J&T Banka Ranní přehled: 15/03/19: Komerční banka, Sazka Group, makro, brexit, automobilky, Daimler, BMW, GE, Alibaba

09:41 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu:

Pražská burza Index PX: 1,068 bodů (+0.6% d/d); objem: 507 mil. Kč

Pražská burza včera pokračovala v růstu, index PX rostl třetí den v řadě a připsal si 0,64 %. Nejlepší výkonnost si připsaly akcie Erste Group, které v objemu 196 mil. korun zakončily silnější o 2,67 % na ceně 837,20 Kč a odpoutaly se od mety 800 Kč. Výraznější dopad na obchodování neměla aktualizace středoevropského indexu CECE. Vyřazované akcie PFNonwovens, kde se čekal prodejní tlak, zakončily obchodování mírným růstem o 0,26 % na 778 Kč a to v objemu necelých 10 mil. korun. Zařazované akcie Kofoly v žalostném objemu necelých 3 mil. korun pak zakončily beze změny na ceně 309 Kč. Mírný pokles (0,28 % na 541 Kč) zaznamenal ČEZ, kde jsou již delší dobu podprůměrné zobchodované objemy.

USA Dow Jones: 25,710 (+0.0%); S&P500: 2,808 (-0.1%); Nasdaq: 7,631 (-0.2%)

Wall Street si po 3 dennom raste vyberá oddychový čas a bez väčších výraznejších výkyvov hlavné akciové indexy oscilujú okolo nuly. Investorom chýbajú akékoľvek správy, ktoré by znamenali väčší pohyb na akciách. Trh ukľudnilo vylúčenie tvrdého Brexitu, ako aj slová prezidenta Trumpa a ministra financií, že jednania s Čínou sú na veľmi dobrej úrovni. Trh vyčkáva. Zlato prepadá jedno percento a je opäť pod hranicou 1 300 USD/unce. Dolár sa udržal na hranici 1,13 k euru. Ropa v miernom pluse. Z jednotlivých titulov stojí za zmienku prepad spoločnosti Dollar General. Tento diskontný maloobchodník ukázal slabšie výsledky a hlavne sklamal tohtoročným výhľadom, akcie -7,5%.

 

Komentář k devizovému trhu

I ve čtvrtek koruna k euru pokračovala v nevýrazném obchodování poblíž 25,66 CZK/EUR. V regionu opět mírně posílil maďarský forint (0,1 % d/d), který se posunul na nové 10měsíční maximum 314 HUF/EUR. Euro k dolaru mírně oslabilo, z 1,133 se vrátilo na 1,130 USD/EUR a po 5 dnech posilování poprvé drobně korigovalo. Následně koruna k dolaru oslabila přes 5 haléřů na 22,70 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

Budapešť: Burza je dnes zavřená z důvodu státního svátku 09:00 – ČR: průmysl (leden) 11:00 – Eurozóna: CPI (únor) 13:30 – USA: index aktivity průmyslu regionu New York-Empire (únor) 14:15 – USA: průmyslová produkce (únor) 16:00 – BCPP: Rebalancování indexu PX

Přehled

ČR

Komerční banka plánuje zavřít 60 poboček

KKCG získá 100% podíl v Sazka Group

Makro: Maloobchodní tržby v lednu pokračovaly v růstu

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI 

Británie: Parlament schválil podmínečné odložení brexitu Automobilky:

Pokles prodejů aut se v únoru zmírnil

Daimler, BMW: Spekulace o širší spolupráci

GE letos očekává těžký rok

Alibaba: Jack Ma a Joseph Tsai prodají menší balík akcií

 

Zprávy o společnostech

 

KB neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 972 Kč 

Generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka měl v rozhovor pro média, kde mimo jiné řekl, že během 3 let plánuje snížit počet poboček o 15 %, což je přibližně 60. V roce 2018 banka uzavřela 22 poboček a podobný počet by měl být i v tomto roce. Mzdy zaměstnanců by měly letos vzrůst v průměru o 6,5 %, z čeho část bude financována úsporami z rušení některých manažerských pozic. Provozní výnosy banky by v roce 2020 měly podle Juchelky dosáhnout minimálně 33 mld. Kč. Z našeho pohledu nezazněly žádné překvapivé informace, které by měly mít vliv na akcie KB.

Sazka Group neutrální zpráva

Skupiny KKCG a EMMA oznámily dohodu o rozdělení svých aktiv v Sazka Group. EMMA Capital si ponechá pouze akcie v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport, skupina KKCG pak získá 100% podíl v Sazka Group včetně veškerých podílů, které Sazka Group drží v české Sazce, řeckém OPAPu, italské Lottoitalia a rakouských Casinos Austria. Kompenzace pro skupinu EMMA bude podle vydané tiskové zprávy v řádu stovek milionů eur. Doposud držela KKCG v Sazka Group 75% podíl a EMMA Capital zbývajících 25 %. Z pohledu fungování jednotlivých společností by tato transakce neměla mít žádný dopad. Změna vlastnické struktury pak nemá žádný dopad ani na dluhopisy vydané společností Sazka Group. V podmínkách dluhopisů je stanoveno, že držitelé mohou požadovat předčasné splacení v případě, že Karel Komárek (KKCG) nebo Jiří Šmejc (EMMA) nebudou společně či samostatně ovládat přímo či nepřímo více jak 50 % hlasovacích práv v Sazka Group. To se v tomto případě nestalo.

 

Makro

Maloobchodní tržby – leden 

Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v lednu podle očekávání vzrostly o 4,7 % r/r. Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 0,5 % m/m. Výsledky nepřináší žádné překvapení ani z hlediska tempa růstu, ani ve struktuře a potvrzují obrázek o nadále silné spotřebitelské poptávce. Solidní tempo růstu si udržely všechny složky. Nejvyšší růst vykázaly tržby za nepotravinářské zboží (8 % r/r), hlavně rostly prodeje sportovního zboží (23 % r/r). Za celý letošní rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 4 % (vloni 4,9 %). Prodeje aut v lednu opět prudce propadly (-5 % r/r), následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu vzrostly o 1,5 % r/r.

 

Zahraniční společnosti

Evropa
EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie)
3,342 (+0.6%) 11,587 (+0.1%) 7,185 (+0.4%)

Automobilky (=)

Podle evropské asociace výrobců aut ACEA klesly v únoru registrace osobních vozů o 1 % r/r, což je šestý měsíc poklesu v řadě. Pokles byl stejně jako v lednu tažen hlavně kontrakcí v jižní Evropě (Španělsko, Itálie), zatímco registrace v Německu, Francii a Spojeném království rostly. Pokles byl nicméně mírnější než v lednu (-4,6 % r/r). Z německých automobilek vykázalo pokles BMW (-3,3 %) a Volkswagen Group (-0,7 % r/r), naopak registrace rostly u vozů Daimler (+5 % r/r). 

Brexit 

Britský parlament ve čtvrtek jasně (pro 413; proti 202) schválil podmínečné odložení brexitu, které má ovšem několik podmínek. První je, že britský parlament musí do středy 20. března schválit dohodu o vystoupení Británie z EU, kterou již dvakrát jasně odmítl, naposledy toto pondělí 11. března. Pokud se tak stane, britská premiérka Theresa Mayová pak ve čtvrtek 21. března požádá na summitu EU, aby ostatních 27 států EU schválilo odsunutí brexitu. Otázka ještě bude, na jak dlouho bude brexit případně odsunut. Návrh schválený britským parlamentem počítá s odložením o 3 měsíce, tj. až do 30. června. Někteří zástupci EU mluvili o delším odkladu. Pokud nebude schválena nějaká nová dohoda, tak podle platných pravidel Velká Británie opustí EU v pátek 29. března, tj. za 14 dní. 

Daimler, BMW (+)/(=) 

 

Podle německého listu Suddeutsche Zeitung jednají Daimler a BMW o široké spolupráci, která by měla zahrnovat i společný vývoj aut v budoucnu. Pro každou společnost by spolupráce mohla přinést až 7 mld. EUR na úsporách. Jedná se však o neověřené zprávy.

 

USA
Dow Jones S&P500 Nasdaq
25,710 (+0.0%) 2,808 (-0.1%) 7,631 (-0.2%)

GE (=)

Společnost General Electric (GE) pořádala ve čtvrtek investorský den, kde oznámila svůj výhled pro letošní rok. GE očekává, že upravený zisk EPS bude v pásmu 0,5-0,6 USD, což je pod očekáváním trhu (0,70 EPS). Vůči roku 2018 by to byl pokles zisku o 10-23 %. Generální ředitel Larry Culp uvedl, že volné hotovostní toky (free cash flow) z celé průmyslové divize budou letos záporné 0-2 mld. USD, do kladných hodnot se překlopí v 2020. U klíčové energetické divize (Power) by záporné hotovostní toky měly být i v roce 2020 a obrat přijít až v roce 2021. Generální ředitel Culp uvedl, že letošní rok byl měl být „reset“, který letos ještě přinese restrukturalizační náklady asi 2,5 mld. USD, ale pozitivní přínosy se projeví až v následujících letech. Culp také zopakoval, že jeho hlavní prioritou zůstává snížení dluhu společnosti. GE neplánuje emisi nových dluhopisů do roku 2021, naopak uvažuje o zpětném odkupu svého dluhu. Akcie GE reagovaly pozitivně růstem o 2,79 % d/d na 10,30 USD.
Asie

 

Asie, Rusko, Brazílie
Hang-Seng (Hong Kong) MICEX (Rusko) BOVESPA (Brazílie)
28,851 (+0.2%) 2,458 (-0.5%) 98,605 (-0.3%

Alibaba Group (=)/(-) 

Alibaba oznámila, že firmy spojené se zakladatelem Jackem Ma a místopředsedou představenstva Josephem Tsai budou mít roční plán prodeje akcií. Celkově by měly prodat cca 30,6 mil. akcií, což je cca 1,2 % akcií firmy. Akcie mají být prodány za účelem „správy aktiv“ a plnění charitativních závazků Jacka Ma a Jospehem Tsai. 

 

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 6.12.2019

Ilustrativní obrázek

Události v EU

Ilustrativní obrázek

Vláda uštědřila podnikatelům facku

Ilustrativní obrázek

Včerejší debata Johnson vs. Corbyn nepřinesla v podstatě nic nového

Ilustrativní obrázek

Prodej vozů BMW v září meziročně vzrostl

Ilustrativní obrázek

Johnson podle rozhodnutí skotského soudu nemusí žádat o odklad brexituČti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.