J&T Banka Ranní přehled: 22/08/19

10:46 | B Z | Diskuze

PFNonwovens, O2 CR, Fed

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,038 bodů (+0.4% d/d); objem: 301 mil. Kč Evropské trhy uzavřely středeční obchodování na dvoutýdenních maximech, když souhrnný index Stoxx 600 posílil o 1,2 %. V čele růstu se ocitl automobilový sektor, jenž táhl vzhůru Fiat a Renault. Italská a francouzská automobilka obnovily jednání o možné fúzi poté, co jednání v červnu tohoto roku ztroskotala. Evropský bankovní sektor těžil zejména z uklidněné situace po úterní rezignaci italského premiéra, když se začalo jednat o možné nové vládní koalici. Zformování koalice by bylo pro trhy méně negativní zprávou než předčasné volby. Obecně se dařilo více západoevropským trhům než regionu střední a východní Evropy. Index PX uzavřel silnější pouze o 0,4 %. Nejlépe se dařilo Erste Group (+1,6 %, 796,6 Kč) a po zvýšené cílové ceně Avastu (1,95 %, 105 Kč).

 

USA Dow Jones: 26,203 (+0.9%); S&P500: 2,924 (+0.8%); Nasdaq: 8,020 (+0.9%) Akcie na Wall Street si připsaly solidní zisky díky silným hospodářským výsledků maloobchodních řetězců Target (+20,43 %; 103 USD) a Lowe´s (+10,35 %; 108 USD). Obě společnosti tak potvrdily svými čísly zatím nejvyšší výsledek maloobchodních tržeb za 7 měsíců od začátku roku v historii měření. Sentiment negativně neovlivnilo ani zveřejnění červencového záznamu ze zasedání Fedu a další inverze výnosové křivky ukazující na možnou blížící se recesi. Hlavní index S&P 500 nakonec přidal 24 bodů (+0,82 %; 2 924,43 b.). Dnes začíná ekonomické symposium v Jackson Hole, avšak šéf Fedu bude mít očekávaný projev až v pátek. Investoři tak budou sledovat zejména data z průmyslu v Evropě a USA.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve středu byly devizové trhy globálně bez větší změny. Koruna k euru pokračovala v nevýrazném obchodování kolem 25,80 CZK/EUR. Dolar k euru se bez jasného trendu obchodoval kolem 1,11 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se držela poblíž 23,25 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

10:00 – Eurozóna: indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (srpen)
14:30 – USA: týdenní data z trhu práce
USA: Dnes začíná konference centr. bankéřů v Jackson Hole
po trhu – HP: výsledky za 3Q/19
po trhu – Salesforce: výsledky za 2Q/20

 

Přehled ČR

PFNonwovens: Výsledky nenaplnily naše odhady, celoroční cíl na spodní hranici původního rozpětí
O2 CR: T-Mobile od září nabídne nové tarify včetně neomezených dat

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Zasedání Fedu odhalilo nejednotnost členů, zmínilo rizika

 

Zprávy o společnostech

O2 CR neutrální/negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 289 Kč

T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb, včetně nových datových balíčků. Společnost uvedla, že během prázdninového zkušebního provozu, kdy nabídla neomezená data, si udělala představu o reálné spotřebě dat a zároveň provedla zatěžkávací test pro stávající síť. To vyústilo v současnou nabídku, která mimo jiné obsahuje nový neomezený datový tarif. Podobný balíček již před několika týdny nabídl Vodafone, nicméně ten je svázán s aktivací více služeb. O2 CR se již dříve vyjádřilo, že představí nové tarify, které budou více vyhovovat potřebám zákazníků. Celkově nové tarify vnímáme jako další konkurenční krok, který může být mimo jiné odezvou na stávající tlak na snižování cen datových služeb. Ostřejší konkurence můžemít nepříznivý dopad do výkonnosti mobilní divize O2 CR (přechod zákazníků či cenový tlak).

 

PFNonwovens negativní zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 899 Kč

Výrobce netkaných textilií společnost PFNonwovens oznámila dnes ráno kvartální výsledky za 2Q19, které jsou pod naším očekáváním. Tržby meziročně mírně klesly na 1 552 mil. Kč (-4,3 % r/r). EBITDA je 258 mil. Kč (-22,9 % r/r), což je ve srovnání s naším odhadem nižší o 18,3 %. Důvodem je dopad standardů IFRS 15, nižší výroba proti našemu očekávání a vyšší personální náklady, které vzrostly kvůli vyššímu počtu zaměstnanců v souvislosti se zprovozněním nových výrobních linek. Č. zisk dosáhl 44,6 mil. Kč a ve srovnání s minulým rokem jde o pokles o vysokých 74 %. Reportované číslo je také pod naším odhadem 140 mil. Kč. Rozdíl proti našemu očekávání je dán zejména podstatně vyšší efektivní daní. Podle vedení společnosti nenaplnily výsledky za 2Q19 a 1H19 očekávání společnosti, zejména kvůli nižší výrobě. Hospodaření nicméně v druhém pololetí vylepší nové výrobní linky. Management očekává, že celoroční EBITDA bude na spodním okraji původního rozpětí 1,30 – 1,45 mld. Kč. Za první polovinu roku je EBITDA 605,8 mil. Kč, což představuje 41,8-46,6 % celoročního cíle. Zadlužení měřené ukazatelem č. dluh / EBITDA je 3,23x (3,47x na konci 2018 a 3,03x na konci 1Q19). Ve srovnání s naší projekcí jsou reportované výsledky horší. Na tržbách jsme byli mírně optimističtější, stejně jako na provozních nákladech. Tím se rozevřely pomyslné nůžky a je to důvod, proč je EBITDA nižší ve srovnání s naším odhadem o 18,3 %. Cena akcie PFN je nejnižší od roku 2016. Vzhledem k nízké likviditě a možnému záměru investorů prodat po horších výsledcích své akcie se můžeme dočkat dalšího poklesu

 

USA

Fed Zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed nepřinesl jasnou představu o dalších krocích. Někteří členové měnového výboru žádali snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, jiní se naopak vyslovili zcela proti snižování sazeb. Zhruba polovina uvedla, že do konce roku by sazby měly dále klesnout. Zápis však také výslovně uvedl tři rizika, která členové výboru identifikovali jako důvod pro snížení sazeb: (1) pokles investic v USA kvůli obchodním válkách, (2) pokles průmyslu ve světě a (3) nízká inflační očekávání v USA. Očekáváme, že jasnější představu o dalších krocích Fedu přinese spíše výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, které se koná tento víkend.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX míří do záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v plusu, v záporu pouze Jižní Korea po nárůstu infikovaných koronavirem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.