J&T Banka Týdenní přehled: 26. - 30. srpen 2019

10:55 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Přehled


VIG
- Výrazná akcelerace růstu předepsaného pojistného


ČEZ
- Další zájemce o rumunská aktiva
- Min. živ. prostředí vydalo kladný posudek (EIA) pro nové jaderné bloky v Dukovanech


CEZ, KB, Moneta
- Převážení indexů MSCI


Kofola
- Mattoni prodává výrobce vody Tomu


O2 CR
- ČTÚ zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce


ČNB
- Proticyklická rezerva beze změny


EP Energy
- Růst provozního zisku EBITDA o 37 % r/r


Makro
- Růst HDP ve 2Q táhla spotřeba

 

Výhled na tento týden

Nejbližší dění bude opět patřit jakékoliv informaci týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou. Poslední vývoj naznačuje ochotu opět zasednout k jednacímu stolu. Nicméně to nezměnilo nic na tom, že od víkendu (1. září) začala platit v USA nová 15% cla na čínské dovozy v objemu přes 110 mld. USD. Další protahování sporů či nepříznivé komentáře mohou negativně ovlivnit sentiment. V pondělí budou finanční trhy v USA uzavřeny kvůli svátku (Labor Day). Začíná nový měsíc a bude zveřejněna řada důležitých makroekonomických výsledků. V USA bude v úterý oznámen index ISM průmyslu (oček. 51,5 po 51,2 bodech), ve čtvrtek podnikové objednávky (oček. 0,8 po 0,6 % m/m), index ISM služeb (oček. 53,6 po 53,7 bodech) a v pátek tradiční data z trhu práce (oček. +165 tis. m/m nových prac. míst po 164 tis.). V Německu bude ve čtvrtek zveřejněny průmyslové objednávky (-1,3 po +2,5 % m/m) a v pátek i data o samotné průmyslové produkci (oček. +0,4 po -1,5 % m/m).

 

Akciový trh – Pražská burza

Zprávy z trhu

Uplynulý týden jsme byli opět svědky volatilního obchodování. Důvodem jsou téměř každodenní zvraty ve sporu mezi USA a Čínou. Poslední pozitivní impuls přinesla čínská strana, která uvedla, že by bylo přínosnější se vrátit k jednacímu stolu, než si vzájemně navyšovat celní sazby. Technickým faktorem bylo převažování indexů MSCI k úterý 27. 8. Především v indexu MSCI Emerging Markets došlo k zvýšení váhy čínských titulů, které šlo na vrub ostatním trhům včetně domácí BCPP. Americké akciové indexy si sicepřipsaly růst přes 3 % t/t, ale fakticky jen odmazaly mohutný propad z konce předchozího týdne. Evropské akciové indexy v průměru přidaly do 3 % t/t. Domácí PX index doplatil na převažování indexu MSCI a v pátek uzavřel na 1037 bodech (- 0,8 % t/t). Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Komerční banky (+2,4 % t/t na 838 Kč). Pohyb se udál bez konkrétní zprávy a je spíše jen korekcí předchozích propadů. Naopak nejhlubší pokles týdne předvedly akcie pojišťovny VIG (-3,9 % t/t na 578 Kč). Na začátku týdne srážel titul propad celého sektoru, kde se investoři obávají, že nízké a záporné výnosy u dluhopisů omezují ziskovost pojišťoven. Na výsledky hospodaření zveřejněné v úterý akcie příliš nereagovaly.

 

Reportované výsledky hospodaření

VIG

Pojišťovna VIG reportovala za druhý kvartál tohoto roku zisk před zdaněním ve výši 130 mil. EUR (+12 % r/r), v souladu s odhady trhu. Pozitivně překvapil rychlý růst předepsaného pojistného (+9 % r/r) ve všech segmentech včetně doposud klesajícího jednorázového životního pojištění. Naopak zklamáním jsou vyšší náklady. Provozní náklady výrazně akcelerovaly svůj růst (+7 % r/r), ostatní výnosy a náklady jsou pak negativně ovlivněny pohyby měnových kurzů, náklady spojenými se sloučením pojišťoven v ČR a změnami v účetnictví (IFRS 16). Pokles výnosů z investic o 22 % r/r je dán především nižším ziskem z realizace investic a mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti s Immo ve 2Q 2018. Zisk před zdaněním vzrostl o 12 % r/r, když pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q 2018. Čistý zisk na úrovni 68 mil. EUR pak zaostal za odhady (82 mil. EUR) kvůli vyšší než očekávané efektivní daňové sazbě. Management potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. V příštím roce pak počítá s pojistným okolo 10,2 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 530 – 550 mil. EUR. Celkové jsou pro nás výsledky smíšené. Na jedné straně akcelerace růstu pojistného je výrazně rychlejší, než jsme očekávaly, a společnost pravděpodobně překoná svůj celoroční výhled. To je však na druhé straně kompenzováno vyššími náklady. Neočekáváme výraznější reakci na zveřejněná čísla, celý sektor podle našeho názoru zůstane mimo výraznější zájem investorů vzhledem k pokračující uvolněné měnové politice ECB a nízkým výnosům na dluhopisových trzích.

 

Zprávy ze společností

ČEZ Podle denního tisku má ČEZ další zájemce o rumunská aktiva. Vedle zájmu rumunských hráčů Hidroelectrica a Electrica se spekuluje ještě o zájmu finančních investorů. V Rumunsku se jedná zejména o větrný park (600 MW) a distribuční společnost. ČEZ registruje zájem o tato aktiva, ale prodávat nemusí a jistě si počká na odpovídající nabídku. Rumunská aktiva generují cca 5 % celkového zisku EBITDA. ČEZ se plánuje z Rumunska stáhnout, ale tendr na prodej rumunských aktiv zatím nezahájil. Situaci budeme samozřejmě sledovat. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA) pro plánované nové jaderné bloky v Dukovanech. Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2,4 gigawatt bude mít podle MŽP přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Jen připomínáme, že zadavatelem posudku byl samotný ČEZ. Kladné vyjádření ministerstva je chápáno jako odborný podklad pro další řízení včetně povolení stavby. Informaci vnímáme neutrálně vzhledem k tomu, že kladné rozhodnutí EIA se očekávalo. Investory zajímá především konečné rozhodnutí o samotné stavbě a kdo ponese s ní spojené náklady resp. za jakých podmínek.

ČEZ, KB, Moneta Minulé úterý (27. 8.) došlo k převážení indexů MSCI. Došlo je snížení váhy domácího trhu ve prospěch tzv. nových trhů (Čína a další). Konkrétně se na českém trhu změna vah dotkla titulů ČEZ, Komerční banka a Moneta.

Kofola Coca-Cola HBC kupuje výrobce balených vod Toma od společnosti Mattoni. Transakci nařídil ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) jako podmínku, aby Mattoni mohla koupit PepsiCo (aktiva v ČR, SK a HUN). Cena transakce zveřejněna nebyla. Jako jedním z možných kupců Tomy byla zmiňována také Kofola, která by tak zvýšila svůj podíl na poli balených vod.

O2 Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce nových kmitočtů. Samotná aukce by mohla být zahájena na počátku příštího roku. Dle prvotních zjištění byly akceptovány především návrhy technického charakteru. Potenciálnímu novému účastníku telekomunikačního trhu ČTÚ vyhověl v rozvolnění některých podmínek, jako například více času na výstavbu vlastní sítě či zvýšení spektrálního limitu. Mezi nejvýraznějšími potenciálními novými zájemci (mimo současné operátory) jsou Sazka, která aktuálně funguje jako virtuální operátor, Nordic Telecom či společnost Dense Air, která poskytuje velkoobchodní telekomunikační služby. Na trhu se o společnosti Dense Air hovoří i jako o případném investoru do Nordic Telecomu. Není jasné, jestli by například obě společnosti nemohly spojit síly i do připravované aukce. Jen připomínáme, že právě možnost vstupu nového hráče na mobilní trh je jedním z hlavních rizik pro stávající hráče včetně O2 CR.

Banky Bankovní rada ČNB v rámci pravidelné kvartální revize ponechala proticyklickou kapitálovou rezervu pro banky beze změny. V současné době je sazba proticyklické rezervy na úrovni 1,5 %, od 1. ledna 2020 bude zvýšena na 1,75 % a od 1. července 2020 na 2 %. Tuto rezervu by měly banky vytvářet v době ekonomického růstu, naopak při výrazném zpomalení ekonomiky či recesi by její snižování mělo sloužit k tomu, aby banky nemusely výrazně omezovat úvěrování ekonomiky. Pokud bankovní rada tuto rezervu zvyšuje, dochází k tomu většinou při květnové a prosincové revizi.

EPH EP Energy jako součást EPH zveřejnila čísla za 1H19. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 37 % na 5,53 mld. Kč. Za solidní provozní výkonností stojí již dobrý vývoj na úrovni tržeb, kdy společnost dosáhla 26,8 mld. Kč (+13 % r/r). Celkově vnímáme výsledky jako solidní při vyšším výkonu a lepší cenové úrovni.

 

Dluhopisy

EPH EP Energy jako součást EPH zveřejnila čísla za 1H19. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 37 % na 5,53 mld. Kč. Za solidní provozní výkonností stojí již dobrý vývoj na úrovni tržeb, kdy společnost dosáhla 26,8 mld. Kč (+13 % r/r). Celkově vnímáme výsledky jako solidní při vyšším výkonu a lepší cenové úrovni.

 

Ekonomika

HDP – 2Q/19

České HDP se vůči předchozímu čtvrtletí zvedlo o 0,7 % q/q (0,6 % ve 1Q) a tempo meziročního růstu se udrželo na 2,7 % r/r. Ekonomický růst v 2Q táhla spotřeba domácností a vládní výdaje, které doplnil export. Dynamika růstu spotřeby domácností (+0,7 % q/q; 2,7 % r/r) se drží solidní úrovně a ve 2Q tvořila skoro polovinu celkového růstu HDP. Důvody tohoto vývoje jsou pořád stejné – rostoucí příjmy domácností a ochota utrácet. Nadále očekáváme, že spotřeba domácností bude tahounem růstu české ekonomiky i ve zbytku roku. Investiční poptávka dál výrazně přibrzdila, až se růst fakticky zastavil (0,9 % r/r). Investice táhnou jen vládní výdaje (stavby), naopak poklesly investice firem do strojů a aut, které pravděpodobně odrážejí ochlazení aktivity v průmyslu. Z hlediska dynamiky nejvyšší růst ve 2Q vykázaly vládní výdaje (+1,2 % q/q; 3,4 % r/r) a vedle spotřeby domácností jde o důležitou složku růstu (příspěvek k růstu HDP 0,7 p.b.). Dynamika v zahraničním obchodě se utlumila, ale i tak si export uchoval kladný příspěvek k růstu HDP. Pro celý letošní rok očekáváme zvolnění růstu na 2,5 %, ale rostou rizika na straně dalšího zpomalení. Domácí ekonomika se může přechodně opřít o silnou domácí poptávku, ale jako malá otevřená ekonomika nemůže dlouhodobě odolávat globálnímu vývoji. Výsledky HDP jsou neutrální pro ČNB. Podle našeho názoru bude ČNB dál vyčkávat a letos žádnou změnu úrokových sazeb (2T repo 2,00 %) nečekáme.

 

Devizový trh

CZK/EUR Koruna k euru v nevýrazném obchodování mírně oslabovala a z úrovně 25,85 se posunula na 25,95 CZK/EUR, což je její nejslabší úroveň od začátku roku. Koruna reagovala na oslabování eura k dolaru, naopak bez reakce přešla domácí výsledky HDP. Ostatní měny v regionu ztrácely podobně jako koruna. Krátkodobě koruna zůstává ve vleku globálního vývoje. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD Koruna k dolaru celý týden ztrácela a z pondělních 23,20 CZK/USD se posunula na 23,60 CZK/USD v pátek, což je nejslabší úroveň koruny od května 2017. Oslabení koruny k dolaru bylo výsledkem oslabování eura k dolaru, které násobilo i mírné oslabení koruny k euru. Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR Euro k dolaru celý týden pozvolna oslabovalo. Z pondělní úrovně 1,115 se dostalo na 1,097 USD/EUR v pátek, což je nejslabší úroveň eura od května 2017. Euro pravděpodobně oslabují spekulace, že ECB v září schválí velký balíček pro uvolnění měnové politiky. Dolar v pátek negativně reagoval i na tweety prezidenta Trumpa, který kritizoval oslabování eura a vyzýval Fed k reakci. Obchodování by mělo zůstat ve vleku sentimentu. Během týdne budou zveřejněna makrodata na obou stranách Atlantiku. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,10-1,16 USD/EUR.

RUB/USD Rubl k dolaru na začátku týdne mírně oslabil, ale pak většinu týdne kolísal v pásmu kolem 66,5 RUB/USD. Podpůrným faktorem pro klidný vývoj byl i relativně stabilní vývoj cen ropy. Krátkodobě zůstane hlavním faktorem sentiment, a to včetně odeznění nových sankcí. Ve středním období jsou stále podpůrným faktorem ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy minulý týden prošly nevýrazným vývojem a široké indexy zaznamenaly růsty kolem 1 % t/t. Trendově se cena ropy poslední 3 týdny příliš nemění a spíše kolísá kolem jedné úrovně - Brent (60 USD), WTI (55 USD). Ropa příliš nereagovala na výkyvy na akciových trzích. Mírné zisky si připsaly i technické kovy (1 % t/t). Naopak bez větší změny zůstaly zemědělské plodiny i drahé kovy. Cena zlata se i přes výkyvy udržela na úrovni 1 520 USD.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.