J&T Banka Ranní přehled: 15/08/19

10:31 | B Z | Diskuze

Avast, ČEZ, START, NN, Teva/Mylan

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,030 bodů (+0.0% d/d); objem: 470 mil. Kč

Horská dráha na světových trzích nabrala při středečním obchodování na obrátkách. Zatímco ranní obchodování vypadalo při otevření evropských trhů neutrálně respektive spíše lehce pozitivně po oznámení rozhodnutí o odsunutí uvalení cel na dovoz některých čínských výrobků do USA na prosinec. Slabší data z čínského průmyslu a maloobchodních tržeb a zpomalující hospodářský růst eurozóny začali investoři během dopoledne vnímat negativně. Definitivní směr dolů pak určil propad výnosů desetiletých amerických státních dluhopisů pod výnos dvouletých, což spustilo napříč globálními trhy výprodeje. Jen díky Avastu se pražská burza udržela na zelené nule, zatímco ostatní evropské trhy odmazaly kolem 2 %. Akcie Avastu posílily o 8,74 % na 99,5 Kč poté, co společnost překonala svými hospodářskými výsledky očekávání analytiků na všech úrovních a potvrdila výhled na horním pásmu očekávaného rozpětí. Nejslabším titulem se stala Erste Group (-2,4 %, 773 Kč). Ostatní banky ztratily necelé 1 %. ČEZ odepsal 0,47 %, když uzavřel na 527 Kč.

 

USA Dow Jones: 25,479 (-3.0%); S&P500: 2,841 (-2.9%); Nasdaq: 7,774 (-3.0%)

Invertovaná výnosová krivka poslala americké akciové trhy do prudkých výpredajov. Hlavné indexy odpísali okolo 3%, kde medzi investormi sa čím ďalej tým viac objavujú hlasy o prichádzajúcej recesii v ekonomike. Dané obavy boli podporené slabšími čínskymi makro dátami, na čo zareagovali práve výnosové krivky amerických dlhopisov, kde 2-ročný nesie vyšší výnos ako 10 ročný, čo sa naposledy stalo v roku 2007. Na pozadí daného vývoja sa neustále pozoruje vývoj obchodnej vojny, ktorý však včera nepriniesol žiadne nové vyjadrenia. Zlato na nervozitu na akciovom trhu reagovalo rastom ani nie jedno percento. Na obavy reaguje aj ropa, WTI odpisuje 3,3%. Americký dolár sa priblížil k hranici 1,11 k euru a pripisuje 0,3%. Z jednotlivých titulov stojí za zmienku maloobchodný reťazec Macy’s, kde spoločnosť reportovala slabé výsledky a ešte k tomu znížila celoročný výhľad.

 

Komentář k devizovému trhu

Dolar si během včerejšího obchodování udržel většinu zisků z úterka, kdy americká měna těžila ze zprávy o odkladu většiny nových cel na čínské zboží. Měnový pár euro-dolar osciloval v pásmu 1,117 – 1,119 USD/EUR po většinu dne, ale jasný trend neměl. Obavy z možné recese, které naznačil dluhopisový trh, neznamenaly přesun investorů mezi eurem a dolarem. Naopak zlato těžilo z obnovené nervozity a vrátilo se zpět výrazněji nad 1500 USD/unce, tedy na šestiletá maxima. Koruna k euru začala kolem poledne oslabovat a posunula se z 25,83 na 25,88 CZK/EUR. Člen Bankovní rady ČNB Vojtěch Benda uvedl, že banka nemusí reagovat na poslední vyšší inflaci zvýšením sazeb. Podobně jako koruna však oslaboval i polský zlotý a maďarský forint.

 

Kalendář – významné události

Athény, Varšava, Miláno: Trhy jsou zavřené z důvodu státního svátku
před trhem – Alibaba: Hosp. výsledky za 1Q FY2020
13:00 – USA: Walmart: Hosp. výsledky za 2Q FY2020
14:30 – USA: Maloobch. tržby (červenec)
14:30 – USA: Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti
15:15 – USA: Průmyslová výroba (červenec)
po trhu – Nvidia: Hosp. výsledky za 2Q FY2020

 

Přehled

ČR
Avast: Za zvýšením výhledu stojí hlavní segment antiviru pro PC
ČEZ: Ministr průmyslu plánuje vybrat dodavatele nového jádra do 2022
Trh Start: Proběhl další obchodní den

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
NN Group: Růst čistého zisku podpořen přeceněním derivátů a nemovitostí
Teva/Mylan: Senátor Sanders zahájil vyšetřování farmaceutických společností podezřelých ze zdržování

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček plánuje, že by tendr na dostavbu jaderné elektrárny měl být zahájen příští rok a dodavatel by se měl vybrat do konce 2022. Probíhají jednání s ČEZem o nastavení smluv mezi ním a státem. Podle Havlíčka by výsledek měl být takový, aby nepoškodil minoritní akcionáře. Smlouvy s ČEZem musí, kvůli případné nedovolené podpoře, schválit Evropská komise. S tou plánuje ministr začít vyjednávat letos na podzim, potom, co se domluví s ČEZem. Vybrat dodavatele stavby nového jaderného bloku do konce 2022 se nám jeví jako velmi ambiciózní cíl. Připomínáme, že předchozí tendr, který byl zrušen, trval od 2009 do 2014. Nejdůležitější je, jak budou nastaveny smlouvy mezi státem a společností, zejména možnost předat celý projekt státu. Tím se z našeho pohledu veškeré nejistoty s dostavbou jádra spojené rozplývají. Zprávu považujeme za neutrální.

 

Avast neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Management Avastu poskytl včera na konferenčním hovoru detaily ke struktuře tržeb a výhledu. Růst tržeb a fakturací v segmentu antiviru pro PC v prvním pololetí překonal 10 % r/r a Avast nyní očekává, že za celý rok poroste nižším dvouciferným tempem (doposud společnost počítala s vyšším jednociferným tempem). Roste počet zákazníků i tržby na zákazníka, a to hlavně prodejem produktů jako VPN či Utilities. Daří se i segmentu „Indirect“, který zahrnuje analytické služby na internetu a zabezpečené vyhledávání a u něhož firma nyní očekává nově dvouciferný růst. Naopak slabší je vývoj u softwaru pro mobilní telefony, kde doznívá rozvázání partnerství s americkým operátorem Sprint z r. 2017. Zde nyní management čeká pokles tržeb, zatímco doposud čekal stagnaci. Segment SMB (malé a střední firmy) se vyvíjí dle očekávání. Management zároveň doplnil, že řada nových produktů je univerzálně použitelná pro PC i mobilní telefony, avšak společnost je klasifikuje mezi produkty pro PC, což vede k nejlepšímu vykazovanému růstu právě v tomto segmentu. Právě silný vývoj v produktech pro PC vedl ke zvýšení celkového výhledu, kdy tržby letos mají růst mírně pod hranicí 10 % r/r („horní hranice vyššího jednociferného růstu“). EBITDA marže by měla zůstat na úrovni loňského roku (54,1 %), přičemž změny v účetních pravidlech IFRS 16 ji letos posouvají o 1 proc. bod výše, tj. nad 55 %.

 

Trh START neutrální zpráva

Včera (14. 8. 2019) proběhl další obchodní den trhu Start. Obchodovalo se s akciemi společnosti UDI Group (+0,86 %, 470 Kč/akcie, objem 5 mil. Kč) a Primoco UAV (-4 %, 240 Kč/akcie, objem 120 tis. Kč). S ostatními investicemi Prabos (400 Kč), Fillamentum (855 Kč) a AtomTrace (50 Kč) se neobchodovalo. Další obchodní den tohoto trhu je na programu 11. 9. 2019.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

NN (+)/(=) Pojišťovna a správce majetku NN Group reportoval za 2Q propad provozního zisku o 12 % r/r na 445 mil. EUR (v souladu s odhady). Čistý zisk naopak vzrostl o více jak 30 % r/r na 606 mil. EUR. Výsledky byly pozitivně ovlivněny přeceněním některých derivátů a nemovitostí. Management dále oznámil mezitimní dividendu ve výši 76 centů na akcii (2,5% hrubý dividendový výnos), což je o 10 centů více než v minulém roce.

 

USA

Teva / Mylan (-) Senátor Bernie Sanders (prezidentský kandidát) zahájil vyšetřování společností Teva, Mylan a Heritage Pharmaceuticals za údajné zdržování ve vyšetřování, které se zabývá kartelem ve stanovování cen generických léčiv v USA. Další rázný krok ze strany vrcholných představitelů USA vůči výrobcům a distributorům generických léčiv je nepříznivou informací. Investoři se snaží ocenit možné negativní finanční dopady z probíhajícího vyšetřování o kartelu a další výstraha pravděpodobná finanční rizika dále zvyšuje.

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných noháchČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.