J&T Banka Ranní přehled: 11/06/19

10:02 | B Z | Diskuze

ČEZ, banky, makro, Deutsche Bank

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza

Index PX: 1,059 bodů (+0.9% d/d); objem: 300 mil. Kč

Evropa na začátku nového týdne doháněla páteční růst v zámoří. Ani domácí burza nezůstala pozadu, ba naopak, její výkonnost byla v regionu nejlepší. Svůj podíl však měl i křesťanský státní svátek na několika okolních trzích. Doslova zmrtvýchvstání proběhlo na akciích ČEZu (+1,77 %), který si od lokální banky vysloužil doporučení „koupit“ s cílovou cenou 717 Kč. Překvapením není ani dobrá výkonnost Komerční banky (+1,80 %), která během burzovních prázdnin v Rakousku absorbovala většinu toků do sektoru finančních institucí. A konečně i CME (+1,44 %) logicky dorovnávala americké rally z konce týdne.

 

USA

Dow Jones: 26,063 (+0.3%); S&P500: 2,887 (+0.5%); Nasdaq: 7,823 (+1.0%)

Wall Street vstupuje do nového týždňa na rastovej vlne a indexy sa ocitli v kladných číslach v súčasnom kvartáli. Investorov uspokojili jednotlivé vyjadrenia počas víkendu ohľadne obchodných vojen a aj preto sa hlavné americké indexy ocitli v zelených číslach. Utlmenie priniesol až ku koncu dňa minister Mike Pompeo, ktorý hovorí o zavedení ciel s Mexikom, pokiaľ nedôjde k dohode, a tak indexy odovzdali veľkú časť úvodných ziskov a uzatvárajú na denných minimách. Aj napriek tomu Dow Jones rastie šiesty deň v rade. Snaha o predĺženie produkčných obmedzení zo strany štátov OPEC nedopomohla rope, ktorá včera odpísala 1,24 %. Zlato na akciový rast reagovalo skoro percentným poklesom.

Komentář k devizovému trhu

Vstup do nového týdne byl pro devizové trhy relativně klidný. Koruna k euru se po předchozím posílení v pondělí stabilizovala těsně nad úrovní 25,6 CZK/EUR. Také ostatní měny v regionu byly bez výraznější změny. Dolar k euru se celý den obchodoval kolem 1,130 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se držela na 22,65 CZK/USD.

Kalendář – významné události

09:00 – ČR: CPI (květen)
14:30 – USA: PPI (květen)

 

Přehled ČR

ČEZ: Ministryně financí dividendu nekomentovala
Vláda schválila posílení pravomocí ČNB
Makro: Sezónní pokles nezaměstnanosti v květnu

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Deutsche Bank: Fitch snížil rating na “BBB”

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

V rozhovoru pro denní tisk řekla ministryně financí Alena Schillerová, že nebude komentovat dividendu ČEZu, protože to je kurzotvorná informace a nebylo o tom ještě rozhodnuto. Vedení ČEZ navrhlo ze zisku minulého roku dividendu ve výši 24 Kč/akcie (hrubý výnos 4,4 %). Protinávrh minoritního akcionáře je 35 Kč/akcie (hrubý výnos 6,4 %). O dividendě rozhodnou akcionáři na valné hromadě (VH), která se koná 26. června 2019. Rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu ze zisku minulého roku je stanoven na 2. července. To znamená, že se akcie ČEZu budou naposledy obchodovat s právem na dividendu v pátek 28. června. Připomínáme, že protinávrhy na VH je možné osobně podávat do pátku 14. června 2019 do 15hod (elektronicky do neděle 16. června 2019). Letos podstatně vzroste hospodaření ČEZu (oček. EBITDA až +20 % r/r, oček. č. zisk až +45 % r/r), navíc bude hotovostní pozice vylepšena prodejem aktiv. Z našeho pohledu má ČEZ na vyšší výplatu prostor.

Banky neutrální zpráva

Vláda včera schválila návrh novely zákona, která posiluje pravomoci ČNB při stanovování pravidel pro poskytování hypoték. Novelu musí ještě schválit parlament a mohla by začít platit v průběhu příštího roku. V současné době ČNB reguluje hypoteční trh prostřednictvím doporučení, která jsou však bankami respektována a dodržována. Tyto doporučení zahrnují především omezení na celkovou výši zadlužení a výši splátky v poměru k příjmům žadatele o hypotéku a výši úvěru relativně k hodnotě nemovitosti. Část poslanců již avizovala, že se bude snažit zákon prostřednictvím pozměňovacích návrhu změnit.

 

Makro

Nezaměstnanost – květen

Míra nezaměstnanosti na konci května podle očekávání klesla o 1 desetiny na 2,6 % (3,0 % v květnu 2018). Podobně jako předchozí 2 měsíce za poklesem míry nezaměstnanosti stály z velké části sezónní faktory, jako je rozjezd venkovních prací. Z hlediska dosavadních trendů se nic nemění a dál pokračuje velké pnutí trhu práce. Počet volných míst dosáhl 347 tis. míst, následně na 10 volných míst připadá pouhých 5 uchazečů o práci. Očekáváme, že ze sezónních důvodů míra nezaměstnanosti dál poklesne k hranici 2,5 %. Průměrnou míru nezaměstnanosti za celý rok čekáme 2,8 % (3,2 % v roce 2018).


Zahraniční společnosti

Evropa:
Deutsche Bank (-)/(=)
Agentura Fitch snížila rating Deutsche Bank o jeden stupeň na “BBB”. Důvodem jsou pokračující problémy a nedostatečný pokrok ve zlepšování ziskovosti a stabilizaci obchodního modelu banky.

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

První blok elektrárny Temelín je opět v plném provozu

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad začal šetření o schválení prodeje tamních aktiv skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Energetická skupina ČEZ má již více zájemců o koupi rumunských aktivČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.