J&T Banka Ranní přehled 22.5.2019

10:22 | E V | Diskuze

Komentář k akciovému trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Pražská burza Index PX: 1,048 bodů (-0.1% d/d); objem: 340 mil. Kč

Stejně jako na začátku týdne i v úterý skončila pražská burza na červené nule. Dopoledne index PX částečně korigoval pozdní rally z předešlého dne, zejména na titulech jako Komerční banka (+0,17 %), Moneta (-0,20 %), ale i Erste Group (-0,43 %). Pojišťovna VIG (-0,65 %) před středečními výsledky hospodaření odepisovala nejvíce. Trh tak mírnil optimismus z potencionálního nahrazení sektorové daně jistou formou rozvojového fondu. Přesto zejména první dvě jmenované finanční instituce nekončily den až tak špatně. ČEZ (+0,09 %) se stále nedokázal vymanit z úzkého pásma 525 – 530 Kč.

USA Dow Jones: 25,877 (+0.8%); S&P500: 2,864 (+0.8%); Nasdaq: 7,786 (+1.1%)

Wall Street si včera pripisovala slušné zisky, kde za rastom stálo vyjadrenie amerických štátnych úradníkov o ponuke určitých výnimiek v rámci čiernej listiny na export, ktorý bol zameraný proti čínskemu výrobcovi telefónov Huawei. To bolo investormi vnímané ako uvoľnenie napätia obchodnej vojny medzi Amerikou a Čínou. Indexy si pripisovali skoro percentné zisky. Lídrom boli opäť technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq pripísal 1,08 %. Ropa zôstala bez výraznejšieho pohybu ako aj zlato, ktoré mierne odovzdalo. Dolár sa držal celý deň na hranici 1,116 k euru. Prepad zažili akcie Kohls Corp (-12,4 %), kde spoločnosť reportovala svoje kvartálne výsledky, ktoré zaostali za očakávaniami analytikov.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru v úterý pokračovala v klidném vývoji těsně kolem 25,78 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu měly opět smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Dolar k euru se celý den obchodoval kolem 1,116 USD/EUR, na závěr dolar mírně oslabil na 1,118. Koruna k dolaru se obchodovala v pásmu kolem 23,1 CZK/USD.

Kalendář – významné události

Trh Start pražské burzy: obchodování s již přijatými emisemi

- – Marks & Spencer: výsledky za FY 2019

před trhem – Target: výsledky za 1Q/20

Daimler: Valná hromada

20:00 – USA: zápis ze zasedání Fedu (1. května)

 

Přehled ČR

VIG: Čísla v souladu s odhady, výhled potvrzen

Avast dnes poslední den s nárokem na dividendu

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

OPAP dnes pořádá valnou hromadu

 

Zprávy o společnostech

VIG neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

Pojišťovna VIG reportovala za první 3 měsíce roku čistý zisk ve výši 83,5 mil. EUR (+11 % r/r), což je mírně nad odhady trhu. Za růstem stojí především úspory nákladů a vyšší zisk v segmentu životního pojištění. Oproti naší projekci pojišťovna vykázala nižší výnosy z investic, což však bylo kompenzováno nižšími náklady. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o 3 % r/r na 2,9 mld. EUR. Propad jednorázového životního pojištění již výrazně zpomalil (-2 % r/r), neživotní pojistné rostlo o 4 % a zdravotní pojištění dokonce o téměř 10 %. Pokles výnosů z investic o 22 % r/r je dán především nižším ziskem z realizace investic. Kombinovaný ukazatel (combined ratio) vzrostl o 0,6 p.b. na 96,8 % v důsledku bouří v Rakousku a ČR na začátku roku. Management zároveň potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. Celkové jsou pro nás výsledky bez výraznějšího překvapení, navazují na trendy z předchozích kvartálů a jsou v souladu s celoročními cíli společnosti.

Avast neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Akcie Avastu se dnes budou naposledy obchodovat s nárokem na dividendu ze zisku loňského roku ve výši 0,086 USD (či 6,76 pencí či 1,99 Kč) na akcii. Vůči včerejší zavírací ceně akcií 92,50 Kč to znamená hrubý dividendový výnos 2,15 %. Vzhledem k tomu, že společnost vykazuje hospodaření v amerických dolarech, ale její akcie se primárně obchodují v Londýně v librách, si mohou akcionáři do pátku 24.5. zvolit, že místo dolarů preferují výplatu dividendy v librách. Jako základní měna výplaty je však brán americký dolar. Výplatní den je 17.6. 2019.

Zahraniční společnosti

OPAP (=)

Společnost dnes pořádá valnou hromadu akcionářů, která by mimo jiné měla schválit finální dividendu ze zisku minulého roku ve výši 0,6 EUR na akcii (7,1% hrubý dividendový výnos). Poslední obchodní den s nárokem na dividendu bude 25. června.

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.