J&T Banka Týdenní přehled: 29. červenec - 2. srpen 2019

13:13 | B Z | Diskuze

Týdenní přehled: 29. červenec - 2. srpen 2019

Ilustrativní obrázek
Foto: Kevin Hutchinson

Přehled


Erste Group
- Rychlý růst provozního zisku
- Informace z konferenčního hovoru


Komerční banka
- Mírné zklamání na provozní úrovni, čistý zisk nad odhady


Moneta
- Zvýšení celoročního výhledu
- Informace z konferenčního hovoru


O2 CR
- Výsledky za 2Q19 překonaly odhady díky lepším tržbám


Passerinvest
- Zlepšení výsledků a zařazení Nové Karoliny; kovenanty


splněny
EP Infrastructure
- Dluhopisy mají rating „BBB-“


ČNB
- Sazby podle očekávání beze změny, bankovní rada bude dál vyčkávat


Makro
- Propad předstihových ukazatelů v průmyslu

 

Výhled na tento týden

Investoři budou dále rozklíčovávat možnost zavedení 10% amerických cel na zbylý dovoz čínského zboží v hodnotě 300 mld. USD od září. Trump tím chce urychlit dosažení vzájemné dohody, od které, dle jeho slov, Čína nadále utíká. Čína se však snaží udržet svůj postoj a odvetná opatření na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Již v pondělí ráno oslabil čínský juan pod hranici 7 CNY/USD, což bylo považováno za jakousi symbolickou hranici. Zmíněné zavedení dodatečných cel mezi USA a Čínou může ohrozit globální růst, což je negativní zpráva pro riziková aktiva. Vedle toho bude nadále pokračovat výsledková sezóna, která může přinést impulzy pro konkrétní tituly. Celkově máme na týden negativní výhled. Očekáváme, že investoři zaujmou více defenzivní postoj vůči pokračujícímu příběhu vzájemných sporů mezi USA a Čínou. Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM služeb (oček. 55,5 po 55,1 bodu m/m) a páteční průmyslové ceny PPI (oček. 0,2 po 0,1 % m/m). V Číně se zaměříme na čtvrteční obchodní bilanci, kde se očekává snížení poklesu u exportu (oček. -0,2 po -1,3 % m/m) a další prohloubení poklesu u importů (oček. -8,8 po -7,3 % m/m) v dolarovém vyjádření. V Německu se zaměříme na úterní podnikové objednávky (oček. 0,4 po -2,2 % m/m) a středeční průmyslovou produkci (oček. -0,5 po 0,3 % m/m).

 

Zprávy z trhu

V uplynulém týdnu se investoři soustředili na středeční zasedání amerického Fedu, ale asi největší vzrušení přinesl tweet Trumpa, který uvedl, že hodlá zavést od září 10% clo na zbylých 300 mld. USD dováženého čínského zboží, pokud se obě strany do té doby nedohodnou na vzájemném obchodě. Fed podle očekávání snížil sazby o 25 b.b., nicméně následná tisková konference nebyla dostatečně holubičí, na což trh reagoval odklonem od rizikových aktiv a posílením dolaru. Výsledek zasedání Fedu a riziko zavedení dalších cel na čínské zboží znamenal pokles amerických akciových indexů, kde například Dow Jones za týden odepsal 3,2 %. Podobně reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 odepsala 2,4 % t/t. Ani domácí index PX se nevyhnul výprodejům a za týden odepsal 2,8 % na 1040 bodů. V Praze z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie CME (+1,5 % t/t na 107,8 Kč). Titul profituje ze solidních výsledků, které byly zveřejněny již v předminulém týdnu. Navíc je s akcií stále spojena spekulace o možném převzetí buď části či celé společnosti. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie Erste Group (-6,7 % t/t na 811,2 Kč). Erste Group zveřejnila solidní čísla za 2Q, nicméně akcie následovaly výprodeje ve finančním sektoru v Evropě.

Reportované výsledky hospodaření

Erste Group
Erste minulé úterý oznámila výsledky za 2Q 2019. Čistý zisk na úrovni 355 mil. EUR (-19 % r/r) překonal odhady trhu, což je dáno především lepší provozní výkonností. Úrokové výnosy vzrostly o 3 % r/r a mírně zaostaly za odhady. Celkový objem úvěrového portfolia vzrostl o 7 % r/r, čistá úroková marže na úrovni 2,18 % pak poklesla oproti 2Q18 (2,32 %) v důsledku změny struktury rozvahy, nicméně byla stabilní oproti předchozímu kvartálu. Provozní náklady zůstávají pod kontrolou a vzrostly jen o 2 % r/r. Růst personálních nákladů (+4 % r/r) je částečně tlumen klesajícím počtem zaměstnanců (-1 % r/r). Výrazný růst odpisů (+11 %) je pak z velké části dán změnami v účetnictví (IFRS 16) a je kompenzován poklesem ostatních administrativních nákladů (-6 %). Podíl nesplácených úvěrů dále poklesl na 2,8 % (3,0 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba. Ostatní náklady a výnosy zahrnují rezervu ve výši 151 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku týkající se oprávněnosti výplaty státní podpory klientům stavební spořitelny. Management dále potvrdil svůj celoroční výhled, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 % a rychlejší růst výnosů oproti provozním nákladům. Rizikové náklady by měly zůstat na velmi nízké úrovni do 10 b.b., což představuje zlepšení oproti dosavadnímu očekávání v rozmezí 10 – 20 b.b. Z našeho pohledu jsou zveřejněná čísla pozitivní. Růst úrokových výnosů sice zpomalil a zaostal za odhady, nicméně vyšší ostatní výnosové položky a nižší náklady pomohly k solidnímu růstu provozního zisku, který tak je nad očekáváním trhu. Pozitivní je také další pokles podílu nesplácených úvěrů a potvrzení celoročního výhledu navzdory výrazné negativní jednorázové položce.

Komerční banka
Komerční banka reportovala za druhý kvartál tohoto roku čistý zisk ve výši 4 036 mil. Kč, mírně nad konsensem trhu (3 857 mil. Kč). Nicméně pozitivní překvapení pramení především z opětovného rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni jsou výsledky mírně slabší oproti konsensu. Růst úrokových výnosů mírně zpomalil oproti předchozímu kvartálu a dosáhl 7 % r/r, což je kombinace 3% růstu úvěrového portfolia a meziročně mírně vyšší čisté úrokové marže (2,15 % oproti 2,12 % ve 2Q18). Výnosy z poplatků zastavily dosavadní pokles, když klesající transakční poplatky byly kompenzovány vyššími poplatky z prodeje produktů třetích stran a poplatky za speciální finanční služby. Reportované provozní náklady jsou meziročně bez výraznější změny, po očištění o jednorázové vlivy ve 2Q18 by pak rostly o 3 %. Růst mezd je stále kompenzován klesajícím počtem zaměstnanců. Vyšší ostatní náklady pak pramení především z investic do digitalizace. Podíl nesplácených úvěrů dále klesl na 2,3 % (2,5 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba, a to jak u domácností, tak u korporátních klientů. Za celý tento rok management očekává růst úvěrového portfolia nižším až středním jednociferným tempem a rychlejší růst vkladů oproti úvěrům. Celkové výnosy by měly být meziročně mírně vyšší, růst nákladů by měl být na úrovni inflace a rizikové náklady by měly zůstat nízké, s možností vyššího rozpouštění opravných položek, než je jejich tvorba. Celkově jsou pro nás výsledky i přes lepší čistý zisk mírným zklamáním. Důvodem je především zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku. Naopak pozitivní je kontrola nákladů a pokračující rozpouštění opravných položek.

 

Moneta
Moneta dosáhla za 2Q19 čistého zisku ve výši 1 029 mil. EUR, čímž překonala očekávání trhu. Čisté úrokové výnosy vzrostly meziročně o 10 %, podpořeny 13% růstem úvěrů bez selhání a mírně vyšší očištěnou čistou úrokovou marží (4,3 % oproti 4,2 % v 2Q18). Za 5% růstem výnosů z poplatků je především výrazný nárůst poplatků z prodejů produktů třetích stran. Provozní náklady byly o 10 % vyšší r/r, což pramení především z vyšších odpisů nehmotných aktiv v souvislosti s investicemi do IT a digitalizace. Růst mezd byl plně kompenzován více jak 4% poklesem počtu zaměstnanců. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % (2,0 % v 1Q), k čemuž přispěl další prodej nesplácených pohledávek. Za první polovinu roku dosáhly rizikové náklady pouze 18 b.b., po očištění o zisk z prodeje pohledávek pak 59 b.b. Management zvýšil svůj dosavadní výhled na čistý zisk v tomto roce na minimálně 3,8 mld. Kč (doposud 3,7 mld. Kč) a návratnost hmotného kapitálu (ROTE) na minimálně 16 % (doposud 15,5 %). Zvýšení pramení především ze snížení očekávaných rizikových nákladů na 35 – 45 b.b. (doposud 45 – 55 b.b.). Očekávání na tržby minimálně 10,3 mld. Kč a provozní náklady maximálně 5 mld. Kč zůstává beze změny. Management zároveň potvrdil záměr vyplatit na dividendě v následujících 3 letech minimálně 6,65 Kč na akcii ročně. Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý dividendový výnos přes 8 % v následujících 3 letech.

O2 CR
Společnost O2 CR minulý pátek představila své hospodářské výsledky za 2Q19, které byly lepší, než trh očekával. Tržby dosáhly 9,75 (+3,6 % r/r) vs. oček. 9,5 mld. Kč. Vůči naší projekci společnost zaznamenala vyšší prodeje mobilních zařízení v ČR (543 vs. oček. 450 mil. Kč) a vyšší domácí ICT tržby (518 vs. oček. 400 mil. Kč) v rámci fixních linek. Další kontrolou nákladů se společnosti dále podařilo zlepšit provozní EBITDA marži (včetně IFRS 16 efektu) na 32,3 (+2,8 p.b. r/r) vs. oček. 31,9 %. Absolutní EBITDA dosáhla 3,15 (+13,6 % r/r) vs. oček. 3,03 mld. Kč. Překvapení je již na úrovni tržeb a ve výše zmíněné lepší kontrole nákladů. Čistý zisk dosáhl 1,37 (-5,4 % r/r) vs. oček. 1,34 mld. Kč. Meziroční pokles čistého zisku jde na vrub změny účetních standardů a s tím spojeným navýšením odpisů/amortizace (+44 % r/r). Celkově hodnotíme zveřejněná čísla jako solidní a mohou mít kladný vliv na dnešní obchodování. Samotná struktura je již pak spíše neutrální vůči naší projekci vzhledem k překvapení u prodejů mobilních zařízení, které se zřejmě časem budou více stabilizovat s větší nasyceností trhu. Naopak pozitivně hodnotíme oživení v ICT službách, které zaznamenaly překvapivý 31% r/r růst.

 

Zprávy ze společností

Erste Group
Na konferenčním hovoru k výsledkům za 2Q mimo jiné zaznělo: • Na základě čísel za první polovinu roku je banka na cestě k vyplacení dividendy 1,5 EUR (1,4 EUR ze zisku roku 2018). • Pokud by kapitálová přiměřenost Tier1 přesáhla 14 %, společnost by zvažovala výplatu mimořádné dividendy nebo zpětný odkup akcií. • Růst úrokových výnosů by ve druhém pololetí neměl dále zpomalovat. Pokles čisté úrokové marže byl dán částečně tím, že růst úvěrů byl tažen hypotékami a korporátními úvěry, které mají nižší marže. Druhé pololetí by mohlo být z pohledu mixu úvěrů příznivější. • Bankovní daň v Rumunsku by měla dosáhnout maximálně 20 mil. EUR a být zaúčtována ve 4Q. Z našeho pohledu vyzněl celý konferenční hovor mírně pozitivně, když se management především snažil mírnit obavy ze zpomalujícího růstu úrokových výnosů.

Moneta
Moneta pořádala konferenční hovor k výsledkům za 2Q, kde mimo jiné zaznělo: • Banka podala žádost k regulátorovi ke schválení zpětného odkupu akcií ve výši až 1 mld. Kč. Moneta plánuje odkoupit 11 mil. akcií a snížit tak počet vydaných akcií z 511 na 500 mil. Zahájení programu by mělo být ke konci tohoto nebo začátkem příštího roku. • Management zvažuje možnost v budoucnu vyplácet dividendu na pololetní bázi. • Banka bude pokračovat v optimalizaci rizikově vážených aktiv a s tím spojenými požadavky na kapitál, nicméně dopad opatření již bude nižší než v první polovině roku. Ve 4Q zároveň management plánuje vydat dluhové instrumenty započítávané do Tier 2 kapitálu v objemu přibližně 2,5 mld. Kč. • Za celý rok management očekává mimořádný zisk před zdaněním z prodeje pohledávek ve výši 350 mil. Kč, z čehož přibližně 313 mil. Kč bylo již realizováno v prvním pololetí. • Management nadále letos očekává výnosy z poplatků na podobné úrovni jako v minulém roce, a to i přes 5% růst v prvním pololetí. Důvodem je nejistota pramenící z dalšího poklesu sankčních poplatků a nižší poplatky plynoucí z vyššího využívání online distribučních kanálů. Celkově konferenční hovor nepřinesl zásadnější nové informace, nicméně navázal na předchozí pozitivní vyznění zveřejněných výsledků.

 

 

Dluhopisy

Passerinvest Group
Realitní skupina Passerinvest Group zveřejnila hospodářské výsledky za r. 2018. Výnosy (hl. tržby z pronájmu) se meziročně zvýšily o 22 % na 942,6 mil. Kč. Hlavním faktorem za nárůstem tržeb je podle nás zařazení kancelářského projektu New Karolina Office Development v Ostravě do skupiny. K akvizici došlo v březnu 2018. Skupina rovněž v lednu 2018 akvírovala projekt BB C – Vila Domy v Praze-Michli. U tohoto projektu také společnost rozpustila opravnou položku ve výši 66 mil. Kč. Zařazení nových projektů do skupiny a rozpuštění opravné položky pomohlo k prudkému růstu provozního zisku ze 101,4 mil. Kč v r. 2017 na 190,1 mil. loni. Na finanční úrovni pomohl společnosti prodej minoritního podílu v projektu Passerinvest BBC 2, který byl proveden se ziskem vůči účetní hodnotě. Díky zlepšení provozní i finanční úrovně se čistá ztráta prudce snížila z -206,2 mil. Kč předloni na -27,5 mil. Kč v loňském roce. Podotýkáme, že čistá ztráta je u Passerinvest Group způsobena hlavně velkým objemem odpisů (loni 464 mil. Kč), jelikož české účetní standardy (CAS) vyžadují odepisování nemovitostí v rozvaze firmy. Tato pravidla zároveň neumožňují, aby se do zisku promítala rostoucí tržní hodnota nemovitostí. Čistá ztráta proto není hotovostní povahy. Výsledky hodnotíme celkově mírně pozitivně vzhledem ke zlepšení hospodaření na provozní i čisté úrovni. Společnost rovněž oznámila, že k 31.12. 2018 plnila finanční kovenanty na své dluhopisy 5,25/2022. Zadlužení loan-to-value (LTV) dosáhlo 59 % (povoleno max. 82 %), vlastní kapitál činil 6,2 mld. Kč (požadováno min. 2,6 mld.) a podíl nájemného na dluhu společnosti činil 6,47 % (požadováno min. 4 %).

EP Infrastructure
Agentura Fitch udělila dluhopisům EP Infrastructure (600 mil. EUR, 1,698 %, 2026) rating „BBB-“. To je v souladu s ratingem celé společnosti. Jedná se o poslední investiční rating. Podle Fitche bude mít emise neutrální vliv na celkové zadlužení skupiny.

 

Ekonomika 

ČNB

Ve čtvrtek bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 % (2T repo). Hlasování bylo jednomyslné, na rozdíl od června nikdo tentokrát pro zvýšení sazeb nehlasoval. Nová makroekonomická prognóza ČNB zvedla výhled a doporučila bankovní radě zvýšit úrokové sazby. Ovšem bankovní rada asi sleduje zahraniční vývoj s většími obavami, než jaké jsou zahrnuty v oficiální prognóze a zvyšovat sazby neplánuje. Dokonce celková rizika vidí bankovní rada jako proti-inflační kvůli vnějšímu vývoji. Podle našeho názoru bude ČNB dál vyčkávat a bude se snažit vyhnout unáhleným krokům. Letos žádnou změnu úrokových sazeb ČNB nečekáme. O vývoji v příštím roce pravděpodobně rozhodne, jaký vývoj bude mít ekonomika eurozóny. Finanční trhy přešly zasedání ČNB bez reakce.

 

Makro

Ve čtvrtek byly, jako vždy na začátku měsíce, zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu – index nákupních manažerů. Domácí index klesá 12 měsíců v řadě a na konci července se již propadl na 10leté minimum 43,1 bodů a kopíruje vývoj stejného indexu v německém průmyslu (43,2 bodů). Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu a současné úrovně indexu nákupních manažerů odpovídají propadu průmyslové produkce asi o 4-5 % r/r. Indexy nákupních manažerů klesají v celé Evropě, ve většině případů se dostaly pod hranici 50 bodů a naznačují chladnutí aktivity v evropské průmyslu. Na nejnižší úrovně v Evropě klesly indexy v průmyslu v Německu a ČR.

 

Devizový trh

CZK/EUR
Koruna k euru celý týden pozvolna oslabovala, z pondělní úrovně 25,55 se postupně posunula na 25,75 CZK/EUR. V pátek ráno krátce klesla i na 2měsíční minimum 25,80 CZK/EUR. Korunu táhl hlavně globální vývoj (posilování dolaru) a sentiment. V regionu podobně ztrácel i polský zloty. Naopak koruna bez reakce přešla čtvrteční zasedání ČNB. Krátkodobě koruna zůstává ve vleku globálního vývoje, ale po předchozím oslabení rostou šance na určitou konsolidaci. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a měna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD
Koruna k dolaru většinu týdne ztrácela, z pondělních 23,0 CZK/USD klesla ve čtvrtek na 2leté minimum 23,35 CZK/USD. V pátek došlo k mírné korekci a koruna se vrátila na 23,2 CZK/USD. Oslabovaní koruny k dolaru bylo výsledkem posilování dolaru k euru i oslabování koruny k euru. Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR
Dolar k euru se na začátku týdne obchodoval kolem 1,115 USD/EUR, ale ve středu večer začal posilovat a ve čtvrtek se dolar dostal na 2leté maximum 1,102 USD/EUR. Trh reagoval na středeční zasedání Fedu, který sice snížil úrokové sazby a další snížení naznačil, ale trh čekal více holubičí komentář. Ovšem ve čtvrtek večer se spustila korekce a dolar klesl na 1,111 USD/EUR. Vyhrocení sporů mezi USA a Čínou zvýšilo šance, že Fed bude dál snižovat sazby, a vedlo i k oslabení americké měny. Obchodování by mělo zůstat ve vleku sporu USA-Čína. Pokud porostou šance na sérii snižování sazeb Fedu, zvýší se tlak na oslabování dolaru. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD
Rubl k dolaru se obchodoval první polovinu týdne kolem 63,5 RUB/USD, ale na závěr týdne propadl na 2měsíční minimum 65,3 RUB/USD. Vedle nervozity na trzích bylo klíčovým faktorem další kolo sankcí, které USA uvalily na Rusko kvůli kauze Skripal. Dopad sankcí je hlavně symbolický, než že by Rusku přinášely přímé výrazné ztráty. Krátkodobě zůstane hlavním faktorem sentiment, a to včetně odeznění nových sankcí. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy minulý týden prošly mírně negativním vývojem a široké indexy ztratily kolem 2 % t/t. Cenám komodit uškodilo posílení dolaru, ale i nárůst nervozity na trzích na konci týdne. Cena ropy v průměru propadla kolem 2 %. Technické kovy ztratily v průměru přes 3 % t/t, cena mědi (-4 % t/t) se dostala na letošní minimum (2,60 USD/lb.). Ztráty kolem 3 % zaznamenaly i zemědělské plodiny. Naopak jediný růst si připsaly drahé kovy (2 % t/t). Pokles výnosů u dluhopisů a nárůst nervozity na trzích pomohly ceně zlata (2 % t/t), která se vrátila na dosah 6letých maxim (1450 USD).

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 1.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.