J&T Banka Ranní přehled: 30/08/19

09:53 | B Z | Diskuze

Banky, EP Energy, ECB

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,031 bodů (+0.7% d/d); objem: 281 mil. Kč

Evropské trhy odmazaly veškeré ztráty z úvodu týdne. Uklidnění přineslo zejména vyjádření čínské strany, která chce pokračovat v jednáních s USA. Výnosy dluhopisů klesají a korekcí také prochází zlato. V rámci Evropy se dařilo zejména těžebním společnostem, bankám a telekomunikacím. Italský prezident pověřil oficiálně sestavením vlády bývalého premiéra Conteho. V rámci BCPP se zlepšení sentimentu projevilo především na bankách. Erste Group, které v předešlé seanci zaznamenala výrazný propad, posílila o 1,47 % na 761,4 Kč. Moneta přidala dokonce 1,81 % a uzavřela na 75,9 Kč. Zisky ostatních titulů byly pod 1 %.

 

USA Dow Jones: 26,362 (+1.3%); S&P500: 2,925 (+1.3%); Nasdaq: 7,973 (+1.5%) Americké akciové trhy si vo včerajší obchodný deň pripísali tučné zisky, za ktorými stojí hlavne vyjadrenie čínskej strany, že nechce ďalej eskalovať obchodné vzťahy s USA a bude pokračovať v obchodných jednaniach. Čínske ministerstvo financií sa vyjadrilo, že skôr ako opätovné uvalenie ďalších ciel by sa obe strany mali snažiť o odstránenie už uvalených ciel. Na dané vyjadrenia si indexy na podpriemerných objemoch pripísali viac ako percentné zisky. Zlato reaguje poklesom 0,7%, ropa pokračovala v raste a to 1,4% u WTI. Dolár mierne posilnil.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve čtvrtek středoevropské měny prošly smíšeným obchodováním. Koruna k euru kolísala většinou těsně pod 25,9 CZK/EUR, krátce se dostala i přes tuto hranici, což je nejslabší úroveň koruny od začátku roku. Euro k dolaru ve čtvrtek pozvolna ztrácelo a z ranní úrovně 1,109 se posunulo na 1,106 USD/EUR, tj. na dosah 2letých minim. Následně koruna k dolaru oslabila téměř o 10 haléřů na 2leté minimum 23,44 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

Německo: maloobchodní tržby (červenec): 4,4 % r/r (oček. 3,3 %)
09:00 –ČR: HDP-struktura (2Q/19)
11:00 – Eurozóna: nezaměstnanost (červenec)
11:00 – Eurozóna: CPI (srpen)
16:00 – USA: spotřebitelská důvěra – Michigan (srpen)

 

Přehled ČR

ČNB ponechala proticyklickou rezervu beze změny
EP Energy vzrostl provozní zisk EBITDA o 37 % r/r

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Nečekané jestřábí hlasy z ECB

 

Zprávy o společnostech

Banky neutrální zpráva

Bankovní rada ČNB v rámci pravidelné kvartální revize ponechala proticyklickou kapitálovou rezervu pro banky beze změny. V současné době je sazba proticyklické rezervy na úrovni 1,5 %, od 1. ledna 2020 bude zvýšena na 1,75 % a od 1. července 2020 na 2 %. Tuto rezervu by měly banky vytvářet v době ekonomického růstu, naopak při výrazném zpomalení ekonomiky či recesi by její snižování mělo sloužit k tomu, aby banky nemusely výrazně omezovat úvěrování ekonomiky. Pokud bankovní rada tuto rezervu zvyšuje, dochází k tomu většinou při květnové a prosincové revizi.

 

Makro

EP Energy EP Energy jako součást EPH zveřejnila čísla za 1H19. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 37 % na 5,53 mld. Kč. Za solidní provozní výkonností stojí již dobrý vývoj na úrovni tržeb, kdy společnost dosáhla 26,8 mld. Kč (+13 % r/r). Celkově vnímáme výsledky jako solidní při vyšším výkonu a lepší cenové úrovni.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

ECB Po sérii velmi holubičích komentářů z ECB (např. Oli Rehn) se naopak v poslední době objevily jestřábí hlasy. Na začátku týdne Jens Weidmann (Bundesbank) prohlásil, že nevidí důvody pro další stimulaci. V úterý měl opatrné komentáře k dalšímu uvolnění měnové politiky viceprezident ECB Luis de Guindos. Ve čtvrtek Klass Knot (centrální banka Nizozemska) uvedl, že nevidí žádnou přidanou hodnotu toho, když ECB představí balíček podpůrných opatření. Ve čtvrtek navíc Ewald Nowotny (centrální banka Rakouska) prohlásil, že centrální banky musí být rozhodné instituce a někdy musí i zklamat tržní očekávání. Tento vývoj naznačuje, že zasedání ECB (12. září) nemusí přinést tak výrazné uvolnění měnové politiky, jaké trhy poslední týdny očekávají. Finanční trhy výrazně nereagovaly, dluhopisové výnosy velmi drobně vzrostly, bez reakce zůstal kurz eura.

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

AHS komentář ke schváleným kompenzacím pro skiareály

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý ČechČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.