J&T Banka Ranní přehled: 27/08/19

09:43 | B Z | Diskuze

VIG, ČEZ, indexy MSCI, Kofola

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,039 bodů (-0.6% d/d); objem: 275 mil. Kč

Eskalace napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou vrátila na globální trhy volatilitu. Nakonec se však ukázalo, že většinu negativního vlivu dokázaly trhy absorbovat již v pátek a ranní indikace na pokračování výprodejů se nakonec nepotvrdily. Evropa skončila na nule, obchodování v zámoří skončilo růstem okolo 1 %. Pravděpodobně dost pomohla snaha o uklidnění horkých hlav ze strany východního obra. Praze se v tomto ohledu moc nedařilo. Kromě Monety (+0,5 % d/d) a Kofoly (+0,7 %) všechny ostatní tituly klesaly, v čele se CME (-1,6 %) a povýsledkovém PFNonwovens (-1,5 %). Den před výsledky hospodaření klesaly i akcie pojišťovny VIG (-0,5 %).

 

USA Dow Jones: 25,899 (+1.1%); S&P500: 2,878 (+1.1%); Nasdaq: 7,854 (+1.3%)

Americké akciové trhy skorigovali piatkový vývoj na úvod obchodného týždňa, kde všetky tri hlavné indexy si pripisovali percentné zisky. Hlavným dôvodom bolo ukľudnenie situácie ohľadne obchodnej vojny medzi Čínou a Amerikou, kde prezident D. Trump po summite G7 prehlásil, že je ochotný uzavrieť dohodu, ak bude pre Ameriku výhodná. Takisto došlo ku dohode medzi Francúzskom a USA ohľadne digitálnej dane. To vo všeobecnosti prinieslo pozitívnu náladu medzi investorov a nákupnú náladu. Aj napriek tomu sa však včera nedarilo rope, WTI odpísalo 0,8 %. Zlato odovzdalo úvodné zisky a skončilo deň na zelenej nule. Dolár posilnil o 0,4 %. Americké desaťročné dlhopisy sa usadili na výnosnosti 1,535 % p.a.

 

Komentář k devizovému trhu

Včerejší obchodování se neslo ve znamení jistého uklidnění pátečního rozruchu kolem obchodního sporu USA vs. Čína poté, co Trump prohlásil, že čínská strana ho kontaktovala a vyzvala ke vzájemnému jednání a stabilizaci situace. Domácí koruna posílila k euru zpět na úroveň 25,8 Kč/EUR (+0,25 % d/d). Hlavní měnový pár se jen lehce posunul k 1,111 USD/EUR z ranních 1,115 USD/EUR. To se pak projevilo i posílením koruny k americkému dolaru o deset haléřů na 23,2 Kč/USD.

 

Kalendář – významné události

08:00 – Německo: HDP (2Q19): -0,1 % q/q, dle oček. -0,1 %
15:00 – USA: Cenový index trhu nemovitostí za 2Q (oček. 0,2 po 1,1 % q/q)

 

Přehled ČR

VIG: Výrazná akcelerace růstu předepsaného pojistného
ČEZ: Další zájemce o rumunská aktiva
CEZ,KB, Moneta: Převážení indexů MSCI
Kofola: Mattoni prodává výrobce vody Tomu

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Bez významných zpráv

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Podle denního tisku má ČEZ další zájemce o rumunská aktiva. Vedle zájmu rumunských hráčů Hidroelectrica a Electrica se spekuluje ještě o zájmu finančních investorů. V Rumunsku se jedná zejména o větrný park (600 MW) a distribuční společnost. ČEZ registruje zájem o tato aktiva, ale prodávat nemusí a jistě si počká na odpovídající nabídku. Rumunská aktiva generují cca 5 % celkového zisku EBITDA. ČEZ se plánuje z Rumunska stáhnout, ale tendr na prodej rumunských aktiv zatím nezahájil. Situaci budeme samozřejmě sledovat.

 

ČEZ, KB, Moneta neutrální/negativní zpráva

Dnes (27. 8.) dojde k převážení indexů MSCI. Toto převážení by mělo pro domácí tituly znamenat odliv prostředků vzhledem ke snížení váhy domácího trhu na úkor zvýšení vah tzv. nových trhů (Čína a další). Nejvíce je převážení patrné vždy v závěrečné aukci, kde je pak vidět zvýšený objem a vyšší volatilita. Konkrétně se na českém trhu dotkne rebalancování MSCI titulů ČEZ, Komerční banka a Moneta.

 

Kofola neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 435 Kč

Coca-Cola HBC kupuje výrobce balených vod Toma od společnosti Mattoni. Transakci nařídil ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) jako podmínku, aby Mattoni mohla koupit PepsiCo (aktiva v ČR, SK a HUN). Cena transakce zveřejněna nebyla. Jako jedním z možných kupců Tomy byla zmiňována také Kofola, která by tak zvýšila svůj podíl na poli balených vod.

 

VIG neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

Pojišťovna VIG reportovala za druhý kvartál tohoto roku zisk před zdaněním ve výši 130 mil. EUR (+12 % r/r), v souladu s odhady trhu. Pozitivně překvapil rychlý růst předepsaného pojistného (+9 % r/r) ve všech segmentech včetně doposud klesajícího jednorázového životního pojištění. Naopak zklamáním jsou vyšší náklady. Provozní náklady výrazně akcelerovaly svůj růst (+7 % r/r), ostatní výnosy a náklady jsou pak negativně ovlivněny pohyby měnových kurzů, náklady spojenými se sloučením pojišťoven v ČR a změnami v účetnictví (IFRS 16). Pokles výnosů z investic o 22 % r/r je dán především nižším ziskem z realizace investic a mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti s Immo ve 2Q 2018. Zisk před zdaněním vzrostl o 12 % r/r, když pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q 2018. Čistý zisk na úrovni 68 mil. EUR pak zaostal za odhady (82 mil. EUR) kvůli vyšší než očekávané efektivní daňové sazbě. Management potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. V příštím roce pak počítá s pojistným okolo 10,2 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 530 – 550 mil. EUR. Celkově jsou pro nás výsledky smíšené. Na jedné straně akcelerace růstu pojistného je výrazně rychlejší, než jsme očekávali, a společnost pravděpodobně překoná svůj celoroční výhled. To je však na druhé straně kompenzováno vyššími náklady. Neočekáváme výraznější reakci na zveřejněná čísla, celý sektor podle našeho názoru zůstane mimo výraznější zájem investorů vzhledem k pokračující uvolněné měnové politice ECB a nízkým výnosům na dluhopisových trzích.

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.