J&T Banka Ranní přehled 12.6.2019

08:54 | E V | Diskuze

Komentář k akciovému trhu

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Pražská burza Index PX: 1,062 bodů (+0.3% d/d); objem: 361 mil. Kč

V úterý pražská burza opět navázala na globální optimismus, i když tentokrát jen velice vlažně. Hlavní zásluhu na čtvrtprocentním růstu indexu PX měla rakouská Erste Group (+1,09 %), která z důvodu pondělního státního svátku u našich jižních sousedů vše doháněla až včera. Solidně jí sekundoval ČEZ (+0,82 %), který před dividendou zdá se chytnul druhý dech. Překonal dvousetdenní klouzavý průměr a prozatím se zastavil na úrovni 550 Kč. Nedávné zvýšené analytické doporučení mu zajisté též pomohlo. Naopak Komerční banka (-0,55 %) korigovala růst ze začátku týdne.

USA Dow Jones: 26,049 (-0.1%); S&P500: 2,886 (-0.0%); Nasdaq: 7,823 (-0.0%)

Akcie na Wall Street sice přerušily sérii šesti růstových dnů v řadě, indexy si však připsaly jen minimální ztráty a bez výraznější kurzotvorné zprávy uzavřely seanci okolo nulových hodnot (S&P 500 -0,03 %; 2 885,73 b.). Současný sentiment těží z odložení cel proti Mexiku a vysokých očekávání od Fedu. Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v červenci se drží na 78 %. Případné zklamání v podobě jestřábího postoje by pak mohlo spustit korekci napříč trhem. Téměř nulové pohyby byly včera k vidění také na dluhopisech, měnách, zlatě i ropě. Dnes budou investoři ostře sledovat data z inflace v podobě indexu CPI, která by mohla napovědět příští kroky Fedu.

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru se v úterý obchodovala kolem 25,63, na závěr se posunula na 25,61 CZK/EUR. Koruna výrazně nereagovala na výsledky vyšší inflace. Ostatní měny v regionu drobně oslabily, ale k žádné výraznější změně nedošlo. Dolar k euru se celý den držel v nevýrazném obchodování kolem 1,131 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se držela na 22,65 CZK/USD.

 

Přehled ČR

ČEZ: Smlouva na dostavbu jádra musí ochránit minority i stát

Makro: Inflace v květnu opět zrychlila na 2,9 %

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Tesla: Podle Muska čeká firmu rekordní kvartál

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl říká, že nové jaderné bloky musí stavět zkušený investor, podle něj ČEZ, a stát mu k tomu musí vytvořit vhodné prostředí. Míl pracuje na kompromisu a plánuje uzavřít smlouvu mezi státem a ČEZem, která by ochránila jak zájmy státu, tak zájmy minoritních akcionářů ČEZu. Detaily zveřejněny nebyly.

Tyto informace přinesl dnešní denní tisk, nicméně je to pouze zopakování předchozích zpráv. Vliv na dnešní obchodování nečekáme.

 

Makro

Inflace – květen

Inflace v květnu nečekaně zrychlila na 2,9 % z 2,8 % v dubnu (oček. 2,6 %). Vůči dubnu se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 0,7 % m/m. Téměř za celým m/m nárůstem a zrychlením celkové inflace stály 2 kolísavé položky – ceny potravin (2,0 % m/m) a ceny alkoholických nápojů (1,5 % m/m). Pro potraviny to byl nejvyšší meziměsíční nárůst za poslední 3 roky. Vedle těchto položek se inflační obrázek nezměnil a dál pokračují zvýšené inflační tlaky v ekonomice. Nadále očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Za celý rok čekáme průměrnou inflaci 2,7 % (2,2 % vloni).

Po květnovém zvýšení sazeb ČNB a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb už nečekáme. Poslední data z domácí ekonomiky (aktuální inflace, růst mezd) pravděpodobně otevřou diskuzi o potřebě dalšího zvýšení sazeb, ale ČNB bude vyčkávat na další vývoj.

 

Zahraniční společnosti

Tesla (=/+)

Šéf Tesly Elon Musk uvedl na výroční valné hromadě společnosti, že Tesla má „slušnou šanci dosáhnout rekordního kvartálu na všech úrovních“. Musk to uvedl po nepovedeném 1. kvartále, kdy firmě výrazně klesly dodávky vozů klientům. Musk rovněž uvedl, že firma dodrží cíl letos dodat 360 – 400 tis. vozů. Musk doufá, že firma v létě představí první elektrický pick-up.

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.