J&T Banka: ČR - Růst HDP ve 2Q táhla spotřeba

13:13 | B Z | Diskuze

HDP – 2Q /19

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká ekonomika pokračovala ve 2Q v růstu, HDP se vůči předchozímu čtvrtletí zvedlo o 0,7 % q/q (0,6 % ve 1Q) a tempo meziročního růstu se udrželo na 2,7 % r/r. Statistický úřad kosmeticky upravil svůj předběžný odhad (0,6 % q/q; 2,7 % r/r) z 15. srpna.

 

Ekonomický růst byl tažen 2 faktory – spotřebou domácností a vlády (v souhrnu příspěvek k růstu HDP 2,0 p.b.) a exportem (příspěvek 0,7 p.b.). Naopak investiční poptávka se po 2 letech růstu zabrzdila.

 

Dynamika růstu spotřeby domácností (+0,7 % q/q; 2,7 % r/r) se drží solidní úrovně a jde o stěžejní položku růstu. Ve 2Q spotřeba domácností tvořila skoro polovinu celkového růstu HDP. Důvody tohoto vývoj jsou pořád stejné – nízká nezaměstnanost, vysoký růst mezd a vyšší spotřebitelský sentiment. Ochota i schopnost českých domácností utrácet je velmi dobrá a potvrzují to i reálna data. Nadále očekáváme, že spotřeba domácností bude tahounem růstu české ekonomiky i ve zbytku roku.

 

Investiční poptávka dál výrazně přibrzdila, až se celkový růst fakticky zastavil (-0,6 % q/q; 0,9 % r/r). Mírně vzrostly investice do obydlí a budov, ale investice do strojů a vozového parku klesly o 2 % r/r. ČSÚ uvedl, že investiční poptávku zvedaly zejména vládní instituce. Jedním faktorem tohoto vývoje je pravděpodobně předchozí dočerpání prostředků z fondů EU a druhým vlivem je letošní zpomalení průmyslu, které brzdí investice firem. Tento vývoj navíc doplnil další pokles zásob (příspěvek k HDP -0,2 p.b.).

 

Z hlediska dynamiky nejvyšší růst ve 2Q vykázaly vládní výdaje (+1,2 % q/q; 3,4 % r/r) a vedle spotřeby domácností jde o důležitou složku růstu (příspěvek k HDP 0,7 p.b.). Ve zbytku roku u této položky výraznější změnu ve vývoji nečekáme.

I když tempo růstu obratu (export+import) v zahraniční obchodě výrazně zpomalilo, stále měl export (2,2 % r/r) vyšší růst než import (1,1 % r/r) a celkově zahraniční obchod pozitivně přispěl k růstu HDP.

 

Nabídková (výrobní) strana ekonomiky ukázala očekávaný vývoj. Solidní růst přidané hodnoty (+0,7 % q/q; 2,8 % r/r) táhl obchod (3,8 % r/r) a stavebnictví (3,6 %) a kompenzovaly utlumený růst přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu (1,2 %).

 

HDP – reálný růst

1Q/18

2Q/18

3Q/18

4Q/18

2018

1Q/19

2Q/19

    - q/q změna

0,6 %

0,6 %

0,6 %

0,9 %

2,9 %

0,6 %

0,7 %

    - r/r změna

4,2 %

2,4%

2,5 %

2,7 %

2,7 %

2,7 %

HPH – reálný růst

1Q/18

2Q/18

3Q/18

4Q/18

2018

1Q/19

 

    - q/q změna

0,8 %

0,3 %

0,7 %

1,0 %

3,1 %

0,6 %

0,7 %

    - r/r změna

4,2 %

2,5 %

2,7 %

3,0 %

2,6 %

2,8 %

Zdroj: ČSÚ

 

Na první pohled se růst české ekonomiky příliš nemění a několik čtvrtletí v řadě se drží kolem úrovně 2,7 %. Ovšem ve struktuře došlo k posunu. Zatímco předchozí kvartály růst byl rovnoměrně rozložen mezi více složek, ve 2Q klíčovým faktorem růstu HDP byla spotřeba domácností a vlády. Zpomalení v eurozóně se zatím projevuje hlavně v průmyslu a přeneseně v investiční poptávce. Tento negativní vývoj bude pravděpodobně pokračovat i v druhé polovině roku. Velkou neznámou je jak výrazné a dlouhé bude zpomalení v eurozóně (německém průmyslu), které pak ovlivní i další vývoj české ekonomiky. Domácí ekonomika se může přechodně 1-2 čtvrtletí opírat o silnou domácí poptávku, ale vzhledem k tomu, že jsme malá otevřená ekonomika závislá na exportu, tak globálnímu vývoji nemůžeme dlouhodobě odolávat.

 

Pro celý letošní rok očekáváme zvolení růstu na 2,5 %, ale rostou rizika na straně další zpomalení.

 

Výsledky HDP nepřináší výrazné překvapení, a tedy ani impulz pro ČNB. Podle našeho názoru, ČNB bude dál vyčkávat a bude se snažit vyhnout unáhleným krokům. Nadále do konce roku žádnou změnu úrokových sazeb (2T repo 2,00 %) nečekáme. Trh na výsledky HDP nereagovala a koruna se obchodovala na úrovni 25,87 CZK/EUR.

 

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.