J&T Banka Ranní přehled: 11/04/19; makro, Immofinanz, brexit, ECB, Fed, Delta

09:58 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,086 bodů (+0.3% d/d); objem: 484 mil. Kč

Na evropských trzích při středečním obchodování převládal optimismus. Investoři očekávali, že rozhodnutí evropských lídrů o odkladu brexitu bude zřejmě vstřícné vzhledem ekonomickému zpomalování Evropy, které by neřízený odchod mohl ještě zhoršit. Cena emisních povolenek vyšplhala na desetiletá maxima ze strachu, že jejich přidělování Evropskou unií vyvolá pozdější nedostatek. Je patrné, že jejich množství  v nabízených aukcích klesá. V čele růstu se tak na pražské burze ocitl ČEZ, který si polepšil o 0,83 % na 545,5 Kč. Lépe si vedla jen Erste Group (+0,90 %, 878 Kč). Naopak nedostatkem kupců stále trpí akcie Avastu, které včera uzavřely na 85 Kč, slabší o 1,16 %.

 

USA Dow Jones: 26,157 (+0.0%);  S&P500: 2,888 (+0.3%);  Nasdaq: 7,964 (+0.7%)

Americké akciové trhy uzatvorili včerajší obchodný deň v zelených číslach, kde Dow Jones predviedol obrad a až k záveru zmazal straty z úvodu dňa. Daný indexy ťažili akcie Boeing, ktoré aj včera odpísali 1,11% pre pretrvávajúce problémy so software na 737 MAX 8. Obchodovanie bolo veľmi opatrné a vo vyčkávajúcom tempe. Ani zápis americkej centrálnej banky na tom nič nezmenil, i keď členovia sa prikláňajú, že v tomto roku ani nezvýšia a ani neznížia úrokové sadzby a zo zápisu bolo zrejmé, že ani jeden člen neuvažoval o znížení ako na nich apeloval prezident Trump. ECB za to poukázala na slabosť ekonomiky, nízku infláciu a potrebu monetárnej expanzívnej politiky. Zlato +0,30%, ropa si pripísala +0,98%. Lyft -10,85% kde akcie sa na záver dňa obchodovali blízko hranice 60 USD.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve středu středoevropské měny mírně posilovaly, koruna k euru se postupně posunula z 25,64 na 25,59 CZK/EUR. Podobně posílení o 1-2 desetinky procenta zaznamenaly i ostatní měny v regionu. Zasedání ECB přineslo rozkolísání kurzu eura k dolaru, ale nakonec k žádné změně nedošlo a euro se udrželo na hodnotě 1,127 USD/EUR. Následně koruna k dolaru mírně posílila z 22,75 na 22,70 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

14:30 – USA: PPI (březen)

14:30 – USA: týdenní data z trhu práce

 

Přehled

ČR

Makro: Inflace po 7 letech zrychlila na 3,0 %

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Immofinanz: Růst hospodaření a dividenda nad očekáváním

Zasedání ECB bez překvapení

EU schválila další odsun brexitu s řadou podmínek

Zápis Fedu potvrdil výrazný holubičí obrat

Delta Air Lines: Výsledky i výhled nad očekáváním

 

Zprávy o společnostech

ČR

Bez podstatných korporátních zpráv

 

Makro

Inflace – březen

Inflace v březnu zrychlila na 3,0 % z 2,7 % v únoru, více než jsme očekávali (2,9 %). Inflace je nejvyšší od října 2012. Vůči únoru se spotřebitelské ceny v průměru zvýšily o 0,2 % m/m. Jedním z faktorů bylo další zvýšení cen elektřiny (2,7 % m/m) v položce bydlení. Mírně také vzrostly ceny pohonných hmot (1,1 % m/m). Tyto vlivy brzdilo sezónní zlevnění dovolených (-8,8 %) s koncem zimní sezóny. Celkově růst cen vykazuje řada položek spotřebního koše, ale podle očekávání jsou dominantním faktorem ceny bydlení (nájemné a energie), které svým příspěvkem tvoří polovinu celkové inflace. Tyto vlivy rychle neodezní, proto očekáváme, že inflace do konce roku zůstane v pásmu 2,5-3,0 %. Rizikem je, že kolísavé ceny potravin či pohonných hmot mohou inflaci krátce dostat i nad hranici 3 %. Za celý rok průměrnou inflaci čekáme na úrovni 2,6 %. (2,2 % vloni). Inflace (3,0 %) je nad prognózou ČNB (2,4 %), ale čekáme, že kvůli vnějším faktorům (brexit, zpomalení v záp. Evropě) ČNB odsune zvýšení sazeb na druhou polovinu roku. Letos ČNB sazby může zvýšit 1-2x.

 

Zahraniční společnosti

Evropa

EuroStoxx50 (Eurozóna) DAX (Německo) FTSE100 (Velká Británie)

3,425   (+0.2%) 11,906  (+0.5%) 7,422   (-0.0%)

 

Immofinanz (+)

Rakouská realitní společnost Immofinanz za loňský rok vykázala zlepšení hospodaření na všech úrovních. Hlavní segment správy aktiv zvýšil čisté výnosy o 15,4 % na 174 mil. EUR díky vyšším nájmům i poklesu provozních nákladů. Zlepšil se i výsledek developerské činnosti a prodeje aktiv. Růst na provozní úrovni i pokles ztráty na finanční úrovni (nižší úrokové náklady a zisk z investic  v CA Immo a S Immo) vedl k prudkému růstu čistého zisku. Ten dosáhl 217,5 mil. EUR, zatímco  v r. 2017 byla firma v hluboké ztrátě -537,1 mil. EUR kvůli prodeji aktiv v Rusku. Volné cash flow se za loňský rok více než zdvojnásobilo na 85 mil. EUR a společnost očekává jeho další zlepšení nad 100 mil. EUR letos. Vedení navrhne vyplatit dividendu 85 centů na akcii, což znamená hrubý div. výnos 3,9 % vůči včerejší zavírací ceně 21,86 EUR. Původně management plánoval dividendu 80 centů, což bylo také očekávání trhu. Čistá hodnota aktiv na akcii loni vzrostla na 28,80 EUR  a akcie se tak obchoduje s diskontem vůči ní cca 24 %. Management uvedl, že firma má nyní hotovost na účtech ve výši 638 mil. EUR, zadlužení čisté LTV (poměr čistého dluhu k hodnotě nemovitostí) 37 % a uvažuje o akvizicích v oblasti maloobchodních a kancelářských ploch.

 

ECB

Středeční zasedání ECB bylo bez větších překvapení. ECB podle očekávání sazby nezměnila, ale ani nedošlo k úpravě výhledu, i když tón projevu prezidenta ECB Draghiho byl holubičí. Očekávalo se, že ECB upřesní podmínky nového kola půjček bankám (TLTRO-III), které má být spuštěné od září. Ovšem ECB uvedla, že podmínky upřesní až na jednom z dalších zasedání. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že ECB bude analyzovat negativní dopady záporných sazeb a zjišťovat, jak poškozují ziskovost bank. Dluhopisové výnosy v reakci na zasedání ECB mírně poklesly, výnos 10letého německého dluhopisu klesl o 3 body na (-0,03 %).

 

Brexit

Na mimořádném summitu EU včera v noci došlo k dalšímu odkladu brexitu, který má ovšem řadu podmínek. Nově má Británie možnost zůstat v EU až do konce října, pokud to nezmění jedna  z podmínek. Jednou je, že na konci června, pokud Británie bude v EU, se provede zhodnocení pokroku v přípravách na opuštění EU. Pokud britský parlament v následující době schválí dohodu o vystoupení, tak by Británie opustila EU následující měsíc. Pokud Británie bude v EU během května, tak musí uspořádat volby do Evropského parlamentu. Další podmínkou je, že Británie již nesmí s EU znova začít vyjednávat o podmínkách vystoupení a nesmí obstrukcemi komplikovat provoz EU.

 

USA

Dow Jones S&P500 Nasdaq

26,157   (+0.0%) 2,888   (+0.3%) 7,964   (+0.7%)

 

Fed – FOMC

Ve středu večer byl zveřejněn zápis z březnového zasedání (29-30. března) měnového výboru Fedu (FOMC), který ponechal sazby beze změny (2,25-2,50 %). Zápis potvrdil předchozí holubičí obrat  v měnové politice Fedu. Vedení Fedu v prohlášení na konci března odvolalo možnost, že by letos Fed zvyšoval sazby. Dle zápisu je několik členů měnového výboru připraveno sazby zvýšit či snížit v závislosti na přicházejících datech. Vedení Fedu také diskutovalo další vývoj bilance, nakonec se rozhodlo proces snižování bilance postupně ukončit na konci září. Finanční trhy (akcie, dluhopisy, zlato, dolar) na zveřejněný zápis nereagovaly

 

Delta Air Lines (+)

Delta Air Lines (+1,6 %, 57,86 USD) oznámila včera před trhem výsledky za 1Q19 i výhled na 2Q19, které překonaly očekávání trhu. EPS dosáhlo 0,96 USD a překonalo projekce jak trhu na 0,90 USD, tak odhad společnosti na 0,85-0,95 USD z 2. 4. 2019. Tržby jsou za 1Q19 10,47 mld. USD (oček. 10,39 mld. USD). Za silnými výsledky za 1Q19 stojí poptávka zejména po prémiových letenkách  a obnovená spolupráce s American Express.  EPS pro 2Q19 čeká Delta v rozmezí 2,05-2,35 USD. Střed tohoto rozpětí překonává konsensus trhu na 2,13 USD. V 2Q19 by podle Delty měly vzrůst tržby o 6-8 %, zatímco trh odhaduje 4,5 %.

 

Asie, Rusko, Brazílie

Hang-Seng (Hong Kong) MICEX (Rusko) BOVESPA (Brazílie)

30,120   (-0.1%) 2,579   (+0.3%) 95,953   (-0.4%)

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Přehled hlavních makroekonomických událostí týdne

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Trochu jiná recese

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář Radka Jáče k rozhodnutí bankovní rady ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.