J&T Banka Ranní přehled 21.5.2019

10:28 | E V | Diskuze

Banky, VIG, ČEZ

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,049 bodů (-0.1% d/d); objem: 376 mil. Kč

Domácí burzu stáhla do negativních čísel technická kompenzace po rozhodném dni o výši čisté dividendy společnosti Erste Group (-3,49 %), která dosahovala v čistém stavu třicet korun. Přesto však index PX zakončil jen na červené nule, což v kontextu negativní nálady napříč ostatními trhy byl dobrý výsledek. Velmi pomohl pozdně odpolední růst na finančních titulech, jmenovitě na Komerční bance (+1,82 %) a Monetě (+1,80 %). Se zahraničím pak ztrácela rakouská pojišťovna VIG (-0,73 %). ČEZ (+0,10 %) byl v pondělí bez pohybu, o procento výše se zase vrátil Avast (+1,09 %).

USA

Dow Jones: 25,680 (-0.3%); S&P500: 2,840 (-0.7%); Nasdaq: 7,702 (-1.5%)

Akcie na Wall Street vstoupily do nového týdne v červených číslech (S&P 500 -0,67 %; 2 840,23 b.). Sentiment negativně ovlivnila situace okolo spol. Huawei. Administrativa prezidenta D. Trumpa zařadila čínského výrobce mobilních telefonů na seznam firem, pro které musí mít americké společnosti povolení, aby s nimi mohly obchodovat. Spolupráci okamžitě zastavil Google (Alphabet -2,06 %; 1 144,66 USD), dodávky pozastaví také Intel, Qualcomm nebo Broadcom. V čele poklesu tak stál především technologický sektor (-2 %). Blue chips táhly dolů akcie Applu (-3,13 %; 183,09 USD) v reakci na snížené doporučení od HSBC kvůli obavám z prohlubující se obchodní války. Rozhovory mezi Čínou a USA se v současné chvíli téměř zastavily, což negativně doléhá na současný sentiment.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru měla klidný vstup do nového týdne, většinu dne se obchodovala těsně kolem 25,77 CZK/EUR, pouze na závěr se posunula na dosah 25,80 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu zásadní posun nezaznamenaly. Dolar k euru drobně oslabil z 1,115 na 1,117 USD/EUR a mírně korigoval posilování z předchozího týdne. Koruna k dolaru se bez výrazně změny držela poblíž 23,1 CZK/USD.

Kalendář – významné události

Dnes je na pražské burze Start day.

12:00 – Home Depot: výsledky za 1Q/20

16:00 – USA: prodeje domů (duben)

Přehled ČR

Banky: Premiér představil další informace k Národnímu rozvojovému fondu

VIG zítra zveřejní výsledky za 1Q 2019

ČEZ: Pavel Cyrani znovuzvolen čelenem představenstva

ČEZ prohrál spor se SŽDC

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Bez významných korporátních zpráv

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální/negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Dozorčí rada zvolila včera (20. 5. 2019) Pavla Cyraniho (ředitel divize obchod a strategie) členem představenstva na další čtyřleté funkční období, které začíná 22. 10. 2019. Zpráva je neutrální. Podle včerejšího rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze nemá ČEZ nárok na 1,1 mld. Kč (cca 2 Kč na akcii) od SŽDC. Jedná se o spor za rok 2010, kdy SŽDC neodebralo objednanou elektřinu. Jestli ČEZ bude muset prostředky vracet, není jasné. Předpokládáme, že se ČEZ odvolá. ČEZ tyto prostředky od SŽDC již dostal (2015). V poslední prezentaci ČEZu k 1Q19 (14. 5. 2019) je spor se SŽDC zmiňován jako jeden z faktorů, které mohou ovlivnit celoroční projekce. Připomínáme, že podobný nevyřešený spor má ČEZ a SŽDC i za rok 2011, kdy by měl ČEZ dostat 1,3 mld. Kč. Tato zpráva na jistotě investorů nepřidá.

Banky pozitivní zpráva

Premiér Andrej Babiš včera na tiskové konferenci představil další informace k zamýšlenému vzniku Národního rozvojového fondu. Zakladatelé fondu by měly být 4 největší banky, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. Při vzniku fondu, který se plánuje na příští rok, by banky mohly poskytnout základní kapitál ve výši přibližně 6 mld. Kč a následně by se mohly přidávat další společnosti. Pozitivně se k záměru již vyjádřili jak zástupci konkrétních bank tak Česká bankovní asociace. O konkrétních podmínkách se bude ještě jednat, nicméně na první pohled vypadá tato forma pro banky výrazně příznivější než návrhy ČSSD na bankovní daň z aktiv, či původní návrh premiéra na až 20 % z dividend, které počítaly s odvody až 14 mld. Kč ročně. Investice napojené na tento fond by navíc, v závislosti na nastavení konkrétních podmínek, mohly představovat pro banky příležitost k financování těchto projektů.

VIG neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 24,5 EUR (652 Kč)

VIG zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za první kvartál tohoto roku. Hlavní trendy v hospodaření by měly být stejné jako v předchozích čtvrtletích. Konkrétně pak solidní růst pojistného především v segmentu neživotního pojištění a mírný meziroční růst výnosů z investic. Očekáváme meziroční růst celkového předepsaného pojistného o 3 % na 2,92 mld. EUR. V segmentu neživotního pojištění předpokládáme mírně zvýšené náklady na pojistná plnění vzhledem k bouřím a sněhovým kalamitám v úvodu tohoto roku. Kombinovaný ukazatel (combined ratio) by tak měl vzrůst na 96,7 % (96,2 % v 1Q18). Na úrovni zisku před zdaněním očekáváme meziroční růst o 9 % na 128 mil. EUR, když za růstem stojí především vyšší zisk z investic. Předpokládáme, že management zároveň potvrdí celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že pojišťovna zveřejnila výsledky za minulý rok teprve před dvěma měsíci, neočekáváme žádné výraznější nové informace.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.