J&T Banka Ranní přehled 17.6.2019

09:51 | A O | Diskuze

ČEZ, Kofola, Rustonka, Deutsche Bank, Alibaba, Immofinanz

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza         Index PX: 1,052 bodů (+0.1% d/d); objem: 366 mil. Kč

Evropské trhy při pátečním obchodování příliš impulzů, které by určily jasný směr, neobdržely. Sentiment se lehce zhoršil poté, co USA obvinily Írán ze dvou útoků na ropné tankery poblíž íránských břehů. Ropa se tak i přes snížení odhadu růstu globální poptávky mezinárodní agenturou IEA posouvala výš a k sektorům, které ubránily kladné teritorium, patřily ropné společnosti a utility. Evropské indexy i domácí PX uzavřely týden v celkové bilanci se zelenou nulou. V pátek BCPP posílila o 0,06 %. Zajímavý vývoj předvedly akcie ČEZu, kde se v druhé polovině dne objevili kupci, a titul uzavřel silnější o 0,83 % na 544,5 Kč. Téměř procentní zisky si připsala také Komerční banka (904 Kč). Naopak Erste Group (820,8 Kč) a Moneta (76 Kč) zaznamenaly ztráty.

USA         Dow Jones: 26,090 (-0.1%); S&P500: 2,887 (-0.2%); Nasdaq: 7,797 (-0.5%)

Americké akciové trhy zažili kľudný deň na záver obchodného týždňa, kde v úvodu indexy mierne odovzdávali. Dôvodom boli priaznivejšie makro dáta, kde májové maloobchodné tržby prekonali očakávanie analytikov čo v mysliach investorov opäť oddialilo znižovanie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. K záveru sa na trh vrátil kupec a hlavné indexy uzavreli na červenej nule okrem technologického Nasdaq, ktorý odpísal 0,52%. Ten tiahli nižšie hlavne akcie Broadcom -5,57% a to po slabších výsledkoch a hlavne zníženému očakávaniu na celý rok, kde očakávajú znížení dopyt po čipoch. Zlato bez výraznejšieho pohybu, dolár posilnil k hranici 1,12 k euru a WTI ropa v pol percentnom zisku.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru v pátek pokračovala v klidném obchodování a postupně se posunula z 25,56 na nové 5měsíční maximum 25,53 CZK/EUR. Za pohybem nestála žádná zpráva. Ostatní měny v regionu měly smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Dolar k euru dopoledne bez trendu kolísal kolem 1,128 USD/EUR, ale odpoledne posílil na týdenní maximum 1,122 USD/EUR. Dolaru pomohly lepší výsledky maloobchodních tržeb a průmyslu. Následně koruna k dolaru oslabila o 10 haléřů na 22,75 CZK/USD.

Kalendář – významné události

Řecko: Athénská burza je zavřená z důvodu státního svátku
09:00 – ČR: PPI (květen)
14:30 – USA: index aktivity průmyslu regionu New York-Empire (červen)

Přehled

ČR
ČEZ: Poslední den obchodování s právem účasti na VH
Kofola: Člen vedení nakupoval akcie
Rustonka: Emitent po prodeji budov předčasně splatí certifikáty

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
Deutsche Bank údajně zvažuje založení „špatné banky“
Alibaba plánuje štěpení akcií 1:8
Immofinanz: S-Immo odmítla návrh na změnu stanov

Zprávy o společnostech

ČEZ     neutrální zpráva     Doporučení: Koupit     Cílová cena: 701 Kč

Dnes (17. 6. 2019) je poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem účasti na valnou hromadu (VH). VH se bude konat 26. 6. a akcionáři na ní, mimo jiné, rozhodnou o výplatě dividendy. Návrh vedení je 24 Kč (hrubý výnos 4,4 %), protinávrh je 35 Kč (hrubý výnos 6,4 %). Akcie se budou naposledy obchodovat s právem na dividendu ze zisku minulého roku 28. 6. To znamená, že se budou obchodovat s právem na dividendu ještě dva dny po konání VH.

Kofola      pozitivní zpráva      Doporučení: Držet      Cílová cena: 426 Kč

Člen vedení Kofoly a šéf jejích operací v adriatickém regionu, Marián Šefčovič, nakoupil 12. a 13. 6. 2019 celkem 1 810 ks akcií Kofoly. Letos nakupoval již podruhé (2 183 ks, 19. 2. 2019). Z našeho pohledu to je vyjádření důvěry ve společnost a její hospodaření a také pozitivní signál pro investory.

 

Dluhopisy

Rustonka       neutrální zpráva

Společnost Gramexo, která je emitentem certifikátů Rustonka 0,00/2021, v pátek oznámila, že v souladu s prospektem učinila certifikáty předčasně splatnými k 13. 9. 2019. Emitent splatí diskontovanou hodnotu certifikátů těm investorům, kteří budou vlastníky certifikátů ke konci dne 14. 8. 2019. Diskontovaná hodnota certifikátu bude činit 27081,90 Kč (nominální hodnota je 30000 Kč a vydány byly 13. 9. 2016 za 23227,8 Kč). Jak jsme již dříve uvedli, společnost Gramexo prodala dceřinou společnost Rustonka Development, vlastnící kancelářské budovy na Praze 8, investorům Hana Alternative Asset Management a White Star Real Estate. Prodej proběhl přes českou společnost IDX Czech, s.r.o. Prodej aktiv dle prospektu umožňuje emitentovi certifikáty předčasně splatit.

 

Zahraniční společnosti

Deutsche Bank (=)

Podle Financial Times zvažuje banka založení takzvané špatné banky (bad-bank unit), kam by převedla některá neklíčová aktiva. Převedený objem rizikově vážených aktiv (RWA) by mohl dosáhnout až 50 mld. EUR. Podle dokončovaného plánu by banka údajně měla také výrazně omezit či uzavřít většinu obchodování s akciemi či úrokovými sazbami mimo Evropu. Deutsche Bank v poslední době představila již několik plánu restrukturalizace, nicméně žádný zatím nepřinesl očekávané výsledky a akcie se nachází poblíž svých historických minim. Po ukončení jednání o případném sloučení s Commerzbank se tak management snaží přijít s novým plánem, jak zlepšit ziskovost banky.

Immofinanz (=)

Akcionáři společnosti S-Immo, v níž Immofinanz drží 29% podíl, odmítli na valné hromadě návrh Immofinanz na změnu stanov. Ten měl především zrušit 15% strop na hlasování práva pro všechny akcionáře a 75% minimum potřebné na změnu stanov společnosti. Odmítnutí návrhu nemusí vést ke zrušení diskutovaného budoucího sloučení obou firem, avšak může ovlivnit jeho formu. Immofinanz může stále navrhnout fúzi obou firem formou výměny akcií.

Alibaba (=)

Podle hlášení regulátorovi plánuje Alibaba provést štěpení akcií v poměru 1:8. Důvodem je připravovaný listing na burze v Hong Kongu v údajném objemu 20 mld. USD, při němž chce společnost získat nové investory z Asie. Akcie Alibaby se nyní v New Yorku obchodují za cca 158 USD/akcie a motivací společnosti pro štěpení může být učinit akcii dostupnější retailovým investorům v Asii. Akcionáři společnosti budou o záměru hlasovat na valné hromadě 15. 7., přičemž štěpení akcií by poté mělo proběhnout do 12 měsíců od schválení. Podotýkáme, že štěpení akcií nemá žádný efekt na stávající akcionáře z pohledu podílu na zisku společnosti.

 

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.