J&T Banka Týdenní přehled: 3. - 7. červen 2019

10:34 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Přehled


ČEZ
- Místopředseda představenstva prodával akcie
- Finanční ředitel prodával akcie

CME
- Změny v managementu TV Nova
- Management získal akciové odměny

O2 CR
- Valná hromada schválila mimo jiné návrh na dividendu

Kofola
- Akcionáři schválili dividendu

Indexy CECE
- Čtvrtletní úpravy indexu CECE

Makro
- Růst mezd v 1Q nečekaně zrychlil
- Maloobchodní tržby v dubnu zvedly velikonoční nákupy
- Průmysl v dubnu opět pozitivně překvapil
- Obchodní bilance pokračuje v přebytku

 

Výhled na tento týden

Investoři tento týden uvítají oddálení uvalení cel na Mexiko ze strany USA na neurčito, a přinejmenším začátek týdne by tak mohl být pozitivní. Jinak by nás mohl čekat relativně poklidný týden. Investoři se zaměří na makroekonomická data, která budou dále dotvářet názor na možné další kroky Fedu. Většina trhu již očekává, že Fed přistoupí ke snížení sazeb ještě v tomto roce. V pondělí jsou zavřené trhy ve Vídni, Budapešti, Frankfurtu a Curychu.

Z domácích informací připomínáme, že ve středu proběhne další obchodní den na trhu START.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční spotřebitelskou inflaci CPI (oček. 0,1 po 0,3 % m/m), páteční maloobchodní tržby (oček. 0,7 po -0,2 % m/m), průmyslovou produkci (oček. 0,2 po -0,5 % m/m) a index spotřebitelského sentimentu univerzity Michigan (oček. 98 po 100 bodech). V Číně budeme v pátek sledovat průmyslovou produkci (oček. beze změny 5,4 % r/r).


Akciový trh – Pražská burza

Zprávy z trhu

V uplynulém týdnu sledovali investoři především riziko uvalení cel na dovoz z Mexika do USA, zasedání ECB a makroekonomická data. V průběhu týdne vše nasvědčovalo tomu, že mexická strana je ochotna udělat maximum pro odvrácení cel a například pošle zhruba 6000 vojáků na ochranu svých hranic. Prezident Trump pak v pátek večer skutečně odložil zavedení cel na neurčito. ECB ve čtvrtek přišla s dalším holubičím vystoupením. Prodloužila platnost neměnných sazeb do 2Q 2020 a upřesnila podmínky podpory likvidity bank, tzv. TLTRO 3. Makroekonomická data v USA a především páteční měsíční data z trhu práce (75 vs. oček. 175 tisíc nových prac. míst) investory příliš nepotěšila a dále přispěla k názoru trhu, že ještě letos může dojít k obratu v měnové politice Fedu. Americký index Dow Jones nakonec za týden přidal více jak 4,5 % t/t. Německý DAX šel v závěsu a připsal si téměř 3 % t/t. Uklidnění kolem cel na mexické zboží by bylo pozitivní pro evropské automobilky, které mají v Mexiku pobočky zásobující americký kontinent. Domácí index PX si za týden připsal 0,5 % t/t na 1 050 bodů. 

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie CME (+6,3 % t/t na 90 Kč). Mimo výměnu managementu v TV Nova lokální tisk opět spekuloval nad možným převzetím aktiv společnosti s tím, že uvedl i možné zájemce v čele s lokální finanční skupinou PPF. Současně změny v managementu TV Nova těmto spekulacím pomáhají. Pokud vynecháme O2 CR (230 Kč či -8,0 % t/t), které se obchodovalo bez nároku na dividendu, tak nejvíce klesající akcií týdne byla Kofola (-2,0 % t/t na 288 Kč). Na společnosti se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Vzhledem k relativně nízké likviditě stačí jen menší prodejní příkaz, aby ovlivnil tržní cenu.

Zprávy ze společností

ČEZ

Místopředseda představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač prodal podle hlášení regulátorovi akcie. Tomáš Pleskač nejprve (30. 5. 2019) uplatnil opce na 60 tis. ks akcií ČEZu a následně 30. a 31. 5. 2019 prodal celkem 57 447 akcií. 

Podle hlášení ČNB prodával akcie i místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák. Martin Novák 4. 6. 2019 uplatnil opce na 100 tis. ks akcií ČEZu a následně prodal 96 tis. ks akcií. V posledních týdnech je to několikátý člen vrcholového vedení ČEZu, který prodal akcie společnosti. Takovéto kroky top managementu nejsou pro investory vítanými zprávami.

CME

Podle informací z tisku se novými společnými generálními řediteli TV Nova stanou dosavadní finanční ředitelka Klára Brachtlová a obchodní ředitel Jan Vlček. Z funkce generálního ředitele TV Nova odejde Christoph Mainusch, který je spolu s Michaelem Del Ninem ředitelem mateřské společnosti CME. Zprávu považujeme za neutrální.

Podle hlášení regulátorovi získali členové managementu CME k 5. 6. akciové odměny, z nichž část odprodali na trhu k pokrytí daňové povinnosti. Jde o dva gen. ředitele společnosti Michaela Del Nina a Christopha Mainusche, finančního ředitele David Sturgeona a hlavního právníka Daniela Penna. Konkrétně Del Nin a Mainusch získali po 24 391 akciích firmy, z nichž každý odprodal 6 793 akcií (cca čtvrtinu) za průměrnou cenu 3,92 USD. Tento postup je u managementu běžný a zprávu hodnotíme jako neutrální.

O2 CR

Akcionáři O2 CR dle očekávání na úterní řádné valné hromadě schválili mimo jiné návrh na celkovou hrubou dividendu 21 Kč/akcii. Dividenda bude splatná od 4. 7. 2019. Jen připomínáme, že titul se již obchoduje bez nároku na zmíněnou dividendu za rok 2018.

Kofola 

Podle očekávání schválili akcionáři na středeční valné hromadě navrženou dividendu. Kofola ze zisku minulého roku vyplatí 13,5 Kč na akcii (hrubý výnos 4,7 %). Od 28. 5. 2019 se Kofola obchoduje již bez práva na tuto dividendu, výplata začíná 5. 7. 2019.

Indexy CECE 

Minulou středu byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálního indexu CECE. Fakticky úpravy indexu proběhnou na konci obchodování v pátek 21. června a nové složení bude platit od pondělí 24. června. Úprava parametrů se z akcií na pražské burze přímo týká akcií CETV (dosud váha 0,43 %) a akcií Erste Group (váha 13,58 %).

 

Ekonomika

Průměrná mzda – 1Q19

Průměrná mzda (hrubá, nominální) v 1Q vzrostla meziročně o 7,4 % na 32 466 Kč (6,5 % v 4Q18). Reálné mzdy (růst očištěný o inflaci) byly vyšší o 4,6 % r/r. Růst mezd překonal očekávání (4,0 % u reálné mzdy) a nedošlo k zvolnění tempa vůči loňskému roku. Mzdový vývoj v 1Q byl mezi obory rozdílný. U řady oborů růst mezd zpomalil (např. průmysl), naopak vysoké tempo růstu zůstalo u mezd placených z veřejných rozpočtů – školství (9,8 % r/r), zdravotnictví (8,5 %).

Pro letošní rok očekáváme nominální růst mezd 6,7 % (4,4 % reálně). Vývoj mezd bude dodávat sílu spotřebitelské poptávce, která by pak měla být hlavním tahounem ekonomického růstu. Vyšší mzdová dynamika vedle dalších faktorů (vyšší inflační tlaky, slabší kurz koruny) může v ČNB opět otevřít diskuzi o dalším zvyšování sazeb. Po květnovém zvýšení sazeb ČNB letos zatím žádné další zvýšení sazeb nečekáme. ČNB bude pravděpodobně vyčkávat na další vývoj v zahraničí (zpomalení eurozóny).

Maloobchodní tržby – duben

Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v dubnu vzrostly o 6,9 % r/r, což překonalo očekávání (5,4 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 0,2 % m/m a meziročně byly vyšší o 5,4 %. Dubnové výsledky ovlivnily Velikonoce, což se především projevilo u prodejů potravin (10 % r/r). Tento sezónní efekt byl zesílen tím, že vloni velikonoční nákupy připadly na březen a letos na duben. Ovšem i vedle tohoto jednorázového výkyvu data potvrzují, že spotřebitelská poptávka dál solidně roste. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,4 % r/r, z toho za elektroniku o 15 %. Celkově výsledky dál potvrzují, že domácí spotřebitelská poptávka zůstala letos velmi silná.

Průmyslová výroba – duben

Průmyslová výroba v dubnu vzrostla o 3,3 % r/r. Sezóně očištěná průmyslová výroba vzrostla o 0,8 % m/m a meziročně byla vyšší o 3,4 %, což je nejvyšší růst za posledních 9 měsíců. Celkově dubnové výsledky domácího průmyslu byly nečekaně silné v mnoha rozměrech.

Celkovou výkonnost průmyslu táhla opět výroba aut (5 % r/r), ale vedle toho se k růstu vrátila i řada dalších oborů. Dalším překvapením byl nárůst nových zakázek (9 % r/r), které silně rostou druhý měsíc v řadě (6 % r/r v březnu). Stejným tempem rostly zahraniční i tuzemské zakázky. Obrázek domácího průmyslu je stále smíšený. Poslední výsledky průmyslu jsou na mnoha úrovních opakovaně lepší, než je vývoj předstihových ukazatelů (např. indexy nákupních manažerů), a to u nás i v zahraničí. Zatím nadále očekáváme růst průmyslu do 2 % (3,3 % v roce 2018).

Obchodní bilance – duben

Obchodní bilance v dubnu skončila s přebytkem 17,6 mld. Kč (16 mld. v dubnu 2018). Oživila se dynamika obratu, export i import vzrostly shodně o 7 % r/r, což je nejvyšší růst za posledních 5 měsíců. Na vývozní straně třetí měsíc v řadě silně rostl vývoz aut (8 % r/r). Na dovozní straně byl významným faktorem dovoz dražší ropy a plynu, u kterých se meziročně deficit prohloubil o 3,4 mld. korun.

Za období leden-duben obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 72 mld. korun (vloni 72 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 90 mld. korun, tj. 1,6 % HDP (114 mld. v roce 2018).

 

Devizový trh

CZK/EUR

Koruna k euru celý týden pozvolna posilovala, z úrovně 25,85 se dostala na 2měsíční maxima 25,60 CZK/EUR. Koruna zaznamenala jedno z největších týdenních posílení za poslední 2 roky. Koruna nereagovala na domácí makrodata, ale na vyšší úrovně ji táhl globální sentiment kvůli oslabení dolaru. Podobný vývoj měly i ostatní měny v regionu.

Trh se rozkýval a krátkodobě důležitý bude globální sentiment. Po výrazném posílení může dojít ke stabilizaci nad úrovní 25,6 CZK/EUR. Dlouhodobý výhled na korunu je pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD 

Koruna k dolaru celý týden posilovala a z úrovně 23,15 se dostala na 3měsíční maximum 22,57 CZK/USD v pátek odpoledne. Za celý týden koruna k dolaru posílila o 2,5 % w/w, což je její nejvyšší posílení za poslední 2 roky. Vývoj koruny k dolaru odrážel výrazné oslabení dolaru k euru, které násobilo posílení koruny k euru.

Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR 

Dolar k euru většinu týdne ztrácel, z pondělní úrovně 1,117 USD/EUR dolar propadl na 3měsíční minimum 1,134 USD/EUR v pátek odpoledne. Trh stále více spekuluje, že Fed v dohledné době přistoupí ke snižování sazeb, což se již delší dobu odráží v poklesu výnosů u amerických dluhopisů a minulý týden se to projevilo i na kurzu dolaru. Tyto spekulace v pátek podpořila i smíšená data z amerického trhu práce. 

Trh se rozkýval a krátkodobě zůstane důležitý sentiment. Po výrazném poklesu dolaru může dojít ke stabilizaci kolem 1,13 USD/EUR. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD

Rubl k dolaru celý týden pozvolna posiloval a z úrovně 65,5 se posunul na 64,8 RUB/USD. Rubl reagoval primárně na globální sentiment (oslabování dolaru) a odmazal svoje oslabení z předchozího týdne. Cena ropy zůstala minulý týden bez větší změny.

Krátkodobě je hlavním faktorem sentiment. Riziko spojené s uvalením nových sankcí USA proti Rusku ustoupilo do pozadí. Ve středním období podpůrným faktorem zůstávají ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy minulý týden prošly smíšeným vývojem a široké indexy zaznamenaly drobné ztráty do 1 % t/t. Cena ropy zůstala i přes drobné výkyvy v průměru beze změny. Opět mírně ztrácely technické kovy (-1 % t/t), cena hliníku (-2 % t/t) se dostala na nejnižší úroveň (1 760 USD/t) od listopadu 2016. Ztrácely zemědělské plodiny (-2 % t/t), které korigovaly svůj silný růst za předchozí 3 týdny. Nervozita na trzích, pokles dluhopisových výnosů a oslabení dolaru naopak pomohly drahým kovům (3 % t/t), které zaznamenaly jeden z nejvyšších týdenních růstů za poslední 3 roky. Cena zlata (3 % t/t) se přehoupla přes 1 340 USD/oz a dorovnala letošní maxima z března. Výše byla naposledy v dubnu 2018.

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.