J&T Banka Ranní přehled 24.5.2019

09:11 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza        Index PX: 1,038 bodů (-0.4% d/d); objem: 366 mil. Kč

Pražská burza pokračovala šestý den v řadě v poklesu, když index PX ve čtvrtečním obchodování odepsal 0,44 %. Podprůměrná aktivita byla patrná na objemu s akciemi ČEZ, které v objemu necelých 101 mil. Kč nadále pokračovaly v poklesu. Titul odepsal 0,5 % na cenu 518,50 Kč a téměř po roce se dostal pod hladinu 520 Kč. Výraznější prodejní tlak generuje blížící se převážení indexu MSCI, kdy bude snížena váha akcií ČEZ. Jediné tituly, které dokázaly vzdorovat globální negativní náladě, byly akcie KB (0,8 %, 863 Kč) a Monety (0,4 %, 74,0 Kč). Oba tituly v objemu kolem 100 mil. Kč skončily lehce v kladných číslech a alespoň částečně tak brzdily pokles indexu PX.

USA           Dow Jones: 25,490 (-1.1%); S&P500: 2,822 (-1.2%); Nasdaq: 7,628 (-1.6%)

Americkým akciovým trhom sa nepodarilo prelomiť negatívny sentiment svetových trhov. Hlavné indexy odpisovali viac ako jedno percento. Hlavnou témou bolo už ako obvykle vyostrenie obchodnej vojny medzi Čínou a Amerikou, kde z obidvoch strán zazneli ostrejšie výroky. K poklesu rizikových aktív dopomohla aj ropa, kde WTI včera stratilo 5,71% a stiahlo celý energetický sektor, ktorý bol najslabší v celom S&P. Taktiež sa začínajú objavovať slabšie makro dáta zo zámoria, kde prekvapivo horšie dopadol index nákupných manažérov. Na výpredaj reagovalo mierne zlato, ktoré si pripisuje 0,79%.


Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru ve čtvrtek opět mírně oslabila a z ranních 25,82 se posunula na 3měsíční minimum 25,84 CZK/EUR. Pohyb koruny se opět udál beze zpráv. Ostatní měny v regionu měly opět smíšený vývoj, ale vedle koruny oslabil jen maďarský forint (-0,2 % d/d; 327 HUF/EUR). Dolar k euru dopoledne posílil z 1,115 na 2leté maximum 1,111 USD/EUR, když v celkově negativním sentimentu na trzích těžil z pozice bezpečného přístavu. Ovšem odpoledne došlo ke korekci a dolar nakonec oslabil na 1,118 USD/EUR. Koruna k dolaru během dne krátce propadla na 2leté minimum 23,25 CZK/USD, ale nakonec skončila čtvrtek s mírným posílením na 23,1 CZK/USD.


Kalendář – významné události
-– AP Moller-Maersk: výsledky za 1Q/19
09:00 – ČR: indexy ekonomického sentimentu (květen)
14:30 – USA: průmyslové zakázky (duben)

Přehled
ČR
Avast: Valná hromada schválila dividendu, zvolila členy představenstva
VIG: Akcie dnes naposledy s právem na dividendu
VIG: Valná hromada akcionářů
ČEZ: Pozvánka na VH, rozhodný den pro dividendu
ČNB opět zvýšila proticyklickou rezervu

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
Bez podstatných zpráv

Zprávy o společnostech

ČEZ                 neutrální zpráva              Doporučení: Koupit             Cílová cena: 701 Kč

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu (VH), která se bude konat 26. června 2019. Rozhodným dnem pro účast na VH je 19. červen a poslední den obchodování s právem účasti na VH je 17. června. V pozvánce je také rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu ze zisku minulého roku, který je stanoven na 2. července. To znamená, že se akcie ČEZu budou naposledy obchodovat s právem na dividendu v pátek 28. června. Navržená dividenda je 24 Kč na akcii, což znamená hrubý výnos 4,6 %.

VIG                neutrální zpráva               Doporučení: Držet             Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

VIG dnes (24. 5. 2019) pořádá valnou hromadu akcionářů, na které by se mimo jiné měla schválit dividenda ze zisku minulého roku ve výši 1 EUR na akcii (4,4% hrubý dividendový výnos). Zároveň je dnes (24. 5. 2019) poslední den, kdy se akcie pojišťovny obchodují s právem na tuto dividendu.

Avast             neutrální zpráva             Doporučení: Koupit              Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Včerejší řádná valná hromada Avastu schválila dividendu za r. 2018 ve výši 0,086 USD na akcii. Připomínáme, že akcie Avastu se již obchodovaly bez nároku na dividendu včera. Valná hromada rovněž zvolila 13 členů představenstva včetně jejího dosavadního předsedy Johna Schwarze, současného šéfa firmy Vincenta Stecklera, nastávajícího šéfa Ondřeje Vlčka a zakladatelů společnosti Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Valná hromada také schválila, že Avast může kupovat své vlastní akcie. Podotýkáme, že jde o běžné ustanovení valné hromady a že Avast nyní nemá program zpětného odkupu.

Banky              neutrální zpráva

Bankovní rada ČNB včera rozhodla o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro banky na 2,00 % s platností od 1. července 2020. Důvodem je podle ČNB nárůst rizik souvisejících s rostoucí fází finančního cyklu ekonomiky. Doporučení bankám pro poskytování hypoték zůstalo beze změny. Banky tak mohou poskytovat hypotéky do 90 % hodnoty nemovitosti (LTV), přičemž jen 15 % úvěrů může mít LTV v rozmezí 80 – 90 %. Výše celkového dluhu klienta by pak neměla překročit devítinásobek čistého ročního příjmu a zároveň by měsíční splátka dluhu neměla být více jak 45 % čistého měsíčního příjmu domácnosti. Bankovní rada dále uvedla, že se ekonomika zřejmě nachází blízko vrcholu ekonomického cyklu a pravděpodobnost dalšího zvyšování proticyklické rezervy se tak výrazně snížila. ČNB je naopak připravena v případě potřeby sazbu snížit. Zvýšení by na české banky nemělo mít výraznější dopad vzhledem k dostatečné kapitálové rezervě.

 

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.