J&T Banka Ranní přehled: 26/07/19

10:54 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu
Pražská burza          Index PX: 1,074 bodů (-0.1% d/d); objem: 360 mil. Kč

Obchodování na pražské burze přes odpolední nádech do kladných číslech zakončilo lehce v záporných hodnotách, index PX skončil slabší o 0,13 %. Největším poklesem o 2,04 % na závěrečné ceně 96 Kč skončily akcie Avastu. Titul však opakovaně zaznamenal výrazně podprůměrnou aktivitu, ve čtvrtek 3,7 mil. korun. Naopak výrazným posunem (+4,6 %) zavřely akcie CME, titul dorovnal středeční posun na amerických trzích. Akcie CME v solidním objemu 44 mil. korun zakončily silnější o 4,6 % na ceně 104,60 Kč. Zisky z minulého týdne lehce odevzdávaly akcie ČEZu, které obchodování v podprůměrném objemu 105 mil. korun zakončily slabší o 0,85 % na závěrečné ceně 525,50 Kč.

USA           Dow Jones: 27,141 (-0.5%); S&P500: 3,004 (-0.5%); Nasdaq: 8,239 (-1.0%)

Akcie na Wall Street si připsaly mírné ztráty (S&P 500 -0,53 %; 3 003,67 b.) v obavách o méně uvolněnou měnovou politiku ze strany centrálních bank. ECB naznačila možné budoucí uvolňování v září, investoři však čekali od M. Draghiho na tiskové konferenci konkrétnější podobu a více holubičí projev. Po překvapivě silnějších makrech v podobě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se obrací oči na Fed, od kterého jsou rovněž vysoká očekávání. Zklamání může přinést na trhy výraznější vybírání zisků. V pokračující výsledkové sezóně předvedly povýsledkový propad akcie Tesly Motors (-13,61 %; 228,82 USD) i Facebooku (-1,93 %; 200,71 USD). Rostoucí výnosy na dluhopisech negativně působily na cenu zlata (-0,8 %; 1 414 USD). Dnes budou investoři sledovat kromě výsledků firem také první odhad růstu HDP za 2Q.

Komentář k devizovému trhu

Volatilitu na devizové trhy ve čtvrtek přinášelo zasedání ECB, která naznačila, že na podzim může dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky. Euro k dolaru se i přes drobné výkyvy během dne udrželo na úrovni 1,115 USD/EUR. Krátce euro propadlo i na 2leté minimum 1,110 USD/EUR. Koruna k euru ve čtvrtek drobně oslabila, z ranních 25,50 se posunula na 25,55 CZK/EUR. Koruna k dolaru se obchodovala těsně nad úrovní 22,9 CZK/USD. Ostatní měny v regionu mírně oslabily.

Kalendář – významné události
08:00 – EDF: výsledky za 1H/19
před trhem – AbbVie: výsledky za 2Q/19
před trhem – Allergan: výsledky za 2Q/19
před trhem – Twitter: výsledky za 2Q/19
před trhem – McDonald’s: výsledky za 2Q/19
před trhem – Yandex: výsledky za 2Q/19
14:30 – USA: HDP (2Q/19)

Přehled
ČR
ČEZ může získat podíl ve společnosti těžící lithium

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
ECB beze změny, ale uvolnění může přijít na podzim
Amazon: Vyšší náklady na rychlé doručování zatížily výsledky
Alphabet: Zisk i tržby nad odhady, další odkup akcií
Newmont s vyššími náklady po integraci Goldcorpu
Apple kupuje divizi výroby modemů

Zprávy o společnostech

ČEZ        neutrální zpráva         Doporučení: Koupit      Cílová cena: 701 Kč

Generální ředitel firmy Geomet, kterou vlastní EMH, řekl pro tisk, že ČEZ může za půjčku EMH ve výši 50 mil. Kč dostat cca 5 % akcií společnosti s možností navýšit podíl na majoritní. To bude záležet na rozhodnutí ČEZu. EMH plánuje přes dceřinou společnost Geomet těžit lithium na Cínovci. Tyto informace jsou již známy. Zprávu považujeme za neutrální.

Zahraniční společnosti

EVROPA

ECB (=)

Evropská centrální banka (ECB) včera na svém zasedání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Trh připouštěl, že by mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb. Ovšem ECB naznačila, že k uvolnění měnové politiky může dojít během podzimu, možná už na dalším zasedání v září. ECB v prohlášení k zasedání připustila možnost, že bude potřeba dál snižovat úrokové sazby. Na tiskové konferenci prezident ECB Mario Draghi naznačil, že jednou z možností je i nové kolo nákupu aktiv (QE). Na dalším zasedání v září bude mít vedení ECB k dispozici novou prognózu, což může vést i k dalšímu uvolnění měnové politiky. Trhy celkově hodnotily zasedání ECB jako méně holubičí, než čekaly, a výnosy dluhopisů se velmi drobně zvedly z rekordních minim. Euro se přes výkyvy udrželo beze změny na 1,115 USD/EUR

 

USA

Alphabet (+)

Společnost reportovala za 2Q tržby ve výši 31,7 mld. USD (+21 % r/r), mírně nad odhady trhu (30,8 mld. USD). Růst tržeb z reklam na Googlu (+16 % r/r) mírně zrychlil v porovnání s 1Q. Ostatní tržby, které zahrnují mimo jiné cloudové služby,rostly meziročně o 40 % na 6,18 mld. USD. Očištěný čistý zisk na akcii dosáhl 14,2 USD (oček. 11,3 USD). Společnost dále oznámila nový program odkupu akcií ve výši 25 mld. USD. Akcie na výsledky reagovaly v poobchodní fázi růstem o 8 %.

Amazon (-)/(=)

Amazon oznámil za 2Q19 tržby 63,4 mld. USD (+20 % r/r), nad odhadem trhu 62,46 mld. USD, avšak upravený zisk na akcii 5,22 USD (+3 % r/r) zaostal za tržním odhadem 5,56 USD. Horší čistý zisk se odvíjel již od provozního zisku 3,08 mld. USD, který výrazně zaostal za odhadem trhu 3,71 mld. Finanční ředitel firmy Brian Olsavsky na konferenčním hovoru uvedl, že rozšiřování doručování produktů do jednoho dne od objednání zvýšilo náklady a ukázalo se komplikovanějším, než firma předpokládala. Tento krok podle něj zvyšuje tržby, ale negativní dopad na ziskovost bude znatelný až do konce roku. Na 3Q19 management čeká tržby 66 – 70 mld. USD, v souladu s odhadem trhu 67,22 mld., a provozní zisk 2,1 – 3,1 mld. USD, pod odhadem trhu 4,34 mld.

Apple (=)

Společnost koupila od Intelu většinový podíl v divizi výroby modemů, která doposud Applu dodávala komponenty do telefonů iPhone. Cena transakce je 1 mld. USD. Apple tímto krokem zintenzivňuje snahu o vlastní produkci komponentů a nižší závislost na třetích stranách.

Newmont Goldcorp (-)/(=) 

Největší těžař zlata na světě Newmont Goldcorp reportoval za 2Q19 tržby 2,26 mld. USD, v souladu s očekáváním trhu 2,28 mld., a upravený zisk na akcii 12 centů, pod očekáváním trhu 23 centů. Ziskovost byla zatížena náklady na integraci Goldcorpu, který Newmont akvíroval. Náklady byly také zvýšené kvůli přerušení těžby u dvou dolů, které dříve spadaly pod Goldcorp. Newmont čeká v letošním roce náklady na unci 975 USD, zatímco doposud čekal 945 USD. Vytěžit by měl letos 6,5 mil. uncí zlata, což už v sobě zahrnuje možné divestice. Doposud čekal těžbu 7 mil. uncí, kde však divestice nebyly zahrnuty.

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.