J&T Banka Ranní přehled 14.5.2019

10:44 | M Z | Diskuze

Komentář k akciovému trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Pražská burza

Index PX: 1,044 bodů (-0.5% d/d); objem: 363 mil. Kč

Evropské trhy sice zahájily pondělní seanci na červené nule, negativní zprávy na sebe však nedaly dlouho čekat, většina indexů tak zaznamenala ztráty nad 1 %. Americký prezident po poledni opět na Twitteru upozornil na neohroženou pozici Spojených států a čínská strana reagovala zvýšením cel na 25 % pro 60 mld. dováženého zboží z USA. Vyjádření a kroky obou stran zatím nenaznačují, že by k dohodě mohlo dojít v dohledné době. Pražská burza díky akciím ČEZu uzavřela slabší jen o 0,55 % (527 Kč). ČEZ reportuje výsledky hospodaření dnes před otevřením trhu. Vzhledem k tomu, že se společnost dostala minulý týden na svá pětiměsíční minima, využili někteří investoři tuto úroveň pro spekulaci na výsledky a výši dividendy. V zeleném teritoriu uzavřela ještě Kofola a Pegas. Naopak nejvyšší ztráty si připsalo CME (-1,59 %, 86,6 Kč).

USA

Dow Jones: 25,325 (-2.4%); S&P500: 2,812 (-2.4%); Nasdaq: 7,647 (-3.4%)

Eskalácia obchodných vzťahov medzi Čínou a Amerikou poslala americké akciové trhy do prudkých výpredajov na úvod obchodného týždňa. Čínske úrady oznámili zaviesť dovozné clá na americký tovar vo výške 60 mld. USD ako odveta posledným krokom zo strany USA. To zapríčinilo nervozitu a indexy stratili viac ako 2 %. Najviac trpeli technológie, kde napríklad Apple odpísal 5,8 %. Na akciový pokles reaguje zlato, ktoré sa ustálilo tesne pod hranicou 1 300 USD. K poklesu zamierila aj ropa, kde WTI stráca 1,4 %. Prekvapivo americký dolár bez výraznejšieho pohybu a drží sa 1,123 k euru. V poklese pokračovali aj v piatok upísané akcie spoločnosti Uber, včera -10,75 %.

Komentář k devizovému trhu

V pondělí koruna k euru mírně oslabila z 25,73 na měsíční minimum 25,78 CZK/EUR. Koruna reagovala na slabší výsledky domácí inflace, pak se i projevil sentiment, protože také ostatní měny v regionu mírně ztrácely. Dolar k euru se většinu dne držel kolem 1,123 USD/EUR, odpoledne krátce oslabil na 1,126 USD/EUR, ale pak korigoval zpět. Následně koruna k dolaru kolísala kolem 22,95 CZK/USD.

Kalendář – významné události

USA-Čína: Trump potvrdil schůzku se Si Ťin-pchingem

Innogy: výsledky za 1Q/19 07:00 – Allianz: výsledky za 1Q/19 10:00 –

ČR: běžný účet (březen) 11:00 – Eurozóna: průmyslová výroba (březen) 11:00 – Německo: index sentimentu ZEW (květen) 14:00 – Ralph Lauren: výsledky za 4Q/19 Přehled

ČR ČEZ: Výsledky za 1Q19 i návrh dividendy podle očekávání, cíle potvrzeny

CME: Spekulace o zájmu Emma Capital o Novu PMČR bude přidán do indexu MSCI Global Small Cap Stock Spirits: Růst tržního podílu v Polsku a ČR

Makro: Inflace v dubnu zpomalila na 2,8 % ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI Volkswagen otočil a chce prodat divizi nákladních vozů Bayer prohrál i třetí soud s předmětem Roundup

ČEZ

neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč ČEZ oznámil dnes ráno výsledky, které jsou podle očekávání trhu. Zároveň vedení ČEZu potvrdilo celoroční cíle. Návrh managementu na výplatu dividendy za minulý rok je také ve shodě s odhady.

Za 1Q19 dosáhl ČEZ tržby ve výši 51,9 mld. Kč (14,2 % r/r, oček. 52,8 mld. Kč), EBITDA 19,3 mld. Kč (9,9 % r/r, oček. 19,4 mld. Kč) a č. zisk 8,3 mld. Kč (14,4 % r/r, oček. 8,5 mld. Kč. Očištěný č. zisk je 8,8 mld. Kč. Výsledky nepřinesly větší překvapení a jsou podle očekávání trhu. Za meziročním růstem je zejména sektor Výroba – tradiční energetika, kterému pomohl růst ceny elektřiny. Na provozní úrovni je také zisk 1,8 mld. Kč mld. Kč z derivátových obchodů. S touto položkou jsme v našich odhadech nepočítali.

Management společnosti potvrdil celoroční cíle na EBITDA 57-59 mld. Kč a upravený č. zisk 17-19 mld. Kč. Výsledky za 1Q19 znamenají 32,7-33,8 % cíle EBITDA a 46,3-51,8 cíle na č. zisk.

Vedení ČEZu navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku dividendu ve výši 24 Kč na jednu akcii, což znamená výplatu 99 % očištěného č. zisku. To odpovídá hrubému výnosu +4,6 %. Schválit ji musí akcionáři na valné hromadě, která se bude konat 26. 6. 2019.

Realizované ceny elektřiny na další roky jsou také více méně podle našich očekávání. Pro příští rok prodal ČEZ 67 % elektřiny za 41,2 EUR/MWh a pro rok 2021 36 % za 42,1 EUR/MWh.

Oznámená čísla jsou podle očekávání. Jedinou položkou, se kterou jsme nepočítali, byl zisk z obchodování. Jinak dividenda je podle stávající výplatní politiky a ve shodě s konsensem. Je to i podle našeho očekávání, nicméně jsme doufali v optimistický scénář, kdy by došlo k vyšší výplatě. ČEZ také, bez překvapení, potvrdil celoroční cíle a je na cestě k jejich splnění. Celkově pro nás vyznívá report za 1Q19 spíše neutrálně.

CME

neutrální zpráva

Doporučení: Koupit Cílová cena: 5.3 USD (120 Kč) Týdeník Euro uvádí ve svém posledním vydání, že společnost Emma Capital Jiřího Šmejce může mít zájem o českou televizi Nova ze skupiny CME. Euro uvádí, že Emma Capital získala prostředky z prodeje 25% podílu v Sazka Group a současně snížila podíl v Home Credit Group o 2,5 proc. bodu. Podle Eura si Emma Capital uvolňuje prostředky k velké transakci, přičemž se spekuluje o Nově. Emma Capital své záměry nekomentovala.

Stock pozitivní zpráva

Doporučení: Nehodnoceno Cílová cena: Nehodnoceno Stock Spirits reportoval za první fiskální pololetí tohoto roku (končící 31. března) růst tržeb o 8 % r/r na 156,9 mil. EUR. Očištěná EBITDA dosáhla 33,5 mil. EUR (+4 % r/r) a čistý zisk 5,8 mil. EUR. Zisk je negativně ovlivněn dalším odpisem italských aktiv ve výši 14,3 mil. EUR. Na polském trhu vzrostly tržby v konstantních měnách o 11 % r/r a pokračoval tak růst tržního podílu podobně jako v ČR, kde byl růst dokonce 14%. K dobrému výsledku v ČR výrazně přispěl úspěch rumu Republica, který společnost nedávno uvedla na trh. Dříve oznámená akvizice italské Distillerie Franciacorta by měla být dokončena v červnu. Stock Spirits pak oznámil další akvizici, a to prodejce lihovin v ČR společnost Bartida za 7,3 mil. EUR s dalšími odloženými platbami až do výše 3,7 mil. EUR.

Čistý dluh poklesl na 25,2 mil. EUR (31,6 mil. EUR na konci září 2018), což představuje poměr zadlužení čistého dluhu k EBITDA na úrovni 0,42x. Management dále navrhuje vyplatit mezitímní dividendu ve výši 2,63 centů na akcii (1% hrubý dividendový výnos), což představuje přibližně 5% nárůst oproti minulému roku.

Výsledky hodnotíme pozitivně. Společnost výrazně posiluje svou pozici na dvou klíčových trzích, růst tržeb dále akceleruje a organický růst je postupně doplňován dalšími akvizicemi. Očekáváme dnes pozitivní reakci akcií.

PM ČR pozitivní zpráva

Doporučení: Držet Cílová cena: V revizi Včera večer uveřejnilo MSCI rozhodnutí k převážení svých indexů k 28. 5. 2019. Pro domácí trh je zajímavé rozhodnutí týkající se titulu Philip Morris ČR, který bude přidán do indexu MSCI Global Small Cap. K zařazení PMČR do MSCI dojde přesně rok od jeho vyřazení. Jen připomínáme, že zařazení do indexů MSCI má většinou za následek zvýšenou volatilitu a objem ke dni účinnosti (28. 5. 2019).

Makro Inflace – duben

Inflace v dubnu nečekaně zpomalila na 2,8 % z 3,0 % v březnu. Očekávala se stagnace inflace na 3,0 %. Vůči březnu se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 0,1 % m/m. Jedním z faktorů, který zvýšil cenovou hladinu, bylo další zdražení pohonných hmot (3,9 % m/m), které zaznamenaly nejvyšší nárůst cen za poslední rok. Mírně vzrostly i ceny oděvů a obuvi (2,7 % m/m). Ale tyto vlivy kompenzoval nečekaně hlubší pokles cen potravin (-0,7 % m/m) a alkoholu (-1,6 % m/m). Obě tyto kolísavé položky stály i za zpomalením celkové inflace. Ovšem mimo tyto kolísavé položky (potraviny, pohonné hmoty) se inflační obrázek příliš nezměnil.

Proto nadále očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Za celý rok čekáme průměrnou inflaci 2,6 % (2,2 % vloni).

Po květnovém zvýšení sazeb ČNB a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) už do konce roku žádné další zvýšení sazeb nečekáme.

Zahraniční společnosti

Evropa EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie) 3,321 (-1.2%) 11,877 (-1.5%) 7,164 (-0.5%) Bayer (-)

Bayer včera prohrál třetí soudní stání v návaznosti na škodlivost hnojiva Roundup, které údajně mělo mít smrtelné následky. Včerejší soudní rozhodnutí přiřklo rodině z Kalifornie odškodné ve výši 2 mld. USD (4% z tržní kapitalizace Bayeru). Společnost se proti rozhodnutí odvolá. Jde o další střípek do skládačky zvané Roundup, který Bayer koupil s akvizicí amerického Monsanta. Dosud trh odhaduje celkové odškodné do výše 5 mld. USD (10 % z tržní kapitalizace společnosti). Situaci budeme nadále sledovat, protože výše odškodného z posledního rozsudku, i když se zřejmě nakonec sníží, může mít negativní dopad do celkového odhadu finální škody.

Volkswagen 

Skupina Volkswagen Group oznámila, že plánuje prodej divize nákladních vozů Traton na burze. Společnost přitom před 2 měsíci tyto záměry ukončila s tím, že trh nenabízí pro IPO dostatečnou likviditu. Nyní VW plánuje prodat podíl v divizi na burze ještě před letními prázdninami. Chce také prodat další dvě nejádrové společnosti. Podle Bloombergu může jít o největší evropské IPO letošního roku, když se valuace Tratonu odhaduje na 30 mld. EUR. Revize aktiv může znamenat, že si firma uvolní dostatek prostředků k investicím a expanzi.

 

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.