J&T Banka Ranní přehled: 17/07/19

09:58 | B Z | Diskuze

ČEZ, OPAP, automobilky, Alibaba, banky, Johnson & Johnson

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,058 bodů (+0.1% d/d); objem: 316 mil. Kč

Nižší aktivita investorů v průběhu letních prázdnin a s tím spojená nižší likvidita trhu má za následek zvýšenou volatilitu cen. K tomu je třeba připočíst očekávání průběhu výsledkové sezóny, nejistotu v podobě sazeb a ochranářských politik a zámořské indexy na maximech. Výsledkem je přešlapování indexů kolem nuly a čekání na nový impulz. Na domácím poli pokračuje hvězdná jízda společnosti Avast (+1,05 %), naopak Pegas (-1,65 %) odevzdal celé nedávné zisky a vrátil se do sestupného trendu. Titul nemá krátkodobě co nabídnout. Finanční instituce se opět obchodovaly smíšeně, Erste Group (+0,82 %) zakončila tentokrát v plusu, naopak Komerční banka (-0,95 %) dole.

 

USA

Dow Jones: 27,336 (-0.1%); S&P500: 3,004 (-0.3%); Nasdaq: 8,223 (-0.4%)

Americké akciové trhy otvorili včerajší obchodný deň v miernom mínuse, ale zotrvávali v blízkosti svojich historických maxím. Sentiment nedokázali v úvodu zmeniť ani lepšie maloobchodné tržby, ktoré by naznačovali menšiu pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb. Investori však s danou zmenou už počítajú a tak makro dáta nepriniesli výraznejší vplyv. Neskôr sa na trhu objavila správa od prezidenta Trumpa, ktorý sa nechal počuť, že rokovania s Čínou o dohode sú ešte veľmi ďaleko a ak bude chcieť uvalí ďalšie clá. To spôsobilo mierny výpredaj ale indexy sa posunuli len o 0,3% do červených čísel v ktorých vydržali až do konca dňa okrem Dow Jones, ktorý uzavrel na červenej nule. Včera reportovali svoje výsledky za uplynulý kvartál tri banky, kde ich čísla vyzneli zmiešane (Goldman Sachs +1,85%, JP Morgan +1,1% a Wells Fargo -3%). Zlato zaznamenalo 0,7% pokles a to kvôli silnejšiemu doláru. Väčší prepad zaznamenala ropa (- 2,6%) po prekvapivej správe, že Irán je ochotný jednať s USA o jadrovom programe a tým znížiť napätie medzi krajinami.

 

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru pokračovala v nevýrazném obchodování těsně kolem úrovně 25,6 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu měly smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Euro k dolaru oslabilo v úterý z 1,126 na týdenní minimum 1,121 USD/EUR. Euro dopoledne reagovalo na pokles indexu sentimentu ZEW v Německu, navíc odpoledne dolaru pomohla lepší data maloobchodních tržeb v USA. Následně koruna k dolaru oslabila o necelých 10 haléřů na měsíční minimum 22,83 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

09:00 – ČR: PPI (červen)
11:00 – Eurozóna: CPI (červen)
12:45 – Bank of America: výsledky za 2Q/19
před trhem – Abbott Laboratories: výsledky za 2Q/19
14:30 – USA: zahájené stavby a stavební povolení (červen)
po trhu – Netflix: výsledky za 2Q/19 po trhu – IBM: výsledky za 2Q/19

 

Přehled ČR

ČEZ uvažuje o těžbě lithia

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

OPAP: Finanční ředitel Michal Houšť odchází ze společnosti
Automobilky: V červnu se registrace vozů opět propadly
Alibaba: Akcionáři schválili štěpení akcií
Výsledky amerických bank vyznívají smíšeně
Johnson & Johnson: Kvartální výsledky nad odhady, zvýšení výhledu na tržby

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Podle tisku prozkoumá ČEZ možnosti těžby lithia na Cínovci. Společnosti European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku 2 mil. EUR (cca 51 mil. Kč). Bude se jednat o konvertibilní dluh, který může ČEZ změnit na akcie, nebo si ho nechat vyplatit. Severočeské doly ze skupiny ČEZ provedou průzkum a následně se ČEZ rozhodne, jestli do EMH vstoupí. Ve hře může být i majoritní podíl. Důvodem je rozvoj nové energetiky, jejíž součástí jsou bateriové systémy, které lithium obsahují. Situaci budeme monitorovat, nyní považujeme zprávu za neutrální.

 

Zahraniční společnosti 

Evropa

Automobilky (-) Podle evropské automobilové asociace ACEA se registrace osobních vozů v EU v červnu meziročně propadly o 7,8 % na 1,446 mil. vozů. Pokles zastihl všechny významné trhy, přičemž nejsilnější byl ve Francii a Španělsku. Z pohledu značek klesly registrace vozů VW Group o 9,5 % r/r, BMW o 9,6 % r/r a Daimleru o 7,6 % r/r. Podle asociace za hluboké poklesy z velké části může menší počet pracovních dní letos v červnu než loni (19 vs. 21). I bez tohoto vlivu by však zřejmě pokles pokračoval. Za letošní první polovinu roku registrace vozů v EU klesly o 3,1 %, z pohledu značek klesly o 4,3 % u VW Group a o 0,8 % u BMW a Daimleru.

OPAP (=) Finanční ředitel Michal Houšť opustí ke konci září společnost. Tento krok byl očekávaný vzhledem ke změnám ve vlastnické struktuře Sazka Group, která je prostřednictvím společnosti Emma Delta největším akcionářem OPAPu. Michal Houšť je partnerem ve skupině Emma Capital, která se v březnu tohoto roku dohodla na prodeji svého 25% podílu v Sazka Group.

 

USA

Banky (=) Výsledková sezóna velkých amerických bank včera pokračovala hned třemi jmény. Svá čísla za 2Q zveřejnily JPMorgan, Goldman Sachs a Wells Fargo. JPMorgan oznámil meziroční růst očištěných tržeb o 4 % r/r na 29,57 mld. USD a čistý zisk na akcii ve výši 2,82 USD. Analytici očekávali tržby 28,9 mld. USD a zisk 2,5 USD na akcii. Tržby z obchodování s akciemi a dluhopisy, po očištění o jednorázový zisk z IPO obchodní platformy Tradeweb Markets, propadly o 6 % r/r. Naopak o 7,5 % vzrostly úrokové výnosy, což však bylo stále mírně pod odhady trhu. Společnost následně také mírně snížila celoroční výhled na úrokové výnosy kvůli snižování úrokových sazeb ze strany centrální banky. Snižování úrokových sazeb již pocítila také banka Wells Fargo, která zklamala investory nižší čistou úrokovou marží (2,82 % oproti oček. 2,86 %) a poklesem úrokových výnosů na nejnižší úroveň od roku 2016. Očištěný zisk na akcii na úrovni 1,17 USD byl víceméně v souladu s odhady (1,16 USD). Goldman Sachs reportovaným ziskem na akcii ve výši 5,81 USD a tržbami 9,46 mld. USD výrazně překonal odhady trhu (4,93 USD, respektive 8,9 mld. USD). Hlavním zdrojem překonání odhadů byl překvapivý růst tržeb v segmentu obchodování s akciemi (+6 % r/r na 2,01 mld. USD; oček. 1,79 mld. USD). Ostatní segmenty investičního bankovnictví sice meziročně klesaly, nicméně propady nebyly tak výrazné, jak se trh obával. Celkově výsledková sezóna amerických bank prozatím vyznívá smíšeně, segment obchodování sice stále klesá, nicméně propady již nejsou tak výrazné jako v předchozích kvartálech, v oblasti retailového bankovnictví se pak začíná negativně projevovat obrat v přístupu Fedu k úrokovým sazbám a očekávání poklesu sazeb.

Johnson & Jonhson (=) J&J reportoval za 2Q19 zisk na akcii 2,58 USD (oček. 2,45 USD) při tržbách 20,56 mld. USD (oček. 20,29 mld. USD). Lepší výkon farmaceutického segmentu je za překonáním konsensu trh. Vedení společnosti zvýšilo odhad celoročních tržeb na 80,8-81,6 mld. USD z předchozí projekce 80,4- 81,2 mld. USD, což je ale ve shodě s očekáváním 81,24 mld. USD. Celoroční cíl na zisk na akcii je beze změny 8,53-8,63 USD (oček. 8,6 USD).

 

Asie, Rusko, Brazílie

Alibaba Group (=) Akcionáři Alibaby na valné hromadě schválili štěpení akcií v poměru 1:8. Ke štěpení by mělo dojít do 12 měsíců. Počet akcií firmy se tak zvýší ze 4 na 32 mld. Spekuluje se, že důvodem pro štěpení je připravovaný úpis akcií na burze v Hong Kongu, kde chce být Alibaba přístupná i pro široké spektrum menších investorů. Štěpení akcií neovlivňuje současné akcionáře, jelikož vyšší počet držených akcií je kompenzován úměrně nižší cenou na burze. Hodnota držených akcií tak zůstává stejná.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.