-9 % m/m) propadla na letošní minimum a cena hliníku (-2 % m/m) se dostala nejníže za poslední 2 roky. Zhoršený sentiment a naopak spekulace o snižování sazeb pomohly ceně zlata (2 % m/m), která se vrátila nad úroveň 1300 USD. Rekordní výsledek zaznamenaly zemědělské plodiny (10 % m/m), které zaznamenaly nejvyšší růst za poslední 4 roky. Vlhké počasí zhoršuje výhled na letošní sklizeň u obilovin, což zvyšuje ochotu kupovat za vyšší ceny např. kukuřice (21 % m/m), pšenice (20 %).

Krátkodobý výhled bude ovlivněn vývojem na finančních trzích a obavy ze zpomalení globální ekonomiky. Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru. Střednědobý výhled komodit zlepšuje poslední stimul hospodářské politiky v Číně.

Dluhopisy

Hlavně kvůli vývoji v posledním týdnu se americká výnosová křivka propadla v květnu o 35-40 bodů, což byl nejhlubší propad za poslední 3 roky. I když Fed vysílal spíše neutrální komentáře, tak trh se přesto připravuje na opakované snižování sazeb. Výnos 5letého dluhopisu poprvé od října 2017 klesl na 1,90 % a za posledních 6měsíců výnos propadl o 125 bodů. Kreditní prémie na konci května vystřelily a dostaly se na nejvyšší úrovně od ledna.

Výnosy u většiny zemí eurozóny v květnu propadly o 10-30 bodů. Dlouhodobé výnosy propadly na rekordní minima, výnos 10letého německého dluhopisu poprvé v historii klesl na (-0,21 %). Kreditní prémie v Evropě vzrostly a vrátily se na úrovně z poloviny března.

Výnosy ve střední Evropě následovaly globální vývoj a propadly se o 10-35 bodů. Česká výnosová křivka v rozmezí 2Y-10Y klesla do pásma 1,5-1,6 % a je hluboko pod úrovní sazby ČNB (2T repo 2,00 %).

Globálně došlo k obratu, významné centrální banky se vrátily k holubičí rétorice. Fed se sice snažil udržet neutrální tón, ale trh Fed tlačí ke snižování sazeb. ECB v září spustí další kolo půjček bankám (TLTRO-III). Na druhé straně propad výnosů byl výrazný a může dojít alespoň k mírné korekci.

Měny 

Dolar k euru se většinu května obchodovala kolem 1,12 USD/EUR. Na závěr května se dolar krátce dostal i na 2leté maximum 1,111 USD/EUR, když při výprodejích využil své pozice bezpečného přístavu.

Koruna k euru celý květen pozvolna oslabovala, z úrovně 25,65 se posunula na 3měsíční minimum 25,85 CZK/EUR. Na druhou stranu se nic nemění na dlouhodobém trendu a koruna k euru se více jak rok drží v pásmu kolem 25,7 CZK/EUR. V regionu ostatní měny zůstaly bez změny a to i přes výkyvy během měsíce.

Devizové trhy delší dobu ztratily směr a kromě přechodných výkyvů výrazně nereagují. Pokud se naplní očekávání trhu a Fed, může korigovat dolar a to přinést impulz i pro ostatní měny.

 

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Fed by mohl naznačit, za jakých podmínek začne omezovat program QE

Ilustrativní obrázek

Peníze by měly vydělávat další peníze

Ilustrativní obrázek

MONETA pomáhá živnostníkům a firmám

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému týdnu na trzích

Ilustrativní obrázek

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánuČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.