J&T Banka Ranní přehled 26.8.2019

09:57 | B Z | Diskuze

Avast, VIG, obchodní válka

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,046 bodů (+0.3% d/d); objem: 254 mil. Kč

Poklidné páteční obchodování na evropských trzích, kdy se většina indexů nacházela v zeleném teritoriu, narušily zprávy ze zámoří. Široký index Stoxx 600 tak uzavřel 0,78 % v mínusu a odevzdal veškeré zisky uplynulého týdne. Tolik očekávaný projev šéfa Fedu na sjezdu centrálních bankéřů se nestal hlavní událostí. Pozornost investorů se zaměřila na odvetné navýšení cel na exporty USA do Číny v hodnotě 75 mld. USD a následné výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nicméně domácí tituly dokázaly vzdorovat zhoršenému sentimentu. 3,67 % si připsaly akcie Avastu, když uzavřely bez kurzotvorné informace na 113 Kč. CETV posílilo o 0,91 % na 110,8 Kč. Komerční banka (+0,37 %, 818 Kč) a ČEZ (+0,48 %, 519 Kč), jež ztratily v předcházejících dnech zřejmě díky chystanému převažování indexu MSCI EM, taktéž zakončily seanci v plusových hodnotách.

 

USA Dow Jones: 25,629 (-2.4%); S&P500: 2,847 (-2.6%); Nasdaq: 7,752 (-3.0%)

Americké akciové trhy sa ocitli v hlbokých stratách na záver obchodného týždňa, kde investorov znepokojovalo zhoršenie vzťahov medzi Čínou a Amerikou. Najskôr Čína uvalila odvetné clá vo výške 75 mld. USD na americký tovar, na čo priam až neprimeranými reakciami reagoval prezident D. Trump na svojom tweetovom účte. To spôsobilo paniku a na slabo likvidnom trhu prepad hlavných indexov skoro až 3%. Eskalácia vzťahov je jasná a skoro žiadne investor nepredpokladá dohodu na septembrovom stretnutí, ak nejaké bude. Obchodná vojna úplne zatienila slová J. Powella z Jackson Hall, na ktoré čakali investori počas celého týždňa. S trhom padala aj ropa, na nervozitu reagovalo pozitívne zlato. Výnosy amerických dlhopisov padali, a opäť nastala invérznosť výnosových kriviek.

 

Komentář k devizovému trhu

Dolar v pátek postupně posiloval v očekávání projevu guvernéra Fedu Jeroma Powella na fóru v Jackson Hole. Nicméně poměrně holubičí vyznění projevu vývoj otočilo. Powell uvedl, že americká ekonomika si vede dobře, avšak rizika pro růst jsou značná. Věta, že „Fed bude jednat dle potřeby“, aby udržel růst a inflaci, je pro trhy signálem, že v září opět sníží úrokové sazby. Dolar po projevu oslabil zpět k 1,108 USD/EUR. Zlato se v reakci na Powellova slova vrátilo nad 1500 USD/unci. Koruna během pátku krátce posílila k euru cca o 2 haléře na 25,76 CZK/EUR, avšak poté se vrátila zpět na hladinu 25,78.

 

Kalendář – významné události

Londýn: Burza je zavřená z důvodu svátku
10:00 – Německo: Index podnikatelské důvěry IFO (srpen)
14:30 – USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červenec)

 

Přehled

ČR

Avast: Člen představenstva prodával akcie
VIG zítra zveřejní čísla za 2Q

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI Čína a USA v pátek oznámily nová cla, Trump vyzval firmy ke stažení z Číny

 

Zprávy o společnostech

VIG neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

VIG zítra ráno zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zisk před zdaněním by měl být meziročně vyšší o 17 % na úrovni 135 mil. EUR, když pokles výnosů z investic je více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q 2018. Očekáváme meziroční růst předepsaného pojistného o 2,5 % na 2,38 mld. EUR, přičemž růst v segmentu neživotního pojištění by měl být okolo 3,5 % r/r a dosavadní pokles by se měl zastavit také v segmentu životního pojištění. Segment zdravotního pojištění by měl pokračovat v solidním růstu okolo 10 % r/r. Za očekávaným poklesem výnosů z investic je mimořádný zisk z prodeje podílu ve společnosti s Immo ve 2Q 2018. Kombinovaný ukazatel (combined ratio) by měl v souhrnu za první polovinu roku klesnout na 96,5 % (oproti 96,8 v 1Q19 a 96,9 % v první polovině roku 2018). Provozní náklady by měly zůstat pod kontrolou (oček. +1,4 % r/r), k čemuž přispívá implementace řady opatření v rámci zveřejněného strategického plánu pojišťovny (Agenda 2020). Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. Neočekáváme, že by výsledky přinesly nějaký výraznější impulz pro akcie. Zisk ze samotných pojišťovacích aktivit má vzhledem k rostoucímu předepsanému pojistnému a úsporám na straně nákladů předpoklady k dalšímu růstu i v následujících letech, nicméně výnosy z investic budou pod tlakem pokračující uvolněné měnové politiky ECB a nízkých výnosů státních dluhopisů.

Avast neutrální/negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Podle hlášení pro regulátora prodal člen představenstva Avastu Erwin Gunst cca 975 tis. akcií firmy, a to za cenu 3,672 GBP. Celkový objem tak činil cca 3,6 mil. liber. K transakci došlo 21. 8. na londýnské burze. Gunst je tzv. ne-exekutivní člen představenstva, tedy nepodílí se na managementu společnosti. Přesto prodeje akcií členy orgánů společnosti bývají trhem vnímány negativně.

 

 

Zahraniční společnosti

USA

Obchodní válka

Čínská vláda v pátek odpoledne oznámila, že jako odpověď na nedávné zvýšení cel ze strany USA uvalí 10% na americké dovozy do Číny v hodnotě 75 mld. USD. Zboží bude rozděleno do dvou kategorií, přičemž cla na ně nabydou účinku 1.9. a 15.12. tohoto roku. Cla se budou ve zvýšené sazbě 25 % navíc opět vztahovat i na americké automobilky. Navíc zvláštní celní sazba bude uvalena na dovozy sojových bobů z USA. Americký prezident Trump nejprve během pátečního obchodování pohrozil, že přijde s odvetou, a po zavření trhů oznámil zvýšení současných cel o dalších 5 proc. bodů. U čínských dovozů do USA v hodnotě 250 mld. USD vzroste celní sazba z 25 na 30 % a u nových cel na 300 mld. USD čínských dovozů, která mají platit od 1.9., se zvyšuje z 10 na 15 %. Trump vyzval americké společnosti, aby přenesly výrobu z Číny do USA. Několika vybraným společnostem (FedEx, Amazon, UPS, Post Office) nařídil přestat odebírat látku fentanyl z Číny okamžitě. Prudké vyhrocení obchodní války vedlo k propadu amerických akciových indexů (S&P 500 -2,6 %) a naopak k růstu cen státních dluhopisů. Cena zlata se dostala na nové 6leté maximum 1540 USD.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP v Evropské uniiČti více
Ilustrativní obrázek

Asie v záporu kvůli virovým obavám, Korea ztratila 4 %

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.