J&T Banka Ranní přehled 29.3.2019

09:13 | M Z | Diskuze

Komentář k akciovému trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Pražská burza

Index PX: 1,073 bodů (-0.4% d/d); objem: 469 mil. Kč

Pražská burza v podprůměrné obchodní aktivitě zakončila v červených číslech, index PX zakončil slabší o 0,4 %. Z prodejního tlaku se stále nemohou vymanit akcie ČEZ, titul při objemu 137 mil. korun uzavřel slabší o 0,46 % na závěrečné hodnotě 540 Kč. Dosažený objem 137 mil. korun je sice podprůměrný, ale i tak to byl zdaleka největší objem čtvrtečního obchodování. V červených číslech zakončily také bankovní tituly. Akcie odepsaly středeční růst, když výraznějším poklesem -1,56 % na ceně 835,6 Kč skončilo obchodování s akciemi Erste Bank.

Na pozitivní vlně se naopak vezou akcie společnosti CETV, spekulace ohledně dalšího vývoje tlačí cenu výše. Akcie CETV obchodování skončily růstem o 2,3 % na závěrečné ceně 89 Kč. USA Dow Jones: 25,717 (+0.4%); S&P500: 2,815 (+0.4%); Nasdaq: 7,669 (+0.3%) Akcie na Wall Street si připsaly mírné zisky s podporou dalšího posunu v jednání mezi USA a Čínou. Klíčoví vyjednavači R. Lighthizer a S. Mnuchin dorazili na další kola rozhovorů do Pekingu. Dle agentury Reuters Čína nabídla nové řešení v oblasti technologií a duševního vlastnictví. Investoři jsou však s většími nákupy opatrní kvůli obavám ze zpomalování globálního růstu.

Hlavní index S&P 500 nakonec přidal 10 bodů (+0,36 %, 2 815,44 b.). S rostoucími výnosy na dluhopisech se dařilo zejména finančnímu sektoru v čele s bankami (Citigroup +2,06 %, 61,98 USD). S posilujícím dolarem a rostoucími výnosy se naopak nedařilo zlatu (-1,46 %, 1 290,42 USD). Komentář k devizovému trhu Ve čtvrtek všechny měny v regionu mírně ztratily, koruna k euru oslabila přes 5 haléřů na měsíční minimum 25,82 CZK/EUR. Euro k dolaru mírně oslabilo z 1,126 na 3týdenní minimum 1,122 USD/EUR. Jedním z impulzů se staly slabší data inflace z Německa. Následně koruna k dolaru postupně oslabila o 10 haléřů na 23,0 CZK/USD.

Kalendář

významné události 09:55 – Německo: nezaměstnanost (březen) 13:30 – USA: příjmy a výdaje domácností (leden) 15:00 – USA: prodeje nových domů (únor) 15:00 – USA: spotřebitelská důvěra – Michigan (březen) Přehled ČR ČEZ: V případě dostavby jádra by smlouvy se státem měly garantovat investorovi jistotu ČNB beze změny, čekání na další vývoj

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Brexit: Mayová dnes odpoledne potřetí předloží parlamentu dohodu s EU Wirecard podal žalobu na Financial Times Lyft upsal akcie za nejvyšší cenu, dnes vstoupí na burzu

ČEZ

neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla bude ČR potřebovat nové jaderné bloky, aby zajistil dodávky elektřiny. Bez jádra se podle Míla neobejdeme. Měl by vyrůst minimálně jeden blok v elektrárně Dukovany, s největší pravděpodobností dva, řekl Míl. Stát se chystá s ČEZem uzavřít smlouvy, které by v podstatě dávaly ČEZu garance v případě problémů (např. regulace). Akcionáři by podle Míla na svých bedrech neměli nést rizika krachu projektu. Investor potřebuje jistotu, aby si zajistil levné financování, řekl Míl. Návrh smluv ale není. Z našeho pohledu jde opět o pokračování jaderné rétoriky. Nové informace nezazněly. Zpráva je neutrální.

Makro ČNB Ve čtvrtek bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny (1,75 %).

Bankovní rada protáhla pauzu ve zvyšování sazeb na 3 zasedání. Hlasování bylo 5:2, když dva členové hlasovali pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Celkově bankovní rada zmírnila svoje hodnocení rizik na vyrovnaná z pro-inflační, jak je hodnotila v únoru. Podle ČNB se zmírnilo přehřívání domácí ekonomiky, což vidí hlavně ve zpomalení růstu mezd. Současně došlo ke zhoršení ekonomického výhledu eurozóny na všech úrovních. Jediným pro-inflačním faktorem zůstává kurz koruny. Nejistotou je nadále brexit. ČNB bude dál vyčkávat, navíc na květnovém zasedání bude mít k dispozici novou prognózu. Nadále čekáme, že v letošním roce ČNB úrokové sazby zvýší 1-2x v závislosti na kurzu koruny. Ovšem vzhledem k nejistotám leží případné zvýšení sazeb až v druhé polovině roku.

Zahraniční společnosti

Evropa EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie) 3,320 (-0.1%) 11,428 (+0.1%) 7,234 (+0.6%)

Brexit

Britská premiérka Theresa Mayová dnes potřetí předloží parlamentu dohodu o odchodu z EU. Hlasování by mělo proběhnout okolo 15:30 SEČ. Pokud parlament dohodu schválí, Spojené království opustí EU k 22.5. Pokud parlament dohodu neschválí, otevírají se dvě možnosti. Buď země opustí EU bez dohody k 12.4., jelikož do tohoto data bylo vyjednáno prodloužení termínu se státy EU. Druhou možností je žádost o dlouhý odklad brexitu, který by opět musely schválit státy EU. Británie by v tomto případě rovněž musela uspořádat volby do europarlamentu, které se mají konat 23.-24.5. Většina komentářů naznačuje, že dohoda britským parlamentem ani dnes neprojde.

Wirecard

Wirecard včera podal v Mnichově žalobu na list Financial Times. Wirecard žádá náhradu škody v nespecifikované výši za nepravdivé informace publikované Financial Times a navíc žádá soud, aby zakázal listu publikovat obchodní tajemství firmy. USA Dow Jones S&P500 Nasdaq 25,717 (+0.4%) 2,815 (+0.4%) 7,669 (+0.3%) Lyft Společnost Lyft, která v USA a Kanadě provozuje sdílené jízdy, upsala v IPO 31 mil. akcií za 72 USD/akcie, tj. na horním okraji již zvýšeného intervalu 70 – 72 USD (původně 62 – 68 USD). V IPO tak získala 2,3 mld. USD a celková tržní kapitalizace firmy je podle této ceny cca 24,7 mld. USD. Lyft se začne obchodovat dnes na burze NASDAQ. Asie, Rusko, Brazílie Hang-Seng (Hong Kong) MICEX (Rusko) BOVESPA (Brazílie) 28,775 (+0.2%) 2,492 (+0.2%) 94,389 (+2.7%)

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.