J&T Banka Ranní přehled: 14/08/19

10:17 | B Z | Diskuze

ČEZ, Avast, PMČR, RWE, cla

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmannn

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,030 bodů (-0.0% d/d); objem: 638 mil. Kč To, co indikovalo obchodování s akciemi ČEZ (+0,57 %) během pondělní seance, v úterý ráno tvrdá data potvrdila. Společnost odprezentovala sadu velmi dobrých čísel napříč všemi kategoriemi. Počáteční nadšení ale relativně brzy zchladilo vybírání krátkodobých zisků, nicméně i tak titul uzavřel den v zeleném teritoriu. Celkový výsledek indexu PX (- 0,04 %) nakonec zachránila poslední hodina, kdy uvolnění napětí v obchodních válkách mezi USA a Čínou katapultovalo globální akciové trhy vzhůru. Po špatných odreportovaných výsledcích hospodaření se stala propadákem dne Kofola (-2,94 %), pozdně odpolední rally pak zachránila většinu finančních titulů.

 

USA Dow Jones: 26,280 (+1.5%); S&P500: 2,926 (+1.5%); Nasdaq: 8,016 (+1.9%)

Akcie na Wall Street dokázaly přerušit sérii dvou poklesů v řadě díky deeskalaci obchodní války mezi USA a Čínou. Prezident Trump se rozhodl upravit a odložit chystaná 10% cla proti Číně díky produktivním rozhovorům jeho poradců S. Mnuchina a R. Lighthizera s předním čínským vyjednavačem. Dle předběžných propočtů bude od září uvaleno 10% clo na čínské zboží v hodnotě 112 mld. USD proti původním 300 mld. Dalších 160 mld. má začít platit od 15. prosince. Některé položky tak byly zcela vyňaty z původní listiny. Trhy na zprávu reagovaly raketovým růstem a po zbytek dne si udržovaly zisky (S&P 500 +1,5 %; 2 926,32 b.). V čele růstu stály akcie spol. Apple (+4,23 %; 208,97 USD) díky vyškrtnutí mobilních telefonů z listiny. Dařilo se také ropě (WTI +3,9 %; 57 USD), na opačné straně se s rostoucími výnosy na dluhopisech pohybovalo zlato (-0,6 %; 1 502 USD).

 

Komentář k devizovému trhu

Pár euro-dolar včera prošel výraznou volatilitou. Euro začalo před polednem nejprve posilovat z 1,119 až nad 1,122 USD/EUR, avšak vyšší než očekávaná americká inflace a hlavně rozhodnutí americké vlády odložit cla na čínské zboží do prosince poslaly kurz opačným směrem. Dolar posílil z 1,122 až na 1,118 USD/EUR, což představovalo posílení o cca 0,5 % během dvou hodin. Koruna k euru během dne mírně posilovala a posunula se z 25,86 na 25,82 CZK/EUR. Na koruně může doznívat vyšší česká inflace z pondělka, která teoreticky může vést ČNB k více jestřábímu nastavení měnové politiky.

 

Kalendář – významné události

Čína: Průmyslová výroba (červenec): 4,8 % r/r (oček. 6,0 %)
Čína: Maloobchodní tržby (červenec): 7,6 % r/r (8,6 %)
Německo: HDP za 2Q19: -0,1 % q/q (oček. -0,1 %)

Trh Start: Obchodování s již přijatými tituly
09:00 – ČR: HDP za 2Q19
před trhem – Macy’s: Hosp. výsledky za 2Q19
po trhu – Cisco Systems: Hosp. výsledky za 4Q FY19

 

Přehled

ČR
ČEZ: O prodeji elektrárny Počerady by se mělo rozhodnout do konce roku
ČEZ: Zájemce o rumunská aktiva
Avast: Výsledky nad odhady, management mírně zvyšuje výhled
PMČR: Ministerstvo plánuje zvýšení daně na cigarety o 3 Kč ročně na krabičku pro roky 2020-23

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

USA odkládá uvalení cel na některé zboží
RWE: Výsledky nad očekáváním, výhled potvrzen

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Prodej elektrárny Počerady je podle finančního ředitele ČEZu Nováka nejlepší varianta. Do konce roku se o tom musí rozhodnout. Následně by se elektrárna prodala za 2 mld. Kč v 2024. Před dvěma roky nabízela Vršanská uhelná 10 mld. Kč, ale dozorčí rada transakci neschválila. ČEZ uzavřel s Vršanskou uhelnou v roce 2013 smlouvu o dodávkách uhlí do Počerad. Součástí smlouvy jsou i dvě opce (2015 a 2024) na prodej elektrárny. Jednu v roce 2015 ČEZ nevyužil a o druhé se musí rozhodnou do konce tohoto roku. Státní rumunská společnost Hidroelectrica se zajímá o nákup rumunských aktiv ČEZu. Podle agentury Bloomberg hledá poradce pro proces due-diligence. ČEZ hledá pro rumunské operace kupce, ale zároveň několikrát zopakoval, že není nucen prodávat za každou cenu. Počká si na odpovídající nabídku. Zprávu považujeme za neutrální.

 

PM ČR neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: V revizi

Dle E15 plánuje ministerstvo financí zvýšit spotřební daně na cigarety o 3 Kč ročně na krabičku cigaret pro roky 2020-23. Pokud by se tato verze plánovaného zákona potvrdila, tak bychom ji vnímali jako jisté zmírnění dříve uvažované daně od roku 2020, která měla provést obdobné zvýšení daně během jednoho kroku. Rozložení původně skokového navýšení daně v letech vnímáme jako způsob, jak efektivněji daň vybrat vzhledem k tomu, že se sníží pravděpodobnost přesunu spotřeby na černý trh. Z pohledu PMČR dojde k hladšímu přechodu na vyšší ceny a zřejmě menšímu odlivu zákazníků.

 

Avast pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Producent antivirového softwaru Avast dnes zveřejnil hosp. výsledky za 1. polovinu roku. Upravené tržby meziročně vzrostly o 5,8 % na 426,8 mil. USD, nad očekáváním trhu (416,1 mil.) i naším očekáváním (421,1 mil.). Tahounem tržeb byl dle očekávání segment spotřebitelského anitiviru pro PC, kde tržby vzrostly o 9,5 % r/r, a dobře si vedly i tržby ze segmentu „Indirect“, který zahrnuje analytické služby na internetu. Naopak menší segment antiviru pro mobilní telefony klesl (-8 % r/r), což bylo dáno pokračujícím dopadem rozvázání partnerství se společností Sprint v USA v r. 2017. Díky lepším tržbám a poměrně tlumenému růstu nákladů byla nad očekáváním i EBITDA marže 55,4 % a upr. zisk před odpisy EBITDA činil 236,5 mil. USD (+6,5 % r/r), rovněž nad odhadem trhu 229 mil. i naším odhadem 232,9 mil. Finanční úroveň byla z našeho pohledu bez překvapení a Avast reportoval upr. čistý zisk 148,2 mil. USD, nad odhadem trhu (145,3 mil.) i naším odhadem (143,9 mil.). Upravený zisk na akcii činil 0,15 USD a management oznámil, že společnost vyplatí mezitímní dividendu za 1. polovinu roku 0,044 USD, zhruba v souladu s naším odhadem (0,045 USD). Dividenda má být splatná v říjnu akcionářům, kteří drželi akcie k rozhodnému dni 13.9. Za celý letošní rok očekáváme dividendu 0,134 USD (hrubý div. výnos cca 3,4 %). Šéf Avastu Ondřej Vlček uvedl, že silné výsledky za 1. polovinu roku naplnily očekávání managementu a že upravený růst tržeb bude letos v horní části výhledu, který počítal s jejich „vyšším, jednociferným růstem“. To podle nás potvrzuje 1. polovina roku, kde růst tržeb upravený o kurzové pohyby a ukončené operace činil 9,2 % r/r, nad naším očekáváním 8,7 %. Avast podle nás více než naplnil očekávání trhu za 1. polovinu roku a výhled firmy slibuje pokračování růstového trendu. Dnešní oznámení hodnotíme pozitivně.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

RWE (+) RWE oznámilo dnes ráno výsledky nad očekáváním trhu a potvrdilo cíle na celý rok. EBITDA je za 1H19 1,372 mil. EUR (oček. 1,356 mil. EUR) a č. zisk 914 mil. EUR (oček. 879 mil. EUR). Celoroční EBITDA by podle managementu měla dosáhnout 1,6-1,9 mld. EUR (oček. 1,56 mld. EUR). Silné výsledky jsou vzhledem vyšším cenám elektřiny a divizi obchodování, což více než kompenzovalo odstávky jaderných elektráren.

 

USA - Čína Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila odložení některých cel na čínské zboží ze září na 15. prosince. Některé zboží pak bylo ze seznamu vyřazeno úplně. Tento krok přišel po telefonických jednáních mezi zástupci obou států. Další jednání by měla pokračovat v září, kdy by čínská delegace měla dorazit do Washingtonu.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

O2 představilo výsledky za 3Q: Výnosy za odhady zaostaly, ziskovost naopak pozitivně překvapila

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztrátyČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.