J&T Banka Týdenní přehled: 22. - 26. červenec 2019

12:42 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

Přehled


CME
- Silný kvartál s prudkým růstem marží
- Opět zvýšen výhled, dividenda závisí na revizi aktiv


Erste Group
- Silná provozní úroveň, zisk ovlivněn jednorázovým
nákladem


Komerční banka
- Projekce výsledků za 2Q19


Moneta
- Silná provozní úroveň


O2 CR
- Výsledky ovlivní IFRS 16


ČEZ
- Odbory chtějí růst mezd
- Neplánovaná odstávka Dukovan do poloviny srpna
- Možný zisk podílu ve společnosti těžící lithium


EP Infrastructure


- Emise 7letých dluhopisů
Sazka Group
- S&P zhoršilo výhled ratingu na negativní


ČNB
- Ve čtvrtek se očekává ponechání sazeb beze změny

 

Výhled na tento týden

Investoři se zaměří na středeční zasedání Fedu, kde se očekává první snížení sazeb od roku 2008 (oček. -25 b.b.). Zásadní bude doprovodný komentář o dalším směřování měnové politiky. Trh věří v ostře holubičí rétoriku. Vedle Fedu se v úterý v Šanghaji sejdou zástupci USA a Číny k jednání o řešení obchodních sporů. Jde o první setkání na vládní úrovni od května. Trh bude sledovat jakýkoli pokrok ve vyjednávání. Samozřejmě nesmíme vynechat výsledkovou sezónu, která je v plném proudu. Na týden máme celkově neutrální výhled s tím, že vyjádření Fedu resp. tisková konference jeho guvernéra Powella mohou významně určit směr obchodování v jeho druhé polovině. Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. Ve středu by Erste Group měla navázat na pozitivní trendy z předchozích kvartálů a reportovat 8% r/r růst provozního zisku. Na úrovni čistého zisku se pak negativně projeví již oznámená rezerva na soudní spor v Rumunsku. Ve čtvrtek by měla Komerční banka představit čistý zisk 3,8 mld. Kč (+0,3 % r/r). Stagnace je způsobena výrazným rozpouštěním opravných položek ve 2Q18. Ve čtvrtek zveřejní čísla za 2Q také Moneta. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 961 mil. Kč (+1 % r/r). V pátek reportuje O2 CR. Očekáváme mírný růst tržeb na 9,5 mld. Kč (0,7 % r/r) především díky Slovensku, slušný růst zisku EBITDA (3,0 mld. Kč, 9,2 % r/r), a naopak pokles č. zisku (1,3 mld. Kč, -8,6 % r/r). Za rozdílnými tempy růstu je změna účetních standardů (IFRS 16). Týden bude bohatý na makroekonomická data. Začne úterní spotřebitelskou důvěrou v USA za červenec (oček. 125 po 121,5b m/m) a bude pokračovat středečním Fedem a nakonec ve čtvrtek indexem nákupních manažerů ISM v průmyslu za červenec (oček. 52 po 51,7b). Číslem týdne bude změna zaměstnanosti v USA za červenec (oček. +160 po +224 tis.) v pátek. Týden zakončí podnikové zakázky za červen (oček. +0,6 % m/m po -0,7 %). Mimo USA bude v týdnu podstatný středeční index nákupních manažerů v průmyslu v Číně, a to oficiální a od spol. Caixin (u obou oček. 49,6 po 49,4 b.). V Evropě budou investoři sledovat ve středu maloobchodní tržby v Německu za červen (oček. +0,6 po +4 % r/r) a HDP eurozóny za 2Q19 (oček. +1 % r/r). Ve čtvrtek zasedá ČNB, změna sazeb se neočekává.

Zprávy z trhu

Akciové trhy i čtvrtý týden v červenci pokračovaly v nevýrazném obchodování, kdy většina změn akciových indexů byla relativně mírná. V USA v týdnu vrcholila výsledková sezóna, která se postupně se přesouvá do Evropy. Po smíšeném rozjezdu začaly společnosti v USA vykazovat spíše lepší výsledky. V průměru za index S&P 500 zatím firmy vykázaly za 2Q růst tržeb o 5 % r/r a růst zisku o 4 % r/r. V Evropě zklamaly předstihové ukazatele, které naznačují další chladnutí aktivity především v německém průmyslu. ECB ve čtvrtek nezměnila nastavení měnové politiky, ale na druhou stranu naznačila, že během podzimu ke snížení sazeb či obnovení QE může dojít. Americký akciový index S&P 500 si za celý týden připsal růst téměř 1,5 % t/t a dostal se na nové historické maximum (3 020 bodů). Podobně v Evropě akciové indexy přidaly přes 1 % t/t. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1071 bodech (+0,3 % t/t). Nejvyšší růst v Praze v uplynulém týdnu zaznamenala mediální společnosti CME (+9 % t/t). Investoři přijali pozitivně výsledky za 2Q, které přinesly výrazné zlepšení marží a zvýšení celoročního výhledu zisku EBITDA. Naopak nejvíce ztratily bez jakýchkoliv zpráv akcie pojišťovny VIG (-2 % r/r). Další naznačené uvolňování měnové politiky ze strany ECB bude nadále tlačit výnosy dluhopisů dolů a mít tak negativní dopad na výnosy z investic pojišťoven.

 

Reportované výsledky hospodaření

CME

CME minulé úterý zveřejnila výsledky hospodaření za 2. čtvrtletí roku. Tržby se meziročně zvýšily o 0,9 % na 183,6 mil. USD, mírně pod očekáváním trhu 185,8 mil. USD a naším očekáváním 185,6 mil. Dle předpokladů byl svižný růst v lokálních měnách (+7,9 %) brzděn oslabením evropských měn vůči dolaru. Společnosti se však podařilo v absolutních číslech výrazně snížit programové náklady a EBITDA marže tak meziročně vzrostla z 33,4 % na 39,9 %, nad očekáváním trhu (36,5 %) i nad naším očekáváním (37,7 %). Z pohledu marže jde podle nás o nejlepší 2. kvartál za více než 10 let. EBITDA marže vzrostla na všech trzích CME, avšak vynikala především Česká republika, kde se marže přehoupla přes 50 %. Podle managementu byl český reklamní trh z pohledu růstu nejsilnější od r. 2015. Rumunský trh se také zlepšil po slabším 1Q19, kdy jej zasáhly sektorové daně. Zisk EBITDA tak dosáhl 73,3 mil. USD (+20,5 % r/r), nad očekáváním trhu (67,8 mil.) i naším očekáváním (70,0 mil.). Zlepšení na provozní úrovni a menší ztráta na finanční úrovni vedly k prudkému růstu čistého zisku o 69 % r/r na 44 mil. USD (či 0,12 USD/akcie). I čistý zisk byl nad naším odhadem (39,6 mil. USD či 0,11 USD/akcie). Management dále uvedl, že volné cash flow vzrostlo v první polovině roku o 52 % na 146 mil. USD a zlepšením zisku EBITDA a vyšším cash flow výrazně kleslo zadlužení čistý dluh / EBITDA na 2,6 z 3,5 na začátku roku. Toto prudké zlepšení podle nás naznačuje, že společnost bude na konci roku splňovat dluhový kovenant pro možnou výplatu dividendy, který požaduje po firmě hrubý dluh / EBITDA max. 2,75. Celkově podle nás CME představila silné výsledky za 2Q19 především díky maržím a implikacím pro dividendu.

Management CME na konferenčním hovoru zvýšil výhled na letošní zisk EBITDA. Nyní počítá s růstem o 14 – 16 % r/r z původního výhledu 12 – 14 % při konstantních měnových kurzech. Podle managementu to při současném kurzu USD/EUR znamená letošní zisk EBITDA více než 245 mil. USD. Naším očekáváním bylo doposud 242,7 mil. USD. Management dále zvýšil výhled na volné cash flow před úroky, které by letos mělo růst o 14 – 16 %, zatímco doposud se čekal růst o 10 %. Podle vedení společnosti rostl český televizní reklamní trh v 1H19 nejrychleji za poslední 4 roky a situace se markantně zlepšila v Rumunsku. Inzerenti, kteří v 1Q omezili výdaje kvůli sektorové dani, začali opět více utrácet a čeká se růst celého trhu za celý rok. Stanovení případné dividendy za rok 2018 bude podle jednoho z gen. ředitelů Michaela Del Nina záviset na výsledku revize aktiv, která stále probíhá. Ta může určit, jaké je cílové zadlužení společnosti a jakým způsobem se má využít hotovost, kterou firma vytváří.

 

Očekávané výsledky hospodaření

Erste Group

Erste Group oznámí výsledky hospodaření za 2Q 2019 ve středu 31. července před otevřením trhu. Na úrovni čistého zisku očekáváme propad o 22 % r/r na 344 mil. EUR, po očištění o vytvořenou rezervu na soudní spor v Rumunsku by nicméně byl očekávaný čistý zisk meziročně vyšší o více jak 5 %. Původně jsme v naší projekci vydané v minulém týdnu (24.7.2019) počítali se zmíněnou rezervou v Rumunsku ve výši 230 mil. EUR, nicméně konečný dopad bude zřejmě nižší (cca 150 mil. EUR). Růst úrokových výnosů by se měl udržet na solidních 6 %, což je kombinací očekávaného 6% růstu úvěrového portfolia, 7% růstu klientských vkladů a meziročně mírně nižší čisté úrokové marže. Výnosy z poplatků by měly pokračovat v růstu okolo 2 % r/r, když hlavními tahouny tohoto růstu by měly být především poplatky z platebních transakcí a ze správy aktiv. Především růst mezd a vyšší odpisy by měly být za růstem provozních nákladů o 5 % r/r. Růst personálních nákladů je pak částečně tlumen pozvolným poklesem počtu zaměstnanců. Ve 4 z posledních 5 kvartálů reportovala banka vyšší rozpouštění opravných položek než jejich tvorbu. V naší projekci počítáme s velmi nízkými opravnými položkami (-5 mil. EUR), nicméně na kvartální bázi jsou rizikové náklady jen velmi těžko predikovatelné a je možné, že rozpouštění opravných položek převáží i tentokrát. V číslech by se dále měla negativně projevit vytvořená rezerva na soudní spor v Rumunsku týkající se oprávněnosti výplaty státní podpory klientům stavební spořitelny. Ta měla být podle tiskové zprávy banky až do výše 230 mil. EUR, nicméně konečný dopad bude zřejmě nižší (cca 150 mil. EUR). Na provozní úrovni by výsledky měly navázat na pozitivní trendy z předchozích kvartálů, na úrovni čistého zisku pak bude opticky nepříznivě vypadat zmíněná rezerva v Rumunsku. Nicméně podle dosavadního vývoje by Erste měla být schopna naplnit nedávno potvrzený celoroční výhled, který počítá s návratností vlastního kapitálu (ROTE) na úrovni minimálně 11 %.

 

Komerční banka

Komerční banka (KB) oznámí své výsledky hospodaření za 2. čtvrtletí tohoto roku ve čtvrtek 1. srpna před otevřením trhu. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 3 768 mil. Kč (+0,3 % r/r). Stagnace je způsobena výrazným rozpouštěním opravných položek ve 2Q 2018. Na úrovni provozního zisku očekáváme růst o 8 % r/r. Čisté úrokové výnosy by měly růst o 9 % r/r na 5 985 mil. Kč, což je kombinací pokračujícího růstu úvěrů i vkladů a meziročně vyšší čisté úrokové marže. Hlavním tahounem růstu jsou pak především rostoucí výnosy z reinvestování klientských vkladů, které těží z vyšších úrokových sazeb ČNB. Propad výnosů z poplatků by měl nadále postupně zpomalovat, nicméně stále očekáváme meziroční pokles o 1,7 %. Management očekává v tomto roce stabilní výnosy z poplatků, nicméně podle našeho názoru bude tento cíl jen velmi obtížně dosažitelný. Provozní náklady očekáváme vyšší o 2 % r/r. Rychlý růst mezd je částečně tlumen klesajícím počtem zaměstnanců, takže očekávaný růst personálních nákladů je „jen 1 % r/r. Ostatní administrativní náklady by měly být výrazně nižší (-9 % r/r), naopak odpisy výrazně vyšší (+26 %% r/r). Za takto výrazným růstem jsou především odpisy softwaru a IT vybavení a částečně změny v účetní metodice, kdy některé náklady byly přesunuty z administrativních nákladů do odpisů. Opravné položky jsou na kvartální bázi velmi těžko predikovatelné. Ekonomické prostředí zůstává nadále příznivé a není tak důvod k zhoršování kvality portfolia. Banka reportovala v 8 z posledních 9 čtvrtletí vyšší rozpouštění opravných položek než jejich tvorbu a je možné, že se toto bude opakovat i ve 2Q19. V naší projekci tak počítáme s opravnými položkami kolem nulové úrovně. Celkově by měla KB vykázat opět silná čísla s rychlým růstem provozního zisku. Kromě samotných čísel bude investory zajímat případný dopad plánovaného Národního rozvojového fondu, kam by měly banky přispívat, a také očekávaný vývoj rizikových nákladů, kde prozatím nedochází k očekávané normalizaci.

Moneta Money

Bank Moneta Money Bank zveřejní výsledky hospodaření za 2Q 2019 ve čtvrtek 1. srpna před otevřením trhu. Na úrovni čistého zisku očekáváme meziroční růst o 1 % na 961 mil. Kč. Provozní zisk by měl pak růst výrazně rychleji (+6 % r/r). Růst úrokových výnosů by měl pokračovat v akceleraci (oček. +10 % r/r), podpořen 12% růstem objemu úvěrů bez selhání a ještě o něco rychlejším růstem klientských vkladů. Čistá úroková marže by měla být meziročně jen mírně nižší. Výnosy z poplatků očekáváme meziročně vyšší o 2 %, měly by být taženy především poplatky z prodeje produktů třetích stran (fondy a pojištění). Provozní náklady očekáváme na úrovni 1 217 mil. Kč (+9 % r/r). Meziroční nárůst je způsoben především vyššími odpisy vzhledem k nedávným investicím do IT a digitalizace. Růst mezd by měl být nadále kompenzován klesajícím počtem zaměstnanců. Podíl nesplácených úvěrů by měl dále mírně klesnout (oček. 1,9 %), k čemuž mimo jiné přispělo dokončení prodeje dalšího balíku nesplácených úvěrů. Mimořádný zisk z prodeje těchto úvěrů by měl být přibližně 65 mil. EUR. Rizikové náklady po očištění o zmíněnou jednorázovou položku by měly dosáhnout 57 b.b. Nicméně opravné položky na kvartální bázi jsou jen velmi těžko predikovatelné a je zde nejvyšší pravděpodobnost pro pozitivní či negativní překvapení. Celkově by Moneta měla opět představit silná čísla, a to především na provozní úrovni, kde profituje z růstu úvěrového portfolia. Z našeho pohledu bude zajímavé sledovat komentáře k vývoji úrokových marží a případný pohled managementu na celoroční výhled v kontextu dosavadního vývoje. Z našeho pohledu je současný výhled na celoroční čistý zisk na úrovni 3,7 mld. Kč poměrně konzervativní a vidíme prostor pro jeho zvýšení.

 

O2 CR

O2 CR zveřejní svá čísla za 2Q19 v pátek 2. 8. 2019. Očekáváme meziroční posun celkových tržeb lehce výše o 0,7 % r/r na 9,5 mld. Kč. Hlavním důvodem pro meziročně vyšší tržby je pokračující solidní růst na Slovensku (oček. +3,0 % r/r). Očekáváme provozní zisk EBITDA ve výši 3,0 mld. Kč či 9,2% růstu. Marže EBITDA by měla vzrůst na 31,9 % (+2,5 p.b.). Odpisy a amortizaci vidíme na 1,3 mld. Kč (+43 % kvůli dopadu IFRS 15 a 16), což by mělo znamenat provozní zisk EBIT ve výši 1,7 mld. Kč (-7,0 % r/r). Výrazně meziročně vyšší budou finanční náklady (oček. 95 vs. 37 mil. Kč r/r), kde kromě IFRS 16 bude mít vliv i nově emitovaný dluh. Čistý zisk by pak měl dosáhnout 1,32 mld. Kč (-8,6 % r/r). Pokles čistého zisku o 8,6 % r/r může na první pohled vypadat poněkud nepříznivě. Nicméně většinu poklesu lze přičíst zvýšeným odpisům a amortizaci, tedy vlivu nového účetního standardu. Provozní zisk je dle nás nadále velmi solidní a EBITDA marže 31,9 % by měla investory potěšit, i když je částečně navýšena opět novým účetním standardem IFRS 16. Investoři se budou soustředit na jakékoliv informace vztahující se k nadcházející aukci nových kmitočtů či na tlak na ceny mobilních dat potažmo na nové tarify, které indikoval generální ředitel pro tisk.

 

Zprávy ze společností

ČEZ

Odbory společnosti ČEZ a.s. začaly vyjednávat o růstu mezd pro příští rok. Odbory sdružují cca 5,5 tis. zaměstnanců a požadují růst mezd v příštím roce o 12 %, zvýšení příplatků a delší dovolenou. Pro letošní rok se dohodly na růstu o 6 %. Připomínáme, že celkový počet zaměstnanců ČEZ je 31,5 tis. V našich projekcích odhadujeme cca stejný růst mezd jako letos. Zprávu považujeme za neutrální. Neplánovaná odstávka 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany se protáhne do poloviny srpna. Jednotka je mimo provoz od 24. června. ČEZ bude muset nahradit tento výpadek jinými dražšími zdroji. To bude mít negativní vliv na hospodaření. Generální ředitel firmy Geomet, kterou vlastní EMH, řekl pro tisk, že ČEZ může za půjčku EMH ve výši 50 mil. Kč dostat cca 5 % akcií společnosti s možností navýšit podíl na majoritní. To bude záležet na rozhodnutí ČEZu. EMH plánuje přes dceřinou společnost Geomet těžit lithium na Cínovci. Tyto informace jsou již známy. Zprávu považujeme za neutrální.

 

Dluhopisy

EP Infrastructure

Společnost EP Infrastructure (EPIF) vydává (30. 7. 2019, vypořádání) 7leté dluhopisy. Objem je 600 mil. EUR (cca 15,3 mld. Kč) a kupón 185 bodů nad mid swapem (-0,15 %). Dluhopisy budou listované na burze v Dublinu. Pokud vzroste zadlužení měřené poměrem č. dluh / EBITDA nad hodnotu 4,5x, omezí EPIF výplatu dividendy. Zadlužení bylo na konci roku 2018 na hranici 4,3x. EPIF patří do holdingu EPH, kerý ovládá 69 % jeho akcií.

Sazka Group

Agentura S&P zhoršila výhled ratingu Sazka Group (SG) ze stabilního na negativní. Tento krok souvisí s možným zvýšením zadlužení v souvislosti s dobrovolnou nabídkou odkupu akcií řecké sázkové společnosti OPAP. Agentura uvádí, že výsledek přehodnocení současného ratingu na úrovni “BB-“, který by měl být hotov v následujících 3 měsících, bude záviset na výsledku dobrovolné nabídky a na tom, jak se zvýší podíl SG v OPAPu a jak se posunou dluhové ukazatele společnosti.

 

Ekonomika

ČNB

Ve čtvrtek 1. srpna bude bankovní rada ČNB diskutovat o nastavení měnové politiky. Spolu s celým trhem očekáváme, že po květnovém zvýšení sazeb zůstanou úrokové sazby opět beze změny (2,00 %). Možná se objeví hlasy pro zvýšení sazeb, ale bankovní rada jako celek ponechá sazby beze změny kvůli zahraničnímu vývoji a nejistotám (zpomalení evropské ekonomiky). Do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb ČNB nečekáme.

 

Devizový trh

CZK/EUR Koruna k euru se většinu týdne obchodovala těsně kolem 25,55 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu měly klidný vývoj a pouze na závěr týdne mírně ztrácely. Krátkodobě může koruna pokračovat v nevýrazném obchodování kolem 25,6 CZK/EUR. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD Koruna k dolaru celý týden mírně oslabovala a z úrovně 22,75 se v pátek dostala na 7týdenní minimum 23,0 CZK/USD. Hlavním faktorem bylo pozvolné posilování dolaru k euru, protože vývoj koruny k euru byl relativně klidný. Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR Euro k dolaru celý týden pozvolna oslabovalo a z pondělní úrovně 1,122 USD/EUR se dostalo v pátek na 2leté minimum 1,111 USD/EUR. ECB sice ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny, ale trhy spekulují, že během podzimu dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky ECB. Slábnutí eura během týdne podpořily i série slabších výsledků předstihových ukazatelů v eurozóně, především z německého průmyslu. Obchodování by mělo zůstat nevýrazné, ovšem zasedání Fedu (středa) může přinést změnu. Trh čeká snížení sazeb, ale důležitý bude výhled pro sazby do konce roku. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD Rubl k dolaru celý týden kolísal bez jasného trendu poblíž úrovně 63,2 RUB/USD. Na konci týdne rubl mírně oslabil a po 2 týdnech se vrátil na 63,4 RUB/USD. Klidnému vývoji rublu pomohl i stabilní vývoj cen ropy. Krátkodobě je hlavním faktorem sentiment. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy, které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy minulý týden prošly nevýrazným vývojem a široké indexy zůstaly beze změny. Po předchozím poklesu se stabilizovala cena ropa a zůstala bez výraznější změny - Brent (62 USD), WTI (55 USD). Nevýrazný vývoj měly i drahé kovy, cena zlata se držela poblíž hranice 1420 USD. Technické kovy byly bez jasného trendu a v rámci běžné volatility vykázaly mírné ztráty v průměru 2 % t/t. Mírné ztráty zaznamenaly i zemědělské plodiny (-2 % t/t).

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 1.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.5.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance posílily

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.