J&T Banka Ranní přehled 12.8.2019

10:13 | E V | Diskuze

ČEZ, Kofola, Rustonka, ČNB, Bayer

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,023 bodů (+0.2% d/d); objem: 261 mil. Kč

Hlavní evropské indexy při pátečním obchodování téměř odmazaly čtvrteční zisky, když většina z nich vykázala ztráty přes 1 %. Bankovní sektor vedly k 2% poklesu italské banky poté, co italský ministr vnitra a předseda strany Ligy Severu Salvini zintenzivnil snahy vedoucí k novým parlamentním volbám. Pod prodejním tlakem nadále zůstávají ze strachu o globální poptávku těžební společnosti. Pražská burza nicméně zůstala stranou zhoršeného sentimentu. Index PX posílil o 0,21 %. Aktivita investorů se soustředila na akcie ČEZu, které posílily o 0,97 % na 521 Kč. Necelé 1 % si připsalo také CME (+0,93 %, 108 Kč). V čele rostoucích titulů se však ocitlo O2 CR, kde kupci vyrovnávali propad z předešlých dní (+1,39 %, 219,5 Kč).

USA Dow Jones: 26,287 (-0.3%); S&P500: 2,919 (-0.7%); Nasdaq: 7,959 (-1.0%) Americké akciové trhy klesali na záver obchodného týždňa, kde rétorika prezidenta D. Trumpa bola hlavným dôvodom výpredajov. Nechal sa počuť, že je možné zrušenie septembrových vyjednávaní s Čínou a že by mu to v podstate ani nevadilo. Takisto opäť zopakoval, že nie je pripravený uzavrieť dohodu v súčasnej dobe. Na dané výroky klesal hlavne technologický Nasdaq, ktorý odpísal percento. Ostatné dva hlavné indexy okolo pol percenta. Zlato prešlo volatilným dňom, záver na červenej nule. Ropa korigovala straty z predošlých dní a v piatok pripísala 3,73%. Americký dolár sa držal úrovne 1,12 k euru. V po výsledkovom výpredaji pokračovali akcie Kraft Heinz, v piatok oslabili o ďalších 6,09%

Komentář k devizovému trhu

Na závěr týdne koruna k euru mírně oslabila a z ranních 25,79 se posunula na nové 2měsíční minimum 25,84 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu zůstaly bez výraznějšího pohybu. Dolar k euru pokračoval čtvrtý den v řadě v obchodování bez jasného trendu kolem 1,120 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se držela těsně nad 23,0 CZK/USD.

Kalendář – významné události

09:00 – ČR: CPI (červenec)

Přehled ČR

ČEZ: Růst hospodaření v 2Q19 a vyšší cena prodané elektřiny na další roky

Kofola: Výsledky dnes po trhu, možné zvýšení celoročního cíle

Rustonka: Poslední den obchodování certifikátů

Makro: Zápis ČNB bez překvapení

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Bayer údajně vyjednává o mimosoudním vypořádání kauzy Roundup za 8 mld. USD

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

ČEZ oznámí výsledky za 2Q19 zítra ráno v 8:00 hod. Z reportu za 2Q19 bude podstatné zejména potvrzení cílů na tento rok a ceny prodané elektřiny na další roky. Předpokládáme, že vedení ČEZu potvrdí cíle na tento rok. EBITDA by měla být v rozmezí 57-59 mld. Kč (oček. 58,5 mld. Kč, J&T 58,9 mld. Kč) a č. zisk 17-19 mld. Kč (oček. 18,2 mld. Kč, J&T 16,7 mld. Kč). Pro rok 2020 čekáme, že by cena prodané elektřiny mohla být mírně nad hranicí 42 EUR/MWh (prodáno cca 73 %) a pro rok 2021 nad 43 EUR (42 %). Odhadujeme, že 2Q19 tržby dosáhnou 44,5 mld. Kč (8,7 % r/r). Zisk EBITDA by podle našich projekcí měl dosáhnout 11,8 mld. Kč (25,5 % r/r). Důvodem růstu je nižší (-1,6 mld. Kč) EBITDA za 2Q18. Růst je dán samozřejmě taky vyšší realizovanou cenou elektřiny. Loni prodával ČEZ elektřinu za asi 31,5 EUR/MWh, letos prodává za ceny nad 39 EUR. Č. zisk odhadujeme na 2,6 mld. Kč (462 % r/r).

 

Kofola neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 435 Kč

Kofola představí své výsledky za 2Q19 dnes odpoledne po zavření trhu. Druhé čtvrtletí je pro Kofolu druhé nejsilnější po 3Q. Navíc 2Q19 bude pozitivně ovlivněno Velikonocemi, které letos spadají právě do tohoto kvartálu. Dále očekáváme zvýšení cen v ČR a růst Adriatického regionu. To v kombinaci s nízkými cenami cukru by mělo znamenat silné kvartální výsledky. Na základě výsledků dosažených v celém pololetí očekáváme, že Kofola zvedne své celoroční projekce na EBITDA ve výši 1 080 mil. Kč (oček. J&T 1 168 mil. Kč). Tržby za 2Q19 by podle našich odhadů měly ukázat meziroční růst o 8 % na 2,2 mld. Kč. Pozitivní by měly být nižší náklady na hlavní nákladovou položku cukr. Naopak vyšší odhadujeme administrativní náklady. Zisk na úrovni EBITDA předpokládáme ve výši 375 mil. Kč, což je meziroční růst o 14,8 %. Č. zisk odhadujeme na 178 mil. Kč (+15,7 % r/r). mil. Kč

 

Dluhopisy

Rustonka neutrální zpráva

Certifikáty Rustonka 0,00/2021 se dnes budou naposledy obchodovat na pražské burze. Dnešek je zároveň posledním dne pro nárok na předčasné splacení certifikátů, jelikož ve středu 14. 8. je rozhodný pro předčasné splacení. Připomínáme, že společnost Gramexo, která je emitentem certifikátů, v červnu oznámila, že v souladu s prospektem učinila certifikáty předčasně splatnými k 13. 9. 2019. Emitent splatí diskontovanou hodnotu certifikátů těm investorům, kteří budou vlastníky certifikátů ke konci dne 14. 8. 2019. Diskontovaná hodnota certifikátu bude činit 27081,90 Kč (nominální hodnota je 30 000 Kč a vydány byly 13. 9. 2016 za 23227,8 Kč). Jak jsme již dříve uvedli, společnost Gramexo prodala dceřinou společnost Rustonka Development, vlastnící kancelářské budovy na Praze 8, investorům Hana Alternative Asset Management a White Star Real Estate. Prodej proběhl přes českou společnost IDX Czech, s.r.o. Prodej aktiv dle prospektu umožňuje emitentovi certifikáty předčasně splatit.

 

Makro

ČNB

V pátek byl zveřejněn zápis ze srpnového zasedání (1. srpna) bankovní rady České národní banky (ČNB), kdy bankovní rada ponechala jednomyslně sazby beze změny. Zápis výrazné překvapení nepřinesl. Bankovní rada i přes vlastní optimistickou prognózu vidí spíše proti-inflační rizika. S obavami sleduje ochlazení ekonomické aktivity v eurozóně a vnímá riziko brexitu či obchodních sporů ve světě. To zvyšuje šance, že ČNB letos sazby už měnit nebude. Bude spíše vyčkávat a snažit se vyhnout unáhleným krokům.

 

Zahraniční společnosti

Bayer (+)/(=)

Tiskové agentury přinesly v pátek informaci, že Bayer údajně vyjednává o mimosoudním vypořádání 18 tis. žalob s tématem Roundup. Zdroj informací nebyl uveden s odvoláním na soukromé vyjednávání. Částka odškodnění zmiňovaná v rámci uvedeného vypořádání by dosahovala 6 - 8 mld. USD, což by bylo sice více než dříve uvažovaných 5 - 6 mld. USD, ale na druhou stranu výrazně méně, než na co poukazovaly poslední soudní rozhodnutí. Pro trh by to znamenalo především ukončení nejistoty ohledně možné výše konečného odškodnění. Bayer tyto spekulace nepotvrdil.

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.