J&T Banka Ranní přehled: 13/08/19

10:11 | B Z | Diskuze

ČEZ, Avast, Kofola, Barrick Gold

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,031 bodů (+0.8% d/d); objem: 406 mil. Kč
V předvečer zveřejnění výsledků hospodaření společnosti ČEZ (+1,15 %) byly její akcie jakoby polité živou vodou. Z technického hlediska prorazily dvousetdenní klouzavý průměr, na cenu však mělo pravděpodobně větší vliv optimistické očekávání investorů právě ohledně čísel, resp. cílů a cen předprodané elektřiny. I zbytek trhu předvedl velmi solidní výkon, v čele tradičně s finančními institucemi. Komerční banka rostla (+1,44 %), stejně tak i pojišťovna VIG (+1,23 %) a Erste Group (+1,02 %), jediná Moneta (+0,06 %) zaostávala. Nejhůře si pak vedl premiant roku 2019, společnost Avast (-1,09 %), na které pokračuje vybírání zisků, které pak dále pokračovalo po pražském závěru i v Londýně.

 

USA Dow Jones: 25,898 (-1.5%); S&P500: 2,883 (-1.2%); Nasdaq: 7,863 (-1.2%)
Akcie na Wall Street vstoupily do nového týdne s více jak procentní ztrátou (S&P 500 -1,23 %; 2 882,66 b.) i přes nepřítomnost makrodat a tweetů Donalda Trumpa. Sentiment negativně ovlivnilo stoupající napětí v Hong Kongu a výsledek prezidentských primárek v Argentině. Tamní akciový trh se po překvapivém výsledku propadl o 35 %. Útěk do bezpečí byl k vidění na zlatě (+1,3 %; 1 512 USD) i dluhopisech. Výnos amerických desítek se dostal těsně pod 1,65 % a spread mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy se zúžil na nejmenší úroveň od roku 2007. Padající výnosy působí negativně především na bankovní sektor (Citigroup -2,74 %; 64,24 USD). Index volatility a strachu VIX vyskočil o 17 % na úroveň 21. Dnes budou investoři sledovat výsledek červencové inflace v podobě indexu CPI.

 

Komentář k devizovému trhu

Na začátku týdne hlavní měnový pár pokračoval v oscilaci kolem úrovně 1,12 USD/EUR. V průběhu dne došlo k výkyvu směrem k 1,117 USD/EUR po zprávách o pokračujících protestech v Hongkongu, ale tato reakce brzy vyprchala. Domácí koruna k euru zakotvila na dvouměsíčním minimu 25,84, které již nalezla v pátek. Pondělní obchodování bylo v rámci čtyř haléřů. Vůči dolaru uzavřela koruna nakonec téměř beze změny na 23,03 Kč/USD, když během dne reagovala na pohyb hlavního měnového páru po zprávách z Hongkongu a krátce vykmitla na 23,15.

 

Kalendář – významné události

07:00 – Swiss Life: Hosp. výsledky za 2Q19
10:00 – ČR: Běžný účet platební bilance (červen)
11:00 – Německo: Index ZEW (srpen)
14:30 – USA: CPI inflace (červenec)

 

Přehled ČR

ČEZ: Výsledky nad odhady, cíle potvrzeny
Avast: Očekáváme dobrou 1. polovinu roku a potvrzení výhledu
Kofola: Výsledky za 2Q19 zaostaly za našimi optimistickými projekcemi

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Barrick Gold s výsledky dle odhadů, potvrdil výhled

 

Zprávy o společnostech

ČEZ pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

ČEZ oznámil dnes ráno výsledky, které jsou nad očekáváním trhu na všech položkách. Čísla jsou v meziročním srovnání podstatně lepší. To je hlavně díky lepšímu výkonu divize Výroba – tradiční energetika, kde jsou lepší jak objemy, tak vyšší realizované ceny elektřiny. Management společnosti potvrdil celoroční cíle. Tržby jsou za 2Q19 48,2 mld. Kč (+20,8 % r/r), zatímco odhad trhu počítal jen s 46,7 mld. Kč. EBITDA dosáhla 12,8 mld. Kč (+36,7 % r/r) a taky očekávání trhu na 11,8 mld. Kč překonala. Reportovaný č. zisk je 2,9 mld. Kč (+535 % r/r) a upravený pak dokonce 3,2 mld. Kč, opět nad očekáváním 2,7 mld. Kč. ČEZ potvrdil celoroční cíle, kdy by EBITDA měla být v intervalu 57-59 mld. Kč a č. zisk 17-19 mld. Kč. Výsledky za první pololetí znamenají 54,4-56,3 % celoročního cíle u EBITDA a 63,2-70,6 % u č. zisku. Očekáváme, že ČEZ své cíle splní. Lepší než naše odhady je také cena prodané elektřiny na další roky. Na příští rok to je 42,3 EUR/MWh a na 2021 43,6 EUR/MWh, v našich projekcích jsme čekali cenu mírně nad 42 a 43 EUR/MWh. V našich i tržních projekcích se očekávaly solidní výsledky, ale ČEZ reportoval ještě lepší čísla. Zveřejněná data hodnotíme pozitivně a čekali bychom odpovídající reakci investorů.

 

Kofola negativní zpráva

Doporučení: Koupit Cílová cena: 435 Kč

Kofola oznámila včera po zavření trhu kvartální výsledky za 2Q19. Ve srovnání s naším očekáváním jsou reportovaná čísla horší. Tržby jsou meziročně téměř beze změny na úrovni 1 741 mil. Kč (0,4 % r/r, oček. J&T 2 163 mil. Kč). Ve srovnání s naším odhadem jsme podcenili vliv měsíce května, který byl v hlediska počasí nejhorší za posledních deset let. Tradičně nejvyšší podíl měl na tržbách segment CZ & SK, který tvoří cca 70 % celkových výnosů. Následoval Adriatický region (21 %) a Fresh & Herbs (9 %). EBITDA dosáhla 306 mil. Kč (-13,1 % r/r, oček. J&T 375 mil. Kč). Nízké náklady na cukr bohužel nemohly kompenzovat vyšší náklady na transport, servis, balení a personální náklady. Drtivou většinu zisku EBITDA generovaly české a slovenské operace (83 %). Zbytek Adriatický region (17 %). Č. zisk za 2Q dosáhl 1893 mil. Kč (-50,9 % r/r, oček. J&T 178 mil. Kč). Meziroční pokles je dán vyššími náklady na obsluhu dluhu (růst úrokových sazeb), vyšší efektivní daní a kurzovými ztrátami. Co se týká celoročního cíle Kofoly, kdy by měl zisk EBITDA dosáhnout 1 080 mil. Kč, tak generální ředitel společnosti věří, že tuto projekci splní. V našich odhadech jsme ale doufali v jeho zvýšení. Zadlužení (č. dluh / EBITDA) se zvýšilo na 2,6x z 2,7x v 1Q19 (2,3x na konci 2018). Důvodem je změna účetních standardů (IFRS 16). Naše očekávání byla ve srovnání s reportovanými výsledky Kofoly o hodně optimističtější. Nejvíce jsme podcenili špatné počasí během části kvartálu, které mělo významný vliv na tržby. Ve srovnání s naší projekcí byly výsledky horší na všech úrovních. Zklamání z 2Q19 může mírně tlumit potvrzení celoročního cíle generálním ředitelem. Další informace budou zveřejněny na konferenčním hovoru, který se koná dnes ráno v 9:30 hod.

 

Avast neutrální zpráva

Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Společnost Avast zveřejní výsledky hospodaření za 1. polovinu roku 2019 zítra před otevřením trhu. Očekáváme, že v první polovině roku upravené tržby vzrostly o 4,4 % r/r na 421,1 mil. USD. Jde o menší tempo než v 1Q19 (+6,1 % r/r), jelikož očekáváme mírně nižší organické tempo růstu i efekt divestice aplikace Managed Workplace, kterou firma prodala v lednu. Marži zisku EBITDA očekáváme za 1H19 na úrovni 55,3 %, což je mírně níže než v 1Q (55,5 %) kvůli větším výdajům na vývoj. Upravený zisk EBITDA podle nás vzroste o 4,8 % r/r na 232,9 mil. USD. Růst na provozní úrovni a zhruba podobný výsledek na finanční úrovni jako loni v 1H podle nás povedou k růstu upr. čistého zisku o 10,6 % na 143,9 mil. USD. Růst zisku na akcii by měl být nižší (5,7 % r/r) kvůli růstu počtu akcií. Očekáváme mezitímní dividendu 4,5 centu, přičemž za celý letošní rok odhadujeme dividendu 13,4 centu (hrubý div. výnos 3,4 %). Po 1. kvartále management potvrdil, že pro letošek očekává růst upravených tržeb „vyšším jednociferným tempem“, a to po očištění o vliv měnových kurzů, ukončených operací a prodeje aplikace Managed Workplace. Za 1Q činilo toto tempo růstu 9,1 % a za celou 1. polovinu roku jej odhadujeme na 8,7 %. Proto podle nás management výhled potvrdí. Marže zisku EBITDA má být letos zhruba na úrovni loňského roku, kdy činila 54,1 %, přičemž změny v účetních pravidlech IFRS 16 zvyšují vykazovanou EBITDA marži o cca 1 proc. bod. Očekáváme, že management tento výhled rovněž potvrdí. Naším očekáváním na celý rok je marže 55,3 %. Celkově očekáváme, že pokud se naplní náš scénář a Avast potvrdí výhled na celý rok, akcie mohou reagovat pozitivně. Společnost bude pořádat konferenční hovor v den výsledků v 10:00.

 

Zahraniční společnosti

USA

Barrick Gold (+)/(=) Barrick Gold včera oznámil tržby za 2Q19 ve výši 2,06 mld. USD (+21 % r/r), v souladu s odhadem trhu 2,07 mld., a upravený zisk na akcii 9 centů, přesně dle očekávání trhu. Management potvrdil výhled na letošní rok: těžba bude u horní hranice výhledu 5,1 – 5,6 mil. uncí zlata a celkové náklady na unci naopak u spodní hranice výhledu 870 – 920 USD. Společnost chce nadále do konce roku 2020 zrealizovat prodeje aktiv ve výši 1,5 mld. USD. Ty následují po akvizici těžaře Randgold na začátku roku. Firma počítá především s prodejem 50 % v australském dole Kalgoorlie. Šéf firmy Mark Bristow by naopak v portfoliu rád viděl více dolů v Kanadě.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.