J&T Banka Týdenní přehled: 5. - 9. srpen 2019

11:11 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Přehled
ČEZ
- Růst hospodaření v 2Q19 a vyšší cena prodané elektřiny na
další roky
- Neplánovaná odstávka jaderného bloku se protáhne
Kofola
- Výsledky dnes po trhu, možné zvýšení celoročního cíle
Avast
- Projekce výsledků za 1H
- Broadcom kupuje divizi korporátní klientely Symantecu
O2 CR
- Ministerstvo průmyslu a obchodu o plánované podpoře tzv. 5G sítí
- Evropská komise má podezření na porušení
antimonopolních pravidel EU
Sazka Group
- Nová emise dluhopisů
Rustonka
- Poslední den obchodování certifikátů
Makro
- Zápis ČNB bez překvapení
- Maloobchodní tržby v červnu pozitivně překvapily
- Obchodní bilance v červnu pokračuje v přebytku
- Průmysl v červnu prudce zabrzdil
- Sezónní nárůst nezaměstnanosti v červenci

 

Výhled na tento týden

Týden by měl být skromnější na významné události. Investoři budou nadále sledovat dění kolem obchodního sporu USA a Číny. Oslabování juanu dále nad 7 CNY/USD by trh vnímal nepříznivě. Výsledková sezóna již postupně spěje ke svému konci a celkově ji můžeme označit jako za solidní při velmi zdrženlivém očekávání. Celkově očekáváme, že bude pokračovat velmi volatilní obchodování, které bude citlivé na tweety prezidenta Trumpa a na směnný kurz juanu.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. V pondělí po trhu zveřejní svá čísla Kofola. Očekáváme 9,6% r/r růst provozního zisku EBITDA kvůli růstu tržeb (růst cen) a úspoře na nákladech (cukr). Na základě našich projekcí by mohlo dojít k lehkému zvýšení celoročního cíle, což by investory mělo potěšit. V úterý bude zveřejňovat svá čísla ČEZ. Zde čekáme 25,5% r/r růst EBITDA na 11,8 mld. Kč, který je mimo růstu cen elektřiny ovlivněn i nepříznivým přeceněním zajišťovacích obchodů v loňském roce. Celkově očekáváme solidní výsledky, potvrzení výhledu a příznivé informace ohledně předprodejů elektřiny na další roky.

Ve středu zveřejní výsledky Avast. Ten by měl předvést 4,8% růst EBITDA na 233 mil. USD. Očekáváme, že by mohla být oznámena i mezitímní dividenda 0,045 USD/akcii. Celkově čekáme dobrou sadu čísel a potvrzení výhledu, což by mohlo podpořit titul i na současných vysokých úrovních.

Ve středu (14. 8.) by rovněž měl proběhnout standardní START den, kde by měly být uskutečněny běžné obchody bez umístění nových emisí.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní index spotřebitelských cen CPI (oček. 1,7 po 1,6 % r/r), čtvrteční maloobchodní tržby (oček. 0,3 po 0,4 % m/m), průmyslovou produkci (oček. 0,2 po 0,0 % m/m) a páteční sentiment dle univerzity v Michiganu (oček. 97,4 po 98,4 bodech). V Číně se zaměříme na středeční průmyslovou produkci (oček. 6,0 po 6,3 % r/r). V Německu pak budeme sledovat úterní indexy ZEW, které by se měly dále zhoršit na všech úrovních, a středeční odhad HDP za 2Q19 (oček. -0,1 po +0,4 % q/q).

 

Akciový trh – Pražská burza

Zprávy z trhu

Kvůli nejistotě plynoucí z obchodního sporu mezi USA a Čínou trh opět prochází volatilním obchodováním a investoři přecházejí do defenzivnějších strategií. To bylo patrno i na výsledcích obchodování nejen na amerických trzích. Konkrétně Dow Jones za týden odepsal 0,8 %. Podobně reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 odepsala 1,7 % t/t. Domácí index PX se nevyhnul výprodejům a za týden odepsal 1,7 % na 1 023 bodů.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Stock Spirits (+1,9 % t/t na 65,3 Kč), které technicky narovnávaly předchozí výprodejovou vlnu. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie VIG (-4,2 % t/t na 568 Kč). VIG relativně dobře odolával tlaku posledních týdnů, který se objevil na evropských finančních titulech. Nicméně další propad výnosů státních dluhopisů napříč Evropou (kromě Itálie) není dobrou informací pro pojišťovny resp. jejich výnosy z investování.

 

Očekávané výsledky hospodaření

ČEZ

ČEZ oznámí výsledky za 2Q19 zítra ráno v 8:00 hod. Z reportu za 2Q19 bude podstatné zejména potvrzení cílů na tento rok a ceny prodané elektřiny na další roky. Předpokládáme, že vedení ČEZu potvrdí cíle na tento rok. EBITDA by měla být v rozmezí 57-59 mld. Kč (oček. 58,5 mld. Kč, J&T 58,9 mld. Kč) a č. zisk 17-19 mld. Kč (oček. 18,2 mld. Kč, J&T 16,7 mld. Kč). Pro rok 2020 čekáme, že by cena prodané elektřiny mohla být mírně nad hranicí 42 EUR/MWh (prodáno cca 73 %) a pro rok 2021 nad 43 EUR (42 %). Odhadujeme, že 2Q19 tržby dosáhnou 44,5 mld. Kč (8,7 % r/r). Zisk EBITDA by podle našich projekcí měl dosáhnout 11,8 mld. Kč (25,5 % r/r). Důvodem růstu je nižší (-1,6 mld. Kč) EBITDA za 2Q18. Růst je dán samozřejmě taky vyšší realizovanou cenou elektřiny. Loni prodával ČEZ elektřinu za asi 31,5 EUR/MWh, letos prodává za ceny nad 39 EUR. Č. zisk odhadujeme na 2,6 mld. Kč (462 % r/r).

Kofola

Kofola představí své výsledky za 2Q19 dnes odpoledne po zavření trhu Druhé čtvrtletí je pro Kofolu druhé nejsilnější po 3Q. Navíc 2Q19 bude pozitivně ovlivněno Velikonocemi, které letos spadají právě do tohoto kvartálu. Dále očekáváme zvýšení cen v ČR a růst Adriatického regionu. To v kombinaci s nízkými cenami cukru by mělo znamenat silné kvartální výsledky. Na základě výsledků dosažených v celém pololetí očekáváme, že Kofola zvedne své celoroční projekce na EBITDA ve výši 1 080 mil. Kč (oček. J&T 1 168 mil. Kč). Tržby za 2Q19 by podle našich odhadů měly ukázat meziroční růst o 8 % na 2,2 mld. Kč. Pozitivní by měly být nižší náklady na hlavní nákladovou položku cukr. Naopak vyšší odhadujeme administrativní náklady. Zisk na úrovni EBITDA předpokládáme ve výši 375 mil. Kč, což je meziroční růst o 14,8 %. Č. zisk odhadujeme na 178 mil. Kč (+15,7 % r/r).

Avast

Společnost Avast zveřejní výsledky hospodaření za 1. polovinu roku 2019 ve středu 14.8. před otevřením trhu. Očekáváme, že v první polovině roku upravené tržby vzrostly o 4,4 % r/r na 421,1 mil. USD. Jde o menší tempo než v 1Q19 (+6,1 % r/r), jelikož očekáváme mírně nižší organické tempo růstu i efekt divestice aplikace Managed Workplace, kterou firma prodala v lednu. Tahounem tržeb by měl být největší segment spotřebitelského antiviru pro PC, kde očekáváme tržby 308 mil. USD (+9,6 % r/r).

Marži zisku EBITDA očekáváme za 1H19 na úrovni 55,3 %, což je mírně níže než v 1Q (55,5 %) kvůli větším výdajům na vývoj. Upravený zisk EBITDA podle nás vzroste o 4,8 % r/r na 232,9 mil. USD. Růst na provozní úrovni a zhruba podobný výsledek na finanční úrovni jako loni v 1H podle nás povedou k růstu upr. čistého zisku o 10,6 % na 143,9 mil. USD. Růst zisku na akcii by měl být nižší (5,7 % r/r) kvůli růstu počtu akcií. Zisk na akcii očekáváme 0,145 USD.

Očekáváme, že management v oznámení představí i mezitímní dividendu. Avast chce udržovat výplatní poměr cca 40 % z volného cash flow, přičemž mezitímní dividenda má odpovídat 1/3 celoročního výsledku předchozího roku. Očekáváme mezitímní dividendu 4,5 centu, přičemž za celý letošní rok odhadujeme dividendu 13,4 centu (hrubý div. výnos 3,4 %).

Po 1. kvartále management potvrdil, že pro letošek očekává růst upravených tržeb „vyšším jednociferným tempem“, a to po očištění o vliv měnových kurzů, ukončených operací a prodeje aplikace Managed Workplace. Za 1Q činilo toto tempo růstu 9,1 % a za celou 1. polovinu roku jej odhadujeme na 8,7 %. Proto podle nás management výhled potvrdí. Marže zisku EBITDA má být letos zhruba na úrovni loňského roku, kdy činila 54,1 %, přičemž změny v účetních pravidlech IFRS 16 zvyšují vykazovanou EBITDA marži o cca 1 proc. bod. Očekáváme, že management tento výhled rovněž potvrdí. Naším očekáváním na celý rok je marže 55,3 %.

Společnost bude pořádat konferenční hovor v den výsledků v 10:00. Management se pravděpodobně vyjádří k výhledu na celý rok již v ranním oznámení, a proto od konf. hovoru očekáváme spíše detaily týkající se vývoje jednotlivých segmentů. Investory bude podle nás zajímat především dynamika hlavního segmentu spotřebitelského antiviru a také menšího segmentu firem (SMB), kde došlo v posledních 2 letech k poklesu zakázek. Investory bude zajímat, zda Avast počítá se spuštěním nových produktů právě v tomto segmentu do konce roku, jak management dříve oznámil. Management rovněž poskytne výhled na daně či investiční výdaje pro zbytek roku, ale zde nečekáme překvapení.

Celkově se domníváme, že Avast opět představí dobrou sadu dat a potvrdí výhled. Přestože se akcie nyní obchoduje poblíž historických maxim, trh může na takové výsledky reagovat pozitivně.

 

Zprávy ze společností

O2 CR

Dle pátečních HN připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu plán podpory výstavby nových sítí. Plán ministerstva uvažuje o snížení či zrušení poplatků za pokládání kabelů na pozemcích státu či obcí, snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů či úpravu výkopových prací, které by měly vytvářet místo pro uložení komunikačních sítí. Snížení poplatků za pokládání kabelů by mohlo ušetřit několik desítek milionů korun společnostem, jako je například CETIN. Snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů by již mohlo přinést úspory v řádech stamilionů i pro samotnou O2 CR. Celkově operátoři vloni zaplatili státu za tuto službu 1,2 mld. Kč, tedy zhruba stejně jako v roce 2017. Pokud k tomuto kroku dojde, očekáváme, že by se poplatky mohly stabilizovat zhruba na meziročně neměnné výši vzhledem k očekávanému zvýšení objemu využívání kmitočtů. Celkově vnímáme iniciativu ministerstva mírně pozitivně s ohledem na možnost úspory nákladů.

Evropská komise (EK) uvedla, že má podezření na porušování antimonopolních pravidel EU v případě sdílení sítí v ČR společnostmi O2 CR, T-Mobile a CETIN. Operátoři budou vypracovávat odpověď EK, ve které budou uvádět důvody a především výsledky, které by měly vyvrátit toto podezření. Zainteresované společnosti se shodně vyjádřily, že vždy postupovaly podle platné legislativy. Navíc jim sdílení posvětil i domácí regulátor. Mimochodem i kodex EK pro elektronické komunikace podporuje společné investice především v případech, kdy to vede k vyššímu standardu poskytovaných služeb zákazníkům a úspoře nákladů. Podobný koncept funguje například v Anglii či Francii. EK operátorům vytýká, že je ČR malý a koncentrovaný trh a že došlo ke spojení dvou největších hráčů ze tří možných. Situaci budeme nadále sledovat, protože potenciálním negativním scénářem může být pokuta až 10 % z tržeb společnosti. Nejistá může být i situace s dalším pokračováním vzájemné dohody o sdílení sítí mezi T-Mobile a O2 CR resp. CETINem. Současně se však domníváme, že dotčené společnosti podniknou patřičné kroky, aby EK osvětlily své postupy a vliv na domácí trh.

ČEZ

Neplánovaná odstávka 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany se opět prodlouží. Nově by měla být jednotka v provozu na začátku září, místo v polovině srpna. Jedná se o druhé prodloužení. ČEZ bude muset nahradit tento výpadek jinými dražšími zdroji. To bude mít negativní vliv na hospodaření, nicméně nečekáme, že by kvůli tomu upravil ČEZ své celoroční cíle. Společnost bude reportovat výsledky za 2Q19 toto úterý.

Avast

Společnost Broadcom včera oznámila, že se dohodla se Symantecem na koupi jeho divize korporátní klientely za 10,7 mld. USD. Symantec je v současnosti největší veřejně obchodovanou společností v oblasti antivirové ochrany. Divize, kterou Symantec prodává, se zaměřuje na ochranu firemních systémů před hackery a dalšími hrozbami. Broadcom původně jednal o úplném převzetí Symantecu, ale k dohodě nedošlo. Očekává se, že Symantec se po této divestici více zaměří na segment spotřebitelského anitiviru.

Zpráva je z pohledu Avastu pozitivní v tom, že je v sektoru akviziční aktivita. Na druhou stranu Symantec může být nyní ostřejší konkurencí pro Avast poté, co se více zaměří na spotřebitelské produkty, které jsou jádrem byznysu Avastu.

 

Dluhopisy

Sazka Group

 

Sazka Group vydává novou emisi 5letých dluhopisů v objemu 5 mld. Kč, s možným navýšením až na 6 mld. Kč. Aranžéři emise jsou J&T Banka, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Po získání povolení regulatorních orgánů by měla proběhnout veřejná nabídka a společnost požádá o přijetí dluhopisů k obchodování na Burze cenných papírů Praha. Bližší informace k emisi budou zveřejněny v nejbližších dnech. V současné době již má Sazka Group vydané eurové dluhopisy v objemu 200 mil. EUR splatné v roce 2022.

Rustonka 

Certifikáty Rustonka 0,00/2021 se dnes budou naposledy obchodovat na pražské burze. Dnešek je zároveň posledním dne pro nárok na předčasné splacení certifikátů, jelikož ve středu 14. 8. je rozhodný pro předčasné splacení. Připomínáme, že společnost Gramexo, která je emitentem certifikátů, v červnu oznámila, že v souladu s prospektem učinila certifikáty předčasně splatnými k 13. 9. 2019. Emitent splatí diskontovanou hodnotu certifikátů těm investorům, kteří budou vlastníky certifikátů ke konci dne 14. 8. 2019. Diskontovaná hodnota certifikátu bude činit 27081,90 Kč (nominální hodnota je 30000 Kč a vydány byly 13. 9. 2016 za 23227,8 Kč). Jak jsme již dříve uvedli, společnost Gramexo prodala dceřinou společnost Rustonka Development, vlastnící kancelářské budovy na Praze 8, investorům Hana Alternative Asset Management a White Star Real Estate. Prodej proběhl přes českou společnost IDX Czech, s.r.o. Prodej aktiv dle prospektu umožňuje emitentovi certifikáty předčasně splatit.

 

Ekonomika

ČNB

V pátek byl zveřejněn zápis ze srpnového zasedání (1. srpna) bankovní rady České národní banky (ČNB), kdy bankovní rada ponechala jednomyslně sazby beze změny. Zápis výrazné překvapení nepřinesl. Bankovní rada i přes vlastní optimistickou prognózu vidí spíše proti-inflační rizika. S obavami sleduje ochlazení ekonomické aktivity v eurozóně a vnímá riziko brexitu či obchodních sporů ve světě. To zvyšuje šance, že ČNB letos sazby už měnit nebude. Bude spíše vyčkávat a snažit se vyhnout unáhleným krokům.

Maloobchodní tržby – červen

Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v červnu vzrostly o 4,6 % r/r, což překonalo očekávání (3,6 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 1,7 % m/m a meziročně byly vyšší o 6,2 %. Výsledky negativně ovlivnily kalendářní vlivy (-1 pracovní den). Celkově spotřebitelská poptávka v červnu pozitivně překvapila, zaznamenala nejvyšší růst za poslední 2 roky a rostla ve všech rozměrech. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,7 % r/r, z toho za oděvy a obuv o 17 %, za sportovní zboží o 10 %. Prodeje aut v červnu propadly o 8,3 % r/r. Následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu meziročně stagnovaly (0,2 % r/r). Za celý 2Q maloobchodní tržby vzrostly o 4,7 % r/r. Domácí spotřebitelská poptávka zůstala letos velmi silná, byla důležitým faktorem růstu HDP v 2Q a toto by mělo platit i pro druhou polovinu roku.

Obchodní bilance – červen

Obchodní bilance v červnu vykázala přebytek 18,4 mld. Kč (14 mld. v červnu 2018). Meziročně propadl export (-4 % r/r), což odráželo vývoj domácího průmyslu. Ovšem toto kompenzoval propad dovozu (-6 % r/r) a přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl. Propad exportu se týkal především obchodních partnerů v eurozóně (-5 % r/r), naopak vývozy mimo EU vzrostly o 1 % r/r. Pokles exportu se týkal řady položek. Na dovozní straně se pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun. V prvním pololetí obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 115 mld. korun (vloni 91 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (100 mld. v roce 2018).

Průmyslová výroba – červen

Průmyslová výroba v červnu byla meziročně nižší o 6,4 % r/r, což zaostalo za očekáváním (-2,0 % r/r). Výsledky negativně ovlivnila sezónnost (-1 pracovní den), sezóně očištěná průmyslová výroba propadla o 2,8 % m/m (+1,2 % v květnu) a meziročně byla nižší o 2,8 %. Celkově jde o nejhlubší propad průmyslu za posledních 6 let a se zpožděním se projevilo zhoršení, které naznačují předstihové ukazatele (např. indexy nákupních manažerů) od března. Propad se netýkal jednoho sektoru, ale pokles šel napříč celým průmyslem přes řadu oborů. Prudce propadla hodnota nových zakázek (-10 % r/r vs. +6 % prům. za 3M). Za celé 2Q vzrostla průmyslová produkce vůči 1Q o 0,7 % q/q a meziročně byla vyšší o 0,8 %. Vzhledem k negativnímu vývoji v německém průmyslu a dalšímu výraznému propadu předstihových ukazatelů červnový pokles průmyslu nemusí být výjimkou a bude pravděpodobně pokračovat během 3Q. Za celý rok očekáváme růst průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018), ovšem nadále rostou rizika na straně dalšího zpomalení.

Nezaměstnanost – červenec

Míra nezaměstnanosti na konci července podle očekávání vzrostla o 1 desetinu na 2,7 % (3,1 % v červenci 2018). Za nárůstem míry nezaměstnanosti stály z velké části sezónní faktory. Z hlediska dosavadních trendů se nic nemění a dál pokračuje velké pnutí trhu práce. Počet volných míst se držel na úrovni 347 tis. míst, následně na 10 volných míst připadá pouhých 5 uchazečů o práci. Očekáváme, že v následujících měsících se míra nezaměstnanosti se udrží na současné úrovní. Průměrnou míru nezaměstnanosti za celý rok čekáme 2,8 % (3,2 % v roce 2018).

 

Devizový trh

CZK/EUR

Koruna k euru zůstala na nižších úrovních 25,75-25,80 po celý týden. Na tyto úrovně, tedy dvouměsíční minima, se dostala již předminulý týden v návaznosti na zvýšenou volatilitu na finančních trzích po obnovení rizikového faktoru obchodních válek mezi USA a Čínou. V regionu měl opět shodný vývoj polský zloty. Zápis z posledního zasedání ČNB již žádné překvapení nepřinesl a zůstal bez odezvy. Krátkodobě koruna zůstává ve vleku globálního vývoje, ale po předchozím oslabení rostou šance na určitou konsolidaci. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a měna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD

Koruna k dolaru nejdříve během týdne mírně zpevnila a vrátila se zpět pod hranici 23 Kč/USD. Ke konci týdne se však prezident Trump okomentoval situaci kolem Číny, což vrátilo korunu zpět nad zmíněnou 23korunouvou úroveň. Týden tak koruna vůči dolaru uzavřela na 23,08 (posílení o 0,4 % t/t). Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR

Po vyhroceném předminulém týdnu se trh začal mírně konsolidovat a hlavní pár se vrátil hned v pondělí na úroveň 1,12 USD/EUR, kolem které osciloval celý týden. Páteční závěr byl na 1,12 USD/EUR, tedy oslabení dolaru o 0,8 % t/t. Obchodování by mělo zůstat ve vleku sporu USA-Čína. Pokud porostou šance na sérii snižování sazeb Fedu, zvýší se tlak na oslabování dolaru. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,11-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru. Rizikem zůstává defenzivní strategie investorů, kteří by v případě nekomfortní situace utíkali do bezpečných (dolarových) aktiv.

RUB/USD

Prudké oslabení ropy o více jak 5 % t/t nemělo na kurz rublu k americkému dolaru výraznější vliv. Došlo sice k dennímu výkyvu nad 66 RUB/USD (úterý), ale ihned přišla korekce na 65-65,5 RUB/USD, kde se kurz udržel po celý týden. Minule zmiňované nové kolo sankcí z USA bylo trhem již zapomenuto. Krátkodobě zůstane hlavním faktorem sentiment. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy (i přes zmíněný výkyv), které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Nárůst volatility na finančních trzích nechal tentokrát komoditní trhy v klidu. Široké indexy zakončily týden v kladném teritoriu 0,3 % t/t za pomoci oslabení dolaru (např. k euru o 0,8 % t/t). To samé se však již nedá říci o konkrétních komoditách. Například ropa (WTI) minulý týden oslabila o 5,4 % t/t kvůli zvýšené nejistotě okolo obchodních válek, která by mohla vyústit v globální ekonomické oslabení a tedy nižší poptávku po ropě. Naopak technické kovy přidaly 0,7 % t/t, kde tahounem bylo olovo (+5,7 %) a měď (+2,5 % t/t), která technicky korigovala propad z letošních minim. Zemědělské komodity lehce korigovaly sezónní propad a přidaly 0,8 % t/t. Stále při chuti byly vzácné kovy (+1,9 % t/t) v čele se stříbrem (+2,8 % t/t), kterému sekundovalo zlato (+1,8 % t/t).

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.