J&T Banka Týdenní přehled: 24. - 28. červen 2019

10:45 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

Přehled
TMR
- Pololetní EBITDA mírně klesla


ČEZ
- První den obchodování bez nároku na dividendu
- Neplánovaná odstávka jaderného bloku


Erste Group
- Vytvoření rezervy na soudní spor v Rumunsku


Avast
- Gen. ředitelem se stává Ondřej Vlček
- Končí lock-up na akcie Sybil Holdings


O2 CR
- Nordic Telecom o nadcházející aukci nových frekvencí


VIG
- Zdanění technických rezerv v ČR by VIG mohlo stát 4 – 5 mld. Kč


Politika
- Vláda zvládla hlasování o nedůvěře


Makro
- ČNB podle očekávání beze změny, bankovní rada bude dál vyčkávat

 

Výhled na tento týden


Ostře sledovaná sobotní schůzka prezidentů USA a Číny na summitu G20 v Ósace přinesla pro trhy pozitivní výstupy. Oba prezidenti se dohodli, že se vrátí k jednacímu stolu a znovu se pokusí nalézt dohodu mezi oběma národy. Naplnil se tak základní scénář, který by měl na trhy přinést optimistickou náladu přinejmenším do výsledkové sezóny za 2Q19 (příští týden). Ještě připomeneme, že trhy v USA budou ve středu otevřeny jen dopoledne a ve čtvrtek budou zavřeny z důvodu svátku (4. červenec). Domácí trh bude zavřený v pátek rovněž z důvodu státního svátku. Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM průmyslu (oček. 51,2 po 52,1 bodech m/m), středeční podnikové objednávky (oček. -0,4 po -0,8 % m/m), ISM služeb (oček. 56 po 56,9 bodech m/m) a páteční měsíční změnu zaměstnanosti (oček. 163 po 75 tis. nových prac. míst m/m). V Německu budeme sledovat podnikové objednávky (oček. -0,1 po +0,3 % m/m).

 

Akciový trh – Pražská burza

Zprávy z trhu

V uplynulém týdnu se pozornost upínala především k víkendovému summitu G20 v japonské Ósace. Nervozita byla na trhu patrná. Jakékoliv spekulace o možných výsledcích jednání či komentáře k plánovanému setkání z obou stran měly vliv na obchodování. Ostře sledovaná sobotní schůzka prezidentů USA a Číny nakonec přinesla pro trhy pozitivní výstupy. Oba prezidenti se dohodli, že se vrátí k jednacímu stolu a znovu se pokusí nalézt dohodu mezi oběma národy. Americké akciové indexy kvůli nervozitě před summitem odepsaly zhruba půl procenta t/t. Ani evropské akciové trhy nezůstaly pozadu a souhrnný evropský index Stoxx Europe 600 za týden ustoupil o 0,9 %. Domácí index PX za týden odepsal 1,1 % t/t na 1042 bodů. Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie TMR (+7,6 % t/t na 850 Kč). V pátek během dne zveřejnila společnost pololetní výsledky, které na zisku EBITDA byly mírně horší ve srovnání s minulým rokem. V pátek se na titulu seběhlo více objednávek, které posunuly cenu téměř o 9 % d/d. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie VIG (-2,7 % t/t na 570,5 Kč). V tisku komentoval generální ředitel pojišťovny Kooperativa (ze skupiny VIG) Martin Diviš mimo jiné připravované zdanění technických rezerv a jeho možné dopady do hospodaření skupiny.

 

Reportované výsledky hospodaření

TMR

TMR reportovalo výsledky za první pololetí (1. 11. 2018 – 30. 4. 2019). Tržby vzrostly o 4,7 % r/r (68,6 mil. EUR), nicméně po očištění o nový segment (golf) zůstaly meziročně téměř beze změny (+0,9 % r/r). EBITDA 25,8 mil. EUR je mírně nižší (-1,6 % r/r) ve srovnání s loňskem. Důvodem je vyšší nárůst provozních nákladů než růst výnosů. Celkové provozní náklady vzrostly o 9,0 % r/r. Podstatný vliv na to měl růst zejména personálních nákladů (+20,3 r/r), které tvoří 37,1 % celkových provozních nákladů. Č. zisk meziročně odepsal 27,1 % na 8,9 mil. EUR. Důvodem je nárůst finančních položek. Vzrostly odpisy (+13,5 % r/r), úrokové náklady (+13,4 % r/r) a vyšší je také daňová položka (-558 tis EUR, loni +12 tis. EUR). Rozdíl na zisku EBITDA je mírný. Vliv na dnešní obchodování nečekáme.

 

Zprávy ze společností

ČEZ Dnes (1. 7. 2019) je první den obchodování s akciemi ČEZu bez nároku na dividendu. Akcionáři schválili na valné hromadě výplatu 24 Kč na jednu akcii, což znamená hrubý výnos 4,4 %. Je pravděpodobné, že akcie dnes o výši dividendy oslabí. Výplata začíná 1. srpna. ČEZ musel neplánovaně odstavit z provozu 2. blok jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se o jednotku, která byla po plánované odstávce v provozu od neděle. Důvodem byly odchylky parametrů při zvyšování výkonu bloku. Odstávka by měla trvat několik dnů. I když se nejedná o pozitivní zprávu, vliv na hospodaření a obchodování s akciemi ČEZu nečekáme.

 

Akciový trh – Pražská burza

Erste
Erste Group oznámila, že vytvoří opravnou položku ve výši 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku. Rumunský nejvyšší správní soud včera zvrátil předchozí výrok soudu nižší instance týkající se vyplácení státních příspěvků u stavební spořitelny. Odůvodnění tohoto rozhodnutí ještě nebylo zveřejněno. Erste je přesvědčena, že jednala v souladu s platnou legislativou a po obdržení rozhodnutí je připravena se dále bránit. Vzhledem k dosavadní dobré finanční výkonnosti zopakoval management i přes tuto výraznou negativní jednorázovou položku svůj celoroční výhled hospodaření, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 %. Naše projekce doposud počítala v tomto roce se ziskem ve výši 1,6 mld. EUR.

Avast
Ode dneška (1.7. 2019) se generálním ředitelem Avastu stává Ondřej Vlček, který na pozici vystřídá Vincenta Stecklera. Ondřej Vlček působí ve firmě od r. 1995 a v posledních letech vedl hlavní segment spotřebitelského antiviru. Rovněž stál u akvizice konkurenta AVG Technologies a vstupu Avastu na burzu. Vincent Steckler, který firmu vedl od r. 2009, odchází do penze. Společnost oznámila změnu v březnu tohoto roku a neindikovala, že by s novým šéfem měla přijít změna strategie firmy. Domníváme se, že V. Steckler může chtít po svém odchodu odprodat část své akciové pozice, která činí cca 3,2 % akcií firmy. Šlo by nicméně o podstatně menší podíl k prodeji než při prodejích akcií fondy Summit Partners a Sybil Holdings za poslední rok (prodej 5,5 %, resp. 10 % akcií firmy).

Minulý čtvrtek skončil tříměsíční lock-up na akcie investora Sybil Holdings (fondy CVC), který drží v Avastu 12,7 % (cca 121 mil.) akcií. Sybil Holdings naposledy prodal akcie Avastu 27.3., a to 95 mil. akcií (10 % firmy) za cenu 284 pencí/akcie (85,65 Kč/akcie). Po dobu následujících tří měsíců nemohl Sybil Holdings prodávat další akcie.

O2 CR
Společnost Nordic Telecom se stále zajímá o účast v nadcházející aukci nových frekvencí, která by měla proběhnout na přelomu roku. Netají se tím, že by se chtěl stát dalším plnohodnotným mobilním operátorem v zemi. Současně se k připravované aukci vyjadřuje kriticky ve smyslu objemu poskytovaných frekvencí. Rovněž uvádí, že aktuální podmínky nejsou dostatečné, aby přilákaly velkého zahraničního hráče. Jen připomínáme, že právě možnost příchodu významné konkurence je jedním z rizikových faktorů při úvaze o investici do akcií O2 CR.

VIG
Generální ředitel pojišťovny Kooperativa (ze skupiny VIG) Martin Diviš v rozhovoru pro tisk mimo jiné komentoval připravované zdanění technických rezerv. Skupina VIG, která má kromě Kooperativy v ČR ještě Českou podnikatelskou pojišťovnu, by podle současného návrhu zaplatila 4 – 5 mld. Kč. Tento krok vlády by podle Diviše vedl k růstu cen pojistného a také k možnému rozpouštění dodatečně zdaněných rezerv do zisku a vyšší výplatě dividend. Snahy o zdanění technických rezerv jsou pro pojišťovny negativní, nicméně nepředpokládáme, že by toto zdanění prošlo v současné navrhované podobě.

Politika
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) podle očekávání přežila hlasování o nedůvěře v Poslanecké sněmovně. Pro návrh vládě vyslovit nedůvěru hlasovalo 85 poslanců z 200. Dle Ústavy pro svrhnutí vlády musí hlasovat alespoň 101 poslanců. Jednání Sněmovny bylo velmi dlouhé, trvalo téměř 17 hodin a skončilo až po čtvrté hodině ráno.

 

Trh v číslech

Ekonomika 

ČNB Ve středu bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 2,00 % (2T repo). Po květnovém zvýšení sazeb se bankovní rada vrátila k vyčkávacímu postoji. Hlasování bylo 6:1, když jeden člen hlasoval pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Bankovní rada vyhodnotila rizika jako vyrovnaná, kdy proti domácím inflačním rizikům a slabšímu kurzu koruny stojí rizika globálního vývoje (zpomalení eurozóny, obchodní války USA-Čína). V prohlášení ČNB uvedla, že dle prognózy by úrokové sazby měly další rok (do poloviny roku 2020) zůstat beze změny. Nadále čekáme, že letos ČNB úrokové sazby už měnit nebude. Finanční trhy přešly zasedání ČNB bez reakce.

 

Devizový trh

CZK/EUR Koruna k euru pokračovala v dalším posílení a krátce se dostala i pod hranici 25,4 Kč/EUR z předchozích 25,6 Kč/EUR. V průběhu středečního zasedání ČNB, které dle očekávání nepřineslo nové informace, sice lehce zakolísala (o deset haléřů), ale ve zbytku týdne posílila zpět ke 25,4 Kč/EUR, kde byla naposledy v září 2018. Koruně by mělo svědčit holubičí vyznění komentářů ECB stejně jako ostatním měnám v regionu. Budeme sledovat, jak se bude vyvíjet hlavní měnový pár, který udává tempo i naší domácí koruně. Především teď po setkání G20, kde se zmírnilo riziko dalších vzájemných protiopatření mezi USA a Čínou. Uklidnění na tomto poli může přinést posílení dolaru vůči všem měnám, což může mírně oslabit i domácí korunu vůči EUR. Dlouhodobý výhled na korunu je pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD Stejně jako k euru koruna pokračovala ve svém posilování před zasedáním G20. Koruna se tak dostala až na dosah úrovně 22,3 Kč/USD, tedy posílení o 30 haléřů t/t, kde byla naposledy na začátku letošního ledna. Vývoj koruny k dolaru odrážel výkyvy eurodolarového trhu. Krátkodobě bude udávat trend výsledek víkendového setkání mezi USA a Čínou na summitu G20, které přinejmenším na nejbližší týdny zažehnalo další eskalaci situace. Očekáváme mírné posilování dolaru.

USD/EUR Dolar k euru začal týden na úrovni 1,133 USD/EUR a směrem k víkendovému summitu G20 se pohyboval směrem k hranici 1,14 USD/EUR. Riziko možné eskalace vzájemných vztahů bylo na kurzu znát. Navíc z delšího pohledu je dolar pod tlakem aktuálně holubičího výhledu Fedu. Zmírnění rizikového faktoru další eskalace obchodní války může pomoci dolaru k mírné korekci. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD Rubl k dolaru ukončil třítýdenní posilování v řadě a oslabil o 0,2 % t/t na 63,2 RUB/USD. Nicméně v průběhu týdne se rubl podíval až na úroveň 62,5 RUB/USD, kterou však v průběhu týdne neudržel. Vliv na cenu rublu bude mít nadále cena ropy, která se kvůli geopolitice (dění kolem Íránu) a ochotě OPEC snižovat těžbu aktuálně vrací zpět k 60 USD/bbl hranici (WTI). Krátkodobě je hlavním faktorem sentiment, který otevírá prostor pro další mírné posílení. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy pokračovaly v pozitivním duchu a široké indexy zaznamenaly další růsty kolem 1-2 % t/t. Cena ropy v průměru přidala 3 % t/t a posunula se na úrovně, kde byla v druhé polovině května – Brent (67 USD), WTI (59 USD). Cenu ropy podpořil nečekaně hlubší pokles zásob v USA. Mírně dál rostly ceny drahý kovů (1 % t/t) v reakci na předchozí propad výnosů u dluhopisů. Zlato (1 % t/t) se udrželo nad hranicí 1410 USD, i když během týdne se přechodně cena dostala na nové 6leté maximum 1440 USD. Technické i zemědělské plodiny v průměru přidaly kolem 1 %.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 16.2.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 12.2.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.