J&T Banka Ranní přehled: 26/03/19: Philip Morris ČR, Kofola, CME, Moneta, Apple, Newmont, Biogen, Samsung

09:34 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,076 bodů (-0.3% d/d); objem: 318 mil. Kč

Začátek nového týdne nevypadal ráno vůbec optimisticky. Silně negativní nálada ze zámoří se přelila do Asie, která končila slabší až o tři procenta. Navíc futures kontrakty nevěstily žádnou změnu ani pro evropskou i americkou seanci. Globální sentiment se však dokázal zlepšit a trhy zakončily den smíšeně. Ani Praha nebyla výjimkou a končila slabší o 0,28 %. Zklamáním byly zobchodované objemy, které spadly pod dlouhodobý průměr. Vítězem se staly akcie mediální skupiny CME (+5,31 %), které skokově reagovaly na vytvoření zvláštního výboru pro přezkum strategických možností. To posílilo spekulace o možném prodeji celé společnosti nebo jejích částí. Před výsledky rostl i Philip Morris ČR (+2,76 %), kdy investoři očekávali až osmiprocentní dividendový výnos. Předchozí povýsledkové zisky korigovala pojišťovna VIG (-1,89 %), ztrácel i Avast (-1,65 %). ČEZ (-0,45 %), Komerční banka (-0,26 %), Erste (-0,24 %) i Moneta (+0,19 %) byly v pondělí bez výraznějších změn. USA

USA Dow Jones: 25,517 (+0.1%);  S&P500: 2,798 (-0.1%);  Nasdaq: 7,638 (-0.1%)

Wall Street boľa na úvod týždňa bez výraznejšieho pohybu, kde investori očakávajú ďalšie správy z jednotlivých problematických oblastí. Indexy uzatvárali okolo nuly, i keď deň prebehol pri nemalej nervozite medzi investormi. Úvodný prepad bol nakoniec dňa skúpený. Apple svojím predstavením neuchvátil investorov a akcie ukončili deň -1,2 %. Ropa na nule ako aj americký dolár. Mierne posilňovalo zlato, ktoré si pripsalo 0,67% zisky. Zo spoločností pridal Viab +3,9 %, kde spoločnosť urovnala dlhodobý spor s AT&T. Aj na pražskej burze obchodovaná spoločnosť CME pridala nakoniec +7,8 %. Boeing koriguje straty z predošlých dní a akcie posilnili 2,3 %. Viac ako 200 pilotov sa podieľa na novom software pre lietadlo 737 MAX 8.  

 

Komentář k devizovému trhu

Vstup do nového týdne byl pro středoevropské měny klidný. Koruna k euru pokračovala v klidném obchodování kolem 25,75 CZK/EUR. Dolar k euru nepatrně oslabil, když se z úrovně 1,130 posunul na 1,133 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se obchodovala kolem 22,75 CZK/EUR.

 

Kalendář – významné události

Brexit: Parlament převzal od Mayové kontrolu nad dalším postupem 13:30 – USA: zahájené stavby a stavební povolení (únor) 14:00 – USA: ceny nemovitostí (leden) 15:00 – USA: spotřebitelská důvěra (březen)

 

Přehled

ČR

PMČR navrhl výrazně vyšší dividendu, než se očekávalo 

Kofola: Výsledky smíšené, cíl splněn, dividenda podle očekávání

CME prozkoumá alternativy včetně prodeje aktiv či celé firmy

Moneta: Valná hromada proběhne 24.4.2019 Moneta prodala další balík nesplácených pohledávek

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Apple představil nové služby

Newmont oznámil mimořádnou dividendu podmíněnou akvizicí Goldcorpu

Biogen: Představil plán na odkup vlastních akcií v hodnotě 5 mld. USD

Samsung: Výsledky za 1Q zřejmě nenaplní očekávání

 

Zprávy o společnostech

Moneta neutrální zpráva Doporučení:  Koupit Cílová cena: 106

Moneta Money Bank zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna 2019. Valná hromada bude mimo jiné schvalovat návrh dividendy ve výši 6,15 Kč na akcii (7,8% hrubý dividendový výnos). Rozhodný den pro účast na valné hromadě byl stanoven na 17. dubna, rozhodný den pro nárok na dividendu pak je 30. dubna 2019.  Banka také dokončila prodej dalších nezajištěných retailových úvěrů v selhání v nominální hodnotě přibližně 0,7 mld. Kč. Z této transakce Moneta realizuje zisk před zdaněním ve výši 90 mil. Kč. Od začátku roku již banka prodala úvěry v nominální hodnotě 1,8 mld. Kč a realizovala zisk před zdaněním přibližně 200 mil. Kč.

CME pozitivní zpráva Doporučení:  Koupit Cílová cena: 4.6 USD (97 Kč)

CME včera oznámila, že její představenstvo začalo zkoumat strategické možnosti pro budoucnost společnosti. Představenstvo vytvořilo zvláštní výbor, který prozkoumá alternativy včetně prodeje celé společnosti nebo jejích částí, fúze se strategickým partnerem, rekapitalizace či pokračování v současném dlouhodobém plánu. Za podstatnou považujeme zmínku, že tato iniciativa má podporu hlavního akcionáře AT&T. (AT&T má v současnosti podíl ve firmě 64,2 %, po hypotetické konverzi preferenčních akcií pak efektivní podíl 75,0 %.) Předseda představenstva John Billock uvedl, že po 5 letech růstu a oddlužování má tato iniciativa určit cestu, která by vedla k maximalizaci hodnoty pro všechny akcionáře. CME upozornila, že prozkoumání alternativ nezaručuje, že dojde k transakci, a dále že si nestanovuje pro tento proces časový plán. Nebude ani podávat pravidelné aktualizace, pokud to nebude nutné.  Domníváme se, že iniciativa k tomuto kroku může plynout od majoritního akcionáře AT&T, který dal v loňském roce veřejně najevo, že hodlá prodat některá ze svých aktiv mimo USA. Možnost prodeje firmy usnadňuje i to, že se loni výrazně snížilo její zadlužení (čistý dluh / EBITDA klesl z 5,4 na 3,5 během jednoho roku). Vzhledem k výše uvedenému jsme názoru, že z uvedených alternativ je nejpravděpodobnější prodej majoritního podílu AT&T do rukou nového majitele, případně rozprodej aktiv CME více zájemcům. Pouze podotýkáme, že CME sídlí na Bermudských ostrovech, jejichž legislativa nezakládá povinnost nového majoritního vlastníka nabídnout minoritním vlastníkům odkup akcií. Přesto zprávu považujeme za pozitivní. Akcie CME včera v Praze reagovaly růstem o 5,31 % na cenu 85,30 Kč.

Kofola neutrální zpráva Doporučení:  Držet Cílová cena: 426

Kofola reportovala včera po zavření trhu výsledky za 4Q18, které považujeme na smíšené. Celoroční cíl (1 mld. Kč) na zisk EBITDA byl splněn, když dosáhl 1,011 mld. Kč. Návrh dividendy je ve shodě s očekáváním.  Tržby 1,641 mld. Kč meziročně mírně vzrostly (+2,0 %). Upravená EBITDA je 177 mil. Kč, což je pod výsledkem dosaženým vloni (244 mil. Kč) a taky pod naším odhadem (197 mil. Kč), nicméně absolutní rozdíl je malý. Proti našemu odhadu byly vyšší provozní náklady. Na EBITDA se rozhodujícím způsobem podílely operace v ČR a SR, když tvořily 94,4 % celé upravené konsolidované EBITDA za 4Q18. Ve 4Q18 zaúčtovala Kofola odpis polských aktiv ve výši 346 mil. Kč. Jedná se o nehotovostní položku, která tuto pozici neovlivní. Na finanční úrovni byly ve srovnání s naším odhadem nižší náklady, zejména vratka daně. Č. zisk se tak vyšplhal na 52 mil. Kč a loňský výsledek (15 mil. Kč) i naše projekce (14 mil. Kč) překonal. Kofola ukazuje silnou schopnost generovat hotovost. Zadlužení Kofoly se mírně snížilo na 2,4x (č. dluh / EBITDA) z 2,5x. Tuto úroveň považujeme za komfortní.  Vedení firmy navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku dividendu ve výši 13,5 Kč (hrubý výnos +4,3 %). To je ve shodě s tržním očekáváním. Rozhodná data ještě nejsou známa, loni valná hromada byla 18. května a rozhodný den 11. května. Celkově považujeme report za neutrální. Čísla jsou smíšená, pozitivní je splněný cíl a dividenda, která slibuje vysoký výnos.

PM ČR pozitivní zpráva Doporučení:  Držet Cílová cena: V revizi

Philip Morris ČR dnes (26. 3.) zveřejnil svá čísla za 2018 společně s pozvánkou na valnou hromadu. Jako tradičně se zaměříme na nekonsolidovaná data, z kterých vyplývá dividenda. Tržby dosáhly 12,8 (+9,4 % r/r) vs. oček. 12,3 mld. Kč. Pro naší projekci byl překvapením výsledek v ČR, který dosáhl 8 mld. Kč (+24 % r/r) vs. oček. 7,6 mld. Kč. Důvodem byl vyšší objem prodaných cigaret 8,6 vs. oček. 8,4 mld. kusů. Slovensko a ostatní služby byly v souladu s očekáváním. Lepší tržby byly však na provozní úrovni EIBTDA vyváženy nižší ziskovostí, což naznačuje, že vyšší podíl bezkouřových produktů mírně tlačí na ziskové marže. Konkrétně EBITDA dosáhla 5,5 (+8,9 % r/r) vs. oček. 5,4 mld. Kč. Čistý zisk pak odpovídal naší projekci 3,8 mld. Kč (+7,1 % r/r).  Návrh managementu na hrubou dividendu je 1600 Kč/akcii či 10,7% hrubý dividendový výnos. Tento návrh výrazně převyšuje naše očekávání 1160 Kč a naznačuje, že společnost vyplatí nejen letošní čistý zisk, ale i část zadržených zisků. To je pro nás překvapením vzhledem k loňskému relativně zdrženlivému rozhodnutí vyplatit 84 % čistého nekonsolidovaného zisku. Rozhodným dnem pro dividendu je 18.4., což indikuje, že se akcie bude naposledy obchodovat s právem na tuto dividendu 16.4.2019. Očekáváme, že především vyšší než očekávaný návrh na hrubou dividendu dnes přiláká kupce. IFRS

 

Zahraniční společnosti

Evropa

EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie)

3,300   (-0.2%) 11,347  (-0.2%) 7,178   (-0.4%)

USA

Dow Jones S&P500 Nasdaq

25,517   (+0.1%) 2,798   (-0.1%) 7,638   (-0.1%)

Apple  (-)/(=)

Apple včera představil nové placené služby, které zahrnují streamování videí, kreditní kartu, zpravodajský server a herní platformu. Společnost se tak dále snaží diversifikovat zdroj svých tržeb od hardwaru směrem ke službám. Pro trh byla prezentace spíše zklamáním vzhledem k nedostatku zveřejněných detailů, pozdnímu zpuštění některých služeb či absenci výraznějších inovací, které by již nenabízela konkurence.

Biogen (+)/(=)

Biogen včera představil nový plán na odkup vlastních akcií ve výši 5 mld. USD. Jen připomínáme, že Biogen v srpnu 2018 schválil odkup akcií ve výši 3,5 mld. USD, ze kterého zbývá ještě asi zhruba 1,7 mld. USD. Nový program bude znamenat navýšení k již vloni schválenému programu, který je rovněž jako vloni časově neomezen. Vzhledem k tržní kapitalizaci 42,8 mld. USD představuje nový program 11,7 %. Dohromady oba poslední programy (8,5 mld. USD) představují 19,9% podíl na tržní kapitalizaci. Odkup vlastních akcií by mohl zmírnit prodejní tlak, který akcie zažívá poté, co společnost ukončila další vývoj léku na Alzheimerovu chorobu.

Newmont Mining (+)/(=)

Newmont Mining v pondělí oznámil, že vyplatí mimořádnou dividendu ve výši 0,88 USD na akcii, pokud bude schválena plánovaná akvizice těžaře Goldcorp. Jestliže valné hromady Goldcorpu a Newmontu schválí 4.4., resp. 11.4. spojení firem, vyplatí Newmont akcionářům k rozhodnému dni 17.4. zmíněnou dividendu. Dividenda bude vyplacena stávajícím akcionářům a nikoli držitelům těch akcií, které se Newmont chystá vydat k akvizici Goldcorpu. Newmont uvedl, že mimořádnou dividendu si může dovolit i vzhledem k úsporám, které vyplynou z joint venture v Nevadě uzavřené s Barrickem. Smyslem mimořádné dividendy je však pravděpodobně motivovat akcionáře Newmontu ke schválení transakce, přičemž podpora akcionářů podle tisku zatím není jednoznačná.

Asie, Rusko, Brazílie

Hang-Seng (Hong Kong) MICEX (Rusko) BOVESPA (Brazílie)

28,523   (-2.0%) 2,498   (+0.2%) 93,662   (-0.1%)

Samsung Electronics (-)

Společnost oznámila, že výsledky za první kvartál tohoto roku zřejmě nenaplní projekce trhu. Důvodem je výraznější pokles cen čipů oproti očekávání a zpomalující poptávka po displejích. Na valné hromadě, která se konala minulý týden, management řekl, že očekává oživení poptávky po paměťových čipech v druhé polovině tohoto roku. Stejné očekávání pak nedávno zaznělo i od dalšího výrobce pamětí, společnosti Micron.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k obřímu záchrannému balíku v USA

Ilustrativní obrázek

Události v EU - EKONOMIKA A EURO

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý Čech

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Neopakujme stále stejné chybyČti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.