J&T Banka Ranní přehled: 26/06/19

09:43 | B Z | Diskuze

ČEZ, ČNB, Allergan, Micron, OPAP

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,040 bodů (-1.5% d/d); objem: 523 mil. Kč

Akcie ČEZu se před dnešní valnou hromadou posunuly z pásma 542-545 Kč a uzavřely při podprůměrném objemu 185 tis. ks. silnější o 0,73 % na úrovni 548 Kč. Erste Bank po zveřejněných informacích, že bude muset vytvořit rezervu na soudní spor v Rumunsku ve výši 230 mil. EUR, odevzdala 4,97 % a uzavřela na úrovni 799 Kč při denních minimech 797,80 Kč. Dále negativní komentář z úst Martina Diviše, generálního ředitele pojišťovny Kooperativa (ze skupiny VIG), k připravovanému zdanění technických rezerv nenechal VIG bez povšimnutí a akcie odepsala 3,71 % na zavírací cenu 572,50 Kč. Pražská burza ztratila 1,53 % společně s evropskými indexy.

 

USA Dow Jones: 26,548 (-0.7%); S&P500: 2,917 (-0.9%); Nasdaq: 7,885 (-1.5%)

Americké akciové trhy nasledovali celosvetový vývoj a v úvode včerajšieho obchodného dňa mierne odpisovali. Hlavným dôvodom bolo zvyšujúce sa napätie medzi Amerikou a Iránom a narastajúce sankcie. Indexy však svoje zápory navyšovali a ukončili deň v blízkosti svojich miním. Hlbší prepad majú na svedomí členovia americkej centrálnej banky, kde Bullard sa vyjadril, že zníženie sadzieb o 0,5 % na najbližšom zasadaní nie je na programe dňa. Trh predpokladá až 40% pravdepodobnosť, že k danému zníženiu dôjde. J. Powell bol takisto zdržanlivý a nebol dostatočne holubičí, ako by si investori priali. Najviac odpisovali technológie, kde ich súhrnný index Nasdaq stratil -1,5 %. Na dané vyjadrenia posilnil dolár a naopak zlato odovzdalo svoje zisky z úvodu dňa. Na narastajúce napätie na blízkom východe včera nereagovala ropa a držala sa na nule.

 

Komentář k devizovému trhu

V úterý se koruna k euru dopoledne v klidu obchodovala kolem 25,57 CZK/EUR, ale odpoledne se bez zpráv posunula na 10měsíční maximum 25,49 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu zůstaly druhý den bez většího pohybu. Dolar k euru drobně posílil a obchodoval se kolem 1,139 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se posunula na 5měsíční maximum 22,4 CZK/USD

 

Kalendář – významné události

ČR: Hlasování o nedůvěře vládě
13:00 – ČR: rozhodnutí ČNB
14:15 – ČR: tisková konference guvernéra ČNB Rusnoka před trhem – General Mills: výsledky za 4Q/19
14:30 – USA: průmyslové zakázky (květen)
14:30 – USA: obchodní balance (květen)

Přehled ČR

ČEZ: Dnes se koná valná hromada
ČNB dnes nechá sazby beze změny

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Allergan: AbbVie podalo nabídku za zhruba 63 mld. USD.
Micron překonal očekávání, vidí první známky zlepšení
OPAP: Dnes akcie již bez nároku na dividendu

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Dnes (26. 6. 2019) pořádá ČEZ od 11:00 hod řádnou valnou hromadu (VH). Mimo běžných bodů programu rozhodnou akcionáři také o distribuci zisku minulého roku. Návrh managementu ČEZu je vyplatit jako dividendu 24 Kč na jednu akcii, což znamená hrubý výnos 4,4 %. Kvalifikovaný akcionář podal protinávrh a chce vyplatit dividendu ve výši 35 Kč (hrubý výnos 6,4 %). Podle našeho názoru má ČEZ k vyplacení vyšší dividendy prostor, nicméně spíše čekáme, že bude schválen návrh vedení společnosti. Připomínáme, že majoritní vlastník je stát, který kontroluje téměř 70 % všech akcií.

Makro ČNB

Dnes bude bankovní rada ČNB diskutovat o nastavení měnové politiky. Spolu s celým trhem očekáváme, že po květnovém zvýšení sazeb tentokrát úrokové sazby zůstanou beze změny (2,00 %). Možná se objeví hlasy pro zvýšení sazeb, ale bankovní rada jako celek ponechá sazby beze změny kvůli zahraničnímu vývoji a nejistotám (zpomalení evropské ekonomiky). Do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb ČNB nečekáme.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

OPAP (=) Akcie společnosti se dnes obchodují již bez nároku na hrubou dividendu ve výši 0,6 EUR na akcii (5,9% hrubý dividendový výnos). OPAP nabízí poprvé také možnost výplaty dividendy ve formě nových akcií. Emisní cena, za kterou budou akcie emitovány a vypláceny akcionářům, bude s 3% diskontem vůči průměrné ceně v období od 28. 6. do 4. 7. Na rozhodnutí o formě výplaty mají akcionáři čas do 11. 7. Pokud se akcionáři k formě výplaty nevyjádří, automaticky bude tato dividenda vyplacena v hotovosti stejně jako doposud.

USA

Allergan (+) Včera byl oznámen pokus o převzetí Allerganu od AbbVie v transakci, která Allergan ohodnocuje na zhruba 63 mld. USD. AbbVie včera potvrdilo, že učiní nabídku na všechny akcie Allerganu za 120,3 USD za akcii a 0,866 násobek akcie AbbVie za každou akcii Allerganu. K předvčerejším zavíracím cenám by se jednalo o nabízenou cenu přesahující 188 USD za akcii Allerganu. Obrovská akvizice na poli biotechnologických společností jen dále potvrzuje současnou náladu v sektoru, který pokračuje ve své konsolidaci. Akcie Allerganu reagovaly více jak 30% růstem d/d. Nyní se bude čekat na doporučení managementu Allerganu, schválení valných hromad a regulátorů. Jen připomínáme, že se jedná o relativně časově náročný proces, který zřejmě bude zasahovat až do příštího roku.

Micron Technology (+) Výrobce pamětí Micron Technology oznámil za 3Q fisk. roku 2019 tržby 4,79 mld. USD, nad odhadem trhu 4,68 mld., a upravený zisk na akcii ve výši 1,05 USD, nad očekáváním analytiků 0,78 USD. Upravený zisk byl rovněž nad nejvyšším očekáváním trhu (0,91 USD), přičemž hlavním důvodem byla nižší daňová sazba. Šéf firmy Sanjay Mehrotra uvedl, že pozoruje první známky zlepšení poptávky. I tak chce ale společnost ve fisk. roce 2020 snížit kapitálové výdaje, aby pomohla vyrovnat poptávku s nabídkou. Na 4Q FY19 očekává management Micronu tržby 4,3 – 4,7 mld. USD, mírně pod očekáváním trhu 4,56 mld., a upravený zisk na akcii 45 centů, +/- 7 centů. Trh čekal 0,63 USD, avšak je pravděpodobné, že skutečná očekávání v posledních dnech před výsledky byla již nižší

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Ilustrativní obrázek

Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezájmu Čechů o elektromobily

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy může ohlídat Agent i Zástupce

Ilustrativní obrázek

Dvě firmy z Ostravy prolomily systém EET. Posílaly krácené tržbyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.