J&T Banka Týdenní přehled: 5. - 12. červenec 2019

10:43 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Přehled


ČEZ
- Společnost bude investorem do nových jaderných bloků
- Hledání kupce pro rumunská aktiva


Kofola
- Akvizice společnosti Espresso


CME
- PPF je údajně blízko ke koupi slovenské Markízy


Avast
- Možné akvizice k další expanzi


Banky
- Rozvojový fond má být ustaven v září, chce 6 mld. Kč


Trh Start
- Další obchodní den


Sazka Group
- KKCG dokončila převzetí podílu


EPH
- EBITDA meziročně beze změn


Makro
- Inflace v červnu podle očekávání drobně zpomalila


ČNB
- Zápis naznačil, že sazby se letos měnit nebudou

 

Výhled na tento týden

Nadcházející týden bude ve znamení výsledkové sezóny za 2Q19 v USA. Jako první své hospodářské výsledky zveřejní významné banky jako Citigroup, JP Morgan, Bank of America a Wells Fargo. Doplní je další velké společnosti jako Johnson & Johnson, Microsoft, IBM či Netflix. Očekávání jsou nastavena pro tuto výsledkovou sezónu nízko, a firmy tak mají relativně větší šanci pozitivně překvapit. Trh bude podobně jako v uplynulém týdnu zřejmě citlivě reagovat na jakékoli náznaky budoucí politiky Fedu. Investoři jsou nyní téměř stoprocentně přesvědčeni, že Fed na svém zasedání na konci července sníží úrokové sazby ze současných 2,50 %, avšak liší se názory na jeho další kroky. Celkově máme na tento týden mírně pozitivní výhled vzhledem k potenciálu firem překonat očekávání trhu. Z makroekonomických dat budou v úterý podstatným číslem maloobchodní tržby za červen v USA (oček. +0,2 m/m po 0,5 %) a v tentýž den průmyslová výroba (oček. +0,1 % m/m po 0,4 %). V úterý se také bude sledovat index očekávání finančního trhu ZEW v Německu, který by měl klesnout na úrovni současné situace i očekávání. V pátek pak týden uzavře spotřebitelská nálada Univerzity v Michiganu za červenec (oček. 98,6 po 98,2 b.).

 

Akciový trh – Pražská burza

Zprávy z trhu

Akciové trhy i druhý týden v červenci pokračovaly v nevýrazném obchodování, které se hlavně v USA neslo v mírně pozitivním duchu. Jedním z faktorů, který podpořil optimismus u akcií, bylo středeční vystoupení šéfa Fedu Powella v Kongresu, kde jasněji naznačil snížení sazeb Fedu na konci července. Začátek výsledkové sezóny výraznější impuls nepřinesl. Americké akciové indexy si připsaly růst přes 1 % t/t a překonaly některé psychologické úrovně (S&P 500 přes 3 000 bodů a Dow Jones přes 27 000 bodů). Evropské akciové indexy zaznamenaly ztráty do 1 % t/t. Domácí index PX pak v pátek uzavřel na 1 056 bodech (+0,3 % t/t). Nejlepší výkonnost měla minulý týden na pražském parketu Kofola (+2,7 % t/t, 300 Kč). Její oznámení o menší akvizici v kávovém byznysu vnímáme spíše neutrálně, ale firma těží z očekávaného růstu a možného zvyšování projekcí. Naopak největší pokles předvedl ČEZ (-2,6 % t/t, 512,5 Kč). Vláda na začátku týdne schválila, že ČEZ bude investorem do nových jaderných elektráren, nicméně detaily chystaných smluv mezi státem a ČEZem stále nejsou k dispozici.

 

Zprávy ze společností

ČEZ

Vláda minulé pondělí schválila, že investory do nových jaderných bloků budou dceřiné společnosti ČEZu, které k tomu budou využívat jak vlastní zdroje, tak externí financování. Měly by být uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZem, které umožní získání úvěru za podobně výhodných podmínek, jako by si půjčoval stát. Stát by také měl kompenzovat případnou změnu podmínek (legislativa, regulace/politika), které by byly pro projekt ekonomicky neefektivní. Za určitých podmínek bude ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. O tom, že investory budou dceřiné firmy ČEZu, se už nějakou dobu mluví a z našeho pohledu to je již v ceně akcií obsaženo. Nicméně další detaily stále nejsou rozhodnuty. Nejsou podrobnosti k chystaným smlouvám ani podmínky, za kterých by ČEZ mohl projekt předat státu. Zprávu považujeme za neutrální. Nicméně politická rétorika na toto téma může mít na cenu akcií vliv.

ČEZ hledá zájemce o svá rumunská aktiva. Rozhodnutí, zda v prodeji pokračovat, bude záležet na zájmu potencionálních kupujících, řekl Ondřej Šafář, ředitel rumunských operací. ČEZ oznámil, že se plánuje nejen z Rumunska stáhnout. Nicméně prodávat nemusí a jistě si počká na odpovídající nabídku. Rumunská aktiva generují cca 5 % celkového zisku EBITDA.

 

Kofola

Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že minulé úterý (9. 7. 2019) koupila 100 % společnosti Espresso s.r.o. Tato společnost se zabývá zejména prodejem kávy a distribucí čaje. Cena transakce zveřejněna nebyla. Roční tržby jsou kolem 93 mil. Kč a EBITDA 8 mil. Kč. Ve srovnání s loňskými výsledky Kofoly to znamená cca 1 % celkového zisku EBITDA a tržeb. Vítáme vstup Kofoly do kávového byznysu, nicméně vzhledem k velikosti podstatný vliv na hospodaření nečekáme.

 

CME

Podle informací slovenského Denníku N má skupina PPF Petra Kellnera zájem o ovládnutí slovenské televize Markíza ze skupiny CME. Podle listu je PPF velmi blízko k jejímu ovládnutí. Markíza, CME ani PPF spekulace nekomentovaly, avšak list uvádí, že CME ocenila Markízu na 300 mil. EUR (cca 336 mil. USD). To je dvanáctinásobek loňského zisku EBITDA 27,9 mil. skupiny Markíza a zhruba desetinásobek zisku EBITDA 32,4 mil. USD, který očekáváme pro tento rok. Nacenění je podobné, za jaké se zobchodoval podíl v české televizi Prima v r. 2017. Podle webu Echo24 je ale ve hře spíše koupě celé skupiny CME než pouze slovenské televize Markíza. Dodáváme, že v květnu se již objevily spekulace o zájmu společnosti Emma Capital o českou Novu, která rovněž patří do CME.

 

Avast

Šéf Avastu Ondřej Vlček v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že společnost se chce kromě organického růstu zvětšovat i akvizicemi. V úvahu připadá jak posílení v segmentu spotřebitelského antiviru, tak posílení pozice u firemních zákazníků. Podle Vlčka má nyní Avast podíl na celosvětových tržbách ze spotřebitelského antiviru cca 15 %, přičemž je podle něj realistické zvýšit podíl na 20 – 25 %. Firemní klientela je zatím pro Avast relativně menším byznysem a podle Vlčka může akvizice pomoci zlepšit přístup k takovým zákazníkům. Avast má podle svého šéfa na akvizice dostatek hotovosti, ovšem pokud by mělo dojít na významnou, „transformativní“ akvizici, mohla by se financovat i dluhem nebo vydáním nových akcií. Avast také připravuje nové produkty pro tzv. Internet of Things a pro přístroje fungující na 5G sítích. Podle Vlčka kybernetická bezpečnost neustále roste na významu, což je pro Avast pozitivní. Rozhovor považujeme za neutrální.

 

Banky

Podle informací Hospodářských novin má na konci září vzniknout Národní rozvojový fond, do něhož budou přispívat české banky. Vznik fondu mají podepsat zástupci velkých českých bank a státu. Fond zatím počítá s prvotním vkladem 6 mld. Kč od čtyř největších českých bank – České spořitelny (ze skupiny Erste), Komerční banky, ČSOB a UniCredit Bank. Ostatní české banky by mohly přispět dohromady dodatečnou 1 mld. Kč. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by tento vklad měl mít formu mezaninového financování, které by bylo doplněno standardními úvěry ve výši cca 28 mld. Kč. Dohromady by tak fond v příštím roce disponoval 35 mld. Kč. Většina projektů, které by fond financoval, by měly slibovat návratnost pro investory. I tak by ale součástí mohl být podfond, který by měl sociální charakter bez výhledu na návratnost. Postupně by se do fondu mohly zapojit další velké společnosti se zahraničními vlastníky, tj. i mimo bankovní sektor. Článek podle nás nenastiňuje zásadní nové informace k plánovanému fondu a považujeme jej za neutrální.

 

Trh START

Ve středu proběhl další obchodní den trhu START pražské burzy. Obchodovalo se s akciemi společnosti UDI CEE (22 306 ks, +0,87 %, 466 Kč), Fillamentum (300 ks, -0,58 %, 855 Kč) a Prabos (20 125 ks, -2,44 %, 400 Kč). S akciemi emitentů Primoco a AtomTrace obchody neproběhly.

 

Dluhopisy

Sazka Group Skupina KKCG Karla Komárka dokončila převzetí 25% podílu v Sazka Group od společnosti Emma Capital Jiřího Šmejce. KKCG je tak nyní 100% vlastníkem Sazky. K uzavření smlouvy o prodeji podílu došlo již v březnu. Jak jsme již dříve uváděli, tato změna vlastnictví nemá vliv na dluhopisy vydané společností Sazka Group.

 

EPH

EPH vzrostly tržby za 2018 o 16,5 % r/r na 7,0 mld. EUR. Zisk EBITDA se meziročně téměř nezměnil (1,7 mld. EUR, -3,2 % r/r). Č. zisk poklesl na 630 mil. EUR (-27,8 % r/r). Ukazatel zadlužení (č. dluh / EBITDA) mírně klesl na 2,9x z 3,0x.

 

Ekonomika

Inflace – červen

Inflace v červnu podle očekávání zpomalila na 2,7 % r/r z 2,9 % v květnu. Vůči květnu se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 0,2 % m/m, a to kvůli cenám potravin (0,4 % m/m) a bydlení (0,3 % m/m), kde došlo k dalšímu mírnému nárůstu nájmů a cen elektřiny. Očekáváným sezónním faktorem byl nárůst cen dovolených (7 % m/m) se začátkem letní sezóny. Za zpomalením meziroční inflace stály spíše technické faktory (vyšší srovnávací základna), celkový inflační obrázek se příliš nemění a dál pokračují zvýšené inflační tlaky v ekonomice. Nadále očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Za celý rok čekáme průměrnou inflace 2,7 % (2,2 % vloni). Do konce roku zatím nečekáme žádné další změny sazeb ČNB, která vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) bude spíše vyčkávat na další vývoj.

ČNB

V pátek byl zveřejněn zápis z červnového zasedání (26. června) bankovní rady ČNB, kdy bankovní rada ponechala sazby beze změny (2,00 %). Hlasování bylo 6:1, když ruku pro zvýšení sazeb zvedl Vojtěch Benda. Bankovní rada vidí pro-inflační rizika výhradně v domácím vývoji. Na prvním místě je to slabší kurz koruny, pak opakovaně rychlejší růst mezd a také struktura růstu HDP, který je tažen spotřebou. Na druhou stranu zahraniční vývoj přináší jak proti-inflační rizika včetně cen ropy, tak velké nejistoty dalšího vývoje (zpomalení eurozóny, omezení mezinárodního obchodu). Ve výsledku bankovní rada věří, že se rizika vyrovnají a měnová politika se nebude muset měnit, proto do zápisu zopakovala větu, že s prognózou je konzistentní stabilita sazeb do poloviny roku 2020. Do konce roku zatím žádné změny sazeb ČNB nečekáme a předpokládáme, že centrální banka bude spíše vyčkávat na další vývoj.

 

Devizový trh

CZK/EUR

Koruna k euru celý týden velmi pozvolna oslabovala a posunula se z úrovně 25,50 na 3týdenní minimum 25,60 CZK/EUR. Koruna nereagovala na žádný impuls (výsledky inflace, zápis ČNB) a spíše kopírovala trend ostatních měn v regionu, které celý týden také pozvolna ztrácely. Krátkodobě koruna může pokračovat v nevýrazném obchodování kolem 25,6 CZK/EUR. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD

Koruna k dolaru celý týden kolísala bez jasného trendu v pásmu 22,7 -22,8 CZK/USD. Výkyvy do vývoje koruny k dolaru přinášely hlavně výkyvy eurodolarového trhu. Krátkodobě zůstane důležitý sentiment. USD/EUR Dolar v euru začal týden na úrovni 1,122 USD/EUR, ale pak postupně oslabil na 1,128 USD/EUR. Jedním z impulzů v celkově klidném obchodování bylo středeční vystoupení šéfa Fedu Powella v Kongresu, kde naznačil snižování sazeb Fedu na konci července. Obchodování by mělo zůstat klidné poblíž 1,13 USD/EUR i vzhledem k absenci významných zpráv v kalendáři. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD

Rubl k dolaru mírně posílil, z úrovně 63,8 RUB/USD se posunul na 63,0 RUB/USD. Ve čtvrtek se rubl dostal i pod hranici 63 RUB/USD, což jsou nejvyšší úrovně za poslední 3 týdny a na dosah ročních maxim. Rublu minulý týden pomohl další mírný nárůst cen ropy a dlouhodobě prospěšný je sentiment a pokles obav z nových sankcí USA proti Rusku. Krátkodobě je hlavním faktorem sentiment, který otevírá prostor pro další mírné posílení. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.