J&T Banka Ranní přehled: 25/06/19

10:15 | B Z | Diskuze

ČEZ, Erste, VIG, OPAP, CPI PG

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,056 bodů (+0.3% d/d); objem: 192 mil. Kč

Evropské trhy včera táhly níž především automobilky poté, co Daimler snížil výhled na letošní rok kvůli zaúčtování opravných položek na náklady z právních sporů o dieselové emise. Slabší výkon předvedly i evropské banky, když většina odepisovala kolem 1 %. Nicméně se na trhu objevily i výjimky, Erste Group posílila o 0,48 % na 840,8 Kč a ještě lépe si vedla domácí Komerční banka, jež si polepšila o 0,67 % na 904 Kč. Moneta, které se podařilo dokončit prodej dalších nezajištěných retailových a korporátních úvěrů, oslabila o 0,64 % na 77,3 Kč. ČEZ s blížící se valnou hromadou mírně posiluje (+0,37 %, 544 Kč). V porovnáním s nárůstem ceny elektřiny v Německu (+2,74 %) jde však spíše o kosmetický pohyb.

USA Dow Jones: 26,728 (+0.0%); S&P500: 2,945 (-0.2%); Nasdaq: 8,006 (-0.3%)

Akcie na Wall Street si na úvod týdne vybraly oddechový čas. Indexy se po celou dobu obchodování pohybovaly bez výraznější kurzotvorné zprávy v úzkém pásmu. Nakonec hlavní index S&P 500 odepsal 5 bodů (-0,17 %; 2 945,35 b.). Investoři tak vyčkávají na první zprávy z víkendového setkaní zemí G20 v Japonsku. S oslabujícím dolarem a padajícími výnosy na dluhopisech (desítky 2,016 %) pokračovalo v růstu zlato (+1,4 %; 1 419,5 USD). Vzácný kov se vyšplhal nejvýše od září 2013. Z makrodat investory zklamal další dílčí indikátor z průmyslu: Dallas, New York i Philadelphia se v červnu propadly do červených hodnot znamenajících kontrakci.

 

Komentář k devizovému trhu

Vstup do nového týdne byl pro devizové trhy velmi klidný. Koruna k euru se bez větší změny držela kolem 25,60 CZK/EUR. Také ostatní měny v regionu zůstaly v pondělí bez většího pohybu. Dolar k euru drobně oslabil, ale obchodování se drželo těsně kolem 1,139 USD/EUR. Dolar v pozdní fázi obchodování poprvé od března oslabil pod 1,14 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se v pondělí obchodovala kolem 22,5 CZK/UUSD.

 

Kalendář – významné události

15:00 – USA: ceny nemovitostí (duben)
16:00 – USA: Prodeje nových domů (květen)
16.00 – USA: Spotřebitelská důvěra (červen)
po trhu – Micron Technology: výsledky za 3Q/2019
po trhu – FedEx: výsledky za 4Q/2019

 

Přehled

ČR

ČEZ: Neplánovaná odstávka jaderného bloku
Erste Group vytvoří rezervu na soudní spor v Rumunsku
VIG: Zdanění technických rezerv v ČR by VIG mohlo stát 4 – 5 mld. Kč

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

OPAP: Akcie dnes naposledy s nárokem na dividendu
CPI PG: Lucemburský soud odmítl jednu z žalob

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

ČEZ musel neplánovaně odstavit z provozu 2. blok jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se o jednotku, která byla po plánované odstávce v provozu od neděle. Důvodem byly odchylky parametrů při zvyšování výkonu bloku. Odstávka by měla trvat několik dnů. I když se nejedná o pozitivní zprávu, vliv na hospodaření a obchodování s akciemi ČEZu nečekáme.

 

Erste negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 40,9 EUR

Erste Group oznámila, že vytvoří opravnou položku ve výši 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku. Rumunský nejvyšší správní soud včera zvrátil předchozí výrok soudu nižší instance týkající se vyplácení státních příspěvků u stavební spořitelny. Odůvodnění tohoto rozhodnutí ještě nebylo zveřejněno. Erste je přesvědčena, že jednala v souladu s platnou legislativou, a po obdržení rozhodnutí je připravena se dále bránit. Vzhledem k dosavadní dobré finanční výkonnosti zopakoval management i přes tuto výraznou negativní jednorázovou položku svůj celoroční výhled hospodaření, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 %. Naše projekce doposud počítala v tomto roce se ziskem ve výši 1,6 mld. EUR.

 

VIG neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

Generální ředitel pojišťovny Kooperativa (ze skupiny VIG) Martin Diviš v rozhovoru pro tisk mimo jiné komentoval připravované zdanění technických rezerv. Skupina VIG, která má kromě Kooperativy v ČR ještě Českou podnikatelskou pojišťovnu, by podle současného návrhu zaplatila 4 – 5 mld. Kč. Tento krok vlády by podle Diviše vedl k růstu cen pojistného a také k možnému rozpouštění dodatečně zdaněných rezerv do zisku a vyšší výplatě dividend. Snahy o zdanění technických rezerv jsou pro pojišťovny negativní, nicméně nepředpokládáme, že by toto zdanění prošlo v současné navrhované podobě.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

CPI PG (+) CPI Property Group (CPI PG) včera informovala, že soud v Lucemburku zamítl žalobu fondu Kingstown proti společnosti. Kingstown požadoval původně 19,5 mil. EUR a později 157 mil. EUR jako kompenzaci za to, že měla být porušena práva minoritních akcionářů ve společnosti Orco Property Group (nyní CPI FIM), která je nyní součástí CPI PG. Soud bude dále rozhodovat, zda připustí žalobu proti společnosti CPI FIM a některým členům jeho představenstva.

OPAP (=) Akcie společnosti se dnes naposledy obchodují s nárokem na dividendu ve výši 0,6 EUR na akcii (5,9% hrubý dividendový výnos). OPAP nabízí poprvé také možnost výplaty dividendy ve formě nových akcií. Emisní cena, za kterou budou akcie emitovány a vypláceny akcionářům, bude s 3% diskontem vůči průměrné ceně v období od 28.6. do 4.7. Na rozhodnutí o formě výplaty mají akcionáři čas do 11.7. Pokud se akcionáři k formě výplaty nevyjádří, automaticky bude tato dividenda vyplacena v hotovosti stejně jako doposud.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 11.10.2019

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemíchČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.