J&T Banka Ranní přehled: 28/05/19

10:43 | B Z | Diskuze

ČEZ, Kofola, MSCI, Philip Morris ČR, Alibaba

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

INDEXY

PX: 1,040 bodů (-0.2% d/d); objem:  266 mil. Kč

Euro Stoxx 50: 3,364 bodů (+0.4% d/d)

S&P 500: 2,826 bodů (nezměněn)

 

Pražská burza Index PX: 1,040 bodů (-0.2% d/d); objem: 266 mil. Kč

Bankovní prázdniny v Londýně i za velikou louží měly zásadní vliv na aktivitu na domácí burze. Zobchodované objemy se držely pod průměrnými hodnotami a nebýt dnešního převažování indexů MSCI, byla by čísla pravděpodobně ještě horší. Zajímavý je pak směr změny, neboť přestože se váhy ČEZu (+1,06 %) i Komerční banky (+0,41 %) v indexu MSCI sníží, tituly se včera vydaly opačným směrem. Nejhůře dopadly akcie rakouské pojišťovny VIG (-2,98 %), které se však poprvé obchodovaly již bez nároku na dividendu, tudíž se jedná jen o technickou korekci. Stejně jako v pátek byla i včera minimální aktivita u akcií Avast (- 1,08 %).

USA Dow Jones: 25,586 (nezměněn); S&P500: 2,826 (nezměněn); Nasdaq: 7,637 (nezměněn)

Na amerických trzích se důvodu státního svátku neobchodovalo

Komentář k devizovému trhu

Devizové trhy v pondělí prošly velmi klidným vývojem, protože v pondělí zůstaly finanční trhy zavřené v Londýně a v USA. Následně koruna k euru se bez větší změny držela poblíž 25,85 CZK/EUR. Dolar k euru se většinu dne obchodoval kolem 1,12 USD/EUR. Koruna k dolaru se většinu dne držela těsně pod 23,1 CZK/USD.

Kalendář – významné události

11:00 – Eurozóna: indexy ekonomického sentimentu (květen)

15:00 – USA: ceny nemovitostí (březen)

16:00 – USA: spotřebitelská důvěra (květen)

Přehled ČR

ČEZ: Změna dividendové politiky

Kofola: Dnes poprvé bez nároku na dividendu

MSCI: Rebalance MSCI indexů

PMČR: Zařazení do MSCI Global Small Cap indexu

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

ČEZ včera informoval investory o změně své dividendové politiky, která probíhá většinou ve dvouletých kolech. Nově společnost počítá, že bude vyplácet hrubou dividendu ve výši 80-100 % čistého konsolidovaného zisku očištěného o mimořádné vlivy. Dříve dividendová politika počítala s výplatním poměrem 60-100 % čistého konsolidovaného upraveného zisku. Důvodem pro zvýšení dolní hranice výplatního poměru je změna strategie společnosti, která nepočítá s rozsáhlou akviziční činností, která byla dříve zaměřená především na zahraniční aktiva. Úprava dividendové politiky byla víceméně očekávána a fakticky nic nemění na našem současném pohledu na společnost.

 

Kofola neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 426 Kč

Dnes (28.5. 2019) se poprvé obchoduje s akciemi Kofoly bez práva na hrubou dividendu ze zisku minulého roku. O dividendě budou hlasovat akcionáři na VH, která se bude konat 5. 6. 2019. Návrh managementu je 13,5 Kč na akcii (hrubý výnos 4,5 %).

 

PM ČR neutrální/pozitivní zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: V revizi

K dnešnímu dni (28.5.) dojde v závěrečné aukci k zařazení titulu Philip Morris ČR do indexu MSCI Global Small Cap. K zařazení PMČR do MSCI dojde přesně rok od jeho vyřazení. Jen připomínáme, že zařazení do indexů MSCI má většinou za následek zvýšenou volatilitu a objem ke dni účinnosti.

 

Indexy MSCI neutrální zpráva

K dnešnímu dni (28. 5.) dojde k pravidelnému převážení indexů MSCI. Vzhledem k zvýšení podílu Číny, Argentiny a Saudské Arábie dojde v rámci indexu MSCI Emerging Markets ke snížení podílu ostatních zemí včetně ČR. Odliv prostředků by měl být zaznamenán u ČEZ a Komerční banky, ale Moneta by měla vyjít neutrálně až mírně pozitivně. Celkově očekáváme, že by trh měl být na změny připraven, ale nedají se vyloučit větší objemy a zvýšená volatilita, která tradičně převažování indexů MSCI doprovází. Naopak příznivé by mělo být znovuzařazení Philip Morris ČR do indexu MSCI Global Small Cap.

 

 

 

 

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Alibaba Group (-)/(=

Podle agentury Bloomberg Alibaba zvažuje emisi akcií v objemu cca 20 mld. USD na burze v Hongkongu. Bloomberg uvádí, že burza v Hongkongu změnila pravidla pro listing firem, a Alibaba tak bude moci být na burzu přijata. V r. 2014, kdy Alibaba vstoupila na burzu v New Yorku, nesplňovala přísná kritéria hongkongské burzy na korporátní strukturu a třídy akcií. Zdroje neuvádějí, na co by prostředky byly použity. Spíše se zdá, že by Alibaba takto chtěla umožnit získat akciový podíl i čínským fondům. Alibaba měla na konci fisk. roku 2019 hotovost 29 mld. USD a provozní cash flow za tento rok činilo 22 mld. USD. K listingu v Hongkongu by mohlo dojít v druhé polovině roku.

Zdroj:J&T Banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.