J&T Banka Ranní přehled: 28/08/19

10:38 | B Z | Diskuze

O2 CR, Philip Morris Int.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,034 bodů (-0.5% d/d); objem: 915 mil. Kč Obchodování na domácí burze bylo relativně silně ovlivněno převažováním indexů MSCI. Zejména v závěru obchodní seance a i v samotné závěrečné aukci byly pod prodejním tlakem akcie společnosti ČEZ (-1,16 %) i Monety (-0,52 %). Akcie Komerční banky (+0,25 %) byly sice také na seznamu titulů s výraznějším dopadem změny vah, nicméně tato skutečnost se projevila jen zvýšeným zobchodovaným objemem. K akciím ČEZu stojí za to zmínit i fakt, že přestože cena elektřiny poslední dny neustále klesá, energetický sektor v Evropě se relativně drží, přesto ČEZ dosahuje stále nižší a nižší úrovně. Obdobně špatnou výkonnost mají akcie O2 CR (-1,62 %) a v úterý bylo patrné i vybírání zisků na Avastu (-2,68 %).

 

USA Dow Jones: 25,778 (-0.5%); S&P500: 2,869 (-0.3%); Nasdaq: 7,827 (-0.3%)

Americké akciové trhy vstúpili do včerajšieho obchodného dňa optimisticky a pripisovali si nemalé zisky. Následne sa však medzi investorov vrátila neistota z globálneho vývoja, či už neustále dokola riešená obchodná vojna, proti iránske sankcie, alebo aj vývoj na dlhopisovom trhu, kde sme opäť pozorovali invérznost výnosových kriviek. To poslalo indexy do červených čísel a uzavreli sme poklesom okolo 0,3%. Na neochotu iránskeho prezidenta Rúhániho stretnúť sa s americkým prezidentom D. Trumpom zareagovala ropa, ktorá si pripísala 2,5% zisky u WTI. Na nervozitu medzi investormi reaguje aj zlato, ktoré posilnilo o percento a blíži sa k tohto ročným maximám. Dolár bez výraznejšieho pohybu.

 

Komentář k devizovému trhu

Devizové trhy v úterý prošly nevýrazným obchodováním. Koruna k euru se držela těsně kolem 25,80 CZK/EUR a také ostatní měny v regionu zůstaly bez větší změny. Dolar k euru kolísal kolem 1,111 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se obchodovala poblíž 23,25 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

po trhu: Immofinanz: výsledky hospodaření za 2Q19

 

Přehled

ČR

O2 CR: ČTÚ zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Philip Morris Int.: Probíhající rozhovory o možném spojení s Altrií

 

Zprávy o společnostech

O2 CR neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 289 Kč

Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce nových kmitočtů. Samotná aukce by mohla být zahájena na počátku příštího roku. Dle prvotních zjištění byly akceptovány především návrhy technického charakteru. Potenciálnímu novému účastníku telekomunikačního trhu ČTÚ vyhověl v rozvolnění některých podmínek, jako například více času na výstavbu vlastní sítě či zvýšení spektrálního limitu. Mezi nejvýraznějšími potenciálními novými zájemci (mimo současné operátory) jsou Sazka, která aktuálně funguje jako virtuální operátor, Nordic Telecom či společnost Dense Air, která poskytuje velkoobchodní telekomunikační služby. Na trhu se o společnosti Dense Air hovoří i jako o případném investoru do Nordic Telecomu. Není jasné, jestli by například obě společnosti nemohly spojit síly i do připravované aukce. Jen připomínáme, že právě možnost vstupu nového hráče na mobilní trh je jedním z hlavních rizik pro stávající hráče včetně O2 CR.

 

Zahraniční společnosti

USA

Philip Morris Int. (=/-) Společnosti Philip Morris International (PM Int.) a Altria potvrdily, že vedou rozhovory o možném opětovném sloučení obou firem. Případná transakce by proběhla výměnou za akcie, tedy stejně jako došlo k rozdělení. Jen připomínáme, že ještě do roku 2008 byly obě firmy pod jednou značkou, která prodávala notoricky známá Marlbora po celém světě. K rozdělení na mezinárodní divizi PM Int. a americkou Altrii došlo právě z důvodu obtížné regulatorní a právní situace v USA v té době. Sloučení obou firem by dle našeho názoru vrátilo akcionářům Altrie růstový potenciál a zřejmě pomůže přinést na americký trh nové zahřívané produkty IQOS resp. Heets. Transakce by dále podléhala schválení managementů, akcionářů obou společností a regulatorních orgánů.

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.