J&T Banka Ranní přehled: 07/08/19

10:02 | B Z | Diskuze

ČEZ, makro, Evolent Health, Allergan, Wirecard, E.ON, Unicredit, Commerzbank

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,023 bodů (-0.3% d/d); objem: 518 mil. Kč Čínské zmírnění vypjaté situace v obchodní válce se Spojenými státy přineslo ráno na globální akciové trhy jisté uvolnění. Optimismus však nevydržel dlouho a evropské trhy se vrátily zpět k nule. Na domácí burze zůstaly logicky v hledáčku investorů finanční instituce, které jsou nejcitlivější na vývoj na globální scéně, a s relativně solidním zobchodovaným objemem se pohybovaly smíšeně. Na akciích ČEZ (-0,68 %) pokračovalo prodejní flow, jehož význam podtrhoval i nadprůměrný objem. A to za situace, kdy se evropské energetiky obchodovaly spíše v plusu. V závěrečné aukci uzavřel Avast (+1,09 %) na denním maximu a stal se tak jednoznačným vítězem úterní obchodní seance.

 

USA Dow Jones: 26,030 (+1.2%); S&P500: 2,882 (+1.3%); Nasdaq: 7,833 (+1.4%) Americké akciové trhy korigovali pondelňajší a minulotýždňový prepad a včera si pripísali viac ako percentné zisky. Po najhoršom dni v roku 2019 indexy našli pevnú pôdu pod nohami a na trhu sa objavilo aj pár lepších, zmierňujúcich správ. Ako prvé, fixácia kurzu juanu k americkému doláru nebola na tak nízkej úrovni ako trh očakával a to prinieslo ukľudnenie na americkom trhu. Takisto končiaca výsledková sezóna, kde jednotlivé spoločnosti prekonávajú odhady analytikov, priniesla malé pozitívum medzi investorov. Nervozita však bude aj naďalej pokračovať aj s ďalším vývojom ohľadne brexitu, kde nový premiér neustále poukazuje, že sa nedohodne s EU a nastane takzvaný „tvrdý brexit“. Zlato si pripísalo 0,6%, dolár bez výraznejšieho pohybu k euru. V poklese naďalej pokračuje ropa, WTI včera odpísalo ďalších 1,8%.

 

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru v úterý kopírovala vývoj ostatních měn v regionu a drobně posílila z 25,83 na 25,75 CZK/EUR. Koruna bez reakce přešla horší výsledky domácího průmyslu. Dolar k euru mírně posílil ráno, ale většinu dne se bez jasného trendu obchodoval kolem 1,120 USD/EUR. Následně koruna k dolaru kolísala kolem 23,0 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

- – Glencore: výsledky za 1H/19
- – Continental: výsledky za 2Q/19
Německo: Průmyslová výroba (červen): -5,2 % r/r vs. oček. -3,1 %
09:00 – ČR: maloobchodní tržby (červen)
po trhu – CenturyLink: výsledky za 2Q/19
po trhu – MSCI: Oznámení o čtvrtletní revizi vah

 

Přehled

ČR
ČEZ: Neplánovaná odstávka jaderného bloku se protáhne
Makro: Průmysl v červnu prudce zabrzdil
Makro: Obchodní bilance v červnu pokračuje v přebytku

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Evolent Health: Nižší ziskovost do konce roku, avšak dlouhodobé cíle potvrzeny
Allergan: Výsledky za 2Q překonaly odhady a zvýšen výhled
Wirecard: Zisk EBITDA v souladu s odhady, zvýšen výhled
E.ON: Výsledky podle očekávání, projekce potvrzena
Unicredit: Výsledky za 2Q19 pod odhady a snižuje výhled na výnosy
Commmerzbank: Výsledky za 2Q podle očekávání, ale výhled pro zbytek roku nejistý

 

Zprávy o společnostech

ČEZ negativní zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Neplánovaná odstávka 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany se opět prodlouží. Nově by měla být jednotka v provozu na začátku září, místo 24. srpna. Jedná se o druhé prodloužení. ČEZ bude muset nahradit tento výpadek jinými dražšími zdroji. To bude mít negativní vliv na hospodaření, nicméně nečekáme, že by kvůli tomu upravil ČEZ své celoroční cíle. Společnost bude reportovat výsledky za 2Q19 příští týden v úterý.

 

Makro

Průmyslová výroba – červen Průmyslová výroba v červnu byla meziročně nižší o 6,4 % r/r, což zaostalo za očekáváním (-2,0 % r/r). Výsledky negativně ovlivnila sezónnost (-1 pracovní den), sezóně očištěná průmyslová výroba propadla o 2,8 % m/m (+1,2 % v květnu) a meziročně byla nižší o 2,8 %. Celkově jde o nejhlubší propad průmyslu za posledních 6 let a se zpožděním se projevilo zhoršení, které naznačují předstihové ukazatele (např. indexy nákupních manažerů) od března. Propad se netýkal jednoho sektoru, ale pokles šel napříč celým průmyslem přes řadu oborů. Prudce propadla hodnota nových zakázek (-10 % r/r vs. +6 % prům. za 3M). Za celé 2Q vzrostla průmyslová produkce vůči 1Q o 0,7 % q/q a meziročně byla vyšší o 0,8 %. Vzhledem k negativnímu vývoji v německém průmyslu a dalšímu výraznému propadu předstihových ukazatelů červnový pokles průmyslu nemusí být výjimkou a bude pravděpodobně pokračovat během 3Q. Za celý rok očekáváme růst průmyslu kolem nuly (3,3 % v roce 2018), ovšem nadále rostou rizika na straně dalšího zpomalení.

Obchodní bilance – červen Obchodní bilance v červnu vykázala přebytek 18,4 mld. Kč (14 mld. v červnu 2018). Meziročně propadl export (-4 % r/r), což odráželo vývoj domácího průmyslu. Ovšem toto kompenzoval propad dovozu (-6 % r/r) a přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl. Propad exportu se týkal především obchodních partnerů v eurozóně (-5 % r/r), naopak vývozy mimo EU vzrostly o 1 % r/r. Pokles exportu se týkal řady položek. Na dovozní straně se pozitivně projevil předchozí propad cen ropy a schodek v obchodu s ropou se meziročně snížil o 2 mld. korun. V prvním pololetí obchodní bilance kumulativně skončila v přebytku 115 mld. korun (vloni 91 mld.). Pro celý letošní rok očekáváme přebytek kolem 110 mld. korun, tj. 1,9 % HDP (100 mld. v roce 2018).

 

Zahraniční společnosti

Evropa

Commerzbank (-)/(=) Druhá největší německá banka Commerzbank dnes ráno oznámila výsledky za 2Q, které na většině úrovní naplnily očekávání. Čistý zisk dosáhl 271 mil EUR, podobně jako před rokem. Provozní zisk ovšem meziročně propadl o 26 % na 298 mil. EUR. Kapitálová přiměřenost core Tier1 ratio dosáhla 12,9 %. Commerzbank uvedla, že její celoroční cíl (CET 1 ratio alespoň 12,75 % a mírný nárůst zisku) se vzhledem k vývoji v první polovině roku stává obtížně dosažitelný.

E.ON (=) E.ON oznámil za 2Q19 upravený zisk EBITDA na úrovni 1,04 mld. EUR (oček. 1,02 mld. EUR) a č. zisk 235 mil. EUR při tržbách 6,76 mld. EUR. Převzetí aktiv společnosti Innogy probíhá podle plánu a mělo by k němu dojít v září. Výsledky jsou ve shodě s odhady, vedení E.ONu potvrdilo celoroční cíle.

Unicredit (-) Banka Unicredit dnes ráno zveřejnila sadu čísel, která byla pod očekáváním trhu. Výnosy byly 4,52 (-4,6 % r/r) vs. oček. 4,63 mld. EUR. Čistý zisk dosáhl na 1,85 (+81 % r/r včetně prodeje Fineca = online bankovnictví) vs. oček. 2,2 mld. EUR. Důvodem pro slabší čísla byly nižší poplatky a větší odpisy špatných úvěrů. V návaznosti na slabší růst ekonomiky a pro banky nepříznivý výhled na změnu (snížení) úrokových sazeb ECB banka snižuje výhled na výnosy za celý rok na 18,7 z původních 19,8 mld. EUR při současném očekávání trhu 19,07 mld. EUR. Nicméně Unicredit potvrdil svůj celoroční očištěný plán na čistý zisk, tedy při zohlednění prodeje divize Fineco. Celkově očekáváme dnešní negativní reakci trhu vzhledem k nižším než očekávaným výsledkům a snížení výhledu na tržby.

Wirecard (+) Poskytovatel platebních služeb Wirecard oznámil za 2Q18 tržby 643 mil. EUR, nad odhadem trhu 629,4 mil., a zisk před odpisy EBITDA 184,1 mil. EUR, v souladu s konsensem trhu 184,3 mil. Podle šéfa firmy Marcuse Brauna v 1. polovině roku zrychlil růst hospodaření, a management proto mírně zvýšil výhled na letošní zisk EBITDA z 760 – 810 mil. EUR na 765 – 815 mil. V příštím roce management čeká tržby 3,2 mld. EUR namísto dosavadních 3,0 mld. Do 2. poloviny roku se podle šéfa firma dívá velmi optimisticky.

 

USA

Allergan (+) Allergan včera před zahájením amerického obchodování zveřejnil své výsledky za 2Q19, které překonaly odhady. Tržby dosáhly 4,09 (-0,8 % r/r) vs. oček. 3,9 mld. USD. Z hlavních produktů Botox vykázal tržby 974 mil. USD (+4,2 % r/r). Čistý zisk na akcii byl 4,38 (-0,9 % r/r) vs. oček. 4,34 USD. Společnost rovněž zvýšila svůj výhled na tržby 15,425-15,625 z původních 15,125-15,425 mld. USD. Celkově hodnotíme výsledky příznivě. Investoři se aktuálně zaměřují na akviziční proces, kterým by se Allergan měl stát součástí AbbVie. Ta za akcii Allerganu nabídla zhruba 188 USD v penězích a částečně v nových akciích.

Evolent Health (=) Evolent Health včera po zavření trhu oznámil tržby za 2Q19 192,1 mil. USD (+33 % r/r), mírně pod odhadem trhu 192,8 mil. USD, a ztrátu na akcii -26 centů, opět mírně pod odhadem trhu -23 centů. EBITDA činila -7,7 mil. USD, mírně pod odhadem trhu, ale v souladu s výhledem firmy. Management poskytl výhled na zbytek roku, který je v souladu s odhadem trhu na úrovni tržeb, avšak je slabší ziskovostí. Tržby ve 3Q mají činit 213,5 – 225,5 mil. USD (vs. odhad trhu 214,1 mil.) a za celý rok 825 – 850 mil., v souladu s odhadem trhu 841,1 mil. USD. V případě tržeb jde o zúžení předešlého výhledu, který činil 805 – 880 mil. USD. Ve 3. kvartále by měla firma dosáhnout zisku EBITDA 2-6 mil. USD, zatímco trh čekal 8,13 mil. Ve 4. kvartále by zisk EBITDA měl nadále růst, ale vzhledem ke ztrátám z první poloviny roku firma čeká za celý rok EBITDA -2 až -10 mil. USD, zatímco doposud čekala zisk 0-15 mil. USD. Nicméně výhled implikuje za 4Q EBITDA 12,5 mil. USD, což je v souladu s předchozími komentáři managementu, že by v závěru roku měla EBITDA na roční bázi dosáhnout cca 50 mil. USD. Výhled je tak slabší z pohledu ziskovosti na nejbližší období, ale dlouhodobé cíle zachovává. Management také nadále počítá s dvouciferným růstem tržeb v hlavním segmentu služeb v příštím roce.

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanostiČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie na pozitivní vlně

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická seance se nesla v pozitivním duchu

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.