J&T Banka Ranní přehled 18.6.2019

09:17 | E V | Diskuze

ČEZ, CME, automobilky

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,052 bodů (+0.0% d/d); objem: 234 mil. Kč

Dvacátý pátý týden začal v poklidném duchu, kdy trhy čekaly na nové kurzotvorné informace. Kvůli blížícímu se tradičně ospalému období letních dovolených a absenci čerstvých zpráv ať již k tématu obchodních válek nebo rostoucích sazeb, resp. (ne)zpomalování ekonomiky v zámoří, celková aktivita výrazně ochladla. Stejně to dopadlo i na domácí burze, kdy ani na akciích ČEZu (-0,83 %), ani Komerční banky (-0,33 %) nepřekročil celkový zobchodovaný objem sto miliónů korun. Propad objemů byl však nejvíce viditelný na jindy slušně aktivní rakouské Erste Group (+0,19 %), kterou aktivitou předčila i Moneta (-0,07 %). Vítězem celé seance se stal Avast (+1,69 %), který se odrazil od lokálních minim a opět bojuje kolem úrovně 310 pencí.

USA

Dow Jones: 26,113 (+0.1%); S&P500: 2,890 (+0.1%); Nasdaq: 7,845 (+0.6%)

Americké indexy sa obchodovali v miernom pluse na začiatku obchodného týždňa, kde medzi investormi panovala skôr opatrnosť kvôli tohoto týždennému zasadaniu americkej centrálnej banky. Výstup budeme vedieť v stredu v 20:00 a investorov bude hlavne zaujímať, či dôjde k zníženiu sadzieb, a tiež rétorika zo strany banky. Hlavným ťahúňom boli včera technológie, darilo sa hlavne slávnemu „kombu“ FANG. Apple pridal +0,6 %, ktorému neublížilo ani mierne zníženie cieľovej ceny zo strany JP Morgan. Zlato sa obchodovalo na červenej nule, dolár taktiež bez výraznejšieho pohybu. Čierne zlato odpísalo 1,1 %.

Komentář k devizovému trhu

Dolar k euru se včera obchodoval mezi 1,12 – 1,122 USD/EUR, podobně jako na konci pátečního obchodování. Dolar poté odpoledne mírně oslabil po špatných datech z průmyslu v oblasti New Yorku, když se posunul na 1,124. Posléze část této ztráty odmazal. Koruna k euru zažila obchodování bez impulzů a oslabila pouze o haléř na 25,55 CZK/EUR

 

Kalendář – významné události

11:00 – Eurozóna: inflace (květen)

11:00 – Německo: ZEW index ekonomického očekávání (červen)

14:30 – USA: zahájené stavby a stavební povolení (květen)

Wirecard: Výroční valná hromada

po trhu – Adobe: výsledky za 2Q/19

 

Přehled ČR

ČEZ: Obchodování bez práva účasti na VH

CME: Konkurenční Primu ovládl Ivan Zach

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Automobilky: Registrace vozů v květnu stagnovaly

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Dnes (18. 6. 2019) se akcie ČEZu obchodují již bez nároku na účast na valné hromadě (VH). VH se bude konat 26. 6. a akcionáři na ní, mimo jiné, rozhodnou o výplatě dividendy. Návrh vedení je 24 Kč (hrubý výnos 4,4 %), protinávrh je 35 Kč (hrubý výnos 6,5 %). Akcie se budou naposledy obchodovat s právem na dividendu ze zisku minulého roku 28. 6. To znamená, že se budou obchodovat s právem na dividendu ještě dva dny po konání VH, tedy po tom, co o ní rozhodnou akcionáři.

CME neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 5.3 USD (120 Kč)

Televizní stanice Prima, jež je hlavním konkurentem Novy (CME) na českém trhu, včera uvedla, že v ní navýšil podíl na 100 % Ivan Zach. Jeho společnost THR Media již vlastnila 50 % společnosti přímo a Zach dále vlastnil čtvrtinový podíl v druhém akcionáři Primy Denemo Media. Zach nyní získal zbývající podíl v Denemo Media a tím Primu zcela ovládl. Cena transakce nebyla zveřejněna. Připomínáme, že před dvěma roky Denemo Media koupila poloviční podíl v Primě od švédské MTG. Zprávu považujeme za neutrální.

 

Zahraniční společnosti

Automobilky (=)

Registrace osobních vozů v EU byly v květnu meziročně téměř beze změny (+0,1 %). Dobře si vedlo Německo (+9,1 % r/r), naopak v poklesu byly Itálie, Španělsko a Velká Británie. Od začátku roku (leden až květen) registrace zatím klesly o 2,1 % r/r. Z pohledu automobilek si dobře vedlo BMW (+8,8 %), naopak v poklesu byla skupina VW (-2,1 %) a Daimler stagnoval (+0,4 %).

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.