J&T Banka Ranní přehled: 09/08/19

09:42 | B Z | Diskuze

O2 CR, Avast, makro, Innogy, Kraft Heinz

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,021 bodů (+0.5% d/d); objem: 314 mil. Kč

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování po sedmi poklesech v řadě konečně v zelených číslech, index PX si připsal růst o 0,48 %. Dosažené objemy byly spíše podprůměrné, když největší aktivitu (109 mil. korun) zaznamenaly akcie KB, které si připsaly růst o 0,66 % na závěrečnou cenu 836 Kč. Stabilním obchodováním prošly opět akcie ČEZ, které si ve slabém objemu 82 mil. korun připsaly nepatrný růst o 0,19 % na cenu 516 Kč. Nejvýraznější pohyb předvedly akcie O2, které po negativních zprávách ohledně vyšetřování Evropskou komisí odepsaly 1,81 % na závěrečnou cenu 216,50 Kč.

 

USA Dow Jones: 26,378 (+1.4%); S&P500: 2,938 (+1.9%); Nasdaq: 8,039 (+2.2%)

Akcie na Wall Street si připsaly výrazně zisky a otočily tak vývoj volatilního týdne do zelených. Sentiment podpořilo prozatímní uklidnění situace na dluhopisech, lepší makrodata z Číny v podobě nečekaného červencového nárůstu exportů a rostoucí cena ropy (WTI +3,5 %; 52,9 USD). Hlavní index S&P 500 nakonec posílil o 1,88 % (2 938,09 b.) a od úterních ranních minim přidal již 165 bodů. Dařilo se především sektoru výrobců čipů v čele s akciemi spol. AMD (+16,2 %; 33,92 USD), která představila druhou generaci čipů pro data centra. Zlato umazalo ztráty z úvodu dne a uzavřelo téměř beze změny těsně nad úrovní 1 500 USD díky otočce na dluhopisech, kdy po slabé aukci znovu začaly padat výnosy. Akciové trhy však na tento vývoj vůbec nereagovaly.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve čtvrtek koruna k euru mírně oslabila z 25,75 na 25,80 CZK/EUR. V regionu podobný vývoj měl i polský zloty. Dolar k euru se bez jasného trendu třetí den v řadě obchodoval kolem 1,121 USD/EUR. Následně se koruna k dolaru držela poblíž 23,0 CZK/USD.

Kalendář – významné události

10:30 – Británie: HDP (2Q/19)
14:30 – USA: PPI (červenec)

 

Přehled ČR

O2 CR: Ministerstvo průmyslu a obchodu o plánované podpoře tzv. 5G sítí
Avast: Broadcom kupuje divizi korportání klientely Symantecu
Makro: Sezónní nárůst nezaměstnanosti v červenci

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Innogy: Výsledky mírně nad odhady, potvrzeny celoroční cíle
Kraft Heinz: Další odpisy hodnoty aktiv, absence strategie

 

 

Zprávy o společnostech

O2 CR neutrální/pozitivní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 289 Kč

Dle dnešních HN připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu plán podpory výstavby nových sítí. Plán ministerstva uvažuje o snížení či zrušení poplatků za pokládání kabelů na pozemcích státu či obcí, snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů či úpravu výkopových prací, které by měly vytvářet místo pro uložení komunikačních sítí. Snížení poplatků za pokládání kabelů by mohlo ušetřit několik desítek milionů korun společnostem, jako je například CETIN. Snížení poplatků za využívání rádiových kmitočtů by již mohlo přinést úspory v řádech stamilionů i pro samotnou O2 CR. Celkově operátoři vloni zaplatili státu za tuto službu 1,2 mld. Kč, tedy zhruba stejně jako v roce 2017. Pokud k tomuto kroku dojde, očekáváme, že by se poplatky mohly stabilizovat zhruba na meziročně neměnné výši vzhledem k očekávanému zvýšení objemu využívání kmitočtů. Celkově vnímáme iniciativu ministerstva mírně pozitivně s ohledem na možnost úspory nákladů.

 

Avast neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 330 GBp (97 Kč)

Společnost Broadcom včera oznámila, že se dohodla se Symantecem na koupi jeho divize korporátní klientely za 10,7 mld. USD. Symantec je v současnosti největší veřejně obchodovanou společností v oblasti antivirové ochrany. Divize, kterou Symantec prodává, se zaměřuje na ochranu firemních systémů před hackery a dalšími hrozbami. Broadcom původně jednal o úplném převzetí Symantecu, ale k dohodě nedošlo. Očekává se, že Symantec se po této divestici více zaměří na segment spotřebitelského anitiviru. Zpráva je z pohledu Avastu pozitivní v tom, že je v sektoru akviziční aktivita. Na druhou stranu Symantec může být nyní ostřejší konkurencí pro Avast poté, co se více zaměří na spotřebitelské produkty, které jsou jádrem byznysu Avastu.

 

Makro

Nezaměstnanost – červenec

Míra nezaměstnanosti na konci července podle očekávání vzrostla o 1 desetinu na 2,7 % (3,1 % v červenci 2018). Za nárůstem míry nezaměstnanosti stály z velké části sezónní faktory. Z hlediska dosavadních trendů se nic nemění a dál pokračuje velké pnutí trhu práce. Počet volných míst se držel na úrovni 347 tis. míst, následně na 10 volných míst připadá pouhých 5 uchazečů o práci. Očekáváme, že v následujících měsících se míra nezaměstnanosti se udrží na současné úrovní. Průměrnou míru nezaměstnanosti za celý rok čekáme 2,8 % (3,2 % v roce 2018).

 

Zahraniční společnosti

Evropa

Innogy (=) Společnost Innogy reportovala dnes ráno výsledky za první polovinu tohoto roku, které mírně překonaly očekávání trhu. Č. zisk je 488 mil. EUR (-26,3 % r/r, oček. 479,8 mil. EUR), provozní zisk 1,31 mld. EUR (-15,9 % r/r, oček. 1,29 mld. EUR) a tržby 19,03 mld. EUR (oček. 20,84 mld. EUR). Pokles čísel v meziročním srovnání je dán prodejem operací v ČR a regulacím v UK. Podnikání za 1H19 je podle představ managementu společnosti, který potvrdil celoroční cíle na EBIT ve výši 2,3 mld. EUR (oček. 2,3 mld. EUR) a č. zisk 850 mil. EUR (oček. 851,7 mil. EUR).

 

USA

Kraft Heinz (-) Společnost zveřejnila výsledky za 2 kvartál, které byly dříve odloženy kvůli nesrovnalostem v účetnictví. Čistý zisk propadl o 40 % na 449 mil. USD a tržby byly meziročně nižší o 4 % na úrovni 6,41 mld. USD (oček. 6,59 mld. USD). Kraft zaúčtoval další mimořádné odpisy hodnoty aktiv v objemu 1,2 mld. USD v souvislosti s nižší hodnotou některých svých značek a s problémy s exportem a segmentem mraženého zboží. Během konferenčního hovoru pak nový generální ředitel Miguel Patricio prohlásil, že strategie firmy, kterou měl jeho předchůdce, nefungovala příliš dobře, nicméně nepředstavil žádné vlastní plány do budoucna ani nezveřejnil výhled hospodaření.

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.