J&T Banka Týdenní přehled: 15. - 19. červenec 2019

11:47 | B Z | Diskuze

Výhled na tento týden

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

V aktuálním týdnu se zájem investorů přesune na čtvrteční zasedání ECB, kde se zvyšují tržní očekávání na potenciální snížení sazeb (60 %). Pokud by k tomu došlo, tak by se pravděpodobně depozitní sazby ECB posunuly více do záporného teritoria. Uvolněnější měnová politika by mohla pomoci evropským rizikovým aktivům, ale negativní reakce by mohla postihnout finanční sektor. Vedle ECB se investoři dále zaměří na výsledkovou sezónu, která projde jedním z nejrušnějších týdnů na obou stranách Atlantiku. Výhled na příští týden bude tedy záležet na konkrétních firemních výsledcích a v druhé polovině na rozhodnutí ECB. I na domácím trhu bude zahájena výsledková sezóna, a to v úterý mediální skupinou CME. Očekáváme, že provozní zisk EBITDA dosáhne 70 mil. USD (+15 % r/r) především díky pokračující úspoře na straně programových nákladů. Celkově čekáme další solidní soubor zveřejněných dat, který by mohl být trhem přijat pozitivně. Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 0,9 po -1,3 % m/m) a páteční HDP za 2Q19 (oček. 1,8 po 3,1 % q/q). V Německu se zaměříme na čtvrteční indexy IFO, které by ve všech kategoriích měly mírně poklesnout.

 

Přehled

ČEZ

- ČEZ uvažuje o těžbě lithia

PMČR

- Z pohledu mateřské společnosti zahřívané produkty zlepšují výkonnost

Avast

- Avast prodává 35 % v Jumpshotu společnosti Ascential

CME

- Očekáváme další růst marží a zisku ve 2Q19

O2 CR

- Očekávané výsledky za 2Q19

APS Finance

- Pozastavení obchodování s dluhopisy

 

Zprávy z trhu

Hlavním tématem uplynulého týdne byla výsledková sezóna, která se naplno rozjela jak v USA, tak i v Evropě. Prozatím jsme jen na začátku (v první šestině z indexu S&P 500) a výsledky jsou smíšené. Čistě podle čísel zatím společnosti většinou překonávají očekávání (77 % na čistém zisku a 61 % na tržbách), ale podrobnější pohled do struktury zveřejněných informací u konkrétních společností již takový optimismus nepřináší. Index Dow Jones za minulý týden odepsal 0,1 % t/t. Podobně prozatím reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 odepsala rovněž 0,1 % t/t. Domácí index PX šel proti externím vlivům a za týden přidal 1,1 % na 1067 bodů.

Z pohledu celého týdne v Praze nejvíce rostly akcie ČEZu (+3,1 % t/t na 528,5 Kč). Za růstem zřejmě stojí návrat cen elektřiny nad 52 EUR/MWh. Drobné zprávy, které se během týdne na titulu objevily, neměly výraznější kurzotvornou hodnotu. Z technického pohledu je cítit, že se z nabídky stáhl dlouhodobější prodejce. Naopak největší pokles týdne předvedly akcie CME (-2,3 % t/t na 97,2 Kč). CME pouze oznámilo, že zveřejní svá čísla za 2Q19 již v úterý 23.7. Jinak se akcie pohybovaly v rámci vývoje na trhu Nasdaq, kde jsou primárně obchodovány.

 

Očekávané výsledky hospodaření

CME

CME zveřejní výsledky hospodaření za 2. kvartál 2019 zítra před otevřením trhu. Očekáváme, že se tržby meziročně zvýšily o 2 % na 185,6 mil. USD. Vyšší dynamika tržeb než v 1Q (-6,5 %) odráží pozitivní efekt pozdějších Velikonoc a menší oslabení evropských měn vůči dolaru než v 1Q. Očekáváme, že podobně jako v 1Q i tentokrát CME těžila z nižších programových nákladů, a odhadujeme růst EBITDA marže z 33,4 % loni na 37,7 % letos ve 2Q. U zisku EBITDA tak čekáme svižný růst o 15 % r/r na 70 mil. USD, u provozního zisku (EBIT) pak o 20,2 % na 60,1 mil. Zlepšení předvede podle nás i finanční úroveň, kde dále klesají úrokové náklady. Navzdory vyšší placené dani čekáme prudký růst čistého zisku o 52 % na 39,6 mil. USD (0,11 USD na akcii). CME bude pořádat konferenční hovor zítra v 15:00 SEČ. Management po 1Q19 mírně zvýšil výhled, který nyní počítá s růstem zisku EBITDA o 12 – 14 % r/r z loňské úrovně 222,7 mil. USD při konstantních měnových kurzech. Vzhledem k oslabení eura vůči dolaru oproti loňskému roku výhled implikuje letošní zisk EBITDA cca 241 – 245 mil. USD. Náš současný odhad na letošní rok činí 242,7 mil. USD. Pokud by výsledky za 2Q zhruba odpovídaly našemu odhadu, jsou podle nás v souladu s celoročním výhledem firmy a management jej tak může potvrdit. Mezi další témata bude patřit efekt sektorových daní v Rumunsku, pokles zadlužení a průběh revize strategie, kterou firma oznámila v březnu. Pokud se zhruba naplní naše projekce na svižný růst marže a zisku EBITDA ve 2Q, který navíc znamená snižování dluhového ukazatele a přiblížení dividendy, trh podle nás může reagovat na výsledky pozitivně.

O2 CR

O2 CR zveřejní svá čísla za 2Q19 v pátek 2. 8. 2019. Očekáváme meziroční posun celkových tržeb lehce výše o 0,7 % r/r na 9,5 mld. Kč. Hlavním důvodem pro meziročně vyšší tržby je pokračující solidní růst na Slovensku (oček. +3,0 % r/r). Očekáváme provozní zisk EBITDA ve výši 3,0 mld. Kč či 9,2% růstu. Marže EBITDA by měla vzrůst na 31,9 % (+2,5 p.b.). Odpisy a amortizaci vidíme na 1,3 mld. Kč (+43 % kvůli dopadu IFRS 15 a 16), což by mělo znamenat provozní zisk EBIT ve výši 1,7 mld. Kč (-7,0 % r/r). Výrazně meziročně vyšší budou finanční náklady (oček. 95 vs. 37 mil. Kč r/r), kde kromě IFRS 16 bude mít vliv i nově emitovaný dluh. Čistý zisk by pak měl dosáhnout 1,32 mld. Kč (-8,6 % r/r). Pokles čistého zisku o 8,6 % r/r může na první pohled vypadat poněkud nepříznivě. Nicméně většinu poklesu lze přičíst zvýšeným odpisům a amortizaci, tedy vlivu nového účetního standardu. Provozní zisk je dle nás nadále velmi solidní a EBITDA marže 31,9 % by měla investory potěšit, i když je částečně navýšena opět novým účetním standardem IFRS 16. Investoři se budou soustředit na jakékoliv informace vztahující se k nadcházející aukci nových kmitočtů či na tlak na ceny mobilních dat potažmo na nové tarify, které indikoval generální ředitel pro tisk.

 

Zprávy ze společností

ČEZ

Podle tisku prozkoumá ČEZ možnosti těžby lithia na Cínovci. Společnosti European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku 2 mil. EUR (cca 51 mil. Kč). Bude se jednat o konvertibilní dluh, který může ČEZ změnit na akcie, nebo si ho nechat vyplatit. Severočeské doly ze skupiny ČEZ provedou průzkum a následně se ČEZ rozhodne, jestli do EMH vstoupí. Ve hře může být i majoritní podíl. Důvodem je rozvoj nové energetiky, jejíž součástí jsou bateriové systémy, které lithium obsahují. Situaci budeme monitorovat, nyní považujeme zprávu za neutrální.

PMČR

Philip Morris Int. v komentáři ke svým výsledkům za 2Q19 zmiňuje rovněž Českou republiku jako jednu ze zemí, která měla lepší poměr prodejního mixu s pomocí zahřívaných produktů, což dopomohlo k meziročnímu růstu celkových tržeb a provozního zisku. Informaci hodnotíme mírně pozitivně vzhledem k tomu, že to může poukazovat na pokračující pozitivní trend z minulých kvartálů. Naopak nadále jsme ostražití k růstu prostřednictvím pouze zahřívaných produktů, protože zde očekáváme, že pro samotný PMČR nemají tak velkou přidanou hodnotu jako tradiční cigarety, které mohou naopak vytlačovat. Výsledky za 1H19 PMČR zveřejní 24. 9. 2019.

Avast

Avast dnes oznámil, že se dohodl na prodeji 35% podílu ve společnosti Jumpshot firmě Ascential. Jumpshot je produktem Avastu, který slouží k marketingové analýze chování spotřebitelů na internetu. Ascential za podíl zaplatí 60,8 mil. USD a očekává se, že transakce bude dokončena kolem 31.8. Zákaznická základna společnosti Ascential by měla podle vyjádření Avastu pomoci Jumpshotu k dalšímu růstu a synergiím. Avast bude mít prodejní opci a Ascential nákupní opci na dalších 16 % v Jumpshotu, avšak ty nebude možné realizovat před lednem 2021. Současná transakce ještě podléhá schválení antimonopolních úřadů a dalším podmínkám. Zprávu považujeme za neutrální.

 

Dluhopisy

APS Finance

Společnost APS Finance vyplatí 22. srpna třetí kuponový výnos u svých vydaných dluhopisů. Rozhodný den pro nárok na výplatu je 23.7.2019. V souladu s emisními podmínkami vyplatí společnost spolu s kuponem poprvé také část jistiny dluhopisů. Burza cenných papírů zároveň pozastaví obchodování s těmito dluhopisy v období od 24.7. do 21.8.2019. Jedná se pouze o technickou záležitost, která souvisí se specifickou konstrukcí těchto dluhopisů.

 

Devizový trh

CZK/EUR Koruna k euru se většinu týdne obchodovala těsně kolem 25,6 CZK/EUR, pouze na závěr týdne se posunula na 25,55 CZK/EUR. Koruna nereagovala na žádný impuls. Ostatní měny v regionu měly také klidný a nevýrazný vývoj. Krátkodobě koruna může pokračovat v nevýrazném obchodování kolem 25,6 CZK/EUR. Dlouhodobý výhled na korunu je nadále pozitivní a koruna by se měla vrátit k postupnému posilování dle fundamentů kolem 2-3 % ročně.

CZK/USD Koruna k dolaru celý týden kolísala bez jasného trendu v pásmu 22,70 -22,85 CZK/USD. Výkyvy do vývoje koruny k dolaru přinášely hlavně výkyvy eurodolarového trhu. Krátkodobě důležitý zůstane sentiment.

USD/EUR Dolaru v euru bez jasného trendu kolísalo v pásmu 1,120-1,127 USD/EUR. Trh drobně reagoval na některé zveřejněná makrodata, ale k žádné výraznější změně nedošlo a trh se tři týdny obchoduje v bočním trendu. Obchodování by mělo zůstat nevýrazné, ovšem zasedání ECB (čtvrtek) může přinést změnu, pokud dojde ke snižování sazeb. Náš střednědobý výhled je stále nakloněn na stranu relativně beztrendového kolísání dolaru v pásmu 1,12-1,18 USD/EUR. Ovšem pokud Fed začne snižovat úrokové sazby, otevírá se prostor pro delší a hlubší oslabení dolaru.

RUB/USD Rubl k dolaru celý týden kolísal bez jasného trendu poblíž úrovně 63,0 RUB/USD. Na začátku týdne se rubl dostal na dosah ročních maxim (62,6 RUB/USD). Rubl minulý týden bez reakce přešel pokles cen ropy. Krátkodobě hlavním faktorem je sentiment, který otevírá prostor pro další mírné posílení. Ve středním období podpůrným faktorem zůstávají ceny ropy, které svoji úrovní dávají prostor pro solidní posílení rublu.

 

Komodity

Komoditní trhy po pěti týdnech růstu prošly mírnou korekcí a široké indexy ztratily kolem 2-4 % t/t. Indexy srážela hlavně ropa (-7 % t/t) a zemědělské plodiny (-4 % t/t). Ceny ropy celý týden bez jasné zprávy postupně ztrácely a klesly na měsíční minima - Brent (62 USD), WTI (55 USD). Ceny ropy překvapivě nereagovaly na pokračující napětí v Hormuzské úžině. Naopak technické kovy i drahé kovy dál pozvolně rostly v průměru kolem 2 %. Pokračující úvahy o snižování sazeb ze strany hlavních centrální bank světa (Fed, ECB) posunuly zlato (+1 % t/t) na 1425 USD. Cena stříbra (+6 % t/t) zaznamenala nejvyšší týdenní růst za poslední 3 roky a je na nejvyšší úrovni za poslední rok (16,3 USD/oz.).

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztráty

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou povzbudila asijské akcie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

DAX zavítal se středečním ránem do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region poslala do červených čísel slova D. Trumpa

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.