J&T Banka Ranní přehled: 18/03/19; ČEZ, Erste, ČNB, makro, Rustonka, Deutsche Bank

09:36 | S L | Diskuze

Komentář k akciovému trhu:

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Pražská burza Index PX: 1,070 bodů (+0.2% d/d); objem: 1,026 mil. Kč

Poklidný páteční den byl v samotné závěrečné aukci vystřídáno hektickým obchodováním a výrazně zvýšenými objemy obchodů díky změně vah indexu PX. Index PX zakončil pouze kosmetickou změnou, růstem o +0,17 %. Přestože se těsně před samotným závěrem obchodování pohybovaly akcie ČEZ až na ceně 547 Kč, závěrečná cena byla 540,50 Kč  (-0,09 %). V průběhu celodenního obchodování akcie ČEZ zaznamenaly objem pouze 75 mil. Kč, avšak objem zobchodovaný v samotné aukci byl 352 mil. Kč. Celkový dosažený objem tak byl 427 mil. Kč a vzhledem k závěrečnému poklesu bychom očekávali postupné zotavení titulu. Akcie ČEZ v úterý 19. 3. reportují výsledky a tato očekávaná čísla jistě udají další směr obchodování. Výraznějšího objemu obchodů (243 mil. Kč) dosáhly také akcie KB, které taktéž zažily závěrečný propad na cenu 950,50 Kč (-0,52 %).

USA Dow Jones: 25,849 (+0.5%);  S&P500: 2,822 (+0.5%);  Nasdaq: 7,689 (+0.8%)

 Akcie na Wall Street si na závěr týdne připsaly další zisky a indexy tak zaznamenaly nejlepší týden od listopadu. V čele pátečního růstu stál opět technologický sektor, který přidal za týden 5 %. Sentiment podpořil také nárůst spotřebitelské důvěry dle Univerzity of Michigan. Hlavní index S&P 500 nakonec přidal 14 bodů (+0,5 %, 2 822,48 b.). Po předchozích poklesech se tentokrát dařilo i akciím spol. Boeing (+1,52 %, 378,99 USD) díky plánu aktualizace softwaru havarovaného modelu 737 Max. Proti trhu se pak pohybovaly akcie výrobce elektromobilů Tesla Motors (-5,01 %, 275,43 USD). Investory zklamalo nově představené SUV Model Y. Celkově indexy od začátku roku přidaly díky očekávané obchodní dohodě USA a Číny a holubičímu Fedu již 10 %.

Komentář k devizovému trhu

I na závěr týden koruna k euru pokračovala v nevýrazném obchodování poblíž 25,66 CZK/EUR. Také ostatní měny v regionu byly bez větší změny. Euro k dolaru se v pátek obchodovalo nad úrovní 1,130 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se obchodovala kolem 22,65 CZK/USD.

Kalendář – významné události

09:00 – ČR: PPI (únor) 10:00 – ČR: běžný účet (leden)

Přehled

ČR

ČEZ: Očekáváme 4Q18 bez překvapení, rozhodující bude cena prodané elektřiny na další roky  Erste Group: S&P zvýšila výhled ratingu Rumunska na stabilní Rustonka: Podle HN koupí tři kancelářské budovy korejští investoři Benda z ČNB opět o zvyšování sazeb  Makro: Průmysl vstoupil do nového roku poklesem

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Deutsche Bank a Commerzbank potvrdily jednání o fúzi

 

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení:  Koupit Cílová cena: 701 Kč

ČEZ oznámí výsledky za 4Q18 zítra ráno.  Očekáváme, že ČEZ splní své cíle na 2018. Pokud nedojde ve výsledcích k podstatných výkyvům na jednu nebo druhou stranu, nečekáme, že samotná čísla budou mít vliv na obchodování. Z našeho pohledu bude nejdůležitější projekce vedení ČEZu na tento rok a zveřejnění cen prodejů elektřiny na další roky.  Cíl společnosti na minulý rok je EBITDA 50-51 mld. Kč a upravený č. zisk 13-14 mld. Kč. Naše odhady za 4Q18 spolu s dosaženými výsledky za 9M18 znamenají EBITDA za celý rok 2018 ve výši 50,8 mld. Kč  a č. zisk 14,5 mld. Kč. ČEZ tedy své cíle splní.  Pro tento rok čekáme EBITDA 58,9 mld. Kč (oček. Bloomberg 57,6 mld. Kč) a č. zisk 16,7 mld. Kč (oček. Bloomberg 16,6 mld. Kč). Letos by mohlo dojít k revizi dividendové politiky (stávající 60-100 % č. zisku). Návrh dividendy může zaznít již v reportu za 4Q18, to ale nepředpokládáme. Návrh vedení čekáme nejpozději měsíc před konáním valné hromady, pravděpodobně v dubnu nebo květnu. V našich projekcích čekáme výplatu celého č. zisku. To implikuje dividendu až 27 Kč (hrubý výnos +5 %).

Erste neutrální/pozitivní zpráva Doporučení:  Koupit Cílová cena: 40,4 EUR

Agentura S&P zvýšila výhled ratingu Rumunska z “negativní” na “stabilní”. Současný rating Rumunska od S&P je na úrovni “BBB-“, což je nejnižší investiční stupeň, a Rumunsku tak hrozilo, že se dluhopisy země dostanou do neinvestičního pásma. Riziko snížení ratingu se výrazně zvýšilo po překvapivém oznámení sektorových daní a dalších opatření ke snížení deficitu státního rozpočtu v prosinci minulého roku. Ministr financí Eugen Teodorovici v pátek řekl, že dodatek k tomuto daňovému balíčku bude hotový tento týden. Podle předběžných informací by ze zdaněných aktiv měly být vyjmuty státní dluhopisy, úvěry malým  a středním podnikům a investiční úvěry. Po zveřejnění konkrétního nastavení bankovní daně bude možné kvantifikovat dopad do hospodaření Erste Group a skončí tak současná nejistota investorů.

 

MAKRO

Průmyslová výroba – leden

Průmyslová výroba v lednu klesla o 1,1 % r/r, což mírně zaostalo za očekáváním (+1,6 %). Sezóně očištěná průmyslová výroba klesla o 1,3 % m/m (-1,0 % v prosinci). Dynamika průmyslu jasně zvolnila, trendově se dá říct, že od loňského léta se objem průmyslové produkce nikam neposunul. Projevuje se globální zpomalení, hlavně slabé výsledky německého průmyslu. Lednové výsledky průmyslu také zapadají do obrázku, který naznačily výsledky zahraničního obchodu. K poklesu průmyslové produkce v lednu přispěla hlavně výroba aut (-7 % r/r; příspěvek -1,4 procentního bodu). Mírně pozitivním faktorem je růst nových zakázek (2 % r/r), a to hlavně ze zahraničí (3 %). Předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů, svojí úrovní odpovídají poklesu kolem 1 %. Reálné výsledky (produkce, zakázky) kolísají kolem nuly. Letos očekáváme růst průmyslu kolem 2 %  (3,3 v roce 2018), ovšem rostou rizika na straně dalšího zpomalení.

ČNB

Do dnešních Lidových novin napsal Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, spolu s Jakubem Matějů, který je poradcem bankovní rady, komentář o dalším vývoji sazeb. Pokud koruna zůstane na současné úrovni, pak vzhledem k inflačnímu vývoji může centrální banka letos zvýšit úrokové sazby až třikrát. Koruna neposiluje i přes zvyšování domácích sazeb a čím déle zůstane slabší vzhledem k projekci, tím rychleji musí následně růst úrokové sazby, aby tlumily inflační tlaky. Nadále čekáme, že letos ČNB úrokové sazby může zvýšit 1-2x i v závislosti na kurzu koruny. Ovšem v první polovině roku bude ČNB pravděpodobně vyčkávat na další vývoj kvůli zahraničním nejistotám a rizikům (brexit, zpomalení evropské ekonomiky).

 

Dluhopisy

Rustonka (Gramexo) neutrální zpráva

Podle informací pátečních Hospodářských novin (HN) se developer J&T Real Estate dohodl na prodeji kancelářských budov Rustonka korejským investorům. Má jít o tři kancelářské budovy, z nichž dvě byly dokončeny v minulých dvou letech a třetí se dokončuje. Většina ploch je pronajata společnosti Amazon. Kupcem z Jižní Koreje mají být investiční fondy Hana Financial Group a Hana Alternative Asset Management. Cena transakce má podle HN činit 4,2 mld. Kč. Prospekt certifikátů Rustonka 0,0/2021 uvádí, že pokud jejich emitent Gramexo získá prostředky z prodeje podílu ve společnosti Rustonka Development nebo prostředky za prodej aktiv této společnosti, učiní certifikáty předčasně splatnými. Jednou z podmínek je, aby tyto prostředky byly vyšší než 100 mil. Kč. Gramexo by potom vyplatilo diskontovanou hodnotu certifikátu k příslušnému datu, jelikož certifikát byl vydán na diskontní bázi. Podotýkáme, že podle HN transakce ještě nebyla dokončena. Proto nejsou známa její specifika ani to, zda budou naplněny podmínky pro předčasné splacení. Pokud by k předčasnému splacení došlo, nejdříve by to dle prospektu bylo možné v září 2019.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie)

3,386   (+1.3%) 11,686  (+0.8%) 7,228   (+0.6%)

 

Deutsche Bank / Commerzbank

(=) Deutsche Bank a Commerzbank oficiálně potvrdily probíhající jednání o možnosti fúze obou bank, o kterých se v médiích již delší dobu spekuluje. Obě banky v prohlášení také uvedly, že jednání nemusí vést k uskutečnění transakce.

 

USA

Dow Jones S&P500 Nasdaq

25,849   (+0.5%) 2,822   (+0.5%) 7,689   (+0.8%)

 

Asie, Rusko, Brazílie

Hang-Seng (Hong Kong) MICEX (Rusko) BOVESPA (Brazílie)

29,012   (+0.6%) 2,477   (+0.8%) 99,137   (+0.5%)

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabeníČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.