J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019

11:15 | B Z | Diskuze
PMČR, ČEZ, EPH, makro, Alibaba
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann
Komentář k akciovému trhu
 
Pražská burza Index PX: 1,032 bodů (-0.8% d/d); objem: 307 mil. Kč
 
České akcie během pátečního obchodování postupně odepisovaly čtvrteční odpolední zisky a index PX uzavřel týden poblíž týdenních minim na úrovni 1 032 bodů (-0,79 %). Premiantem se staly akcie společnosti CME, které navázaly na čtvrteční úspěšné obchodování v USA a posílily na 106,6 Kč (+1,14 %). Drobné zisky si připsaly i akcie společností Stock, PFNonwovens nebo TMR. Akcie společnosti ČEZ poměrně záhy odmazaly růst nad518 Kč z předchozího dne a v průběhu dne se obchodovaly i na úrovni 513 Kč, aby nakonec zakončily obchodování na 515 Kč (-0,67 %). Největší ztráty zaznamenala Komerční banka (821 Kč, -1,91 %) a vybírání zisků bylo patrné i u akcií společnosti Avast (108 Kč, -1,82 %), které předtím rychle odmazaly propad po oznámení prodeje 12% podílu akcionáře Sybil Holdings.
 
 
USA Dow Jones: 26,797 (+0.3%); S&P500: 2,979 (+0.1%); Nasdaq: 8,103 (-0.2%)
 
Americké akciové indexy se v pátek udržely v rozmezí malých změn okolo nuly (S&P 500 +0,09 %, NASDAQ -0,17 %). Přírůstek zaměstnanosti v USA za srpen –makroekonomické číslo týdne –skončil nevýrazným výsledkem +130 tis., pod očekáváním +160 tis. Toto číslo na jednu stranu nenaznačuje silný hospodářský růst v USA, ale na druhou stranu může být pro Fed podpůrným argumentem pro snížení sazeb, což investoři u většiny akcií vítají. Pro americký bankovní sektor by však nižší sazby mohly být ohrožující, a bankovní tituly tak odepisovaly: Welss Fargo -0,99 %, Bank of America -1,39 %, Citigroup -0,56 %. Po slabších číslech ze zaměstnanosti nakrátko posílilo zlato zpět nad 1520 USD, avšak poté se vrátilo pod 1510 USD. V korekci tak pokračovaly akcie těžařů zlata (Barrick Gold -2,88 %, Newmont Goldcorp -1,73 %).
 
 
Komentář kdevizovému trhu
 
Dolar v pátek odpoledne nejprve posiloval k euru až na hladinu 1,102 USD/EUR, avšak slabší než očekávaný přírůstek zaměstnanosti v USA za srpen vývoj otočil. Dolar rychle oslabil a vrátil se na úroveň 1,104 USD/EUR. Na slabší makročísla reagovalo pozitivně zlato, které se po čtvrtečním prudkém propadu vrátilo zpět na 1520 USD za trojskou unci. Obchodování koruny k euru bylo nevýrazné a domácí měna postupně oslabila o 3 haléře na 25,85 CZK/EUR.
 
 
Kalendář –významné události
Čína: Export (srpen) -1,0 % r/r (oček. 2,2 %, předchozí 3,3 %)
Čína: Import (srpen) -5,6 % r/r (oček. -6,4 %, předchozí -5,6 %)
08:00 –Německo: obchodní bilance (červenec)
09:00 –ČR: míra nezaměstnanosti (srpen)
 
 
Přehled
ČR
 
PMČR: Ministr zdravotnictví chystá návrh na omezení reklamy na tabák a alkohol v elektronických médiích
ČEZ zahájil tendr na prodej rumunských aktiv
EPH: Tlak na uhelný byznys v Německu
Makro: Pozitivní překvapení v průmyslu v červenci
Makro: Obchodní bilanci k přebytku táhly auta
 
 
ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
 
Alibaba kupuje prodejce zahraničního zboží Koala
 
 
Zprávy o společnostech
 
ČEZneutrální zpráva Doporučení: KoupitCílová cena: 701 Kč
 
ČEZ prostřednictvím inzerátu v dnešním tisku zahájil tendr na prodej rumunských aktiv. Termín na podání přihlášek je 25. září 2019 do 12:00 SEČ.To, že se ČEZ plánuje stáhnout z Rumunska, není novinka. Na trhu se spekuluje o zájmu rumunských energetických společností, nicméně zájemců v tendru očekáváme více. Předpokládáme, že ČEZ si počká na odpovídající nabídku. Rumunská aktiva generují cca 5 % celkového zisku EBITDA.
 
 
PM ČRneutrální/negativnízpráva Doporučení: DržetCílová cena: V revizi
 
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dle svých slov chystá návrh na omezení reklamy na tabákové výrobky a alkohol v elektronických médiích a televizi. V případě tabákových výrobků je sledováno převážně používání elektronických cigaret, u nichž nejsou dle jeho slov dostatečně prozkoumány dopady na zdraví člověka. Návrh by měl být hotov do konce roku. Situaci budeme nadále sledovat vzhledem k tomu, že omezení reklamy by bylo zásahem do prodejních aktivit.
 
 
Dluhopisy
 
EPH
Podle tisku projde podnikání společnosti EPH v Německu zkouškou. Po volbách budou politické strany potřebovat podporu Zelených. A to může zkomplikovat podnikání EPH v Německu, kde EPH vlastní uhelné doly a elektrárny. Může sílit tlak na jejich zavření.
 
 
MakroPrůmyslová výroba –červenec
 
Průmyslová výroba v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,7 % m/m a meziročně byla vyšší o 0,1 % r/r (-3,4 % v červnu). Sezóně neočištěná produkce kvůli kalendářním vlivům (+2 pracovní dny) meziročně vzrostla o 5,6 %r/r, což je nejvyšší růst od loňského října. Celkově výsledky domácího průmyslu pozitivně překvapily na řadě úrovní. Automobilový průmysl (13,6 % r/r) nečekaně zaznamenal nejvyšší nárůst produkce za 3 roky. Razantně vzrostly nové zakázky (+10 % r/r) a velmi rychle rostly i tržby průmyslovým firmám (9 % r/r). Červencové výsledky jdou překvapivě nejen proti předchozímu vývoji, ale i proti vývoji předstihových ukazatelů (PMI) u nás i v zahraničí a i posledním údajům z německého průmyslu (-4,2 % r/r v červenci). Bude důležité, zda je výsledek jednorázovým výkyvem, který mohlo ovlivnit načasování celozávodních dovolených, anebo to je první znak určité stabilizace či obratu. Za celý rok očekáváme růst průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018).
 
 
Obchodní bilance –červenec
 
Obchodní bilance v červenci překvapivě vykázala přebytek 0,1 mld. Kč. Rychle rostl objem exportu (8 % r/r), což odráželo vývoj v průmyslu. I když import (5 % r/r) také zrychlil, zaostal za nárůstem exportu a meziročně se bilance zahraničního obchodu zlepšila o 8 mld. korun. Růst exportu se teritoriálně týkal všech partnerů, tj. v EU i mimo EU. Z hlediska jednotlivých položek byl klíčový nárůst exportu aut (23 % r/r). Na dovozní straně se projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun.Za období leden-červenec obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 109 mld. korun (vloni 83 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (98 mld. v roce 2018).
 
 
Zahraniční společnosti
 
 
Asie, Rusko, Brazílie
 
Alibaba Group(=)Alibaba v pátek oznámila, že od společnosti NetEase za 2 mld. USD koupí internetový portál Koala, který je třetím největším prodejcem zahraničního zboží v Číně. Zaměřuje se především na luxusní sortiment. Vedle toho se Alibaba s NetEase dohodla, že spolu s další firmou svého zakladatele Jacka Ma Yunfeng Capital nainvestuje 600 mil. USD do NetEase Cloud Music. Většinovým vlastníkem této hudební aplikace však zůstane NetEase. Koupě Koaly by Alibabě měla pomoci dále upevnit postavení hlavního prodejce zahraničního zboží v Číně. Investice do NetEase Cloud Music by mohla přinést synergie s hudební aplikací Alibaby Xiami a pomoci v boji s konkurenčním Tencentem v této oblasti.
 
Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.