J&T Banka: ČR - V 1Q ekonomika pokračovala v růstu

12:41 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: public

HDP – 1Q /19

Česká ekonomika měřená HDP na začátku letošního roku pokračovala v růstu, HDP se vůči předchozímu čtvrtletí zvedlo o 0,6 % q/q (0,8 % ve 4Q/18) a tempo meziročního růstu zůstalo na úrovni 2,6 % r/r. Statistický úřad drobně zvýšil svůj předběžný odhad (0,5 % q/q; 2,5 % r/r) z 15. května.

Ekonomický růst byl relativně rovnoměrně rozložen mezi všechny složky poptávky – vyšší příspěvek měla spotřeba domácností (příspěvek k růstu HDP 1,1 p.b.), ale vládní výdaje (příspěvek 0,6 p.b.), fixní investice (příspěvek 0,6 p.b.) a export (příspěvek 0,6 p.b.) táhly růst HDP stejně.

Dynamika růstu spotřeby domácností (+1,6 % q/q; 2,7 % r/r) se na začátku roku zvedla, byla klíčovou položku růstu a částečně došlo ke korekci zpomalení, ke kterému došlo na konci minulého roku (2,2 % r/r ve 4Q). Indexy spotřebitelského sentimentu i přes mírný pokles byly stále na velmi solidní úrovni, pokračoval vysoký růst mezd a nezaměstnanost zůstala na rekordně nízkých úrovních. Toto vše ukazuje, že ochota i schopnost českých domácností utrácet je velmi dobrá a reálna data to potvrzují. Nadále očekáváme, že spotřeba domácností bude jedním ze základních kamenů růstu české ekonomiky v letošním roce.

Výrazně přibrzdila investiční poptávka, ale stále pokračoval v solidním růstu. Růst fixních investic (-2,0 % q/q; 3,4 % r/r) zpomalil ve všech složkách. Zásadním faktorem pro loňský vysoký růst (10 % v 2018) a letošní zpomalení je pravděpodobně (do)čerpání prostředků z fondů EU. Investiční poptávku může ještě letos ovlivnit vývoj průmyslu. Růst fixních investic opět korigoval mírný propad zásob (příspěvek k HDP -0,3 p.b.). Dohromady tak celá investiční poptávka (fixní investice + zásoby) měla k celkovému růstu HDP jen mírný příspěvek (příspěvek 0,2 p.b.).

Vládní výdaje v 1Q pokračovaly v růstu (1,6 % q/q; 3,4 % r/r) a dál tvořily výraznou složku k růstu. Letos výraznější změnu ve vývoji nečekáme.

O zpomalení aktivity evropské ekonomiky mluví vývoj obratu v zahraničním obchodě. Vloni objem obratu (export+import) rostl přes 5 %, letos v 1Q export vzrostl o 2,0 % a importy o 2,1 %.

Nabídková (výrobní) strana ekonomiky ukázala očekávaný vývoj.  Solidní růst přidané hodnoty (+0,6 % q/q; 2,6 % r/r) táhl zpracovatelský průmysl (2,5 %), kde se dařilo více oborů a tahounem tentokrát nebyla výroba aut. Přidaná hodnota rostla i ve stavebnictví (3,1 % r/r) a službách (2,9 % r/r). Tedy růst byl rozložen mezi více oborů.

Pro letošní rok očekáváme zvolení růstu na 2,4 %. Růst by měla táhnout hlavně domácí poptávka (spotřební výdaje domácností, fixní investice, vládní výdaje).

Výsledky HDP nepřináší výrazné překvapení, a tedy ani impulz pro ČNB. Po květnovém zvýšení sazeb ČNB a vzhledem k vnějším rizikům (zpomalení eurozóny) do konce roku žádné další zvýšení sazeb už nečekáme. ČNB bude hlavně vyčkávat na další vývoj. Koruna na výsledky HDP nereagovala a obchodovala se na úrovni 25,84 CZK/EUR.

 

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.