J&T Banka Ranní přehled 24.6.2019

09:45 | B Z | Diskuze

Moneta, Daimler, US banky

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,054 bodů (-0.0% d/d); objem: 791 mil. Kč

Evropské trhy se po pozitivním úvodu stočily v druhé polovině dne do záporu a uzavřely na červené nule. Většina zisků z minulého týdne však zůstala zachovaná. K nejslabšímu sektoru se při páteční seanci řadily zdravotní společnosti, naopak utility a ropné společnosti posilovaly, když následovaly pokračující růst ropy. Ta reaguje na potenciální eskalaci vojenského konfliktu na Blízkém východě mezi USA a Íránem. Pražská burza zakončila páteční seanci slabší o 0,05 %. Největší ztráty si připsal Avast (-1,12 %, 88 Kč). Slušné zisky se objevily na Monetě, která si polepšila zejména v závěrečné aukci (+1,43 %, 77,8 Kč). ČEZ i přes pozitivní zprávu ohledně prodeje bulharských aktiv klesl o 0,73 % na 542 Kč. V pátek po zavření trhu došlo k převažování indexu CECE a PX. O více jak 1 % se změnily váhy v rámci PX na Komerční bance směrem vzhůru a na Erste Group v rámci CECE směrem dolů. Kurzové pohyby obou akcií byly nicméně opačné.

 

USA Dow Jones: 26,719 (-0.1%); S&P500: 2,950 (-0.1%); Nasdaq: 8,032 (-0.2%)

Akcie na Wall Street v závěru týdne mírně ustoupily z historických maxim kvůli zařazení dalších pěti čínských společností na seznam omezující nákup komponentů z USA. V čele poklesu tak stál sektor polovodičů (Micron -2,64 %, 33,25 USD). Hlavní index S&P 500 nakonec odepsal necelé 4 body (-0,13 %, 2 950,46 b.). S holubičím Fedem a padajícími výnosy na dluhopisech se dařilo zlatu (+0,81 %, 1 399,63 USD). Vzácný kov se vyšplhal na šestiletá maxima. Ropa (WTI +1,38 %, 57,43 USD) za minulý týden přidala 9,37 % i díky vyostřené situaci mezi USA a Íránem. Tento týden budou investoři vyčkávat na víkendový summit G20 v Japonsku hlavně kvůli naději na obnovené obchodní jednání mezi USA a Čínou.

 

Komentář k devizovému trhu

V pátek koruna k euru velmi drobně oslabila a posunula se zpět nad hranici 25,60 CZK/EUR. Kolem této úrovně koruna kolísá od úterý. Ostatní měny v regionu měly smíšený vývoj, maďarský forint (-0,3 % d/d) klesl na 3týdenní minimum (324 HUF/EUR). Dolar k euru v pátek dál mírně oslaboval, z ranní úrovně 1,129 se posunul na týdenní minimum 1,132 USD/EUR. Na trhu doznívalo holubičí vyznění středečního zasedání Fedu. Následně koruna k dolaru posílila téměř o 10 haléřů na 22,60 CZK/USD

 

Kalendář – významné události

09:00 – ČR: indexy ekonomického sentimentu (červen)
10:00 – Německo: index Ifo podnikatelské důvěry (červen)

 

Přehled

ČR Moneta prodala další balík nesplácených úvěrů

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI Prvním kolem zátěžových testů Fedu prošly všechny testované banky Daimler snížil výhled, čeká nové náklady na emise dieselů

 

Zprávy o společnostech

Moneta neutrální/pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 106 Kč

Banka dokončila prodej dalších nezajištěných retailových a korporátních úvěrů v selhání v nominální hodnotě přibližně 0,6 mld. Kč. Z této transakce Moneta realizuje zisk před zdaněním ve výši 65 mil. Kč. Od začátku roku již banka prodala úvěry v nominální hodnotě 2,5 mld. Kč a realizovala zisk před zdaněním přibližně 310 mil. Kč. Prodej nesplácených úvěrů je v souladu s dlouhodobou strategií banky.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

Daimler (-) Německá automobilka Daimler v neděli večer oznámila, že je nucena snížit výhled hospodaření na letošní rok. Zatímco doposud Daimler očekával mírný růst provozního zisku v r. 2019, nyní počítá s jeho stagnací relativně k roku 2018 (11,1 mld. EUR). Daimler totiž ve 2. kvartále zaúčtuje opravné položky na náklady z právních sporů o dieselové emise ve „vyšších stamilionech eur“. Důvodem jsou pravděpodobné postihy v EU a USA z nadměrných emisí dieselových vozů. Společnost také očekává zhoršení ziskovosti u divize dodávek (Mercedes Benz Vans), kde by provozní marže letos měla být -2 až -4 %. Doposud firma čekala provozní marži 0 – 2 %.

USA

Banky (+)/(=) Prvním kolem pravidelných zátěžových testů Fedu prošlo všech 18 velkých bank, které byly do těchto testů zahrnuty. Banky by při nejtěžším zátěžovém scénáři sice utrpěly ztráty v objemu 410 mld. USD, nicméně stále by jim zbylo dostatek kapitálu, aby tuto krizi překonaly. Výsledky druhé podrobnější fáze těchto testů budou zveřejněny později v průběhu tohoto týdne.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.