J&T Banka Ranní přehled 17.4.2019

09:29 | E V | Diskuze

ČEZ, AVAST, PMČR, TMR, BigBoard, Wirecard, automobilky, Apple, Qualcomm, Bank of America

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza       Index PX: 1,096 bodů (-0.6% d/d);     objem: 509 mil. Kč

Zvýšené zobchodované objemy na akciích Philip Morris (+0,26 %) pokračovaly i poslední den s právem na dividendu (16. 4. 2019) za rok 2018 v mimořádné výši 1 600 Kč. V následujícím období pak očekáváme návrat aktivity na titulu k normálu. Bez nároku na dividendu se obchodovaly akcie Komerční banky (-3,98 %), která však po započtení čisté výše dividendy skončila více než půl procenta silnější než pondělní závěr. Bez konkrétní zprávy dosáhla nadprůměrných objemů i Moneta (-0,44 %), u které se však též blíží rozhodné datum pro výplatu dividendy. Na pokračující pozitivní náladu v sektoru finančních institucí v Evropě nejvíce zareagovala pojišťovna VIG (+1,35 %), jistá únava se již objevila u rakouské Erste Group (+0,19 %). ČEZ (+0,18 %) se stále nedokáže vymanit ze současných úrovní.

USA

Dow Jones: 26,453 (+0.3%);       S&P500: 2,907 (+0.1%);     Nasdaq: 8,000 (+0.3%)

Americké akciové trhy mierne rástli vo včerajší obchodný deň a medzi investormi panovala optimistická nálada. Sleduje sa výsledková sezóna ako aj vývoj obchodných rokovaní medzi Čínou a USA a v posledných dňoch aj začínajúce jednania s Japonskom. Výraznejší pohyb sme zaznamenali na akciách Qualcomm (+23,2%), kde spoločnosť ukončila spor s Apple o autorských právach a dohodli sa na šesť ročnej dohode čo sa daných práv týka. Reakcie akcií Apple boli najskôr negatívne, keď zmazali vyškerí svoj rast, nakoniec ukončili deň na zelenej nule. Ďalšia pozitívna správa prišla u spoločnosti Boeing, kde podľa predbežného reportu FAA nový software lietadiel MAX 8 je postačujúci a piloti dostanú viac tréningu na adaptáciu. Akcie reagovali rastom 1,7%. Zlato pokračuje v poklese a včera odpísalo 0,9%. Ropa na výslní, WTI +1,2%. Americký dolár mierne posilnil voči euru.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru drobně oslabila, z ranních 25,64 se posunula na 2týdenní minimum 25,67 CZK/EUR. Pohyb koruny byl bez reakce na jakoukoliv zprávu. Ostatní měny v regionu měly smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Euro k dolaru kolísalo kolem 1,13 USD/EUR, na závěr obchodování euro mírně oslabilo pod tuto hranici. Následně koruna k dolaru oslabila asi o 10 haléřů na 22,75 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

Čína: HDP za 1Q19: 6,4 % r/r (oček. 6,3 %, předchozí 6,4 %)

Čína: Průmyslová výroba (březen): 8,5 % r/r (oček. 5,9 %)

Čína: Maloobchodní tržby (březen): 8,7 % r/r (oček. 8,4 %)

11:00 – Eurozóna: CPI (březen)

12:00 – PepsiCo: výsledky za 1Q/19

13:00 – Morgan Stanley: výsledky za 1Q/19

14:30 – USA: obchodní bilance (únor)

po trhu – Kinder Morgan: výsledky za 1Q/19

 

Přehled

ČR

Avast: Zítřejší vybrané údaje podle nás potvrdí výhled

ČEZ: Obchodní ředitel opět prodával akcie

ČEZ vyjednává o prodeji bulharských aktiv se skupinou Eurohold

PMČR: První den bez nároku na hrubou dividendu 1600 Kč/akcii

TMR: Dnešní valná hromada hlasuje o dividendě

BigBoard koupil 80% podíl v HyperMedii

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Wirecard: Regulátor BaFin podal podnět ke stíhání spekulantů na pokles ceny

Automobilky: Pokles registrací osobních vozů pokračoval i v březnu

Apple se dohodl s Qualcommem na ukončení soudních sporů

Bank of America: Růst zisku tažen úrokovými výnosy

 

Zprávy o společnostech

ČEZ       neutrální zpráva      Doporučení: Koupit      Cílová cena: 701 Kč

Člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani opět prodával akcie. Dle stránek ČNB prodal Pavel Cyrani 11. a 12. 4. 2019 dohromady 14 700 ks akcií ČEZu. Připomínáme, že Pavel Cyrani uplatnil 8. 4. 2019 opce na 60 tis. ks akcií ČEZu a následně 9. a 10. 4. 2019 prodal 40 300 ks akcií. Prodej akcií vrcholným managementem je brán investory negativně.

Podle denního tisku udělil ČEZ při prodeji bulharských aktiv exkluzivitu společnosti Eurohold. Detaily vyjednávání nejsou známy. V únoru 2018 prodal ČEZ svá bulharská aktiva společnosti Inercom za 326 mil. EUR (cca 15,6 Kč na akcii), ale z prodeje sešlo. Připomínáme, že bulharská aktiva generují cca 2,5 % celkového zisku EBITDA, který loni dosáhl 49,5 mld. Kč. Zprávu považujeme za neutrální.

PM ČR    neutrální zpráva     Doporučení: Držet     Cílová cena: V revizi

Dnes (17. 4.) se akcie Philip Morris ČR obchodují poprvé bez nároku na hrubou dividendu 1600 Kč/akcii (10,5% hrubý dividendový výnos). O této dividendě se bude rozhodovat na valné hromadě 26. 4. 2019. Nicméně se očekává její schválení. Splatná by měla být od 29. 5. 2019.

Avast     neutrální zpráva     Doporučení: Koupit    Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Společnost Avast zveřejní vybrané provozní údaje za 1. kvartál 2019 zítra před otevřením trhu. Podobně jako po 3. kvartále 2018 společnost zveřejní z výsledovky pouze upravené tržby a upravený zisk před odpisy EBITDA. Očekáváme, že upravené tržby v prvním kvartále vzrostly o 3,5 % r/r na 206,6 mil. USD. Růst o 3,5 % je však pomalejší než v předchozích kvartálech jednak kvůli posílení dolaru k ostatním měnám během 1Q19, což snižuje tržby vykazované v dolarech. Druhým důvodem je divestice aplikace Managed Workplace v lednu 2019, což znamená mírně negativní efekt na výši tržeb za první kvartál. Upravený zisk před odpisy EBITDA podle nás dosáhl v 1Q19 111,8 mil. USD, tj. s marží 54,1 % vůči tržbám. Údaj o zisku EBITDA za loňské 1Q není k dispozici, jelikož společnost vstupovala na burzu v květnu 2018 a údaje o předchozích kvartálech zatím nezveřejnila. Marže za 1Q 54,1 % je pod naším celoročním očekáváním 55,1 % vzhledem k tomu, že management čeká pro první polovinu roku doznívání vyšších investic a tím mírně nižší ziskovost.

Jelikož Avast zveřejňuje za 1Q pouze vybrané provozní údaje, nebude pořádat konferenční hovor pro analytiky. Očekáváme však, že management ve zprávě potvrdí výhled na letošní rok. Ten počítá s růstem upravených tržeb vyšším jednociferným tempem, avšak po odečtení vlivu ukončených operací a měnových kurzů. Management rovněž podle nás potvrdí, že upr. EBITDA marže by letos měla být zhruba na stejné úrovni jako loni, kdy činila 54,1 %. Vlivem změn v účetním systému IFRS 16 přecházejí některé provozní náklady do odpisů, což navyšuje vykazovanou EBITDA marži u Avastu zhruba o 1 proc. bod. Letos proto očekáváme marži 55,1 %.

 

TMR     neutrální zpráva     Doporučení: Nehodnoceno     Cílová cena: Nehodnoceno

TMR pořádá dnes (17. 4. 2019) valnou hromadu, na které budou akcionáři hlasovat také o dividendě. Navržená dividenda je 0,59 EUR na akcii, což znamená hrubý výnos 2,0 %. Očekáváme, že akcionáři dividendu schválí.

 

Dluhopisy

BigBoard

Podle informací HN koupil BigBoard 80% podíl v provozovateli inzertních a srovnávacích webů HyperMedia. 20 % ve firmě si ponechává zakladatel Petr Beneš, který bude firmu nadále řídit. Prodejní cena podílu nebyla zveřejněna a zprávu považujeme za neutrální.

 

Zahraniční společnosti

Automobilky (=/-)

Podle zprávy evropské automobilové asociace ACEA klesly registrace osobních vozů v EU v březnu o 3,9 % r/r. Jde tak o 7. měsíc poklesu v řadě. Registrace klesly ve všech největších zemích EU, přičemž největší byl pokles v Itálii (-9,6 %) a nejmenší v Německu (-0,5 %). Za první kvartál činil pokles 3,3 % r/r.

Wirecard (=)

Německý regulátor finančních trhů BaFin včera uvedl, že podal státnímu zastupitelství v Mnichově podnět ke stíhání asi 12 osob ve věci manipulace trhu při spekulaci na pokles ceny akcií Wirecardu. Mnichovské zastupitelství zatím vyšetřuje pouze jednoho redaktora Financial Times, které přinesly zprávu o údajných ilegálních účetních praktikách firmy. Podle deníku Der Spiegel BaFin podezírá některé investory, že o zprávě ve Financial Times věděli předem a využili tak při obchodování neveřejnou informaci.

Apple / Qualcomm (+)

Apple a Qualcomm se dohodly na ukončení všech soudních sporů. Součástí dohody je jednorázová platba, kterou Apple zaplatí Qualcommu a 6letá smlouva o využívání patentů Qualcommu v produktech Applu. Konkrétní částky nebyly zveřejněny, Qualcomm jen oznámil, že licenční poplatky z této dohody zvýší zisk o přibližně 2 USD na akcii. Zatímco akcie Applu na zprávu téměř nereagovaly, akcie Qualcommu uzavřely o 23 % výše a o dalších 7 % přidaly v poobchodní fázi.

Bank of America (=)

Banka reportovala za první kvartál 6% růst čistého zisku na 7,31 mld. USD (0,7 USD na akcii), což bylo nad odhady trhu (0,66 USD na akcii). Celkové tržby mírně poklesly na 23,2 mld. USD. Růst zisku byl tažen především vyššími úrokovými výnosy (+5 % r/r). V rámci konferenčního hovoru pak finanční ředitel banky řekl, že růst úrokových výnosů ve zbytku roku zpomalí a za celý rok by měl být okolo 3 %. Akcie v reakci odmazaly dosavadní zisky a uzavřely včerejší obchodování bez výraznější změny.

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.