J&T Banka Ranní přehled: 20/06/19

10:28 | B Z | Diskuze

O2 CR, Kofola, Volkswagen, Fed, CPI PG

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,058 bodů (+0.2% d/d); objem: 322 mil. Kč

Pražská burza se při středečním obchodování pohybovala po celý den v zeleném teritoriu, když uzavřela silnější o 0,23 %. Evropské trhy však přistoupily po úterním růstu k vybíraní zisků a trh čekal, co přinese večerní zasedání Fedu. Příští týden se pozornost již zaměří na tolik očekávané zasedání G-20, které by mohlo objasnit otázky ve zdanění a regulaci technologických společností, a během zasedání se uskuteční setkání amerického a čínského prezidenta. Jediným sektorům, kterým se včera dařilo, byly zdravotnické společnosti a banky. V rámci pražské burzy ve středu zazářil ČEZ (+1,02 %, 545,5 Kč), kde se dozorčí rada začala zabývat změnou opčního programu. Z bankovních domů se do plusových hodnot dostala pouze Erste Group (+0,92 %, 836,6 Kč).

 

USA Dow Jones: 26,504 (+0.1%); S&P500: 2,926 (+0.3%); Nasdaq: 7,987 (+0.4%)

Akcie na Wall Street si připsaly mírné zisky s podporou holubičího Fedu. Americká centrální banka sice ponechala sazby dle očekávání beze změny, nicméně po zveřejnění záznamu a následné tiskové konferenci J. Powella vyskočila červencová pravděpodobnost snížení na 100 %. Hlavní index S&P 500 tak uzavřel seanci poblíž denních maxim se ziskem necelých 9 bodů (+0,3 %; 2 926,46 b.). S oslabujícím dolarem a padajícími výnosy na dluhopisech se dařilo zlatu (+1,15 %; 1 362 USD). Vzácný kov atakuje nejvyšší úrovně od dubna 2017. Ropě (WTI +0,67 %; 54,26 USD) pomohl vzhůru týdenní pokles zásob.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve středu všechny středoevropské měny mírně oslabovaly a reagovaly na úterní posílení dolaru. Koruna k euru se z úrovně 25,60 posunula na týdenní minimum 25,65 CZK/EUR. Dolar k euru se po předchozím posílení stabilizoval, ve středu se většinu dne držel kolem 1,12 USD/EUR a vyčkával na večerní rozhodnutí Fedu. Následně koruna k dolaru se obchodovala kolem 22,87 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

Varšava: Burza je dnes zavřená z důvodu svátku
13:00 – Británie: rozhodnutí BoE
14:30 – USA: index Fed Philadelphia (červen)
14:30 – USA: týdenní data z trhu práce

Přehled

ČR
O2 CR: Nové datové tarify
Kofola: Aetos zůstane majoritním vlastníkem

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Volkswagen: Pražský soud přiznal v dieselové aféře majitelům odškodné
Fed nechal sazby beze změny, ale otevřel dveře pro snížení sazeb
CPI PG cíluje nižší zadlužení a provede zpětný odkup

 

Zprávy o společnostech

O2 CR neutrální/negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 289 Kč

Po oznámení nových tzv. neomezených datových tarifů od Vodafonu se zřejmě přidají i další operátoři. O2 CR například uvedlo, že připravuje novou nabídku mobilních tarifů, které by měly lépe zohledňovat datové potřeby zákazníků. Již v současnosti má společnost v nabídce tarify, které poskytují větší možnosti využití datových služeb. Je patrné, že se domácí trh přizpůsobuje všeobecnému trendu a potřebám zákazníků, kteří ve stále větší míře využívají služby založené na přenosu dat. Budeme sledovat, jak se avizované nové tarify budou projevovat do hospodaření společnosti. Především se zaměříme na pravděpodobný cenový tlak, který by mohl být částečně kompenzován objemem. Jen připomeneme, že naše projekce počítá s postupným cenovým poklesem mobilních služeb.

 

Kofola neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 426 Kč

Podle generálního ředitele Kofoly Daniela Buryše jsou akcie společnosti podhodnocené minimálně o 30 %. Aetos, který ovládá 67,2 % všech akcií Kofoly, chce i nadále zůstat majoritním akcionářem. Nicméně je připraven využít kapitálové trhy k financování další expanze. To ale není nyní na pořadu dne. Firma stále monitoruje veškeré akviziční cíle. V rozhovoru nejsou žádné podstatné informace. Vliv na dnešní obchodování nečekáme.

 

Zahraniční společnosti

CPI PG (=) Realitní skupina CPI Property Group (CPI PG) oznámila, že bude cílovat zadlužení loan-to-value (LTV) do 40 %, zatímco doposud byl limit 45 %. Krytí úrokových nákladů provozním ziskem (net interest coverage ratio) se má zvýšit ze 3 na 4. Skupina zároveň uvedla, že v souladu s nedávnou autorizací valné hromady provede zpětný odkup akcií do výše 400 mil. kusů, a to s výkupní cenou 0,3 EUR, pod hodnotou čistých aktiv na akcii 0,51 EUR. Zmíněné maximum představuje cca 4,4 % akcií firmy a zároveň velkou část (80 %) současného free floatu. Zpětného odkupu se mohou účastnit všichni akcionáři společnosti. V případě, že firma vykoupí přípustné maximum 400 mil. akcií, využije na to zhruba 60 % letošního volného cash flow (FFO – free funds from operations). V dalších letech chce však 50 – 100 % FFO reinvestovat či ponechat ve formě hotovosti. Společnost neplánuje vyplácet dividendu.

Volkswagen (-)/(=) Podle informací médií Obvodní soud pro Prahu 8 přiznal 2435 českým majitelům vozů Volkswagen odškodné v tzv. dieselové aféře. Souhrnné odškodné má činit 553 mil. Kč, tj. cca 22 mil. EUR. Přestože nejde o zásadní částku z pohledu skupiny Volkswagen Group, verdikt může naznačit rozhodnutí soudů v dalších členských státech EU mimo Německo, kde již některé soudy rozhodly. Verdikt zatím není pravomocný. Jde o další trest pro Volkswagen v aféře, která trvá již téměř 4 roky. V USA a v Německu se pokuty a kompenzace vyšplhaly do řádu miliard eur.

 

USA

Fed

Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny (2,25 %-2,50 %), zasedání ovšem zanechalo holubičí vyznění a Fed pootevřel dveře možnosti začít snižovat sazby již letos. Vůči předchozím zasedání Fed vypustil z prohlášení frázi, že bude trpělivý v nastavení úrokových sazeb. Na jednu stranu měnový výbor Fedu (FOMC) ponechal solidní hodnocení ekonomiky, ale zároveň uvedl, že rostou rizika a nejistoty pro ekonomický výhled. Navíc zdůraznil, že je připraven zasáhnout v případě zhoršení výhledu, což si trh vyložil jako připravenost snižovat úrokové sazby. Hlasování o sazbách bylo 9:1, když jeden člen (Bullard) hlasoval pro snížení sazeb o 25 bodů. Trh zvýšil svoje očekávání, že již v červenci Fed sníží sazby. Výnos 10letého dluhopisu se poprvé od listopadu 2016 dostal k úrovni 2,0 %. Dolar zůstal k euru téměř beze změny na 1,123 USD/EUR. Cena zlata vzrostla o 15 dolarů na roční maximum 1360 USD/oz. Akciové trhy (S&P 500) reagovaly pozitivně a uzavřely s mírným růstem (+0,3 %).

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Celní válka Čína-USA nám zatím spíš prospívá

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou čínského posilují; Čína zúžila seznam zboží z USA zatíženého cly

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila s mírným ziskem, všechny seance v tomto týdnu růstové

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy posilují; Trump připustil možnost menší prozatímní dohody s Čínou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.