J&T Banka Ranní přehled: 28/08/19

10:38 | B Z | Diskuze

O2 CR, Philip Morris Int.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,034 bodů (-0.5% d/d); objem: 915 mil. Kč Obchodování na domácí burze bylo relativně silně ovlivněno převažováním indexů MSCI. Zejména v závěru obchodní seance a i v samotné závěrečné aukci byly pod prodejním tlakem akcie společnosti ČEZ (-1,16 %) i Monety (-0,52 %). Akcie Komerční banky (+0,25 %) byly sice také na seznamu titulů s výraznějším dopadem změny vah, nicméně tato skutečnost se projevila jen zvýšeným zobchodovaným objemem. K akciím ČEZu stojí za to zmínit i fakt, že přestože cena elektřiny poslední dny neustále klesá, energetický sektor v Evropě se relativně drží, přesto ČEZ dosahuje stále nižší a nižší úrovně. Obdobně špatnou výkonnost mají akcie O2 CR (-1,62 %) a v úterý bylo patrné i vybírání zisků na Avastu (-2,68 %).

 

USA Dow Jones: 25,778 (-0.5%); S&P500: 2,869 (-0.3%); Nasdaq: 7,827 (-0.3%)

Americké akciové trhy vstúpili do včerajšieho obchodného dňa optimisticky a pripisovali si nemalé zisky. Následne sa však medzi investorov vrátila neistota z globálneho vývoja, či už neustále dokola riešená obchodná vojna, proti iránske sankcie, alebo aj vývoj na dlhopisovom trhu, kde sme opäť pozorovali invérznost výnosových kriviek. To poslalo indexy do červených čísel a uzavreli sme poklesom okolo 0,3%. Na neochotu iránskeho prezidenta Rúhániho stretnúť sa s americkým prezidentom D. Trumpom zareagovala ropa, ktorá si pripísala 2,5% zisky u WTI. Na nervozitu medzi investormi reaguje aj zlato, ktoré posilnilo o percento a blíži sa k tohto ročným maximám. Dolár bez výraznejšieho pohybu.

 

Komentář k devizovému trhu

Devizové trhy v úterý prošly nevýrazným obchodováním. Koruna k euru se držela těsně kolem 25,80 CZK/EUR a také ostatní měny v regionu zůstaly bez větší změny. Dolar k euru kolísal kolem 1,111 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se obchodovala poblíž 23,25 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

po trhu: Immofinanz: výsledky hospodaření za 2Q19

 

Přehled

ČR

O2 CR: ČTÚ zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Philip Morris Int.: Probíhající rozhovory o možném spojení s Altrií

 

Zprávy o společnostech

O2 CR neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 289 Kč

Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce nových kmitočtů. Samotná aukce by mohla být zahájena na počátku příštího roku. Dle prvotních zjištění byly akceptovány především návrhy technického charakteru. Potenciálnímu novému účastníku telekomunikačního trhu ČTÚ vyhověl v rozvolnění některých podmínek, jako například více času na výstavbu vlastní sítě či zvýšení spektrálního limitu. Mezi nejvýraznějšími potenciálními novými zájemci (mimo současné operátory) jsou Sazka, která aktuálně funguje jako virtuální operátor, Nordic Telecom či společnost Dense Air, která poskytuje velkoobchodní telekomunikační služby. Na trhu se o společnosti Dense Air hovoří i jako o případném investoru do Nordic Telecomu. Není jasné, jestli by například obě společnosti nemohly spojit síly i do připravované aukce. Jen připomínáme, že právě možnost vstupu nového hráče na mobilní trh je jedním z hlavních rizik pro stávající hráče včetně O2 CR.

 

Zahraniční společnosti

USA

Philip Morris Int. (=/-) Společnosti Philip Morris International (PM Int.) a Altria potvrdily, že vedou rozhovory o možném opětovném sloučení obou firem. Případná transakce by proběhla výměnou za akcie, tedy stejně jako došlo k rozdělení. Jen připomínáme, že ještě do roku 2008 byly obě firmy pod jednou značkou, která prodávala notoricky známá Marlbora po celém světě. K rozdělení na mezinárodní divizi PM Int. a americkou Altrii došlo právě z důvodu obtížné regulatorní a právní situace v USA v té době. Sloučení obou firem by dle našeho názoru vrátilo akcionářům Altrie růstový potenciál a zřejmě pomůže přinést na americký trh nové zahřívané produkty IQOS resp. Heets. Transakce by dále podléhala schválení managementů, akcionářů obou společností a regulatorních orgánů.

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské uniiČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie opět na rekordech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.