J&T Banka Ranní přehled 6.3.2019

10:21 | E V | Diskuze

Komentář k akciovému trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Pražská burza Index PX: 1,077 bodů (-0.2% d/d); objem: 520 mil. Kč

Pražská burza zakončila den s výrazným nárůstem aktivity proti začátku týdne. Za zvýšením objemů stála mimo jiné závěrečná aukce, do které připutovaly veliké prodejní objednávky. Vítězem z pohledu aktivity se staly akcie Monety (0,0 %, 79 Kč), jež sice neudržely ranní zisky, nicméně se na titulu čile obchodovalo ve větších blocích. To by naznačovalo aktivitu zejména ze strany velkých zahraničních investorů, a to v reakci na ukončení akvizičních vyjednávání. Majitele změnily cenné papíry v celkovém objemu 165 mil Kč. Zisky z pondělní závěrečné aukce zcela odmazal Avast (-1,6 %, 92,5 Kč), avšak po pražském závěru se rozjel titul směrem vzhůru na svém primárním trhu v Londýně. Můžeme tedy dnes doma očekávat pozitivní zahájení. ČEZ (-0,27 %, 544 Kč) kromě velikých objemů opět bez výraznější reakce na pokles cen elektrické energie. Na výprodej na akciích rakouské Raiffeisen zůstaly pražské finanční instituce imunní, a to Erste Group (+0,35 %, 853 Kč) i VIG (+0,18 %, 558 Kč) nevyjímaje.

USA Dow Jones: 25,807 (-0.1%); S&P500: 2,790 (-0.1%); Nasdaq: 7,576 (-0.0%)

Zámořské trhy zvolily vyčkávací taktiku a obchodovaly se po celý den do strany v nezvykle úzkém obchodním pásmu. Sentimentu nepomohl vzhůru ani lepší výsledek indexu ISM ve službách, kdy se nové objednávky dostaly nejvýše od roku 2005. Investoři se tak aktuálně soustředí především na další konkrétní zprávy okolo chystané obchodní dohody mezi USA a Čínou. Hlavní index S&P 500 nakonec odepsal 3 body (-0,11 %; 2 789,65 b.). Proti trhu se pak pohybovaly po lepších číslech zejména díky online prodejům akcie spol. Target (+4,58 %; 76 USD). Propadlíkem dne se naopak staly akcie spol. General Electric (-4,72 %; 9,89 USD). Šéf firmy Larry Culp varoval investory před záporným cash flow v průmyslové divizi v tomto roce.

Komentář k devizovému trhu

V úterý obchodování na devizových trzích v regionu zůstalo klidné. Koruna k euru se obchodovala kolem 25,63 CZK/EUR. Dolar k euru se obchodoval kolem 1,133 USD/EUR, ale odpoledne posílil na 2týdenní maximum 1,130 USD/EUR. Impulsem se stal nečekaný nárůst indexu aktivity ve službách v USA, který ukazuje, že na začátku roku pokračuje americká ekonomika v růstu. Následně koruna k dolaru oslabila asi o 10 haléřů na 22,7 CZK/USD.

Kalendář – významné události

14:15 – USA: ADP změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (únor)

14:30 – USA: obchodní bilance (prosinec)

Přehled ČR

Komerční banka: ČNB požaduje minimální kapitálovou přiměřenost 16,35 %

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

RBI: Údajné zapojení do praní špinavých peněz

Evolent Health: Prezident společnosti nakupoval akcie

GE: Šéf varoval před záporným cash flow z průmyslové divize

Cardlytics: Výsledky za 4Q nad odhady, ale zklamal slabší výhled

Zprávy o společnostech

KB neutrální zpráva    Doporučení: Držet      Cílová cena: 972 Kč

Komerční banka obdržela od ČNB aktualizované informace ohledně minimálních kapitálových požadavků od 1.3.2019. Minimální požadovaná kapitálová přiměřenost je na úrovni 16,35 % (doposud 16,2 %), z čehož Core Tier 1 kapitál musí být alespoň 12,45 %. Tyto požadavky budou dále zvýšeny o 25 b.b. v rámci proticyklické rezervy od 1. června 2019 a o dalších 25 b.b. od 1.1.2020. Ke konci roku 2018 KB reportovala kapitálovou přiměřenost na úrovni 18,5 %, z čehož Core Tier 1 byl 17,9 %.

Zahraniční společnosti

Raiffeisen Bank   (-)

Podle médií byla Raiffeisen Zentralbank (RZB), která se následně sloučila s RBI, zapletena do transakcí sloužících k praní špinavých peněz ruských občanů. Z již zavřené litevské banky Ukio mělo být převedeno na účty v RZB či RBI 634 mil. USD z podezřelých účtů. Zmíněná média se odvolávají na zjištění fondu Hermitage, která již byla údajně předána rakouským vyšetřovatelům. RBI v reakci vydala prohlášení, v kterém říká, že nemá k dispozici žádné bližší informace a nemůže se tak k tomuto obvinění vyjádřit. V minulosti pak již část těchto obvinění byla předmětem vyšetřování a nebylo zjištěno žádné pochybení. RBI zároveň oznámila, že spustila interní vyšetřování tohoto případu. Akcie banky reagovaly poklesem o 12 %. Výrazná reakce investorů pramení především z nejistoty ohledně možného dopadu na hospodaření banky, pokud by se ukázalo, že jsou obvinění oprávněná.

Evolent Health    (=/+)

Evolent Health v regulatorním hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry uvedl, že její prezident a spoluzakladatel Blackley Seth k 1.3.2019 nakoupil 186750 ks akcií společnosti (zhruba 2,5 mil. USD). Nákupy managementu jsou investory vnímány většinou pozitivně, protože vyjadřují důvěru člena vrcholného orgánu ve vlastní společnost.

General Electric    (-)

Na konferenci v New Yorku včera šéf General Electric Larry Culp uvedl, že cash flow z průmyslové divize bude letos záporné. Důvodem jsou pokračující potíže ve výrobě zařízení do energetiky a nutnost transformovat celou divizi. Loni přitom tato divize vykázala kladné cash flow 4,5 mld. USD. Komentáře podle zpravodajských agentur naznačovaly, že oznámení může způsobit snížení dluhových ratingů. Akcie GE včera klesly o 4,7 % na 9,89 USD/akcie.

Cardlytics    (-)

Americká společnost Cardlytics, která se zabývá analýzou dat z kreditních karet, včera po trhu oznámila výsledky hospodaření za 4Q18. Tržby činily 47,8 mil. USD (+21,8 % r/r), nad odhadem trhu 46,4 mil. a v souladu s výhledem firmy 46 – 48 mil. Upravená ztráta na akcii byla pouze 6 centů, zatímco trh očekával ztrátu 17 centů. Lepší byly výsledky již na provozní úrovni, když EBITDA za 4Q dosáhla +0,3 mil., zatímco trh očekával ztrátu -1,4 mil. Management však představil slabší výhled: tržby v 1Q19 mají dosáhnout 34,5 – 36,5 mil. USD, výrazně pod očekáváním trhu 41,8 mil., a upravený zisk EBITDA by měl být ve ztrátě -6,5 až -5,5 mil. USD, zatímco trh očekával nižší ztrátu -3,2 mil. USD.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.