J&T Banka Týdenní přehled: 19. - 23. srpen 2019

10:35 | B Z | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

Přehled


PFNonwovens
- Výsledky pod našimi odhady, celoroční cíl na spodní hranici původního rozpětí


VIG
- Projekce výsledků za 2Q19


Avast
- Člen představenstva prodával akcie


Moneta
- Finanční ředitel kupoval akcie


O2 CR
- T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat


Sazka
- Zveřejněn prospekt pětiletých dluhopisů

 

Výhled na tento týden

Obchodování bude ovlivněno opět děním kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Obě strany znovu vyostřily situaci a pohrozily novými opatřeními. I přes lehké zmírnění dle posledních zpráv, ve smyslu návratu k jednacímu stolu, budou informace z obou zemí klíčovými faktory pro investorské rozhodování. Situaci zřejmě nezmírní ani relativně holubičí tón vystoupení Powella v Jackson Hole. Očekáváme, že obchodování bude velmi volatilní s převládajícím tlakem na rizikových aktivech. Na pražské burze bude doznívat výsledková sezóna. Očekáváme, že VIG v úterý 27. 8. představí zisk před zdaněním na úrovni 135 mil. EUR (+17 % r/r). Pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí negativní jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku). Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled. V úterý (27. 8.) dojde k převážení indexů MSCI. Mělo by dojít k poklesu vah domácího trhu (ČEZ, KB a Moneta) z důvodu zvýšení váhy nových trhů (Čína a další). Očekává se odliv kapitálu v rozsahu cca 1,5x průměrného denního objemu. Z pohledu makrozpráv začne týden v pondělí americkými objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby za červenec (oček. +1,3 % m/m po 1,7 %). V úterý bude následovat spotřebitelská důvěra v USA za srpen (oček. 130,0 b. po 135,7 b.). Ve čtvrtek se investoři zaměří na spotřebitelskou důvěru v eurozóně za srpen (oček. -7,1 b.) a druhou revizi amerického HDP za 2Q (oček. +2,0 % r/r po 2,1 %).

 

Akciový trh – Pražská burza 

Zprávy z trhu

V uplynulém týdnu došlo na finančních trzích nejprve k určitému uklidnění. Výnos amerického 10letého dluhopisu přestal po třech týdnech prudce klesat, což si mohou investoři vykládat tak, že již neroste dále pravděpodobnost recese. To pomohlo k zotavení akciovým titulům. Zápis ze zasedání Fedu, zveřejněný ve středu, ukázal spíše nejednotnost členů měnového výboru než jasný směr, kam se úrokové sazby budou ubírat. Výrazný obrat v do té doby pozitivním sentimentu přišel v pátek odpoledne, kdy čínská vláda oznámila odvetná cla na část amerických dovozů. Po zavření trhů pak Donald Trump oznámil zvýšení současných cel o dalších 5 % a vyzval americké společnosti, aby přenesly výrobu z Číny do USA. Prudké vyhrocení obchodní války vedlo v pátek k propadu amerických akciových indexů, poklesu výnosů státních dluhopisů a růst ceny zlata na nová 6letá maxima. Z pohledu celého týdne ztratil americký index S&P 500 téměř 2 % t/t. Evropa páteční propad již nezachytila, a tak index Stoxx Europe 600 přidal 0,5 % t/t. Pražská burza následovala západoevropské indexy a přidala 0,92 % t/t. Hvězdou týdne na pražské burze se stal výrobce antiviru Avast, který přidal 8,65 % (113 Kč). Z našeho pohledu je to pokračující reakce na výborné výsledky zveřejněné před týdnem a zvýšení výhledu. Za poslední dva týdny tak Avast vyskočil o +22,83 %. Na druhém konci skončila a titul propadák týdne si vysloužila Komerční banka (-2,04 %, 818 Kč), která pokračuje v poklesu po výsledcích hospodaření a opatrném výhledu pro druhou polovinu roku, zveřejněných na přelomu července a srpna.

 

Reportované výsledky hospodaření

PFNonwovens Výrobce netkaných textilií společnost PFNonwovens oznámila minulý čtvrtek kvartální výsledky za 2Q19, které jsou pod naším očekáváním. Minimální zásoby, způsobené vysokými prodeji, znamenaly časté změny ve výrobě a to se podepsalo na její velmi nízké efektivitě a poklesu objemů výroby. Tržby meziročně mírně klesly na 1 552 mil. Kč (-4,3 % r/r). EBITDA je 258 mil. Kč (-22,9 % r/r), což je ve srovnání s naším odhadem nižší o 18,3 %. Důvodem je nižší výroba proti naším očekáváním a vyšší náklady na materiál a personální náklady, které vzrostly kvůli vyššímu počtu zaměstnanců v souvislosti se zprovozněním nových výrobních linek. Č. zisk dosáhl 44,6 mil. Kč a ve srovnání s minulým rokem jde o pokles o vysokých 74 %. Reportované číslo je také pod naším odhadem 140 mil. Kč. Rozdíl proti našemu očekávání je dán provozními důvody zmíněnými výše a podstatně vyšší daňovou sazbou. Podle vedení společnosti nenaplnily výsledky za 2Q19 a 1H19 očekávání společnosti, zejména kvůli nižší výrobě. Hospodaření nicméně v druhém pololetí vylepší nové výrobní linky. Management očekává, že celoroční EBITDA bude na spodním okraji původního rozpětí 1,30 – 1,45 mld. Kč. Za první polovinu roku je EBITDA 605,8 mil. Kč, což představuje 41,8-46,6 % celoročního cíle. Zadlužení měřené ukazatelem č. dluh / EBITDA je 3,23x (3,47x na konci 2018 a 3,03x na konci 1Q19). Ve srovnání s naší projekcí jsou reportované výsledky horší. Na tržbách jsme byli mírně optimističtější, stejně jako na provozních nákladech. Tím se rozevřely pomyslné nůžky a je to důvod, proč je EBITDA nižší ve srovnání s naším odhadem o 18,3 %. Cena akcie PFN je nejnižší od roku 2016. Vzhledem k nízké likviditě a možnému záměru investorů prodat po horších výsledcích své akcie se můžeme dočkat dalšího poklesu.

 

Očekávané výsledky hospodaření

VIG

VIG zítra ráno zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zisk před zdaněním by měl být meziročně vyšší o 17 % na úrovni 135 mil. EUR, když pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q 2018. Očekáváme meziroční růst předepsaného pojistného o 2,5 % na 2,38 mld. EUR, přičemž růst v segmentu neživotního pojištění by měl být okolo 3,5 % r/r a dosavadní pokles by se měl zastavit také v segmentu životního pojištění. Segment zdravotního pojištění by měl pokračovat v solidním růstu okolo 10 % r/r. Za očekávaným poklesem výnosů z investic je mimořádný zisk z prodeje podílu ve společnosti s Immo ve 2Q 2018. Kombinovaný ukazatel (combined ratio) by měl v souhrnu za první polovinu roku klesnout na 96,5 % (oproti 96,8 v 1Q19 a 96,9 % v první polovině roku 2018). Provozní náklady by měly zůstat pod kontrolou (oček. +1,4 % r/r), k čemuž přispívá implementace řady opatření v rámci zveřejněného strategického plánu pojišťovny (Agenda 2020). Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. Neočekáváme, že by výsledky přinesly nějaký výraznější impulz pro akcie. Zisk ze samotných pojišťovacích aktivit má vzhledem k rostoucímu předepsanému pojistnému a úsporám na straně nákladů předpoklady k dalšímu růstu i v následujících letech, nicméně výnosy z investic budou pod tlakem pokračující uvolněné měnové politiky ECB a nízkých výnosů státních dluhopisů.

 

Zprávy ze společností

Avast

Podle hlášení pro regulátora prodal člen představenstva Avastu Erwin Gunst cca 975 tis. akcií firmy, a to za cenu 3,672 GBP. Celkový objem tak činil cca 3,6 mil. liber. K transakci došlo 21.8. na londýnské burze. Gunst je tzv. ne-exekutivní člen představenstva, tedy nepodílí se na managementu společnosti. Přesto prodeje akcií členy orgánů společnosti bývají trhem vnímány negativně.

 

Moneta

Podle hlášení České národní bance koupil finanční ředitel Moneta Money Bank Jan Friček 3850 akcií společnosti. K obchodu došlo 16. 8. 2019 za cenu 75,75 Kč/akcie. Objem obchodu tak činí cca 292 tis. Kč. Nákupy akcií manažery bývají trhem vnímány pozitivně.

 

O2 CR

T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb včetně nových datových balíčků. Společnost uvedla, že během prázdninového zkušebního provozu, kdy nabídla neomezená data, si udělala představu o reálné spotřebě dat a zároveň provedla zatěžkávací test pro stávající síť. To vyústilo v současnou nabídku, která mimo jiné obsahuje nový neomezený datový tarif. Podobný balíček již před několika týdny nabídl Vodafone, nicméně ten je svázán s aktivací více služeb. O2 CR se již dříve vyjádřilo, že představí nové tarify, které budou více vyhovovat potřebám zákazníků. Celkově nové tarify vnímáme jako další konkurenční krok, který může být mimo jiné odezvou na stávající tlak na snižování cen datových služeb. Ostřejší konkurence může mít nepříznivý dopad do výkonnosti mobilní divize O2 CR (přechod zákazníků či cenový tlak).

 

Dluhopisy

Sazka Group

Společnost Sazka Group, a.s. včera zveřejnila prospekt k pětiletým dluhopisům 5,2/2024. Dluhopisy ponesou fixní úrok 5,2 % p.a., který bude splatný pololetně. Vydány budou 23. 9. 2019 a splatné 23. 9. 2024. Celkový objem emise činí 5 mld. Kč, přičemž může být navýšen na 6 mld. Sazka Group je vlastněna ze 100 % společností KKCG a v současnosti je jednou z největších společností v Evropě na poli loterijního byznysu. Vlastní českou Sazku a má podíly v sázkových společnostech v Itálii, Řecku a Rakousku. Výnos emise chce použít na financování dceřiných společností, financování akvizic (mimo jiné na navýšení podílu v řecké společnosti OPAP) a na všeobecné účely. Rating Sazka Group podle agentury S&P je BB-.

 

Devizový trh

CZK/EUR Koruna k euru zůstávala po celý týden v klidu a obchodovala se v ospalém tempu kolem úrovně 25,75-25,80. Výkyv přišel až na konci týdne po přestřelce mezi USA a Čínou. Vyostření situace bylo znát na celém trhu, a tak ani koruna neodolala a podívala se k úrovni 25,9 Kč/EUR, kde rovněž zakončila týden. Shodný pohyb byl patrný i na ostatních měnách v regionu, tedy na polském zlotém a maďarském forintu. Krátkodobě koruna zůstává ve vleku globálního vývoje, ale po předchozím oslabení rostou šance na určitou konsolidaci. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a měna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD Koruna k dolaru byla kupodivu poměrně stabilní kolem hranice 23,2. Ani konec týdne s korunou k dolaru nějak nezahýbal. Nadále jsme byly svědky obchodování v úzkém rozpětí do deseti haléřů. Krátkodobě zůstane důležitý sentiment.

USD/EUR Dolar na začátku týdne nejprve posiloval k úrovni 1,107 USD/EUR v očekávání vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole. Nicméně konec týdne nakonec patřil více obchodnímu sporu mezi USA a Čínou, kde nejdříve Čína a následně Trump představily nová odvetná opatření. Dolar oslabil až k úrovni 1,12 USD/EUR a odrážel tak očekávání investorů slabšího ekonomického vývoje jako důsledek pokračující obchodní války. Obchodování by mělo zůstat ve vleku sporu USA-Čína. Pokud porostou šance na sérii snižování sazeb Fedu, zvýší se tlak na oslabování dolaru. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,11-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru. Rizikem zůstává defenzivní strategie investorů, kteří by v případě nekomfortní situace utíkali do bezpečných (dolarových) aktiv.

RUB/USD Ropa sice oslabila o 0,7 % t/t, ale na obchodování s rublem to nemělo výraznější dopad. Zdá se, že rubl byl imunní i vůči ostatním faktorům a obchodoval se v relativně úzkém rozpětí 65,8-67,0 RUB/USD. Krátkodobě zůstane hlavním faktorem sentiment. Ve středním období zůstávají podpůrným faktorem ceny ropy (i přes zmíněný výkyv), které svojí úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu

 

Komodity 

Široké komoditní indexy v minulém týdnu ztratily okolo 1 % t/t. Již druhý týden v řadě výrazně propadly zemědělské plodiny (-2 % t/t), nicméně ztráty okolo 2 % zaznamenaly i technické kovy, což může částečně souviset se slabšími daty z průmyslu napříč téměř všemi regiony. Cena ropy Brent (58 USD) v první polovině týdne rostla, nicméně veškeré zisky odevzdala v závěru a nakonec zakončila týden na 58,3 USD za barel (-0,7 % t/t). Nervozita plynoucí z vyhrocení obchodních válek pomáhala zlatu, které rostlo již 4. týden v řadě (+0,9 % t/t na 1 527 USD) a dále posunulo svá 6letá maxima.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské uniiČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.