J&T Banka Ranní přehled: 31/07/19

10:49 | B Z | Diskuze

Erste Group, Komerční banka, Moneta, EP Infrastructure, Apple, Coherent, Procter & Gamble, ConocoPhillips, OMV, Airbus, Gilead

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,062 bodů (-0.8% d/d); objem: 366 mil. Kč Oproti začátku týdne byly na pražské burze zobchodované objemy o poznání lepší. Směr pohybu byl dán výprodeji v okolních zemích, nicméně defenzivní dividendová povaha českého trhu lokální tituly částečně ochránila. Investoři neskrývali obavy nad dalším vývojem jednání mezi USA a Čínou, navíc globálnímu obrázku nepomohly ani nepřesvědčivé výsledky některých velkých společností za Atlantikem. Tradičně na výprodeje za hranicemi reagovala rakouská Erste Group (-2,56 %), v závěsu za ní pojišťovna VIG (-0,92 %). Naopak Komerční banka (-0,11 %) i Moneta (-0,06 %) uhájily červenou nulu. Lokální minima pak opět orazítkovaly akcie společnosti O2 CR (-0,91 %).

USA Dow Jones: 27,198 (-0.1%); S&P500: 3,013 (-0.3%); Nasdaq: 8,274 (-0.2%) Americké akciové trhy sa obchodovali mierne v červených číslach vo včerajší obchodný deň, kde medzi investormi panovala opatrnosť. Tá vyplývala z dnešného výstupu zo zasadania americkej centrálnej banky a dlho očakávanému začiatku cyklu znižovania úrokových sadzieb. Výsledok sa dozvieme v 20:00 nášho času. Vedľa Fedu investori sledovali vývoj v obchodnej vojne, ktorá podľa slov prezidenta Trumpa je opäť na dobrej ceste. Zlato si pripísalo mierne zisky, WTI ropa posilnila až o 2,4 %. Dolár bol bez výrazného pohybu. Z výsledkovej sezóny stoja za zmienku výsledky výrobcu odevov Under Armour (- 12,2 %), kde investori zle nesú hlavne výhľad na znižujúce sa tržby v zámorí.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru se v úterý obchodovala bez větší změny kolem 25,65 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu spíše ztrácely, maďarský forint se ráno dostal na roční minimum (366 HUF/EUR), polský zloty (-0,2 % d/d) oslabil na 2měsíční minimum (4,30 PLN/EUR). Euro k dolaru se v úterý obchodovalo bez jasného trendu kolem 1,115 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se držela těsně nad 23,0 CZK/USD. Britská libra v úterý dál oslabovala, k dolaru klesla o 0,5 % d/d na 1,215 USD/GBP, což je nejnižší úroveň od ledna 2017. Trhy se obávají rizika tvrdého brexitu.

Kalendář – významné události

Německo: Maloobch. tržby (červen) +3,5 % m/m vs. oček. 0,5 %
07:00 – BNP Paribas: výsledky za 1H/19
07:00 – Credit Suisse: výsledky za 1H/19
11:00 – Eurozóna: HDP (2Q/19)
11:00 – Eurozóna: CPI (červenec)
11:00 – Eurozóna: nezaměstnanost (červen)
před trhem – General Electric: výsledky za 2Q/19
14:15 – USA: ADP změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (červenec)
20:00 – USA: rozhodnutí Fedu
20:30 – USA: tisková konference šéfa Fedu Powella
po trhu – Qualcomm: výsledky za 3Q/19

 

Přehled ČR

Erste Group: Rychlý růst provozního zisku
Komerční banka zítra zveřejní čísla za 2Q
Moneta: Projekce výsledků za 2Q
EP Infrastructure: Dluhopisy mají rating „BBB-“

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Apple: Tržby opět rostou, prodeje v Číně se stabilizují
Coherent: Zisk v souladu s odhady, výhled slabší
Procter & Gamble: Kvartální výsledky nad odhady
ConocoPhillips: Č. zisk mírně pod odhady, zvýšený odkup vlastních akcií
OMV: Lepší kvartální výsledky
Airbus: Čtvrtletní výsledky jsou lepší než očekávání
Gilead: Výsledky za 2Q nad odhady a zvýšen výhled

 

Zprávy o společnostech

Erste pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 40,9 EUR

Erste oznámila výsledky za 2Q 2019. Čistý zisk na úrovni 355 mil. EUR (-19 % r/r) překonal odhady trhu, což je dáno především lepší provozní výkonností. Úrokové výnosy vzrostly o 3 % r/r a mírně zaostaly za odhady. Celkový objem úvěrového portfolia vzrostl o 7 % r/r, čistá úroková marže na úrovni 2,18 % pak poklesla oproti 2Q18 (2,32 %) v důsledku změny struktury rozvahy, nicméně byla stabilní oproti předchozímu kvartálu. Provozní náklady zůstávají pod kontrolou a vzrostly jen o 2 % r/r. Růst personálních nákladů (+4 % r/r) je částečně tlumen klesajícím počtem zaměstnanců (-1 % r/r). Výrazný růst odpisů (+11 %) je pak z velké části dán změnami v účetnictví (IFRS 16) a je kompenzován poklesem ostatních administrativních nákladů (-6 %). Podíl nesplácených úvěrů dále poklesl na 2,8 % (3,0 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba. Ostatní náklady a výnosy zahrnují rezervu ve výši 151 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku týkající se oprávněnosti výplaty státní podpory klientům stavební spořitelny. Management dále potvrdil svůj celoroční výhled, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 % a rychlejší růst výnosů oproti provozním nákladům. Rizikové náklady by měly zůstat na velmi nízké úrovni do 10 b.b., což představuje zlepšení oproti dosavadnímu očekávání v rozmezí 10 – 20 b.b. Z našeho pohledu jsou zveřejněná čísla pozitivní. Růst úrokových výnosů sice zpomalil a zaostal za odhady, nicméně vyšší ostatní výnosové položky a nižší náklady pomohly k solidnímu růstu provozního zisku, který tak je nad očekáváním trhu. Pozitivní je také další pokles podílu nesplácených úvěrů a potvrzení celoročního výhledu navzdory výrazné negativní jednorázové položce.

 

KB neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 972 Kč

Komerční banka (KB) zítra ráno zveřejní výsledky za 2. čtvrtletí tohoto roku. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 3 768 mil. Kč (+0,3 % r/r). Stagnace je způsobena výrazným rozpouštěním opravných položek ve 2Q 2018. Na úrovni provozního zisku očekáváme růst o 8 % r/r. Čisté úrokové výnosy by měly růst o 9 % r/r na 5 985 mil. Kč, což je kombinací pokračujícího růstu úvěrů i vkladů a meziročně vyšší čisté úrokové marže. Propad výnosů z poplatků by měl nadále postupně zpomalovat, nicméně stále očekáváme meziroční pokles o 1,7 %. Provozní náklady očekáváme vyšší o 2 % r/r. Rychlý růst mezd je částečně tlumen klesajícím počtem zaměstnanců, ostatní administrativní náklady by měly být výrazně nižší (-9 % r/r), naopak odpisy výrazně vyšší (+26 %% r/r). Za takto výrazným růstem jsou především odpisy softwaru a IT vybavení a částečně změny v účetní metodice, kdy některé náklady byly přesunuty z administrativních nákladů do odpisů. Ekonomické prostředí zůstává nadále příznivé a není tak důvod k zhoršování kvality portfolia. V naší projekci počítáme s opravnými položkami kolem nulové úrovně. Celkově by měla KB vykázat opět silná čísla s rychlým růstem provozního zisku.

 

Moneta neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 106 Kč

Moneta zveřejní výsledky za 2Q 2019 zítra před otevřením trhu. Na úrovni čistého zisku očekáváme meziroční růst o 1 % na 961 mil. Kč. Provozní zisk by měl pak růst výrazně rychleji (+6 % r/r). Růst úrokových výnosů by měl pokračovat v akceleraci (oček. +10 % r/r), podpořen 12% růstem objemu úvěrů bez selhání a ještě o něco rychlejším růstem klientských vkladů. Provozní náklady očekáváme na úrovni 1 217 mil. Kč (+9 % r/r). Meziroční nárůst je způsoben především vyššími odpisy vzhledem k nedávným investicím do IT a digitalizace. Podíl nesplácených úvěrů by měl dále mírně klesnout (oček. 1,9 %), k čemuž mimo jiné přispělo dokončení prodeje dalšího balíku nesplácených úvěrů. Mimořádný zisk z prodeje těchto úvěrů by měl být přibližně 65 mil. EUR. Rizikové náklady po očištění o zmíněnou jednorázovou položku by měly dosáhnout 57 b.b. Celkově by Moneta měla opět představit silná čísla, a to především na provozní úrovni, kde profituje z růstu úvěrového portfolia. Z našeho pohledu bude zajímavé sledovat komentáře k vývoji úrokových marží a případný pohled managementu na celoroční výhled v kontextu dosavadního vývoje. Z našeho pohledu je současný výhled na celoroční čistý zisk na úrovni 3,7 mld. Kč poměrně konzervativní a vidíme prostor pro jeho zvýšení.

 

Dluhopisy

EP Infrastructure neutrální zpráva

Agentura Fitch udělila dluhopisům EP Infrastructure (600 mil. EUR, 1,698 %, 2026) rating „BBB-“. To je v souladu s ratingem celé společnosti. Jedná se o poslední rating s investičním stupněm. Podle Fitche bude mít emise neutrální vliv na celkové zadlužení skupiny.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

Airbus (=) Airbus oznámil dnes ráno za 2Q19 tržby 18,32 mld. EUR (oček. 17,71 mld. EUR) a provozní zisk 1,98 mld. EUR (oček. 1,71 mld. EUR). Podle generálního ředitele bude druhé pololetí, co se týká dodávek letadel a volného peněžního toku, výzvou, přesto výrobce letadel potvrdil celoroční výhled.

OMV (+) OMV provozní zisk vzrostl meziročně o 44 % na 1,05 mld. EUR (oček. 0,97 mld. EUR) a čistý zisk je 510 mil. EUR (oček. 397 mil. EUR). Oba hlavní segmenty podnikání těžba (650 mil. EUR, oček. 629 mil. EUR) i rafinérie a marketing (427 mil. EUR, oček. 340 mil. EUR) jsou nad konsensem trhu. Lepší výsledky jsou vzhledem k vyšší těžbě (akvizice a vyšší těžba v Libyi).

 

USA

Apple (+) Společnost reportovala za tři měsíce od dubna do června (fiskální 3Q) čistý zisk na akcii ve výši 2,18 USD, mírně nad tržními odhady (2,10 USD). Po meziročním poklesu v posledních dvou čtvrtletích se celkové tržby vrátily k růstu o 1 % na 53,8 mld. USD, také mírně nad odhady (53,4 mld. USD). V právě probíhajícím kvartálu pak management počítá s tržbami v rozmezí 61 – 64 mld. USD (oček. 61 mld. USD). Prodeje v Číně výrazně zpomalily svůj předchozí propad a poklesly „jen“ o 4 % r/r. Tržby z prodeje telefonů propadly o 13 % r/r, nicméně byly kompenzovány růstem tržeb u ostatních produktů, především služeb a nositelných zařízení. Prodeje iPhonů pak generovaly poprvé od roku 2012 méně než 50 % celkových tržeb. Akcie společnosti reagovaly v poobchodní fázi růstem o více jak 4 %.

Coherent (-) Coherent reportoval za 3Q FY2019 tržby ve výši 339,2 mil. USD (-30 % r/r), pod odhadem trhu 348,6 mil. USD, a upravený zisk na akcii 1,33 USD, přesně v souladu s odhadem trhu. Management očekává za současný kvartál tržby 320 – 340 mil. USD, zatímco trh čekal tržby cca 376 mil. USD. Plánovaná hrubá marže 36 – 39 % je v souladu s odhadem trhu 36,7 %. Management oznámil dva projekty na dosažení úspor ve firmě, které by měly přinést roční úspory 24 mil. USD.

ConocoPhillips (+) Těžař ConocoPhillips (2,27 %, 59,51 USD) oznámil za 2Q19 EPS 1,01 USD, mírně pod očekáváním 1,04 USD. OCF je 3,42 mld. USD, nad očekáváním 3,07 mld. USD. Celková denní těžba za kvartál předpovědi překonala (1 332 mil. barelů denně, oček. 1 265 mil.). Odhad průměrné denní těžby na celý rok je 1 310 – 1 340 mil. (oček. 1 333 mil.). Vedení společnosti zvýšilo výkup vlastních akcií na 3,5 mld. USD z 3,0 mld. USD. Očekávané celoroční CAPEX se mírně zvedly na 6,3 mld. USD z předchozích 6,1 mld. USD.

Gilead (+) Gilead včera po zavření US trhu představil svá čísla za 2Q19. Tržby dosáhly 5,69 (+0,7 % r/r) vs. oček. 5,5 mld. USD a čistý zisk na akcii byl 1,8 vs. oček. 1,7 USD. Společnosti se daří uvedení léku Biktarvy (léčba HIV-1) s tržbami 1,1 mld. USD, který nahrazuje ústup původních bestsellerů na žloutenku typu C. Vzhledem k dosavadním výsledkům Gilead zvýšil výhled na tržby ve výši 21,6 - 22,1 vs. předešlých 21,3 - 21,8 mld. USD (oček. trhu je 22,06 mld. USD). Management rovněž oznámil dividendu na příští čtvrtletí ve výši 0,63 USD na akcii, což je dle očekávání. Lepší než očekávané výsledky kvůli lepším tržbám a zvýšený výhled hodnotíme pozitivně.

Procter & Gamble (+) EPS společnosti Procter & Gamble (3,8 %, 120,41 USD) za 4Q19 pokořilo projekce a je 1,1 USD (oček. 1,05 USD, rozmezí 1,02-1,1 USD). Také tržby jsou nad odhady, dosáhly 17,09 mld. USD (oček. 16,86 mld. USD). Na lepším výsledku se podílely jak větší objemy, tak vyšší ceny. EPS by v následujícím roce mělo být v rozmezí 4,7-4,93 USD. Tzn., že střední hodnota je nad konsensem 4,75 USD. Tržby by podle odhadů managementu měly v příštím roce (2020) vzrůst o 3 až 4 %, zatímco tržní očekávání jsou o něco níže na 2,82 %. V příštím roce hodlá společnost vykoupit vlastní akcie v objemu 6-8 mld. USD a vyplatit celkovou dividendu 7,5 mld. USD.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské unii

Ilustrativní obrázek

Měsíc koronaviru. Jak se dotýká české i světové ekonomiky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX na červené nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu, výjimkou Japonsko

Ilustrativní obrázek

Poptávka po ropě vzroste v tomto roce nejslaběji od roku 2011, informuje EIA

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.