J&T Banka: ČR - Růst HDP ve 2Q táhla spotřeba

13:13 | B Z | Diskuze

HDP – 2Q /19

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká ekonomika pokračovala ve 2Q v růstu, HDP se vůči předchozímu čtvrtletí zvedlo o 0,7 % q/q (0,6 % ve 1Q) a tempo meziročního růstu se udrželo na 2,7 % r/r. Statistický úřad kosmeticky upravil svůj předběžný odhad (0,6 % q/q; 2,7 % r/r) z 15. srpna.

 

Ekonomický růst byl tažen 2 faktory – spotřebou domácností a vlády (v souhrnu příspěvek k růstu HDP 2,0 p.b.) a exportem (příspěvek 0,7 p.b.). Naopak investiční poptávka se po 2 letech růstu zabrzdila.

 

Dynamika růstu spotřeby domácností (+0,7 % q/q; 2,7 % r/r) se drží solidní úrovně a jde o stěžejní položku růstu. Ve 2Q spotřeba domácností tvořila skoro polovinu celkového růstu HDP. Důvody tohoto vývoj jsou pořád stejné – nízká nezaměstnanost, vysoký růst mezd a vyšší spotřebitelský sentiment. Ochota i schopnost českých domácností utrácet je velmi dobrá a potvrzují to i reálna data. Nadále očekáváme, že spotřeba domácností bude tahounem růstu české ekonomiky i ve zbytku roku.

 

Investiční poptávka dál výrazně přibrzdila, až se celkový růst fakticky zastavil (-0,6 % q/q; 0,9 % r/r). Mírně vzrostly investice do obydlí a budov, ale investice do strojů a vozového parku klesly o 2 % r/r. ČSÚ uvedl, že investiční poptávku zvedaly zejména vládní instituce. Jedním faktorem tohoto vývoje je pravděpodobně předchozí dočerpání prostředků z fondů EU a druhým vlivem je letošní zpomalení průmyslu, které brzdí investice firem. Tento vývoj navíc doplnil další pokles zásob (příspěvek k HDP -0,2 p.b.).

 

Z hlediska dynamiky nejvyšší růst ve 2Q vykázaly vládní výdaje (+1,2 % q/q; 3,4 % r/r) a vedle spotřeby domácností jde o důležitou složku růstu (příspěvek k HDP 0,7 p.b.). Ve zbytku roku u této položky výraznější změnu ve vývoji nečekáme.

I když tempo růstu obratu (export+import) v zahraniční obchodě výrazně zpomalilo, stále měl export (2,2 % r/r) vyšší růst než import (1,1 % r/r) a celkově zahraniční obchod pozitivně přispěl k růstu HDP.

 

Nabídková (výrobní) strana ekonomiky ukázala očekávaný vývoj. Solidní růst přidané hodnoty (+0,7 % q/q; 2,8 % r/r) táhl obchod (3,8 % r/r) a stavebnictví (3,6 %) a kompenzovaly utlumený růst přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu (1,2 %).

 

HDP – reálný růst

1Q/18

2Q/18

3Q/18

4Q/18

2018

1Q/19

2Q/19

    - q/q změna

0,6 %

0,6 %

0,6 %

0,9 %

2,9 %

0,6 %

0,7 %

    - r/r změna

4,2 %

2,4%

2,5 %

2,7 %

2,7 %

2,7 %

HPH – reálný růst

1Q/18

2Q/18

3Q/18

4Q/18

2018

1Q/19

 

    - q/q změna

0,8 %

0,3 %

0,7 %

1,0 %

3,1 %

0,6 %

0,7 %

    - r/r změna

4,2 %

2,5 %

2,7 %

3,0 %

2,6 %

2,8 %

Zdroj: ČSÚ

 

Na první pohled se růst české ekonomiky příliš nemění a několik čtvrtletí v řadě se drží kolem úrovně 2,7 %. Ovšem ve struktuře došlo k posunu. Zatímco předchozí kvartály růst byl rovnoměrně rozložen mezi více složek, ve 2Q klíčovým faktorem růstu HDP byla spotřeba domácností a vlády. Zpomalení v eurozóně se zatím projevuje hlavně v průmyslu a přeneseně v investiční poptávce. Tento negativní vývoj bude pravděpodobně pokračovat i v druhé polovině roku. Velkou neznámou je jak výrazné a dlouhé bude zpomalení v eurozóně (německém průmyslu), které pak ovlivní i další vývoj české ekonomiky. Domácí ekonomika se může přechodně 1-2 čtvrtletí opírat o silnou domácí poptávku, ale vzhledem k tomu, že jsme malá otevřená ekonomika závislá na exportu, tak globálnímu vývoji nemůžeme dlouhodobě odolávat.

 

Pro celý letošní rok očekáváme zvolení růstu na 2,5 %, ale rostou rizika na straně další zpomalení.

 

Výsledky HDP nepřináší výrazné překvapení, a tedy ani impulz pro ČNB. Podle našeho názoru, ČNB bude dál vyčkávat a bude se snažit vyhnout unáhleným krokům. Nadále do konce roku žádnou změnu úrokových sazeb (2T repo 2,00 %) nečekáme. Trh na výsledky HDP nereagovala a koruna se obchodovala na úrovni 25,87 CZK/EUR.

 

Zdroj:Petr Sklenář, Hlavní ekonom - J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

Svět se mění, lidé a trh budou stejní

Ilustrativní obrázek

Evropský průzkum ukázal vliv pandemie na chování spotřebitelů

Ilustrativní obrázek

Třetina firem chce posílit online fungováníČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým akciovým indexům se ve čtvrtek převážně dařilo

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřela v kladných číslech

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření skromně roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.