J&T Banka Ranní přehled: 06/06/19

10:46 | B Z | Diskuze

CECE Index, ČEZ, Kofola, makro, OPAP, automobilky

Ilustrativní obrázek
Foto: Rafael Matsunaga

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza Index PX: 1,053 bodů (-0.1% d/d); objem: 220 mil. Kč

Evropské trhy zahájily středeční obchodování optimisticky a i přes odpolední propad rozšířily růstovou řadu na tři po sobě jdoucí dny. Pozitivní dopad měla kladná revize indexu nákupních manažerů v Eurozóně ve službách. Sentiment však v odpoledních hodinách zhoršila data z USA, kdy počet vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru propadl na 27 tis. vs. oček. 185 tis. Italský index v čele s bankami pak stáhla do červeného teritoria zpráva, že Evropská komise zahájí s Itálií disciplinární řízení kvůli narůstajícímu veřejnému dluhu. Index PX uzavřel slabší o 0,1 % d/d po té, co se na většině titulech vybíraly zisky z předchozích dní. V zeleném teritoriu uzavřela pouze Erste Group (+0,2 %, 832 Kč) a CETV (+2,9 %, 89 Kč), které se stalo hvězdou středeční seance. Důvodem byly spekulace, že nabídku na koupi aktiv CME podala vedle dvou zahraničních zájemců i PPF.

USA Dow Jones: 25,540 (+0.8%); S&P500: 2,826 (+0.8%); Nasdaq: 7,575 (+0.6%)

Akcie na Wall Street korigují předchozí ztráty již druhý den v řadě díky naději na snižování sazeb ze strany Fedu a spekulacím okolo dohody mezi USA a Mexikem, která by zamezila chystaným clům. Hlavní index S&P 500 (+0,82 %; 2 826,15 b.) se tak z pondělních minim zvednul již o 100 bodů. Sentiment neovlivnil ani nejhorší přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru dle agentury ADP od března 2010 (+27 tis. míst). Uklidnění přinesl naopak lepší výsledek indexu ISM ve službách, který je však ovlivněn kumulováním zásob kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou. Ropa (WTI -3,37 %; 51,68 USD) se po dalším nárůstu zásob propadla nejníže od začátku roku. Zlato udrželo zisky (+0,36 %; 1 330,32 USD) i přes posilující dolar díky dalšímu poklesu výnosů na dluhopisech.

 

Komentář k devizovému trhu

Ve středu koruna k euru pokračovala třetí den v pozvolném posilování a z ranních 25,72 se posunula na měsíční maximum 25,65 CZK/EUR. V regionu podobně posilovaly i ostatní měny, maďarský forint (0,3 % d/d) se poprvé od konce dubna dostal na 321 HUF/EUR. Dolar k euru celý den kolísal v širším pásmu kolem 1,127 USD/EUR, ale nakonec končil s mírným posílením na 1,124 USD/EUR. Následně koruna k dolaru se obchodovala ve středu poblíž 22,8 CZK/USD.

 

Kalendář – významné události

Německo: Průmyslové objednávky (duben): 0,3 % (oček. 0,0, předchozí 0,6 %)

09:00 – ČR: průmyslová výroba (duben)
09:00 – ČR: obchodní bilance (duben)
11:00 – Eurozóna: HDP-struktura (1Q/19)
13:45 – Eurozóna: rozhodnutí ECB
14:30 – Eurozóna: tisková konference prezidenta ECB Draghiho
14:30 – USA: týdenní data z trhu práce

 

Přehled

ČR

Čtvrtletní úpravy indexu CECE
ČEZ: Finanční ředitel prodával akcie
Kofola: Akcionáři schválili dividendu
Makro: Maloobchodní tržby v dubnu zvedly velikonoční nákupy

 

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Automobilky: Fiat stáhl nabídku na Renault
OPAP: Solidní výsledky za 1Q

 

Zprávy o společnostech

ČEZ neutrální zpráva Doporučení: Koupit Cílová cena: 701 Kč

Místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák prodal podle hlášení ČNB akcie. Martin Novák 4. 6. 2019 uplatnil opce na 100 tis ks akcií ČEZu a následně prodal 96 tis ks akcií. V posledních týdnech je to několikátý člen vrcholového vedení ČEZu, který prodal akcie společnosti. Takovéto kroky top managementu nejsou pro investory vítanými zprávami.

 

Kofola neutrální zpráva Doporučení: Držet Cílová cena: 426 Kč

Podle očekávání schválili akcionáři na včerejší valné hromadě navrženou dividendu. Kofola ze zisku minulého roku vyplatí 13,5 Kč na akcii (hrubý výnos 4,7 %). Od 28. 5. 2019 se Kofola obchoduje již bez práva na tuto dividendu, výplata začíná 5. 7. 2019

 

CECE Index

Včera večer byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálního indexu CECE. Fakticky úpravy indexu proběhnou na konci obchodování v pátek 21. června a nové složení bude platit od pondělí 24. června. Úprava parametrů se z akcií na pražské burze přímo týká akcií CETV (dosud váha 0,43 %) a akcií Erste Group (váha 13,58 %).

 

Makro

Maloobchodní tržby – duben

Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v dubnu vzrostly o 6,9 % r/r, což překonalo očekávání (5,4 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 0,2 % m/m a meziročně byly vyšší o 5,4 %. Dubnové výsledky ovlivnily Velikonoce, což se především projevilo u prodejů potravin (10 % r/r). Tento sezónní efekt byl zesílen tím, že vloni velikonoční nákupy připadly na březen a letos na duben. Ovšem i vedle tohoto jednorázového výkyvu data potvrzují, že spotřebitelská poptávka dál solidně roste. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,4 % r/r, z toho za elektroniku o 15 %. Celkově výsledky dál potvrzují, že domácí spotřebitelská poptávka zůstala letos velmi silná.

 

Zahraniční společnosti

OPAP (+)/(=) Společnost reportovala za 1Q 2019 čistý zisk ve výši 57,2 mil. EUR (+44 % r/r). Výsledek zahrnuje rozpuštění rezervy na právní spory ve výši 11 mil. EUR. Po očištění o tuto mimořádnou položku by byl dosažený zisk meziročně vyšší o 14 %. Hrubé výhry (přijaté sázky mínus vyplacené výhry) vzrostly meziročně o 5 % na 396 mil. EUR především zásluhou rostoucího příspěvku z VLT (+59 % r/r na 69 mil. EUR). Hrubé výhry z loterií, které jsou nejvýznamnějším segmentem společnosti, rostly již druhý kvartál v řadě (+2 % r/r), naopak pokles pokračoval v segmentu sportovních sázek (-5 % r/r). EBITDA byla meziročně vyšší o 28 % na úrovni 112 mil. EUR, po očištění o zmíněnou jednorázovou položku by pak byl růst 16%, což je zásluha úsporných opatření u nákladů na IT. Počet instalovaných přístrojů byl 19 965, instalace zbývajících 5 tisíc přístrojů je pak v současné době na základě rozhodnutí soudu pozastavena do vyřešení některých procedurálních záležitostí, které však nemají dopad na regulaci ani licence na provozování VLT. Zadlužení společnosti zůstává na relativně nízké úrovni (Čistý dluh/EBITDA na úrovni 1,1x). Výsledky podle našeho názoru nepřinesly výraznější překvapení a potvrdily dosavadní trendy v hospodaření společnosti. Nicméně samotná čísla jsou i po očištění o jednorázovou položku mírně lepší, než trh očekával. Konferenční hovor pořádá management dnes v 15:00 SEČ.

Automobilky (-) Společnost Fiat-Chrysler dnes v noci stáhla svoji nabídku na převzetí Renaultu. Učinila tak poté, co představenstvo Renaultu nepřikročilo k hlasování o nabídce a zástupci francouzské vlády v představenstvu požádali o odklad hlasování. Francouzská vláda má v Renaultu 15% podíl. Fiat v prohlášení uvedl, že ve Francii v současnosti nejsou politické podmínky pro fúzi.

Zdroj:Milan Vaníček, J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 23/08/19

Ilustrativní obrázek

Společnost Electrica vyjádřila zájem o rumunská aktiva skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 12.8.2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.8.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street klesá

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy končí růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci bez výraznějších změn, index S&P -0,05%

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.