J&T Banka Ranní přehled: 14/06/19

09:48 | B Z | Diskuze

ČEZ, PFNonwovens, ČNB, Volkswagen, Immofinanz

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,051 bodů (-0.1% d/d); objem: 346 mil. Kč

Pražská burza zakončila čtvrteční nevýrazné obchodování lehkým poklesem o 0,11 % d/d (index PX). V poklesu dále pokračovaly akcie ČEZ, které především kvůli prodejnímu tlaku v samotné závěrečné aukci odepsaly 0,64 % d/d na cenu 540 Kč. Titul zaznamenal objem necelých 128 mil. korun a i s blížící se valnou hromadou a dividendou převažují spíše prodejní pokyny. Výraznějším růstem zakončilo obchodování s akciemi KB, které si připsaly růst o 1,41 % na závěrečnou cenu 897,50 Kč. Titul tak korigoval pokles z posledních dvou dnů a opět se přiblížil metě 900 Kč. Mírným růstem o 0,08 % na ceně 597 Kč zakončily také akcie VIG, které však zaznamenaly objem pouze necelý milión korun.

 

USA Dow Jones: 26,107 (+0.4%); S&P500: 2,892 (+0.4%); Nasdaq: 7,837 (+0.6%)

Americké akciové trhy nadviazali na európske dianie a prerušili dvojdenní pokles hlavných indexov. Hlavným dôvodom boli pravidelné týždenné dáta z trhu práce, ktoré opäť priliali špekulácie o možnom skorom znižovaný úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. Včera nezazneli žiadne vyjadrenia na obchodnú vojnu a to nemalo negatívny vplyv na vývoj. Vyššie akciám dopomohla aj ropa, ktorá posilňovala kvôli horiacim tankerom v Perzskom zálive. WTI pridalo 2,2 %. Zlato reagovalo včera rastom 0,6 %. Dolár mierne posilnil.

 

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru se ve čtvrtek obchodovala kolem 25,59 CZK/EUR, odpoledne se pouze posunula na nové 5měsíční maximum 25,57 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu měly smíšený vývoj, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Dolar k euru bez trendu kolísal kolem 1,13 USD/EUR, odpoledne se posunul na týdenní maximum 1,128 USD/EUR. Následně koruna k dolaru kolísala kolem 22,65 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

14:30 – USA: maloobchodní tržby (květen)
15:15 – USA: průmyslová výroba (květen)
16:00 – USA: spotřebitelská důvěra-Michigan (červen)

Přehled

ČR

ČEZ: Termín na podání návrhů a protinávrhů na VH
ČEZ: Podle vládního zmocněnce pro jádro bude tendr na vypsán na konci 2020
PFNonwovens pořádá dnes VH
Makro: Benda z ČNB je nadále pro vyšší sazby

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Volkswagen spouští IPO Tratonu
Immofinanz koupila kancelářskou budovu ve Varšavě

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Připomínáme, že dnes (14. 6. 2019) do 15:00hod můžou akcionáři podat do podatelny ČEZu návrhy a protinávrhy na valnou hromadu (VH), elektronicky do neděle 16. 6. 2019. Zatím je podán jeden protinávrh na vyplacení dividendy ve výši 35 Kč/akcie, návrh vedení ČEZu je 24 Kč/akcie. VH se bude konat 26. 6. 2019. Poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem účasti na této VH je pondělí 17. 6. 2019. Vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl řekl pro tisk, že nový jaderný blok vyroste v Dukovanech a investorem bude, přes dceřinou společnost, ČEZ. Nový blok by měl mít kapacitu do 1200 MW. Mezi státem a ČEZem bude také uzavřena smlouva. Ta by měla řešit případná rizika (žaloby, arbitráže) ze strany minoritních akcionářů. Smlouva musí být taková, aby ošetřila legitimní práva minorit, uvedl Míl. V optimistickém případě by tendr mohl být vypsán na konci roku 2020. Ukončen by mohl být během 2-3 let a pokud by nedošlo k administrativním zdržením, mohl by být nový blok v provozu v roce 2040. Zásadní bude smlouva mezi státem a ČEZem. K ní nejsou žádné nové informace. Nečekáme, že rozhovor s Mílem bude mít vliv na dnešní cenu akcií ČEZu.

 

PFNonwovens neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 899 Kč

PFNnonwovens pořádá dnes (14. 6. 2019) od 14:00hod valnou hromadu (VH). Na programu jsou běžné body, dividenda navržena není.

 

Makro

ČNB

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v rozhovoru pro agenturu Bloomberg naznačil, že na červnovém zasedání bude asi opět hlasovat pro zvýšení sazeb. Nejde o překvapivý postoj, protože Benda poslední rok na zasedání bankovní rady opakovaně hlasoval pro zvýšení sazeb. Podle Bendy domácí inflační tlaky převažují nad efekty globálního zpomalení. Ovšem tento postoj pravděpodobně nebude sdílet většina bankovní rady. Nadále čekáme, že po květnovém zvýšení sazeb do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb ČNB nepřijde. ČNB bude vyčkávat na další vývoj, když hlavním rizikem je hlubší zpomalení eurozóny.

 

Zahraniční společnosti

Evropa
Immofinanz (+)/(=) Immofinanz včera oznámila, že koupila významnou kancelářskou budovu ve Varšavě Warsaw Spire Tower. Immofinanz zaplatí za budovu 386 mil. EUR a očekává roční nájem 19,6 mil. EUR, tj. se vstupním výnosem 5,1 %. Budova je plně pronajata a průměrná doba nájemních smluv je téměř 5 let. Immofinanz držela na konci 1Q19 přes 600 mil. EUR v hotovosti a nedávno již uvedla, že plánuje akvizice především v Polsku či České republice. Nákupem podle nás Immofinanz zvýší kvalitu svého portfolia kancelářských budov.

Volkswagen (+)/(=) Volkswagen včera oznámil, že nabídne akcie kamionové divize Traton za 27-33 EUR na akcii, což ocení společnost na 13,5 – 16,5 mld. EUR. Volkswagen chce ve firmě prodat 50 mil. akcií plus možnou nadalokační opci 7,5 mil. akcií, tj. 10 – 11,5 % firmy. Výnos z IPO by maximálně mohl být 1,9 mld. EUR. Akcie by se měly začít obchodovat 28.6. na burzách ve Frankfurtu a ve Stockholmu. Traton zastřešuje značky kamionů Scania a MAN. Akcie by se měly začít nabízet 17.6.

Zdroj:J&T Banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.