J&T Banka Ranní přehled: 01/08/19

10:34 | A O | Diskuze

Moneta, KB, Erste, ČNB, Fed, BMW, Shell, GE

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Komentář k akciovému trhu

Pražská burza       Index PX: 1,057 bodů (-0.5% d/d); objem: 674 mil. Kč

Evropské středeční obchodování přineslo na většinu trhů mírné zisky, když investoři očekávali, že Fed na svém večerním vystoupení sníží úrokovou sazbu a doprovodí tento krok holubičím komentářem. V čele dění stály banky, které v Evropě reportovaly lepší výsledky hospodaření, než se čekalo. Zejména se dařilo Credit Suisse a BNP Paribas. Domácí Erste Group (-1,99%, 829 Kč) naopak po výsledcích vybídla investory k vybírání zisků. Přestože na většině úrovních naplnila očekávání, lehký pokles úrokové marže a nižší tempo růstu úvěrů zřejmě přineslo investorům zklamání. Komerční banka oslabila o 0,44 % na 895 Kč. Mírné zisky si naopak připsala Moneta (+0,25%, 79,7 Kč).

USA       Dow Jones: 26,864 (-1.2%); S&P500: 2,980 (-1.1%); Nasdaq: 8,175 (-1.2%)

Akcie na Wall Street se ponořily do červených čísel i přes první snížení sazeb ze strany Fedu od finanční krize v roce 2008. Prodejní tlak nastal až během tiskové konference, na které J. Powell označil snížení o 0,25 % jako „pojistku“ a „úpravu uprostřed cyklu“ proti utlumené inflaci a slábnoucí globální ekonomice. Investoři očekávali více holubičí projev s náznakem dalšího snižování, což Powell nevyloučil, ale zároveň ani nepotvrdil. Hlavní index S&P 500 tak nakonec odepsal 33 bodů (-1,09 %, 2 980,38 b.). Posilující dolar poslal dolů cenu zlata (-1,2 %, 1 413,78 USD). Na ropě probíhalo mírné vybírání zisků (WTI -0,15 %, 58 USD) po dalším výrazném týdenním poklesu zásob. Těžba OPECu se dostala v červenci nejníže od r. 2011. Proti trhu se pak po solidních číslech a výhledu obchodovaly akcie Applu (+2,04 %, 213,04 USD).

Komentář k devizovému trhu

Koruna k euru ve středu mírně oslabila z ranních 25,66 CZK/EUR na 2měsíční minimum 25,69 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu spíše posilovaly a korigovaly předchozí ztráty. Euro k dolaru se ve středu obchodovalo bez jasného trendu kolem 1,115 USD/EUR, ale odpoledne pozvolna oslabilo na 1,113 USD/EUR. Následně koruna k dolaru oslabila o necelých 10 haléřů na 23,08 CZK/USD.

Kalendář – významné události
- – Siemens: výsledky za 3Q/19
07:30 –Generali: výsledky za 1H/19
08:00 –Verbund: výsledky za 2Q/19
před trhem – ArcelorMittal: výsledky za 1H/19
09:30 – ČR: index nákupních manažerů v průmyslu (červenec)
10:00 – Eurozóna: index nákupních manažerů v průmyslu (červenec)
13:00 – Verizon: výsledky za 2Q/19
13:00 – ČR: rozhodnutí ČNB
14:00 – General Motors: výsledky za 2Q/19
14:15 – ČR: tisková konference guvernéra ČNB Rusnoka
14:30 – USA: týdenní data z trhu práce
16:00 – USA: ISM index nákupních manažerů průmyslu (červenec)

Přehled
ČR
Moneta: Zvýšení celoročního výhledu
Komerční banka: Mírné zklamání na provozní úrovni, čistý zisk nad odhady
Erste Group: Informace z konferenčního hovoru
Ve čtvrtek ČNB nechá sazby beze změny

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI
Shell: Kvartální výsledky zklamaly
GE: Smíšené výsledky za 2Q, ale zvýšen výhled
BMW: Výsledky za 2Q v souladu s odhady
Fed snížil úrokové sazby a další snížení nevyloučil

 

Zprávy o společnostech

Erste        neutrální/pozitivní zpráva        Doporučení: Koupit      Cílová cena: 40,9 EUR

Erste Group včera pořádala konferenční hovor k výsledkům za 2Q, kde mimo jiné zaznělo:
• Na základě čísel za první polovinu roku je banka na cestě k vyplacení dividendy 1,5 EUR (1,4 EUR ze zisku roku 2018).
• Pokud by kapitálová přiměřenost Tier1 přesáhla 14 %, společnost by zvažovala výplatu mimořádné dividendy nebo zpětný odkup akcií.
• Růst úrokových výnosů by ve druhém pololetí neměl dále zpomalovat. Pokles čisté úrokové marže byl dán částečně tím, že růst úvěrů byl tažen hypotékami a korporátními úvěry, které mají nižší marže. Druhé pololetí by mohlo být z pohledu mixu úvěrů příznivější.
• Bankovní daň v Rumunsku by měla dosáhnout maximálně 20 mil. EUR a být zaúčtována ve 4Q. Z našeho pohledu vyzněl celý konferenční hovor mírně pozitivně, když se management především snažil mírnit obavy ze zpomalujícího růstu úrokových výnosů.

KB       neutrální/negativní zpráva       Doporučení: Držet      Cílová cena: 972 Kč

Komerční banka reportovala za druhý kvartál tohoto roku čistý zisk ve výši 4 036 mil. Kč, mírně nad konsensem trhu (3 857 mil. Kč). Nicméně pozitivní překvapení pramení především z opětovného rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni jsou výsledky mírně slabší oproti konsensu. Růst úrokových výnosů mírně zpomalil oproti předchozímu kvartálu a dosáhl 7 % r/r, což je kombinace 3% růstu úvěrového portfolia a meziročně mírně vyšší čisté úrokové marže (2,15 % oproti 2,12 % ve 2Q18). Výnosy z poplatků zastavily dosavadní pokles, když klesající transakční poplatky byly kompenzovány vyššími poplatky z prodeje produktů třetích stran a poplatky za speciální finanční služby.

Reportované provozní náklady jsou meziročně bez výraznější změny, po očištění o jednorázové vlivy ve 2Q18 by pak rostly o 3 %. Růst mezd je stále kompenzován klesajícím počtem zaměstnanců. Vyšší ostatní náklady pak pramení především z investic do digitalizace. Podíl nesplácených úvěrů dále klesl na 2,3 % (2,5 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba, a to jak u domácností, tak u korporátních klientů.

Za celý tento rok management očekává růst úvěrového portfolia nižším až středním jednociferným tempem a rychlejší růst vkladů oproti úvěrům. Celkové výnosy by měly být meziročně mírně vyšší, růst nákladů by měl být na úrovni inflace a rizikové náklady by měly zůstat nízké, s možností vyššího rozpouštění opravných položek, než je jejich tvorba.

Celkově jsou pro nás výsledky i přes lepší čistý zisk mírným zklamáním. Důvodem je především zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku. Naopak pozitivní je kontrola nákladů a pokračující rozpouštění opravných položek.

Moneta       pozitivní zpráva      Doporučení: Koupit      Cílová cena: 106 Kč

Moneta dosáhla za 2Q19 čistého zisku ve výši 1 029 mil. EUR, čímž překonala očekávání trhu. Čisté úrokové výnosy vzrostly meziročně o 10 %, podpořeny 13% růstem úvěrů bez selhání a mírně vyšší očištěnou čistou úrokovou marží (4,3 % oproti 4,2 % v 2Q18). Za 5% růstem výnosů z poplatků je především výrazný nárůst poplatků z prodejů produktů třetích stran. Provozní náklady byly o 10 % vyšší r/r, což pramení především z vyšších odpisů nehmotných aktiv v souvislosti s investicemi do IT a digitalizace. Růst mezd byl plně kompenzován více jak 4% poklesem počtu zaměstnanců. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % (2,0 % v 1Q), k čemuž přispěl další prodej nesplácených pohledávek. Za první polovinu roku dosáhly rizikové náklady pouze 18 b.b., po očištění o zisk z prodeje pohledávek pak 59 b.b.

Management zvýšil svůj dosavadní výhled na čistý zisk v tomto roce na minimálně 3,8 mld. Kč (doposud 3,7 mld. Kč) a návratnost hmotného kapitálu (ROTE) na minimálně 16 % (doposud 15,5 %). Zvýšení pramení především ze snížení očekávaných rizikových nákladů na 35 – 45 b.b. (doposud 45 – 55 b.b.). Očekávání na tržby minimálně 10,3 mld. Kč a provozní náklady maximálně 5 mld. Kč zůstává beze změny. Management zároveň potvrdil záměr vyplatit na dividendě v následujících 3 letech minimálně 6,65 Kč na akcii ročně.

Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý dividendový výnos přes 8 % v následujících 3 letech.

 

Makro

ČNB

Dnes bude bankovní rada ČNB opět diskutovat o nastavení měnové politiky. Spolu s celým trhem očekáváme, že po květnovém zvýšení sazeb úrokové sazby opět zůstanou beze změny (2,00 %). Možná se objeví hlasy pro zvýšení sazeb, ale bankovní rada jako celek ponechá sazby beze změny kvůli zahraničnímu vývoji a nejistotám (zpomalení evropské ekonomiky). Do konce roku zatím žádné další zvýšení sazeb ČNB nečekáme.

 

Zahraniční společnosti

EVROPA

BMW (=)

BMW dnes reportovalo za 2Q19 tržby 25,72 mld. EUR, mírně nad očekáváním trhu 25,49 mld., a provozní zisk 2,20 mld. EUR, v souladu s odhadem trhu 2,19 mld. Provozní zisk byl meziročně nižší o 20 % (loni 2,74 mld.) a rovněž marže meziročně klesla (z 8,6 % na 6,5 %) hlavně kvůli nákladům na vývoj elektrických vozidel a nákladům na soudní spory. Management potvrdil, že letos chce automobilka mírně zvýšit prodeje vozů a že provozní marže bude v rozmezí 4,5 – 6,5 %.

Shell (-)

Shell oznámil dnes ráno čtvrtletní výsledky, které zaostaly za tržním očekáváním. Č. zisk je 3,46 mld. EUR (-26 % r/r), zatímco konsensus byl 4,94 mld. EUR. Za ročním poklesem je propad cen komodit, zejména plynu. Kvartální dividenda by měla být 0,47 EUR (oček. 0,425 EUR). Výsledky zklamaly, ale provozní cash flow dosáhlo 11,03 mld. EUR, což je meziroční růst o 16 %.

 

USA

GE (=)

Společnost General Electric (GE) oznámila ve středu před trhem výsledky za 2Q. Tržby ve 2Q (28,8 mld. USD; -1 % r/r) byly blízko odhadů analytiků. Propad tržeb v energetické divizi Power (-25 % r/r) kompenzoval růst u ostatních divizích. Na úrovni provozního zisku skončila společnost GE ve ztrátě (-267 mil. USD), což byl propad proti loňskému roku (+679 mil.) a vůči očekávání trhu (2,4 mld. USD). Na úrovní volně vytvořených peněžních toků (Free Cash Flow) vykázalo GE odliv 1,0 mld. USD. Ve ztrátě byla společnost na úrovni čistého zisku (EPS) (-0,03 USD), ale po úpravě bylo „adjusted“ EPS kladné (+0,17 USD) a nad očekáváním trhu (0,11 USD). GE uvedla, že se negativně projevuje uzemnění letadel Boeing 737 MAX, do kterých dodává letecké motory. Na úrovní cash-flow ve 2Q GE kvůli této položce vznikla ztráta 600 mil. USD a pokud letadla nevzlétnou, tak to bude dalších 400 mil. USD v druhé polovině roku. I přesto společnost zvedla výhled pro celoroční výsledek. Celoroční Free Cash Flow by mělo být +/- 1 mld. USD (dosud ztráta 0-2 mld.) a celoroční upravené EPS 0,55-0,60 USD (dosud 0,50-0,60 USD). Akcie reagovaly na výsledky poklesem o 0,67 % na 10,45 USD.

Fed

Fed podle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů na (2,25 %- 2,50 %). Jde o první snížení sazeb od roku 2008. Zasedání má holubičí vyznění a naznačilo připravenost Fedu dál uvolňovat měnovou politiku. Hlasování měnového výboru bylo 8:2, když 2 členové chtěli nechat sazby beze změny. V prohlášení Fed naznačil, že v případě potřeby je připraven dál sazby snížit. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že toto snížení je jakási pojistka pro riziko ochlazení ekonomiky. Powell prohlásil, že snížení sazeb není izolovaný krok. Na druhou stranu Powell uvedl, že Fed nezahajuje dlouhou sérii snižování sazeb, což zklamalo trh, který čekal více holubičí vyznění. Navíc Fed oznámil, že okamžitě ukončuje proces snižování bilance, tj. o 2 měsíce dříve než původně oznámil. Trh čekal více holubičí vyznění zasedání. Akciové indexy (S&P 500) skončily ve ztrátě kolem 1 %. Dolar k euru posílil o 0,7 % na 2leté maximum 1,106 USD/EUR. Cena zlata propadla o 20 dolarů na 1410 USD. Výnosy na středním a delším konci klesly o 5 bodů, výnos 10letého dluhopisu se posunul na 2,00 %. Naopak výnos u 2letého dluhopisu vzrostl o 5 bodů na 1,88%.

 

Zdroj:Milan Vaníček, Jan Pavlík, Vratislav Vácha, J&T Banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.